انواع نهال خرمالو سردسری را بشناسید

انواع نهال خرمالو سردسری را بشناسید

در کشور ما به دلیل داشتن اقلیمی چهار فصل، پتانسیل رشد و پرورش انواع مختلف میوه‌های باغی در چهار گوشه خود دارد که هر کدام از این‌ میوها یادآور و سمبل یک فصل و یا یک اقلیم هستند و برخی به یک نماد تبدیل شده‌اند یکی از میوه‌های پاییزی که بر روی درختان عریان از برگ با رنگ نارنجی یا قرمز خودنمایی می‌کند و با خود مژده آمدن زمستان را تداعی می‌کند میوه خرمالو است که یکی از نمادهای شب یلدا نیز محسوب می‌شود.

ارقام سردسیری خرمالو

درخت خرمالو در مناطق نیمه سردسیری می‌تواند رشد کند و اگر در این مناطق زندگی می‌کنید می‌توانید این درخت بسیار زیبا را در حیاط منزل و باغ خود بکارید و در فصل پاییز از خوردن میوه‌های شیرین آن لذت ببرید بنابراین برای کاشت و پرورش این درخت در مناطق نیمه سردسیری لازم است انواع نهال خرمالو سردسیری، آشنا شوید پس تا پایان با این مقاله همراه باشید.

جلوگیری از سرمازدگی درختان در زمستان

یکی از مشکلات باغداری در مناطق سردسیری، سرمازدگی و یخ زدگی درختان میوه است که می‌تواند خسارات سنگینی به باغداران تحمیل کند از علائم سرمازدگی به خشک شدن و سیاه شدن چوب درخت، له شدن میوه، تلخ شدن میوه، تغییر رنگ برگ‌ها، پژمرگی و لوله‌ای شدن برگ‌ها اشاره کرد.

برای جلوگیری از سرمازدگی درختان در زمستان می‌توان با انجام چند راهکار از ضرر و زیان‌های احتمالی به باغات میوه جلوگیری کرد. این راهکارها شامل موارد زیر است:

  • گیاهان مقاوم به سرما و ارقام متناسب با اقلیم مناطق سردسیری را خریدداری کرد و برای تهیه این ارقام می‌توانید به نهالستان‌های مجوزدار مراجعه کنید.
  • در زمان احداث باغ با دقت محل آن را انتخاب کنید و عواملی همچون عرض جغرافیایی، ارتفاع محل از سطح دریا، مقدار شیب زمین، حاصلخیزی خاک بافت وساختمان آن که در انتخاب محل باغ باید در نظرگرفت.
  • درختانی که در طی دوره رشد به خوبی تغذیه و آبیاری می‌شوند درختانی سالم‌تری هستند که بهتر می‌تواند برابر سرما مقاومت کنند و حتی آسیب‌های ناشی از سرما را سریع‌تر التیام ببخشند.
  • در هوای سرد و یخبندان پیشنهاد می‌شود از بخاری یا پلارها باغی استفاده شود و بهتر است تعدادی زیادی بخاری اما با شعله کم در بین درختان قرار بگیرد.
  • در شب‌های سرد زمستان برای جلوگیری از سرمازدگی می‌توان از آبیاری بارانی استفاده کرد زیرا آب زمانی که یخ می‌زند مقدار مشخصی گرما آزاد می‌کند و از طرفی یخ همانند عایق عمل می‌کند و از افت دما به زیر صفر درجه سانتی گراد جلوگیری می‌کند و غالبا به نسبت هر 5.2 میلی متر آبیاری بارانی، 3 درجه سانتی گراد دما افزایش می‌یابد که در این روش برای آبیاری بارانی به میزان 12500 لیتر آب در هر هکتار نیاز است.
  • می‌توان از کودهای شیمیایی یا کودهای ضد سرما که مناسب برای سرمازدگی هستند استفاده کرد که با مصرف آن در پاییز سبب تاخیر در باز شدن جوانه‌ها می‌شوند و با مصرف این کودها در بهار گلدهی به تاخیر خواهد افتاد.

مشخصات درخت خرمالو

خرمالو در زبان انگلیسی با واژه Persimmon نام گذاری می‌شود که این کلمه از زبان قبایل بومی آمریکا Pasiminan به معنی میوه خشک الهام گرفته شده است که این میوه، زمانی که نارس است سبز رنگ و به دلیل تانن طعمی گس مانند و بافتی سفت دارد و در زمان رسیدگی به دلیل کارتنوئید به رنگ نارنجی و قرمز تبدیل می‌شود و بافت آن نرم و ژله‌ای مانند می‌گردد.

ارقام سردسیری خرمالو

درخت خرمالو دو پایه است و گل‌های نر و ماده روی یک درخت قرار ندارند اما برخی از ارقام مانند ارقام داخل کشور تک پایه هستند و گل‌های این درخت از طریق بکرزایی و گرده افشانی میوه تولید می‌کنند اما قطعا میوه‌های حاصل از گرده افشانی بزرگتر و با کیفیت‌تر خواهند بود و برای کسب باردهی یبشتر می‌توان کندوهای زنبور عسل را در باغات قرار داد.

ارقام مختلف درخت خرمالو در اندازه‌های مختلف رشد می‌کنند به عنوان مثال ارقام آسیایی جمع و جورتر و قامتی بین 6-3 متر و ارقام آمریکایی در حدود 15-9 متر رشد می‌کنند به طور کلی این درخت برای رشد بهتر نیاز به هرس شاخه‌ها و برگ‌های اضافی دارد تا از نور کامل خورشید به مدت 7-6 ساعت در روز بهره مند شود.

بیشتر بخوانید: هرس نهال خرمالو

از دیگر مشخصات درخت خرمالو این است که این درخت در طیف وسیعی از خاک‌ها رشد می‌کند به شرطی که دارای زهکش مناسب باشد اما مناسب‌ترین خاک برای آن خاک غنی با بافتی لومی شنی با PH اسیدی است که در صورت نیاز از زمان کاشت تا برداشت میوه باید با کوددهای آلی پوسیده شده و کودهای شیمیایی مناسب تغذیه شود و حتما در زمان اضافه کردن کود به خاک باید دقت کرد که به منظور دسترسی بهتر کود به ریشه، در حد سطحی شخم زنی انجام گیرد تا به ریشه آسیب وارد نشود زیرا خیلی سخت ترمیم پیدا می‌کند.

در زمان کاشت باید فواصل کاشت، جهت رشد بهتر درخت، برداشت راحت‌تر میوه و گردش بهتر نور و هوا در بین شاخه‌ها رعایت شود و بهترین فاصله کاشت 6 الی 5 متر است، زمان مناسب برای کاشت نهال خرمالو نیمه دوم اسفند بعد از رفع سرما است آبیاری را به طور منظم با توجه سن نهال، شرایط آبیاری و بافت خاک انجام شود و این درخت به خشکی حساس است و اما آبیاری زیادی سبب ریزش میوه‌های آن می‌گردد.

خرمالو به روش‌های مختلف از جمله پیوندزنی، قلمه گرفتن و کاشت بذر تکثیر پیدا می‌کند که در نهالستان‌های معتبر ارقام مختلف پربار را بر روی پایه بذری، پیوند می‌زنند و در ایران معمولا از پایه بذری رقم خرمندی استفاده می‌شود و ارقام پیوندی سازگاری بالایی با شرایط محیطی دارند.

ویژگی های درخت خرمالو سردسیری

درخت خرمالو ذاتا آب و هوای نیمه گرمسیری و معتدل را می‌پسند و نباید آن را در مناطق خیلی سرد با یخبندان‌های شدید کاشت اما برخی از ارقام توانایی تحمل سرما تا دمای منفی 10 الی 12 درجه سانتی گراد را دارند و می‌توان آن را در مناطق نیمه سردسیری کاشت.

ارقام متناسب با این اقلیم به دلیل دیرگل بودن می‌توانند به سرمای زودرس بهاره مقاوم باشند برای رشد در بهار و شکستن هورمون خواب در زمستان به سرما نیاز دارند همچنین از طرفی با به کارگیری تمهیداتی نظیر پوشاندن گونی اطراف تنه درختان، آن‌ها را از سرمای زمستان حفظ نمود.

معرفی ارقام سردسیری درخت خرمالو

در این بخش به معرفی ارقام سردسیری درخت خرمالو خواهیم پرداخت، ارقام نهال‌های سردسیری خرمالو محدود هستند و در شرایط آب هوای بسیار سردسیر این ارقام قابلیت کاشت را ندارند.

  • نهال خرمالو ایورکا: باغدارانی که در مناطق نیمه سردسیری و معتدل باغ دارند می‌تواند این رقم خرمالو را در باغ خود بکارند زیرا دیرگل است و نسبت به سرمای بهاره مقاوم است و تا دمای منفی 10 درجه سانتی گراد را می‌تواند تحمل کند اما دمای 20- درجه سانتی گراد باعث کاهش باروری و طول عمر درخت خواهد شد از طرفی برای شکستن هورمون خواب و آغاز رشد در بهار باید 400 ساعت در دمای 7- درجه سانتی گراد قرار گیرد.

ارتفاع مناسب برای کاشت این درخت 1200-100 متر از سطح دریا است و به غیر از رعایت کردن این نکته اگر این نهال سیستم آبیاری، سمپاشی و کوددهی مناسبی داشته باشد در حدود 50 تا 60 سال عمر می‌کند که از این میزان 40 سال باردهی اقتصادی خواهد داشت و از سال دوم پس از کاشت شروع به تولید میوه می‌کند که میوه‌های آن درشت به وزن 250-200 گرم، خوش طعم و آبدار هستند.

این درخت تک پایه است به این معنی که گل‌های نر و ماده روی یک درخت قرار دارند و نیاز به رقم گرده افشان ندارد و جهت پرباری می‌توان از رقم سازگار گرده افشان استفاده کرد.

ارقام سردسیری خرمالو

  • نهال خرمالو فویو: برای این نهال اقلیم نیمه سردسیری و معتدل مناسب است و این درخت می‌تواند از بازه دمایی 10- تا 30 درجه سانتی گراد را تحمل کند اما زمستان‌های خیلی سرد همراه با یخبندان را نمی‌تواند تحمل کند و با قرار گرفتن در دمای منفی 7 درجه سانتی گراد به مدت 400-100 ساعت نیاز سرمایی آن تامین می‌شود همچنین در مناطقی که رطوبت زیاد یا شرجی است عملکرد و باردهی خوبی ندارد.

به غیر از شرایط اقلیمی، برای کاشت این نهال باید به ارتفاع منطقه مورد نظر از سطح دریا دقت کرد به نحوی که این نهال در ارتفاع 1000-100 متر از سطح دریا باردهی مناسب دارد.

این رقم تک پایه است و گل‌های نر و ماده روی یک درخت واقع شده‌اند و میوه‌های آن به صورت بکرزایی و هم گرده افشانی تولید می‌شوند و برای افزایش باردهی می‌توان از ارقام گرده افشان و قرار دادن کندو زنبور عسل در باغات بهره برد از سال دوم پس از کاشت باردهی شروع می‌شود که با افزایش سن درخت و رسیدن به مرحله بلوغ هر درخت می‌تواند 150-100 کیلوگرم میوه بدهد که در مجموع این میزان باردهی خرمالو در هکتار، 30 تن خواهد بود.

از دیگر ویژگی‌های این رقم کوتاه قامت بودن و و دیرگل بودن آن است پس قادر به تحمل سرمای بهاره است، همچنین نهال خرمالو فویو دارای دو نژاد است اولی گس مانند که بعد از رسیدگی کامل شیرین و حالت گسی خود را از دست می‌دهد و نژاد دوم بدون طعم گسی و قبل از رسیدگی، گس نیست و اگر زودتر چیده شود کافی است چند روز در محیط گرم قرار گیرد تا شیرین وآبدار شود.

جمع بندی

با توجه به آسیب‌های که سرما می‌تواند در درختان ایجاد کند در زمان کاشت باید به اقلیم منطقه دقت کرد و به ویژه درخت خرمالو که اقلیم معتدل و نیمه گرمسیری را برای رشد می‌پسندد پس برای کاشت درخت خرمالو در مناطق سردسیری و نیمه سردسیری اولین قدمی که باید برداشت استفاده از ارقام مقاوم به سرما است که پیشنهاد می‌شود برای خرید نهال خرمالو به نهالستان‌های معتبر مراجعه کنید که با توجه به اقلیم مناطق سردسیری به شما رقم معرفی کنند.

بنابراین در هنگام خرید نهال به سازگاری رقم با اقلیم منطقه توجه کنید و حتی اگر شما به این نکته دقت نکنید کارشناسان فروش نهال در نهالستان‌های معتبر این نکته را گوشزد خواهند کرد و بهترین نهال خرمالو را به شما عرضه خواهند کرد.

همچنین می‌توانید ، بدون مراجعه حضوری و از طریق سایت این نهالستان‌ها از لیست قیمت نهال‌ها اطلاع یابید و از خریدی مطمئن و توام با تخفیفات ویژه لذت ببرید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال