بهترین نهال به برای مناطق سردسیری

بهترین نهال به برای مناطق سردسیری

میوه به که به نام سیب طلایی نیز خوانده می‌شود با داشتن اندازه متوسط با عطری بی نظیر و بافتی سفت، گوشتی وخواص فراوان افراد زیادی را جذب خود کرده است و بازار فروش مناسبی دارد از همین جهت افراد زیادی تمایل به کاشت این درخت چه در حیاط منزل و چه به صورت باغات تجاری دارند

این درخت توانسته در طی سال‌ها تکامل، خود را با شرایط اقلیمی مختلف سازگار کند و این به ظهور ارقام متنوعی ختم شده است که می‌توانند در اقلیم سردسیری، معتدل و گرمسیری رشد کنند بنابراین قبل از خرید نهال با در نظر گرفتن اقلیم منطقه خود، بهترین نهال به را انتخاب کنید و اگر به دنبال خرید نهال به در مناطق سردسیری هستید این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

بهترین ارقام به برای مناطق سردسیری

نهال میوه به در مناطق سردسیری

مهمترین مسئله در هنگام انتخاب یک نهال، توجه به شرایط آب و هوایی مورد نیاز برای رشد آن است، این مسئله در مورد نهال به نیز صدق می‌کند و حتی اگر بهترین نهال به را خریداری کنیم و این نهال متناسب با اقلیم منطقه نباشد نباید منتظر راندمان بالا از این درخت باشیم.

درخت به با شرایط آب و هوایی سرد خود را به خوبی سازگار کرده است و ارقام زیادی از درخت به قابلیت کاشت در مناطق سردسیری را دارند در عین حال نهالستان معتبر ارقام پیوندی و اصلاح شده زیادی از این درخت را تولید کردند که به غیر از سازگاری با مناطق سردسیری دارای ویژگی‌های مطلوب بی‌شماری هستند.

گیاه شناسی درخت به

در این بخش به بررسی گیاه شناسی درخت به خواهیم پرداخت، درخت به با نام علمی Cydonia oblonga و متعلق به خانواده Rosaceae است این درخت دارای قامتی نسبتا کوتاه که ارتفاع آن بین 5 تا 8 متر می‌رسد و تاج درخت فضایی بین 4تا 6 متر را اشغال می‌کند برگ‌ها تقریبا قلبی شکل به طول 6تا 11 سانتی متر که سطح آن از کرک‌های سفید رنگی پوشیده شده است.

گل‌ها در اول بهار و بعد از ظهور برگ‌ها نمایان می‌شوند که به رنگ صورتی تا سفید، دارای 5 گلبرگ، و خود گرده افشان هستند یعنی پرچم‌های یک گل با مادگی همان گل تلقیح می‌شوند، میوه‌ها نسبتا درشت با طول 7تا 12 سانتی متر و عرض بین 6تا 9 سانتی متر که در ابتدای رشد سبز رنگ و پوشیده از کرک هستند که با گذشت زمان زرد رنگ و میزان کرک‌ آن‌ها کاهش می‌یابد.

ارقام سردسیری به

شرایط محیطی مناسب برای درخت به

درخت به برای رشد و رسیدن به بهترین بازده به شرایط محیطی مناسب از جمله نور، دما، خاک و آب نیاز دارد و اگر قصد دارید به حداکثر بازدهی از این درخت برسید باید این شرایط را برای درخت به فراهم کنید در ادامه به توضیح این عوامل می‌پردازیم.

  • نور مناسب برای درخت به: در انتخاب محل کاشت درخت به باید دقت کرد زیرا به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارد و اگر این درخت در مکان‌های سایه و نیمه سایه کاشته شود میوه دهی خوبی نخواهد داشت، همچنین می‌توان با انجام هرس اصولی به دریافت نور بهتر به تاج درخت کمک کرد.
  • دمای مناسب برای درخت به: این درخت به خوبی می‌تواند سرمای 25- درجه را تحمل کند و برای تامین نیاز سرمایی کافی است 400-100 ساعت در دمای 7 درجه سانتی گراد قرار گیرد، این درخت برای رسیدن میوه نیاز به گرمای مناطق گرمسیری دارد اما رطوبت در هنگام رسیدن میوه را نمی‌پسندد بنابراین در مناطقی که گرما با رطوبت توام است مناسب کاشت درخت به نیست.
  • خاک مناسب برای کاشت درخت به: درخت به می‌تواند در اکثر خاک‌ها رشد کند اما خاک مناسب برای کاشت درخت به خاک‌های سنگین و سخت که آب در آن تجمع پیدا می‌کند و غیر قابل نفوذ برای ریشه است و یا خاک‌هایی که بسیار سبک و شنی هستند برای کاشت درخت به مناسب نیستند بنابراین خاکی لومی شنی بهترین نوع خاک برای درخت به است زیرا زهکش مناسبی دارد و هم ریشه به راحتی می‌تواند در آن نفوذ پیدا کنند.

برای تقویت درخت و رسیدن به باردهی مطلوب باید درخت را از همان زمان کاشت تقویت کرد به همین منظور هنگام کاشت نهال به باید گودالی به عمق 50 سانتی متر را حفر کرد و مقداری کود حیوانی پوسیده در کف گودال ریخت سپس نهال را درون آن کاشت و در سالهای آتی بر اساس آنالیز خاک، کوددهی اصولی در زمان مناسب را انجام داد.

  • آبیاری درخت به: درخت به ریشه‌های قوی ندارد و درختان بالغ آن تا حدی در برابر خشکی می‌توانند تحمل کنند اما به طور کلی مقاوم به کم آبی و خشکی نیستند و اگر در شرایط خشکی قرار بگیرند میوه­های کوچک و ریز می‌شوند و محصول افت شدید پیدا خواهد کرد.

میزان و مدت آبیاری مطابق با شرایط آب و هوایی منطقه، نوع خاک و سن نهال باید انجام شود به نحوی که نهال‌های جوان در مناطق سردسیری نیاز آبی کمتری دارند و مطلوب‌ترین روش مناسب برای آبیاری درخت به، آبیاری قطره‌ای است.

ارقام سردسیری نهال به

درختان به که در مناطق سردسیری کاشته می‌شوند باید سازگاری بالایی با آب و هوای سرد داشته باشند و بتواند در برابر سرمای زمستانه و سرمای دیر رس بهاره مقاومت کنند تا بتوانند در هوای سرد زنده بمانند، پس در هنگام کاشت نهال در مناطق سردسیری باید دقت کرد تا رقم متناسب با آب و هوای سرد را خریدداری شود.

ارقام سردسیری درخت به می‌توانند تا دمای 35- درجه را تحمل کنند و این ارقام دیرگل هستند که می‌توانند سرمای دیررس بهاره و همچنین سرمای زمستانه را تحمل کنند و اگر قصد کاشت به در مناطق سردسیری را دارید پیشنهاد می‌شود با این ارقام آشنا شوید.

ارقام سردسیری به

  • نهال به آناناسی: خاستگاه این نهال کشور آمریکا است،این رقم در مناطق کوهستانی و سردسیری عملکرد مناسبی دارد و در مناطقی با ارتفاع 2500-2000 متر از سطح دریا قابلیت کاشت دارد، عمر درخت 60-70 سال است و عمر مفید آن 40 سال تخمین زده‌اند و مقاومت نهال به آناناسی در مقایسه با دیگر ارقام بیشتر است و نیاز آبی کمی دارد.

میوه به آناناسی درشت، سنگین، شیرین، با رایحه دلنواز و آبدار است و باردهی را از سال دوم پس از کاشت آغاز می‌کند و جز ارقام زود بازده و پر بار محسوب می‌شود این رقم خود گرده افشان و خود بارور است.

  • نهال به کوزه ای: این نهال ویژگی‌های خاص وخواص دارویی بالایی دارد و در درمان آلرژی و حساسیت موثر است که کشاورزان زیادی تمایل به کاشت آن دارند این نهال جز ارقام سردسیری است و در مناطقی که در ارتفاع بالاتر از 1000 متراز سطح دریا قرار دارد امکان رشد دارد.

بیشتر بخوانید: خواص میوه به

نهال به کوزه ای مقاومت بالایی در برابر خشکسالی دارد و پایه کوتاه است، میوه این نهال کوزه‌ای شکل و به رنگ سبز متمایل به زرد است و میوه از سال دوم پس از کاشت ظاهر می‌شود و اگر این رقم در شرایط مناسب برای رشد قرار گیرد بیش از 80 تن در هکتار بازدهی دارد.

  • نهال به ترش آذربایجان: از گونه‌های کمیاب و اقتصادی به است و جز ارقام ایرانی که در آذربایجان رشد می‌کند و یک رقم سردسیری محسوب می‌شود و سرمای 35- درجه می‌تواند تحمل کند و نیاز سرمایی آن 800 ساعت در دمای7- درجه است، کاشت این نهال در ارتفاعات 3000-1000 متر از سطح دریا میسر است، مقاوم به خشکی و آفتاب دوست است.

میوه نهال به ترش آذربایجان دارای طعم ترش بی‌نظیر، بوی مطبوع و به رنگ کرم و لیمویی است، شروع میوه دهی آن از سال سوم بعد از کاشت اتفاق می‌افتد و در سن 6-5 سالگی به حداکثر میزان باردهی یا به باردهی اقتصادی می‌رسد و قابلیت باردهی به میزان 40-35 تن در هکتار دارد، این رقم خودبارور است و نیاز به رقم گرده افشان ندارد.

جمع بندی

طبق مطالب بالا اگر قصد دارید نهال به را در باغ یا حیاط منزل خود بکارید باید انتخاب بهترین نهال به بر اساس شرایط اقلیم منطقه مورد نظر شما باشد و اگر به این نکته دقت نکنید به باردهی مطلوب نخواهید رسید به خصوص اگر قصد کاشت به در مناطق سردسیری دارید زیرا اگر درخت مقاوم به سرما نباشد قادر به ادامه حیات نخواهد بود که این موضوع می‌تواند به باغدار خسارت سنگینی وارد نماید.

در نهالستان‌های معتبر فروش نهال به بر اساس سازگاری رقم با اقلیم منطقه صورت می‌گیرد و کارشناسان فروش در نهالستان قیمت نهال به را بر اساس کیفیت نهال و بازدهی بالای آن تعیین می‌کنند بنابراین اگر تمایل به خرید نهال دارید با نهالستان‌های معتبر به صورت حضوری و آنلاین در تماس باشید.

 

 

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال