3+1 رقم نهال گلابی گرمسیری

3+1 رقم نهال گلابی گرمسیری

به خاطر اقتصادی و پر رونق بودن صادرات میوه گلابی به کشورهای اطراف همچنین سود دهی بالای آن بسیاری از کشاورزان به دنبال احداث باغ حرفه‌ای و تجاری گلابی هستند، مخصوصاً در سال‌های گذشته با توزیع انواع نهال اصلاح شده و پیوندی درخت گلابی کار کشاورزان برای نگهداری و مراقبت از باغات راحت شده است، البته توجه داشته باشید برای خرید نهال اصلاح شده و پیوندی حتما از مراکز و نهالستان‌های معتبر اقدام کنید.

چون بسیاری از نهالستان‌های متفرقه جهت تبلیغات سود جویانه از اصطلاح «اصلاح شده» استفاده کرده، نهال سنتی و بذری را با این نام به فروش می رسانند که کیفیت چندانی نداشت، این مراکز حتی محصولات خود را تضمین نمی‌کنند، پس اولین فاکتور برای خرید درخت گلابی علاوه بر اصلاحی و پیوندی بودن خرید نهال شناسه دار به همراه کارت گارانتی هست.

3+1 رقم نهال گلابی گرمسیری

در مناطق گرمسیری در چند سال باغات گلابی به درآمد اقتصادی می‌رسند؟

یکی از سوالاتی که هنگام فروش نهال گلابی گرمسیری اکثر کارشناسان نهالستان با آن روبرو می‌شوند، مدت زمانی است که یک نهال گلابی گرمسیری به درآمد اقتصادی می‌رسد، باید گفت اغلب نهال‌های گلابی در مناطق گرمسیری زودبازده هستند، آنها در سال اول و دوم کاشت اولین باروری خود را شروع می‌کنند.

اگر عوامل بازدارنده وجود نداشته باشد و سازگاری نهال با منطقه گرمسیری بالاتر از ۸۰%  باشد، مطمئنا کشاورز در ۵ سال اول احداث باغ تجاری گلابی می‌تواند اولین باردهی اقتصادی را تجربه کرده و با فروش میوه‌ها به درآمد مناسبی برسد، البته زمانی این ادعا امکان پذیر است که باغدار بتواند نهال اصلاح شده و پیوندی را از مراکز معتبر تهیه کند.

بیماری و آفات مهم و خطرناک باغ درخت گلابی

با توجه به دمای هوا در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری مهمترین خطرات و ریسکی که باغات درختان گلابی را مورد تهدید قرار داده می‌توان به آفات خطرناک اشاره کرد، البته برخی از بیماری‌های قارچی و باکتریایی نیز در ریسک هستند، ولی طبق تحقیقات انجام شده بهتر است کشاورزان باید آفات و حشراتی که درختان گلابی را مورد حمله قرار می‌دهند شناسایی کنند، چون درصد خسارات آنها بیشتر است.

 پسیل گلابی یا عسلک:

آفت پسیل گلابی یا عسلک نوعی آفت است که در مناطق گرم و خشک خسارات جبران ناپذیری برای باغ درخت گلابی به وجود آورده است، این حشره در مناطق نیمه سردسیری و یا مناطق با اقلیم مرطوب چندان مشاهده نمی‌شود، اولین تخم گذاری‌های این حشره در پوسته درخت بین لایه‌های بیرونی آن است.

ولی بعد از بیرون آمدن حشرات از لارو به سمت برگ‌ها حمله برده و برگ درختان را تحت تاثیر قرار می‌دهند، این آفات از برگ درختان تغذیه کرده و بعد از تغذیه موادی را ترشح می‌کند که شیره‌ای است، در نتیجه راه های تنفسی درخت گلابی گرمسیری را مسدود کرده کرده و مانع از عمل جذب اکسیژن و فتوسنتز می‌شود.

کرم سفید ریشه:

البته کرم سفید ریشه در مناطق سردسیری نیز دیده می‌شود، ولی جزو آفاتی است که درختان گرمسیری را نیز مورد تهدید قرار می‌دهد، این کرم به رنگ سفید بوده و برای تغذیه اولیه به دنبال ریشه های ضعیف و نازک بدون پوسته است، بعد از تعزیه از آنها و رشد مناسب می‌تواند ریشه اصلی درخت را جویده و راه نفوذ ای به بافت داخلی درخت پیدا کند.

سوسک زرد گلابی:

سوسک زرد گلابی جزو حشراتی هست که با تاثیر منفی بر روی عملکرد درختان کلابی مانع از رشد کیفی و کمی میوه های تولید شده می‌شود.

 پروانه پر طاووسی گلابی:

البته نباید فریب زیبایی این پروانه را خورد، طول پروانه پر طاووسی تا ۱۴۰ میلی متر نیز رسیده و جزو آفات مخرب برای باغداران محسوب می شود.

 کرم نجار گلابی

زمانی که پروانه سفید یا پروانه فری بر روی پوسته درخت لارو گذاری می‌کند، حشرات بعد از خارج شدن از پوسته به صورت دسته جمعی شروع به جویدن پوسته درخت می‌کنند تا به بافت درونی درخت نفوذ کنند، کرم‌ها بعد از بزرگ شدن  به سمت آوند و راه آب حمله برده همانند سدی مانع از رساندن مواد غذایی و رطوبت به قسمت‌های فوقانی درخت گلابی می شوند، معمولا درمان درختان بیمار به آفت کرم چوبخوار سخت بوده و باغداران مجبور هستند جهت جلوگیری از شیوع همه گیری آفت در مزرعه درخت گلابی بیمار را حذف کنند.

نهال گلابی گرمسیری پیوندی بهتر است یا بذری؟

مطمئناً کشاورزانی که به دنبال احداث باغ تجاری و حرفه ای گلابی گرمسیری هستند، باید به فکر خرید نهال گلابی با کیفیت باشند، فاکتورهای زیادی برای فروش نهال گلابی وجود دارد، از مهمترین آنها می‌توان به نحوه تکثیر نهال گلابی گرمسیری اشاره کرد، در علم گیاه پزشکی نحوه تکثیر نهال گلابی تاثیر زیادی در کیفیت آن دارد.

3+1 رقم نهال گلابی گرمسیری

نهال پیوندی و اصلاح شده بر پایه گلابی جنگلی باعث شده نه تنها جزو درختان مستحکم و قوی قرار بگیرد بلکه باردهی آن افزایش چشمگیری داشته باشد، ژنوم های مثبت درخت اصلاح شده تا چند برابر افزایش پیدا کرده و ژن‌های منفی آن را کاهش می‌دهند، طبق تحقیقات بررسی شده درختان پیوندی مقاومت زیادی در برابر کم آبی و خشکسالی از خود نشان می‌دهند، از دیگر ویژگی های درختان پیوندی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بازدهی درختان پیوندی و اصلاح شده در هر هکتار ۶۰ تا ۸۰ تومان است.
 • طول عمر مفید نهال گلابی گرمسیری که بر پایه پیوندی تولید شده باشد حداقل ۷۰ سال است.
 • به خاطر ریشه زایی قوی که این درختان دارند نیاز کودی آنها کمتر از درختان بذری است.
 • میوه های تولید شده در ارقام پیوندی و اصلاح شده به صورت یکدست و تجاری است.
 • برای درختان پیوندی و اصلاح شده گلابی معمولا محدودیت ارتفاعی از سطح دریا در نظر نمی‌گیرند، نوع آب و هوا همچنین زمان اتمام فصل زمستان برای انتخاب آنها کافی است.

آشنایی با انواع نهال گلابی گرمسیری

در گذشته کشاورزان در احداث درخت گلابی با مشکلات زیادی مواجه می‌شدند، از جمله ناسازگار بودن نهال گلابی با منطقه باعث ریزش شکوفه یا بیماری‌های خیلی زیادی در باغ آنها می‌شد، امروزه با شناسایی کردن نژاد گلابی می‌توانند ارقامی را خریداری کنند که سازگاری بالایی با منطقه داشته باشد،

 • نهال گلابی زود گل
 • نهال گلابی میان گل
 • نهال گلابی دیرگل

نهال گلابی که در مناطق گرمسیر کاشته می‌شود، معمولاً از نژاد گل است، در این مناطق زمستان ها کوتاه مدت هستند، پس زود گل بودن درخت گلابی هیچ مشکلی برای آنها به وجود نمی آورد چون اواخر ماه اسفند تشنجات هوایی به پایان می‌رسد و گلدهی درختان با ریسک روبرو نیست،  درصد بالایی از درختان زیر گل در عین حال زودرس نیز هستند پس باغداران می‌توانند هرچه سریعتر میوه های گلابی رسیده را به بازار و میادین میوه و تره بار بفرستند، بهتر است در ادامه بهترین نژاد نهال گلابی گرمسیری آشنا شوید:

نهال گلابی درگزی:

نهال گلابی درگزی جزوه ارقام نهالی است که می‌تواند سرمای کمتر از منفی ۲۰ درجه و گرمای بیش از ۳۰ درجه را نیز تحمل کنند، از همین رو در برخی از نهالستان‌ها از این نهال به عنوان نهال پایه برای تکثیر و تولید انواع نها‌لپها استفاده می‌کنند، درخت گلابی درگزی زود گل بوده و برای اقلیم گرمسیری گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

از ویژگی‌های مهم نهال درگزی بهتر است به کیفیت بالا و سنگین وزن بودن میوه‌های آن اشاره کرد، همچنین باید بگوییم نهال درگزی جزو ارقامی است که سلول‌های سنگی در آن بیشتر بوده و شکل ظاهری آن به صورت گرد است، کشاورزانی که می‌خواهند درخت گلابی درگزی خریداری کنند، به این نکته توجه داشته باشند برای رشد بهتر میوه های این نژاد احتیاج به نور آفتاب و گرمای مناسب دارند.

نهال گلابی بیروتی:

از ویژگی‌های بارز نهال گلابی بیروتی می‌توان به زودرس بودن آن اشاره کرد، این میوه علاوه بر سنگین وزن بودن کیفیت چنان بالایی دارد که به عنوان رقم تجاری و صادراتی شناخته شده است، طعم میوه گلابی بیروتی کاملاً شیرین است، از مهمترین ویژگی های باروری درخت گلابی بیروتی می‌توان به تناژ آن اشاره کرد، در هر هکتار می‌توان حداقل ۷۰ تا ۸۰ تن میوه صادراتی تولید کند، همچنین مقاومت این درخت در برابر آفات و بیماری‌های باکتریایی و قارچی بالا است، تنها نکته‌ای که باغداران باید به آن توجه داشته باشند زمان برداشت میوه گلابی بیروتی است، میوه نارس بیروتی کیفیت نداشته و باعث بیماری های نفخی و دلپیچه می‌شود.

نهال گلابی شاه میوه:

یکی از ارقام پر فروش نهال گلابی می توان به نهال گلابی شاه میوه اشاره کرد، همانطور که از نامش مشخص است این درخت ویژگی‌هایی دارد، باعث شده این رقم در بین ارقام دیگر گلابی بارز باشد، نهال گلابی هیچگونه محدودیت ارتفاع از سطح دریا و یا محدودیت اقلیمی ندارد، درخت گلابی شاه میوه می‌تواند دمای منفی ۳۰ درجه و دمای مثبت ۴۰ درجه را به راحتی تحمل کرده، در کیفیت باروری آن تاثیر منفی نمی‌گذارد.

علاوه بر با کیفیت بودن میوه های تولیدی نهال گلابی شاه میوه باید تاکید داشته باشیم این درخت جزوه ارقام اقتصادی قرار گرفته است، چون هزینه‌ای که برای صرف و نگهداری باغات درخت شاه میوه می‌کنند در مقابل درآمد آن بسیار ناچیز است، پوست میوه گلابی شاه میوه نازک و دارای بافت ترد و طعم شیرینی است، از دیگر خصوصیات مثبت این درخت می‌توان به زودبازده بودن آن اشاره کرد، درخت گلابی شاه میوه در هر هکتار ۷۵ تا ۸۰ تن میوه تولید می‌کند، نباید فراموش کنیم این درخت بومی کشور ایران است.

نهال گلابی مشو:

ارتفاعی که برای کاشت نهال گلابی مشو در نظر گرفتند، ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ متر از سطح دریا است، درخت گلابی مشو بومی کشور ایران است از این رو سازگاری زیادی با اکثر مناطق کشور از خود نشان می‌دهد، مناطق نیمه گرمسیری و معتدل برای کاشت این درخت مناسب است، اگر باغدار بتواند شرایط مناسب کشاورزی را برای آن مهیا کند در احداث باغ موفق خواهد بود:

 1. با دهی درخت گلابی مشو در هر هکتار بین ۶۰ تا ۷۵ تن میوه صادراتی است.
 2. نهال گلابی مشو در برابر بیماری باکتریایی و قارچی مقاوم تر است.
 3. درخت گلابی مشو جزپ درختان پایه کوتاه قرار گرفته بنابراین فاصله که برای احداث باغ آن در نظر گرفته اند تنها ۴ متر است، یعنی در هر هکتار حداقل ۶۵۰ اصله نهال گلابی مشو جای می گیرد.
 4. درخت گلابی مشهد زودبازده است و در سال دوم کاشت گلدهی آن آغاز می شود.
 5. حداقل عمر اقتصادی نهال گلابی مشو ۷۰ سال است.

ویژگی‌های نهال گلابی گرمسیری چیست؟

همانطور که اشاره کردیم ویژگی نهال گرمسیری و نهال سردسیری کاملاً متفاوت از یکدیگر هستند، ولی برخی از ارقام بومی کشور ایران بوده و به خاطر نحوه تکثیر آنها باعث شده محدودیتی برای کاشت درخت گلابی پیوندی در مناطق مختلف وجود نداشته باشد، ولی از ویژگی‌های ثابت و مهم درخت گلابی گرمسیری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. به خاطر گرمای هوا و نور آفتاب کافی که در مناطق گرمسیری وجود دارد اکثر نژادهای نهال گلابی گرمسیری زودرس هستند، البته موارد استثنا نیز وجود دارد.
 2. نهال گلابی گرمسیری نسبت به گرما و خشکسالی به مراتب قوی تر از نهال گلابی سردسیری است.
 3. دمای بالاتر از ۳۰ درجه سانتیگراد در گرمای تابستان تاثیر منفی بر روی میوه درخت گلابی گرمسیری نمی گذارد.
 4. نهال گلابی گرمسیری برای رشد بهتر در فصل بهار، دوره سرمایی کوتاه مدتی احتیاج دارد، یعنی کشاورزانی که زمستان منطقه آنها خنک است و نمی‌توانند نیاز سرمایی درختان میوه را تامین کنند، بهتر است ارقام درخت گلابی گرمسیری را از نهالستان‌های معتبر و شناخته شده تهیه کنند.
 5. اگر آبیاری باغات درخت گلابی گرمسیری طبق اصول و قاعده انجام شود میزان باروری و برداشت میوه در هر هکتار بین ۶۰ تا ۸۰ تن خواهد بود.

3+1 رقم نهال گلابی گرمسیری

کلام آخر

باغدارانی که مناطق کشاورزی آنها در ارتفاع کمتر از ۱۰۰۰ متر از سطح دریا قرار گرفته است و اقلیم آنها جزو اقلیم های گرمسیری محسوب می‌شود، برای احداث باغ تجاری کافی است نهالستان‌های معتبر و تولیدکننده را در کشور شناسایی و انتخاب کنند، آنها با مراجعه به سایت اینترنتی این نهالستان علاوه بر اینکه می‌توانند با قیمت نهال گلابی آشنایی شده و با شرایط ویژه درخت جوان گلابی گرمسیری را خریداری کنند.

نهالستان‌هایی مانند برتر نهال که سابقه طولانی در تولید و فروش انواع نهال گلابی دارند و پروانه کسب خود را به صورت رسمی از وزارت جهاد کشاورزی دریافت کرده‌اند، برای اینکه کشاورزان مناطق گرمسیری کشور ایران بتوانند نهال گارانتی دار و شناسه داره گلابی گرمسیری را خریداری کنند، در مراکز استان‌ها نمایندگی اینترنتی خود را راه اندازی کرده اند، کشاورزان تنها با مراجعه به سایت اینترنتی نهالستان می‌توانند با کارشناسان این مرکز به طور مستقیم و بدون واسطه در ارتباط باشند.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال