میزان عمق چاله برای کاشت نهال گردو

میزان عمق چاله برای کاشت نهال گردو

 عمق چاله برای کاشت نهال گردو معمولاً بین 60 تا 80 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود، اما برای آزادی عمل و ریشه‌زایی بهتر، می توان یک چاله به عمق 1 متر حفر کرده و سپس آن را با مخلوطی از خاک باغچه، کود و کمی کمپوست پر کرد، در صورتی که خاک خاصیت رسی دارد، می توان به عمق 1.5 متر چاله را حفر کرد تا ریشه‌ها بهتر و زیادتر در عمق زمین پراکنده شوند، دقت کنید که بسته به اندازه نهال گردو، قطر و عمق چاله برای کاشت نهال گردو نیز باید به میزان مناسبی حفر شود تا طوقه درخت گردو سالمی باقی بماند، بعد از حفر گودال آن را به طور یکنواخت با یک مخلوط از خاک باغچه، کمی کود شیمیایی یا کود دامی و ماسه مخلوط کنید، سپس نهال گردو را در وسط چاله قرار داده و آن را با خاک پوشانده و آبیاری کنید.

برای کاشت نهال در چاله می‌توانید از خاکستر نیز استفاده کنید،   خاکستر قادر است به طور موثری رطوبت خاک را تأمین کرده و مانع از بین رفتن سریع رطوبت خاک اطراف درخت گردو می‌شود، خاکستر به عنوان یک ماده آلی به خاک اضافه می‌شود و می‌تواند در فعالیت میکروبی خاک تأثیر مثبتی داشته باشد.

این مواد کمک می‌کند تا زندگی میکروارگانیسم‌های مفید در خاک افزایش یابد و تاثیر مثبتی بر سلامت خاک و رشد درخت گردو داشته باشد؛ استفاده از خاکستر به عنوان ماده آلی و غنی کننده خاک، به صورت علمی و هم به صورت تجربی ثابت شده است، خاکستر می‌تواند بهبود رشد و عملکرد درختان گردو را ارتقاء دهد و افزایش محصول را فراهم آورد.

عمق چاله نهال گردو

کود برای کاشت نهال گردو

بهترین کود شیمیایی برای رشد و باروری درخت گردو در واقع به عوامل زیادی بستگی دارد، اما عموماً کودهای حاوی عناصر غذایی مختلف و مواد آلی مفید برای گیاهان مناسب هستند. در ادامه، تعدادی از کود برای کاشت نهال گردو را ذکر می‌کنیم:

 • کود نیتروژن (N)

نیتروژن یکی از مهم‌ترین عناصر غذایی برای رشد و توسعه گیاهان بوده و به عنوان کود برای کاشت نهال گردو شناخته شده است، استفاده از کودهای حاوی نیتروژن، میزان رشد و سبز شدن برگ‌ها را افزایش می‌دهد، می‌توانید از کودهای شیمیایی حاوی نیتروژن نظیر کود اوره (46-0-0) یا کود نیترات آمونیوم (34-0-0) استفاده کنید.

 • کود فسفر (P)

فسفر نیز عاملی مهم در رشد و توسعه ساقه‌ها و ریشه‌های درختان است، استفاده از کودهای حاوی فسفر نظیر کود سوپرفسفات (0-18-0) یا کود تریپل‌سوپرفسفات (0-46-0) می‌تواند به رشد سریعتر درخت گردو کمک کند.

 • کود پتاسیم (K)

پتاسیم عاملی مهم در تنظیم فعالیت متابولیکی گیاهان و افزایش مقاومت آنها در برابر شرایط نامساعد است، استفاده از کودهای حاوی پتاسیم مانند کود سولفات پتاسیم (0-0-50) یا کود کلرید پتاسیم (0-0-60) می‌تواند به بهبود باروری درخت گردو کمک کند.

عمق چاله نهال گردو

 • کود آلی

از کود هنگام کاشت نهال می توان به کود آلی اشاره کرد؛ استفاده از کودهای آلی مانند کود کمپوست یا کودهای پایه آلی می‌تواند به بهبود ساختار خاک، افزایش تثبیت رطوبت و همچنین تامین عناصر غذایی مورد نیاز در طول مدت طولانی کمک کند، قبل از خرید نهال گردو و کاشتن آن در مزرعه، در عملیات خاک ورزی از کودهای آلیالی استفاده می‌کنند که کاملاً ارگانیک و طبیعی است.

 • کود NPK

کود شیمیایی که برای رشد و باروری درخت گردو بهترین نتیجه را می‌دهد کود NPK است، این کود حاوی مقادیر بهینه از نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) است که برای رشد سالم و بهتر درخت گردو ضروری هستند.

کود NPK
نیتروژن مسئولیت افزایش رشد برگ‌ها و شاخه‌ها را دارد.
فسفر برای تقویت رشد ریشه‌ها و بهبود تولید میوه و بذر مورد نیاز است.
پتاسیم کمک می کند تا برای درخت گردو تغذیه صحیح انجام شود و مقاومت در برابر بیماری‌ها و عوامل محیطی را افزایش می دهد،

بسیار مهم است که به توصیه‌های تولید کننده کودها درباره مقدار و زمان کود دهی نهال تازه کاشته شده دقت کرده و دستورالعمل را به خوبی مطالعه کنید، استفاده از کودهای آلی و روش‌های طبیعی مانند تهیه کمپوست نیز برای محیط زیست مفیدتر استقبل از استفاده از هر نوع کود، بهتر است، خاک باغ و برگ درختان گردو را آنالیز کرده و از کارشناسان نهالستان کمک بخواهید؛ البته از مسیله عمق چاله برای کاشت نهال گردو نیز غافل نشوید.انواع درخت گردوما در ادامه انواع درخت گردو را برای شما معرفی می‌کنیم، این درختان حجم ریشه‌های متفاوتی دارند بنابراین عمق چاله برای کاشت نهال گردو متفاوت خواهد بود شما به عنوان یک کشاورز باید به این مسئله توجه داشته باشید:

 • نهال گردو چندلر امریکایی به دو روش تکثیر می‌شود، روش سنتی بذری و روش جدید و اصلاح شده پیوندی که توسط نهالستان برتر نهال انجام می‌شود، نهال پیوندی چندلر آمریکایی باردهی قوی داشته و در هر هکتار بیشتر از ۴ تن میوه تولید می‌کند، این نهال نزدیک به ۱۰۰ سال عمر کرده و یک سال پس از کاشت شکوفه دهی خود را آغاز می‌کند، فاصله‌ای که برای کاشت نهال در نظر گرفتند تنها ۷ متر است، یعنی در یک هکتار زمین ۲۰۰ اصله نهال چندلر جای می‌گیرد.

کاشت انواع نهال گردو

 • نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ ۹ یک نهال سردسیری بوده و می‌تواند دمای منفی ۲۰ درجه و مثبت ۴۰ درجه را تحمل کند، آستانه تحمل ph درخت گردو ژنوتیپ ۷ واحد و آستانه تحمل شوری خاک ۷ واحد است، نیاز آبی کمتری دارد ولی برای باروری بهتر احتیاج به آبیاری منظم و اصولی دارد، ارتفاع نهال گردو ژنوتیپ بین ۴ الی ۶ متر بوده و فاصله کاشت آن تنها ۶ متر است، تیپ‌های شماره ۵ و ۶ نهال گردو ژنوتیپ گرمسیری و زود گل و برای کاشتن مناطق گرمسیری مناسب هستند.
 • نهال گردو لارا  یک نهال آمریکایی و گرمسیری است که تا دمای مثبت ۵۰ درجه را نیز تحمل می‌کند، باردهی خوبی داشته و شکوفه دهی آن اوایل فروردین ماه آغاز می‌شود، نهال گردو لارا ارتفاع کوتاهی دارد و فاصله کاشت آن ۶ متر است، عمق چاله برای کاشت نهال گردو لارا بین ۶۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر است.
 • از انواع درخت گردو آمریکایی سازگار با مناطق کشور ایران می‌توان به نهال گردو پدرو اشاره کرد این درخت عمر ۱۰۰ ساله داشته و نیاز آبی کمتری دارد، هیچ محدودیت ارتفاعی برای نهال گردو آمریکایی وجود ندارد و از ارتفاع ۱۰۰ تا ۳۰۰۰ متری قابل کاشت است.

کلام آخر برای خرید نهال گردو شناسنامه‌دار و لیبل‌دار می‌توانید به روش‌های زیر عمل کنید:

 • بهترین روش برای خرید نهال گردو شناسنامه‌دار و لیبل‌دار، مراجعه به نهالستان‌های معتبر است.
 • جستجو اینترنتی: می‌توانید در سایت‌ها و پلتفرم‌های اینترنتی معتبری مانند نیسانو کشاورزی و گوگل، یوتیوب و هوش مصنوعی جستجو کنید، در این سایت‌ها معمولاً توضیحات مربوط به قیمت نهال گردو و  فروش نهال گردو، ارائه شده است.

قبل از خرید نهال گردو، بهتر است با کارشناسان نهالستان یا افرادی که تجربه در این زمینه دارند، مشورت کنید. آن‌ها شما را راهنمایی کرده و نهال‌هایی را پیشنهاد دهند که شناسنامه‌دار و لیبل‌دار هستند؛ البته اطلاعات دقیق‌تری در مورد مراحل کاشت نهال گردو و عمق چاله برای کاشت نهال گردو در اختیار شما قرار می‌دهند.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال