نهال سیب برای مناطق گرمسیر

نهال سیب برای مناطق گرمسیر

تعداد زیادی از استانهای کشور ما دارای آب و هوای گرمسیری و یا نیمه گرمسیری هستند، در مناطقی که نیمه گرمسیری هستند در تابستان هوا گرم است اما در زمستان سرمای هوا به قدری است که می تواند نیاز سرمایی برخی از میوه های معتدله را تامین نماید، در این استانها مانند استان بزد،کرمان و اصفهان مناطق کوهستانی و یا خنک تر وجود دارند که برای کاشت درختان میوه ی معتدله با نیاز سرمایی بالاتر مانند سیب مناسب هستند اما غالبیت هوا در این مناطق رو به گرمسیری رفته و درختان می توانند با چالشهای مناطق گرمسیری مواجه باشند.

در این مقاله علاوه بر شرح چالش های احداث باغ سیب در مناطق نیمه گرمسیری و ارائه ی راه حل آنها ارقامی از درختان سیب که به واسطه ی نیاز سرمایی پایین تر برای کاشت در این مناطق مناسب هستند را به شما معرفی خواهیم کرد.

نهال سیب برای مناطق گرمسیر

چالشهای احداث باغ سیب در مناطق نیمه گرمسیر و راه حل آنها:

برای اینکه بتوانید باغ سیب خود در مناطق نیمه گرمسیری را به درستی احداث کرده و بدون برخورد با مشکل خاص به عملکرد بالا دست پیدا کنید باید قبل از احداث باغ با چالشهای احتمالی باغ سیب در این مناطق آشنا باشید  برای آنها چاره جویی کرده باشید.

 • ساعات پایین سرما در زمستان:

در این مناطق سرمای هوا به اندازه ی تامین نیاز سرمایی درختان سیب است اما تمام ارقام سیب برای کاشت در این مناطق مناسب نیستند، به عنوان مثال ارقامی از سیب که نیاز سرمایی بالایی دارند مانند نهال سیب زرد و قرمز لبنانی برای کاشت در این مناطق مناسب نیستند چرا که در صورت تامین نشدن نیاز سرمایی آنها باردهی نخواهند داشت و یا باردهی بسیار پایینی دارند، بنابراین برای خرید نهال سیب در این مناطق باید به این نکته ی بسیار مهم توجه داشته و ارقامی را انتخاب کنید که به لحاظ نیاز سرمایی با منطقه ی شما تطابق بیشتری داشته باشند.

 • گرمای هوا در تابستان:

گرمای هوا در تابستان در این مناطق بالا بوده و برای احداث باغ سیب در این مناطق باید حداکثر دما در طول تابستان که معمولا به 40 درجه ی سانتی گراد می رسد را در نظر داشته باشید، بنابراین با مشورت کردن با مشاوران فروش نهال سیب و دادن اطلاعات ر رابطه با حداکثر دما در تابستان ارقامی را انتخاب کنید که کمترین اسیب را از گرمای هوا در منطقه ی شما ببینند.

 • کمبود منابع آب:

کمبود منابع آب در مناطق نیمه گرمسیری و بعضا کویری کشور به واسطه یکاهش بارندگی در سالهای اخیر رخ داده و این امر موجب محدودیت در انتخاب درخت میوه برای احداث باغ در این مناطق شده است، بنابراین قبل از احداث باغ سیب باید با توجه به نیاز آبی ارقام مناسب برای این مناطق محاسبه کنید که آیا قادر به تامین آب مورد نیاز این ارقام هستید یا خیر؟

 • هدر رفت آب از طریق تبخیر در تابستان:

در زمان خرید نهال سیب کارشناسان به شما اطلاعاتی در رابطه با دور و میزان آب مورد نیاز این درختان با توجه به رقم و بافت خاک زمین مورد نظر شما خواهند داد اما با توجه به گرمای هوا در تابستان در این مناطق باید هدر رفت آب ابیاری از طریق تبخیر را نیز در نظر داشته باشید و برای احداث باغ سیب حتما از سیستمهای آبیاری استفاده کنید که کمترین میزان هدر رفت آب را داشته باشد.

استفاده از سیستم آبیاری سطحی بدترین شیوه ی آبیاری در این مناطق بوده .و استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار زیر سطحی بهترین شیوه ی آبیاری در این مناطق به شمار می رود.

مالچ پاشی راه حل دیگری است که بای این مشکل در مناطق گرمسیر پیشنهاد می شود و شما باغداران می توانید با استفاده از مالچهای با رنگ روشن به بازتاب گرما و کاهش هدر رفت آب از خاک به شیوه ی تبخیر کمک کنید.

 • آفتاب سوختگی:

آفتاب سوختگی تنه ی درختان در این مناطق از رایج ترین مشکلات درختان میوه بوده و همواره با زخمی کردن تنه ی درختان راه را برای ورود بیمارگرهای خطرناکی مانند انواع شانکرهای تنه درختان سیب باز می کند، ترشح شیرابه از محل زخم و در نهایت ضعف درختان و کاهش باردهی از عوارضی است که آفتابسوختگی به درختان سیب در این مناطق وارد می کند.

 • آفات و بیماریها در مناطق گرمسیر:

خوب است بدانید که آفات و بیماریها در مناطق گرمسیر با شدت بیشتری به درختان شما خسارت وارد می کنند چرا که نیاز به گذراندن فاز زمستان گذران و رفتن به حالت دیاپوز و یا مقاوم ندارندف آفت و یا بیماری که به فاز دیاپوز و یا مقاوم می رود در اول بهار برای فعال شدن مجدد باید شرایط آب و هوایی مطلوب را تجربه کند اما در صورت نرفتن به فاز دیاپوز و یا استراحت در بهار به سرعت فعالیت خود را آغاز می کند و خسارت سنگین تری نیز وارد خواهد کرد.

در مناطق گرمسیر روی سیب آفات و بیماریهای پلی سیکل مانند شته ها، کنه ها و سفیدک سطحی خسارت زیادی وارد می کنند که با رعایت نکات پیشگیرانه و درمانی مناسب که در مقالات مربوط به هر یک آمده می توانید از خسارت وارد پیشگیری کرده و یا آن را کاهش دهید.

برای کاهش آفتابسوختگی درختان رعایت نکات زیر الزامی است:

برای کاهش اثر تابش خورشید بر تنه ی درختان نکات زیر را رعایت کنید

 • رعایت فاصله ی مناسب بین درختان:

در زمینی که برای احداث باغ در نظر دارید با توجه به شیب زمین و فاصله ی مناسب بین درختان با توجه به رقم تعداد مناسب درخت در واحد هکتار را بکارید، به عنوان مثال اگر برای کاشت یک رقم سیب در زمین مسطح 4متر فاصله باید در نظر گرفته شود در زمین شیبدار باید این فاصله کمتر شده و تعداد درخت بیشتری در واحد هکتار کاشته شود.

کاشت تعداد کم درخت و فاصله ی زیاد بین درختان منجر به دریافت آفتاب شدید توسط تنه ی درختان سیب و در نهایت آفتابسوختگی آنها می شود.

 • آبیاری و کود دهی ماسب درختان:

آبیاری و کود دهی مناسب درختان سیب سبب می شود پوست از انعطاف پذیری بالایی برخوردار شود و در مقابله با حرارت بالا در تابستان دچار خشک شدگی و ترک نشود، پوست درخت زمانی بیشترین آسیب را از آفتاب سوختگی خواهد دید که تحت تنش غذایی و آبیاری باشد و بنابراین نتواند انعطاف پذیری کافی در مقابل گرما از خود نشان دهد.

نهال سیب برای مناطق گرمسیر

 • پوشانیدن رنگ سفید روی تنه ی درختان:

در مناطقی که می دانید به واسطه ی زاویه ی تابش خورشید و همچنین شیب زمین درختان قرار است بیشتر در معرض آفتاب سوختگی قرار گیرند حتما از پوشاندن رنگ سفید روی تنه ی درختان استفاده کنید تا در زمان برخورد نور آفتاب به تنه بخش زیادی از این نور بازتابانیده شده و تاثیر کمتری بر تنه ی درختان باغ شما بگذارد.

 • نهال مقاوم به گرما:

یکی دیگر از مزایای انتخاب نهال سیب مناسب برای مناطق گرمسیری این است که این ارقام مقاومت بیشتری نسبت به گرمای آفتاب و البته خشکی هوا دارند و این سبب می شود این ارقام کمترین آسیب را در برابر آفتابسوختگی و حتی کم آبی متحمل شوند، بنابراین با خرید نهال سیب مقاوم به گرما از این آسیب در باغ خود جلوگیری کنید.

ارقام مناسب برای کاشت در مناطق گرمسیری:

در این بخش برخی از ارقام سیب را که برای کاشت در مناطق گرمسیر به واسطه ی مقاومتهای ذکر شده مناسب هستند به شما معرفی خواهیم کرد.

 • نهال سیب تو سرخ:

چنانچه برای احداث باغ خود در یک منطقه ی گرمسیری که زمستان بسیار سرد و طولانی ندارد به دنبال یک رقم بسیار خاص و صادراتی سیب هستید ما نهال سیب تو سرخ را به شما معرفی خواهیم کرد، نهال سیب توسرخ با تولید میوه هایی که علاوه بر پوست قرمز گوشت میوه ی قرمز نیز دارند از جمله محبوبترین ارقام سیب موجود در بازار بوده و به عنوان یک میوه ی لوکس و مجلسی با قیمت بالا در بازار به فروش می رسد.

نهال سیب تو سرخ به واسطه ی نیاز سرمایی پایینی که دارد قابلیت کاشت در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیری که بتوانند در زمستان نیاز سرمایی این درخت را حداقل به مدت 800 ساعت تامین نمایند مناسب بوده و در این مناطق بسیار پر بار خواهند بود، دیرگل بودن و یا نبودن این رقمسیب شرط باردهی بالا نیست چرا که در مناطق گرمسیر معمولا مشکل سرما زدگی بهاره وجودنداشته و باغداران از اینبابت نگرانی نخواهد داشت.

نهال سیب تو سرخ می تواند گرمای هوای تابستان تا 38 درجه سانتی گراد را به راحتی تحمل نماید، برای کاشت نهال سیب تو سرخ می توانید فصل پاییز را انتخاب کنید چرا که در مناطق گرمسیر زمستانهای بسیار سرد و یخبندان وجود ندارد.

نکته ی جالب در مورد این درخت آن است که نهال سیب تو سرخ در طول عمر خود بسیار کوتاه قد بوده و به قد یک درختچه می رسد و همین امر سبب می شود رسیدگی به این درخت بسیار برای باغداران ساده تر باشد، این رقم سیب می تواند 30 تا 40 سال عمر مفید داشته باشد و در طول سالهای عمر مفید خود در صورتی کهدر شرایط مطلوب رشدی قرار داشته باشد بین 50 تا 60 تن باردهی به ازای هر هکتار خواهد داشت که با توجه به ارتفاع کم و حجم کم شاخساره ای که دارد رقم بسیار قابل توجهی خواهد بود.

 • نهال سیب قرمز فرانسه:

رقم سیب دیگری را که می توانید به راحتی در مناطق با زمستان کوتاه بکارید رقم سیب قرمز فرانسه است، این رقم سیب دارای میوه هایی با پوست قرمز و درشت و طعمی فوق العاده است که به دلیل ماندگاری بالا و طعم و ظاهر با کیفیت طرفداران زیادی در بازار دارد.

این رقم سیب بومی کشور آمریکا است و در ایران به صورت پیوند خورده در بازار به فروش می رسد، به دلیل بومی نبودن باید دقت کنید پایه ای که برای تکثیر نهال ستفاده شده است باید مقاومت کافی در برابر شرایط نامساعد محیطی در ایران را داشته باشدو بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که این رقم نهال سیب را از نهالستانهای معتبری خریداری کنید که با علم به اهمیت این موضوع نهال را به صورت اصولی تکثیر کرده باشند.

نهال سیب قرمز فرانسه در فرایند رشد و تولید میوه به گرمای آفتاب نیاز دارد و در صورت برخوردار نبودن از این فاکتور میوه هایی با رنگ مطلوب و کیفیت دلخواه تولید نخواهد کرد اما در مورد آفتابسوختگی تنه ی درخت نیز باید هوشیار باشد و در صورتی که در منطقه ی شما آفتاب با زاویه ی تند میتابد بای حتما تنه ی درختان را با رنگ سفید بپوشانید.

در شرایط مطلوب ومناسب این رقم سیب می تواند بین 25 تا 30 سال باردهی مفید را برای باغداران به همراه داشته باشد و با تولید میوه های درشت و با کیفیت سود زیادی را عاید باغداران خواهد کرد.

 • نهال سیب گرانی اسمیت:

نهال سیب گرانی اسمیت رقم دیگری است که برای کاشت در مناطق گرمسیر مناسیب است، این رقم سیب نیز که بومی کشور فرانسه است ومنشاء اروپایی دارد می تواند گرمای هوا در تابستان را حداکثر تا 40 درجه تحمل کرده و آسیب نمی بیند.

نهال سیب گرانی اسمیت درختی پایه کوتاه و یا نیمه کوتاه است که رعایت فاصله ی 4متر بیت درختان هم نور کافی را به این درختان می رساند و هم از آسیب آفتابسوختگی تنه محافظت خواهد کرد.

نهال سیب گرانی اسمیت با تجربه کردن حداقل 600 ساهت سرمای زیر هفت درجه نیاز سرمایی خود را تامین کرده و می تواند در بهار بیشترین شکوفایی را داشته باشد و همین نکته ای است که سبب مناسب بودن نهال سیب گرانی اسمیت برای مناطق گرمسیر شده است.

گلدهی این رقم سیب در دهمه ی سوم فروردین ماه بوده و در مناطق گرمسیر این تاریخ شکوفایی نگرانی از بابت سرمای بهاره ایجاد نخواهد کرد، شروع باردهی و بازدهی این رقم سیب با توجه به پیوندی بودن از سال سوم تا پنجم پس از کاشت نهال بوده و تقریبا زود بازده محسوب می شود.

اما نکته ی بسیار مهمی که اغلب باغداران در زمان انتخاب یک رقم سیب به آن توجه می کنند میزان باردهی هر رقم در واحد هکتار است که در مورد این رقم باردهی در واحد هکتار می تواند به 100 تن برسد، این درخت می تواند باردهی مفید خود را برای 25 تا 30 سال ادامه دهد که ارقام مناسبی برای یک سرمایه گذاری بلند مدت خواهد بود.

نهال سیب برای مناطق گرمسیر

کلام آخر:

در زمان انتخاب نهال سیب برای کاشت درمناطق گرمسیری توجه داشته باشید که قیمت نهال سیب در نهالستانهای مختلف با توجه به کیفیت نهال تولیدی و همچنین نوع رقم متفاوت است اما در مورد ارقام وارداتی و زود بازده مانند ارقامی که در این مقاله به آنها اشاره شد باید نهالستانی را برای خرید انتخاب کنید که بیشترین ضمانت و بالاترین کیفیت را به باغداران ارائه می کنند.

نهالستانی که برای نهال خود گواهی تایید سلامتف شناسنامه ی اصالت و ضمانتنامه ارائه می کند می تواند به شما تضمین کافی برای احداث موفقیت آمیز باغ شما را داده و در ضمن راهنماییهای لازم برای اینکه بتوانید مشکلات احتمالی در باغ خود را برطرف کرده و بدون مشکل باغ خود را احداث کنید به شما می دهد، برای دریافت راهنماییهای بیشتر با مشاوران ما به صورت مستقیم و یا مجازی در ارتباط باشید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال