نهال گل محمدی برای مناطق معتدل

نهال گل محمدی برای مناطق معتدل

در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی برای کاشت نهال گل محمدی اهمیت بسیار زیادی داشته و شرایط آب و هوایی معتدل یکی از مطلوبترین شرایط آب و هوایی برای کاشت این گل زیبا و پر خاصیت است، در این مقاله شرایط کاشت و نگهداری گل محمدی در شرایط آب و هوای معتدل را مورد بررسی قرار می دهیم.

نهال گل محمدی برای مناطق معتدل

تعریف منطقه ی معتدل:

به طور کلی منطقه ی معتدل به منطقه ای گفته می شود که درآن از گرمای سوزان در تابستان و سرما و یخبندان شدید در زمستان خبری نیست و در تعاریف هوا شناسی به منطقه ای معتدل گفته می شود که دما در سردترین ماه های سال بین 18 تا منفی سه درجه سانتی گراد در نوسان باشد، بنابراین بسیاری از مناطق کشورما به لحاظ هوا شناسی در دسته ی اقلیم معتدل قرار می گیرند.

مزیتهای کاشت نهال گل محمدی در مناطق معتدل

در این بخش مزیت احداث باغ گل محمدی در منطقه ی معتدل را مورد بررسی قرار می دهیم:

  • اعتدال دمایی:

از آنجایی که در این منماطق با آفتاب سوختگی در تابستان و سرما زدگی در زمستان مواجه نیستیم بنابراین این مناطق می توانند برای کاشت نهال گل محمدی بسیار مناسب باشند و اصولا فروش نهال گل محمدی در مناطقی که دارای آب و هوای معتدل باشند رواج بیشتری دارد، در این مناطق گلهای گل محمدی دچار آسیب سرمازدگی بهاره نشده و در تابستان با افت کیفی به دلیل آفتاب و گرمای زیاد مواجه نخواهند شد.

  • تامین نیاز آبی:

در مناطق معتدل به دلیل موقعیت جغرافیایی و شرایط خاص آب و هوایی معمولا متوسط بارندگی مناسبی در طول سال داشته و میزان ذخایر آبی زیر زمینی برای کاشت گل محمدی مناسب است، در برخی از این مناطق که متوسط بارندگی بالاتر از 400 میلیمتر در سال باشد می توانید با خرید نهال گل محمدی دیم باغ دیم گل محمدی را احداث کرد بدون اینکه نیاز به تاسیس سیستمهای آبیاری داشته باشید.

  • کیفیت بالای گل محمدی:

در مناطق معتدل به دلیل تابش خورشید تا پیش از ساعت ده تا یازده صبح شدید نیست برداشت گل در هنگام صبح با فشار کمتری رو به رو بوده و گلهای باز شده تا زمان برداشت کمتر تحت تاثیر تابش نور خورشید قرار می گیرند و بنابراین کیفیت بالاتری به لحاظ رنگ و عطر خواهند داشت.

  • وضعیت خاک:

مناطق معتدل معمولا به دلیل میزان بارش سالانه دارای پوشش گیاهی خود رو و البته حاصلخیزی بیشتر در خاک هستند و بنابراین زمانی که پیش از احداث باغ گل اقدام به انجام آزمایش آنالیز خاک می شود در این مناطق میزان مواد آلی خاک برای کاشت نهال گل محمدی مساعد خواهد بود، اما به هر حال انجام آزمایش تجزیه ی خاک و تامین عناصری که کمبود آن در خاک وجود دارد برای رشد و باردهی بوته های گل محمدی بسیار ضروری خواهد بود.

چالشهای کاشت نهال گل محمدی در مناطق معتدل:

قطعا هر اقلیم و هر شرایط آب و هوایی ممکن است برای کاشت برخی از درختان و درختچه ها چالشهایی را به همراه داشته باشد که داشتن آگاهی در رابطه با این چالشها می تواند به شما در باغداری اصولی کمک بسیار کند، در این بخش برخی از مهمترین چالشهای احداث باغ گل محمدی در مناطق معتدل را بررسی خواهیم کرد.

  • آفات و بیماریها:

در مناطق معتدل که سرما و یخ بندان زمستانه وجود ندارد امکان زنده ماندن فاز زمستان گذران آفات خطرناکی مانند شته ها و کنه ها بسیار افزایش پیدا کرده و در صورتی که در سال گذشته مدیریت اصولی این آفات انجام نشده باشد قطعا در سال آینده با خطر طغیان این آفات پلی سیکل و البته پلی فاژ رو به رو خواهید بود.

آفاتی مانند شته ها، کنه ها، سوسکهای گل و بیماریهای مهم گل محمدی در شروع سال می تواند با تامین اینوکولوم اولیه از سال گذشته به صورت طغیانی در مناطق معتدل ظاهر شوند، بنابراین چنانچه باغ گل محمدی در منطقه ی معتدل احداث کرده اید بهتر است از همان ابتدا با دریافت مشاوره از مشاوران فروش نهال گل محمدی راهنماییهای لازم در رابطه با پیشگیری از طغیان این آفات و بیماریهای خطرناک را دریافت نمایید.

نهال گل محمدی برای مناطق معتدل

  • سرمازدگی بهاره:

سرمازدگی بهاره ممکن است شکوفه دهی برخی از ارقام که زود شکوفه می دهند را در مناطق معتدل مورد تهدید قرار دهد، در مناطق معتدل ممکن است در برخی از سالها در ابتدای بهار با سرمای شدید مواجه شده و شکوفه ها و یا جوانه های آنها دچار سرمازدگی شود، بنابراین باید این موضوع مهم را در زمان انتخاب رقم گل محمدی برای مناطق معتدل در نظر داشته باشید.

  • وضعیت خاک:

درست است که در بیشتر مناطق معتدل خاک حاصلخیز و مساعد برای کاشت نهال گل محمدی است اما برخی از مناطق معتدل کوهپایه ای بوده و به همین دلیل هم شرایط خاک ممکن است شنی یا سنگلاخی با میزان کم مواد آلی باشد، بنابراین بدون در نظر گرفتن اقلیم منطقه توصیه می شود قبل از اقدام به کاشت نهال حتما آزمایش خاک را انجام داده و اصلاحات لازم را انجام دهید.

اصول کاشت نهال گل محمدی در مناطق معتدل:

برای کاشت نهال گل محمدی باید اصول زیر را در نظر داشته باشید:

  • بهینه سازی شرایط خاک:

با توجه به اینکه شرایط خاک می تواند در هر منطقه متفاوت باشد و با توجه به سابقه ی کشاورزی در زمین مورد نظر ممکن است کمبودهای غذایی در هر خاک متفاوت باشد و بنابراین با انجام آزمایش خاکشناسی از شرایط خاک زمین مورد نظر خود اطلاع پیدا کرده و بهینه سازی شرایط خاک را قبل از کاشت نهال انجام دهید.

  • کاشت اصولی نهال:

روش کاشت اصولی نهال گل محمدی را می توانید از کارشناسان فروش نهال گل محمدی جویا شوید و یا با مطالعه ی مقالات مربوطه در وبسایت ما کاشت نهال گل محمدی را به صورت اصولی انجام دهید تا از دیر گل دهی و یا متوقف شدن رشد نهال پس از کاشت و همچنین درگیری با آفات و بیماریها جلوگیری به عمل آید.

نهال گل محمدی برای مناطق معتدل

  • مراقبت در برابر آفات و بیماریها:

بیماریهایی مانند سفیدک دروغین که در شرایط رطوبت بالا و هوای خنک توسعه ی بیشتری دارند در مناطق معتدل می توانند خسارت آفرین باشند بنابراین با رعایت فاصله ی کاشت مناسب، هرس اصولی و پایش مرتب آفات و بیماریها در باغ گل محمدی از طغیان آنها به ویژه در مناطق معتدل جلوگیری کنید.

کلام آخر:

با توجه به مطالب عنوان شده دانستید که یکی از مساعد ترین شرایط آب و هوایی برای کاشت نهال گل محمدی شرایط آب و هوایی معتدل است چرا که در این مناطق آب کافی، خاک مناسب و شرایط دمایی مساعد برای رشد و گلدهی گل محمدی وجود دارد، لذا با کاشت نهال گل محمدی مناسب برای این مناطق می شود از استعداد مناطق معتدل برای اشتغالزایی و درآمد استفاده کرد، برای اطلاع از قیمت نهال گل محمدی مناسب برای مناطق معتدل می توانید با ما در تماس باشید و ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال