بررسی انواع نهال سیب زود رس و دیر رس + عوامل موثر بر زمان رسیدن

بررسی انواع نهال سیب زود رس و دیر رس + عوامل موثر بر زمان رسیدن

زمان برداشت می تواند معیار مهم و تعیین کننده ای در سود دهی باغ سیب باشد چرا که به نوعی می تواند زمان رسیدن میوه به بازار را تعیین کرده و در سود دهی نهایی موثر باشد، از این رو بسیاری از باغدارن با توجه به اقلیم منطقه ی خود به دنبال ارقام زود رس و یا ارقام دیر رس هستند، در ادامه ضمن بررسی تعریف زود رس و دیر رس بودن و عوامل موثر بر آن ارقام پر فروش و پر بار زود رس و دیر رس را به شما معرفی خواهیم کرد.

بررسی انواع نهال سیب زود رس و دیر رس + عوامل موثر بر زمان رسیدن

تعریف زود رس و دیر رس بودن درخت سیب:

شاید دو اصطلاح زود رس/ دیررس و زود بازده/ دیر بازده به گوش شما هم خورده باشد و دیده باشید که بسیاری از افراد غیر متخصص این دو اصطلاح را به جای هم به کار می برند، در این قسمت تعریف دقیق این دو گروه اصطلاح را بیان می کنیم.

ارقام زود رس ارقامی هستند که میوه ی آنها تا پیش از نیمه ی تابستان قابل برداشت باشد اما ارقام دیر رس در اواخر تابستان تا اواسط مهر ماه قابل برداشت هستند، ارقام زود بازده ارقامی هستند که یک الی سه سال پس از کاشت نهال باردهی خود را آغاز می کنند، بیشتر ارقامی پیوندی و تجاری که در نهالستانها و مراکز فروش نهال سیب معتبر به فروش می رسد زود بازده هستند در مقابل ارقام بومی و قدیمی که به شیوه ی بذری تکثیر شده اند دست کم 5 سال پس از کاشت نهال زمان لازم دارند تا باردهی خود را آغاز کنند، به این ارقام دیر بازده گفته می شود.

در دو جدول ذیل لیست ارقام پربار و پر طرفدار سیب زود رس و دیر رس که قابلیت کاشت در شرایط آب و هوایی مختلف کشور ما را دارند آورده شده و برای راهنمایی بیشتر شما عزیزان زود گل و دیر گل بودن و البته زود بازده و دیر بازده بودن هر رقم مشخص شده است.

جدول اطلاعات ارقام دیر رس سیب

ارقام دیر رس زمان گلدهی زود بازده/دیر بازده شرایط آب و هوایی
نهال سیب گلدن و رد دیر گل زود بازده معتدل سردسیری
نهال سیب تو سرخ اردیبهشت زود بازده معتدل گرمسیری
نهال سیب سیاه جرومین متغیر زود بازده معتدل گرمسیری تا سردسیری
نهال سیب گرانی اسمیت دهه ی سوم فروردین زود بازده معتدل گرمسیری تا سردسیری
نهال سیب استارکینگ اواخر فروردین تا اواسط اردیبهشت زود بازده معتدل سردسیری
نهال سیب پینک لیدی زود گل زود بازده معتدل گرمسیری
نهال سیب سفید شیشه ای اواخر فروردین تا اواسط اردیبهشت زود بازده معتدل گرمسیری تا سردسیری
نهال سیب قرمز فرانسه اواخر فروردین زود بازده سرد و کوهستانی
نهال سیب رندرز دیر گل زود بازده سرد و خشک
نهال سیب عروس زود گل و اواخر اسفند ماه زود بازده معتدل سردسیری
نهال سیب میراکل هفته ی اول تا سوم اردیبهشت زود بازده معتدل
نهال سیب نوری مراغه دیر گل زود بازده معتدل

 

جدول اطلاعات ارقام زود رس سیب

ارقام زود رس زود گل/دیر گل زود بازده/دیر بازده شرایط آب و هوایی
نهال سیب گلاب کهنز اوایل تا اواخر اردیبهشت زود بازده معتدل تا سردسیر
نهال سیب ترش مصری اوایل بهار زود بازده معتدل
نهال سیب دورنگ فرانسوی دیرگل زود بازده سردسیر
نهال سیب گالا اواخر فروردین زود بازده سردسیر

عوامل موثر بر زمان رسیدن میوه ی سیب:

علاوه بر ژنتیک و رقم هر درخت سیب که می تواند نشان دهنده ی زود رس و دیر رس بودن آن باشد عوامل و شرایط مختلف دیگری نیز هستند که می توانند بر زمان رسیدن میوه ی سیب تاثیر گذار باشند، در ادامه برخی از فاکتورهای محیطی که بر زمان رسیدن میوه ی سیب موثر هستند را ذکر خواهیم کرد.

  • شرایط اب و هوایی:

شرایط آب و هوایی و به ویژه متوسط دما در تابستان می تواند بر زمان رسیدن میوه ی سیب موثر باشد، در برخی از مناطق ممکن است در برخی از سالهای تفاوت جزئی در شرایط آب و هوایی ایجاد شود به عنوان مثال خشکسالیهای پی در پی حتی در مناطق معتدل و یا سردسیر می تواند سبب افزایش میانگین دمای تابستان شده و میوه ی سیب دیر رس در این منطقه زودتر آماده ی برداشت شود.

  • میزان دریافت نور:

میزان ساعات آفتابی و همچنین دریافت نور توسط درخت سیب می تواند بر زمان رسیدن میوه ی سیب تاثیر گذار باشد، به عنوان مثال کاشت درخت سیب زود رس در منطقه ای که در سایه ی درختان دیگر قرار داشته باشد و یا حتی کاشت متراکم درختان سیب زود بازده می تواند در زمان رسیدن میوه تاثیر گذار باشد و سبب تاخیر در زمان برداشت میوه ی سیب شود.

  • کود دهی و آبیاری:

برنامه ی کود دهی و آبیاری درختان سیب می تواند بر زمان رسیدن میوه ی سیب تاثیر گذار باشد، میوه ی سیب باید در زمان رشد سریع از زمان ریختن گلبرگ شکوفه ها تا زمان رسیدن میوه به اندازه ی کافی عناصر غذایی و آب دریافت کند تا بتواند در زمان مقرر آماده ی برداشت شود اما عدم دریافت مواد غذایی و آب کافی می تواند در زمان برداشت میوه ی سیب تاخیر ایجاد کند.

  • افات و بیماریها:

درگیری درختان سیب با آفات و بیماریهای مختلف می تواند با ایجاد ضعف در درختان سیب سبب تاخیر در زمان برداشت میوه شود و بنابراین محافظت درختان در برابر ابتلا به آفات و بیماریها و کنترل سریع و به موقع آنها می تواند سبب رسیدن میوه ی سیب در زمان مقرر شود.

بررسی انواع نهال سیب زود رس و دیر رس + عوامل موثر بر زمان رسیدن

نکات مهم و کاربردی در زمان احداث باغ سیب:

چنانچه باغداری هستید که به دنبال احداث باغ سیب در منطقه ی خود هستید بهتر است به نکت مهم و کاربری زیر در زمان احداث باغ توجه دشته باشید.

  • توجه به رقم سیب:

در زمان خرید نهال سیب باید به اهمیت انتخاب رقم مناسب توجه داشته باشید، زود بازده و دیر بازده بودن، زود رس و دیر رس بودن و همچنین زود گل و دیر گل بودن سیب در زمان انتخاب رقم سیب باید مورد تحقیق قرار بگیرد، توجه داشته باشید که ارقام دیر بازده و بومی معمولا راندمان پایینی در واحد هکتار داشته و دیر بازده بودن می تواند سبب اتلاف منابع مالی باغداران شود.

از طرفی زود گل بودن در مناطق معتدل و سردسیر می تواند فاکتور منفی قلمداد شده و سرمازدگی بهاره برای این ارقام در مناطق سردسیر و معتدل سردسیری تهدیدی جدی در عملکرد درختان محسوب می شود.

در آخر اطلاع از زمان برداشت میوه یعنی زود رس و دیر رس بود رقم سیب می تواند به باغداران در بازاررسانی و فروش محصول کمک بسیاری کند.

  • روشهای نوین باغداری:

پیاده سازی روشهای نوین باغداری شامل شیوه های نوین در آماده سازی زمین، انجام آزمایش تجزیه ی خاک پیش از کاشت نهال و پس از آن، اجرای سیستمهای نوین آبیاری، کود دهی و مدیریت تلفیقی و آگاهانه ی آفات و بیماریها می تواند به باغداران کمک کند تا در رسیدن به حداکثر راندمان رقم سیب خریداری شده دست پیدا کنند.

  • روشهای نوین برداشت و انبارداری:

میوه ی سیب میوه ای با قابلیت انبار داری طولانی مدت است و بسیاری از باغداران این میوه ی خوش طعم و پرطرفدار را برای صادرات و یا برای رساندن به بازار شب عید نگهداری می کنند، برای باغدارانی که تمایل به رساندن میوه ی سیب خود به بازار شب عید دارند توصیه می شود در درجه ی اول در صورت امکان ارقام دیر رس سیب را انتخاب نمایند و در درجه ی دوم اصول نوین در برداشت میوه و انبارداری را رعایت کنند تا میوه های با کیفیت به بازار ارائه کنند.

توجه داشته باشید با وجود اینکه عمر انبار داری میوه ی سیب بالا است اما اگر شرایط اصولی در انبارداری و برداشت میوه رعایت نشود مواردی همچون پوک و کم آب شدن میوه ی سیب، پوسیدگی و یا چروک شدن پوست میوه را به نبال خواهد داشت.

کلام آخر:

با مطالعه ی این مقاله به خوبی دریافتید که اطلاع از زمان برداشت میوه، زمان گلدهی و زمان شروع باردهی ارقام مختلف سیب تاثیر زیادی در انتخاب رقم سیب توسط باغداران خواهدداشت اما نمی توان گفت ارقام زود رس بهتر از ارقام دیر رس هستند و یا اینکه ارقام زود گل بهتر از ارقام دیر گل هستند و یا بالعکس، مناسب بودن هر رقم به هدف باغدار از کاشت نهال سیب و همچنین شرایط آب و هوای منطقه ی او بستگی دارد و بنابراین مجموعه ای از فاکتورهای در زمان انتخاب رقم سیب باید در نظر گرفته شود.

قطعا برای انتخاب رقم مناسب و همچنین پیاده سازی اصول باغداری نوین و البته اصول برداشت میوه به صورت نوین به راهنماییهای افراد با تجربه و تحصیلکرده نیاز خواهید داشت، به منظور دریافت مشاوره در این زمینه و همچنین قیمت نهال سیب زود رس و دیر رس می توانید با مشاوران متخصص ما در تماس باشد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال