بهترین نهال سیب برای مناطق معتدل

بهترین نهال سیب برای مناطق معتدل

احداث باغ میوه و کاشت درخت میوه در مناطق معتدل با چالشهای خاص خود رو به رو است اما مهمترین نکته ای که در مورد احداث باغ میوه در این مناطق وجود دارد این است که باید ارقامی را برای کاشت انتخاب کنید که سازگاری بیشتری با شرایط اقلیمی و چالشهای آب و هوایی در این مناطق داشته باشند،در این مقاله ضمن اشاره به چالشهای مهم احداث باغ سیب در مناطق معتدل مناسب ترین ارقام سیب برای کاشت در این مناطق را به شما معرفی خواهیم کرد.

بهترین نهال سیب برای مناطق معتدل

تعریف منطقه ی معتدل:

منطقه ی معتدل به منطقه ای گفته می شود که میانگین دما در سردترین ماه های سال بین منفی سه تا 18 درجه ی سانتی گراد باشد، با این تعریف به سادگی می توانید بفهمید که آیا منطقه ی شما در رنج مناطق معتدل قرار می گیرد یا خیر؟ در صورتی که پاسخ شما به این پرسش مثبت است در ادامه مقاله با ما باشید تا احداث باغ سیب در این مناطق را به شما به صورت اصولی آموزش دهیم.

اصول احداث باغ سیب در مناطق معتدل:

برای اینکه باغ سیب شما در منطقه ی معتدل به راندمان حداکثری خود نزدیک شود و بیشترین سود آوری را داشته باشد بهتر است اصول احداث باغ را که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم به درستی رعایت کنید.

 • انتخاب رقم مناسب برای مناطق معتدل:

اولین گام در احداث اصولی باغ سیب انتخاب رقم مناسب برای مناطق معتدل خواهد بود، به طور کلی گفته می شود که تمام ارقامی که برای کاشت در مناطق سردسیر و با ارتفاع بالا از سطح دریا مناسب هستند ارقامی هستند که برای کاشت در مناطق معتدل نیز مناسب خواهند بود، در نظر داشته باشید یکی از چالشهای باغداری در مناطق معتدل امکان بروز سرمای دیر رس بهاره بوده و ارقام دیر گل و مقاوم به سرما می توانند در این مناطق راندمان بالاتری داشته باشند.

ارقام مناسب برای مناطق معتدل باید در درجه ی اول مقاوم به سرمای دیر رس بهاره باشند و در برابر هوای گرم در تابستان نیز مقاومت داشته باشند چرا که در برخی از مناطق معتدل تابستانها نسبتا گرم بوده و ارقام حساس به گرما و آفتاب در این مناطق عملکرد خوبی نخواهند داشت.

نوع رقم نیاز سرمایی زمان برداشت میزان باردهی در هکتار
سیب زرد لبنانی 600 تا 800 ساعت اواخر شهریور تا اواسط مهر بیش از 100 تن در هکتار
سیب قرمز لبنانی 700 تا 800 ساعت اواسط تا اواخر شهریورماه بیش از 100 تن در هکتار
سیب زرد فرانسوی 1000 ساعت اوایل تا اواخر مهرماه 80 تن در هکتار
سیب قرمز فرانسوی 800 ساعت مهرماه بیش از 100 تن در هکتار
سیب جرومین 1600 ساعت مرداد تا شهریور 40 تا 100 تن
سیب گلاب کهنز 1600 ساعت اواسط تابستان 70تن در هکتار

 

 • آماده سازی زمین برای کاشت ارقام سیب در مناطق معتدل:

به منظور آماده سازی زمین برای کاشت سیب در مناطق معتدل در نظر داشته باشید که اکثر ارقام مناسب برای این مناطق به خاک شنی لومی با اسیدیته ی خنثی تا کمی اسیدی نیاز دارند و وجود مقادیر کافی از عناصر غذایی در خاک برای رشد و باردهی این درختان ضروری است، بنابراین توصیه می شود پیش از کاشت نهال با انجام آزمایش از زمین مورد نظر ویژگیهای فیزیکی خاک را به دست آورده و در صورت نیاز به اصلاح اصلاحات لازم را انجام دهید، کارشناسان فروش نهال سیب می توانند به شما در این زمینه راهنماییهای لازم را ارائه دهند.

 • حفر چاله برای کاشت نهال سیب در مناطق معتدل:

برای کاشت نهال سیب باید به عمق و حجم چاله توجه داشته باشید، چاله های بسیار کوچک و یا بزرگ سبب تاخیر در رشد رویشی و درنهایت به تعویق افتادن باردهی و یا حتی کاهش در باردهی درختان می شوند، علاوه بر آن ضعف درخت به دلیل تاخیر و ناهماهنگی در رشد سبب حمله ی آفات و بیماریها به درختان باغ شما خواهد شد.

حجم چاله باید تقریبا دو برابر حجم ریشه ی نهال در زمان کاشت باشد، بنابراین با دریافت اطلاعات از مشاوران فروش نهال سیب در زمان انتخاب رقم مورد نظر خود چاله ها را با عمق و حجم مناسب حفر کنید.

نکته ی دیگری که در زمان حفر چاله باید به آن توجه داشته باشید این است که وزش باد و تغییرات جوی مانند وقوع بارندگی در مناطق معتدل سبب می شود حجم چاله ی حفر شده از زمان حفر تا زمان کاشت نهال به هم بخورد و بنابراین توصیه می شود فاصله زمانی بین حفر چاله تا تاریخ کاشت بسیار کوتاه باشد.

 • سن کاشت نهال

نهال های سیب در ارقام تجاری و پر بار و زود بازده به صورت پیوندی تکثیر می شوند و بنابراین مناسب ترین سن نهال پیوندی برای کاشت دوسال است، نهالهای پیوندی که بیشتر از دو سال سن در زمان کاشت داشته باشند گیرایی کمتری داشته و شانس ابتلا به آفات و بیماریها در آنها به شدت افزایش پیدا خواهد کرد، علاوه بر اینها تاخیر در زمان شروع باردهی در نهالهایی که در زمان کاشت بیشتر از دو سال سن داشته اند بیشتر مشاهده می شود.

بهترین نهال سیب برای مناطق معتدل

 • زمان کاشت نهال در مناطق معتدل

در زمان کاشت نهال باید به فاکتورهای زیر توجه داشته باشید:

 • دمای هوا:

دمای هوای بسیار سرد و یخبندان ممکن است مانع از استقرار خوب نهال شود.

 • بارندگی:

چنانچه در زمان کاشت نهال و یا پس از آن بارندگی سنگین رخ دهد ممکن است در گیرایی نهال تاثیر منفی داشته باشد.

 • وزش باد:

پس از کاشت نهال وزش باد می تواند مانع از گیرایی نهال و یا سبب خشک شدن نهال شود، از این رو گذاشتن قیم در کنار نهال سیب می تواند از آسیب وزش باد جلوگیری کند اما به هر حال باید توجه داشت که در زمان کاشت نهال وزش باد نداشته باشید.

 • نوع خرید نهال گلدانی و یا ریشه لخت:

نوع خرید نهال گلدانی و یا ریشه لخت علاوه بر اینکه در قیمت نهال سیب تاثیر گذار است بر تاریخ مناسب کاشت نیز تاثیر گذار خواهد بود، در نظر داشته باشید که نهال ریشه لخت را تنها کمی پیش از باز شدن درختان در اواخر زمستان می توانید به زمین اصلی منتقل کنید اما نهالهای سیب گلدانی را می تواند در پاییز تا زمستان به زمین اصلی انتقال دهید.

با توجه به نکات عنوان شده ای که باید در تعیین تاریخ کاشت نهال سیب در ظر داشته باشد و با توجه به شرایط اقلیمی مناطق معتدل می توان گفت نهال سیب را می توانید از شروع فصل پاییز تا اواخر زمستان و قبل از بیدار شدن درختان از خواب به زمین اصلی منتقل کنید.

 • کنترل آفات و بیماریهای درختان سیب در مناطق معتدل

آفات و بیماریهای بسیاری هستند که در مناطق معتدل سلامت درختان سیب را تهدید می کنند، آفاتی مانند کرم سفید ریشه، سوسک شاخک بلند رزاسه، کرم خراط، کنه های تارعنکبوتی و بیماریهای خسارت لفرینی مانند آتشک سیب و گلابی، لکه سیاه سیب و بیماریهای ویروسی مانند ویروس کتابی شدن شاخه های سیب تنها چند مورد از مهمترین آفات و بیماری هایی هستندکه در مناطق معتدل می توانند سلامت درختان سیب را مورد تهدید قرار دهند.

در رابطه با اصول کنترل آفات و بیماریها در باغات سیب باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • ارقام مقاوم و پایه های مقاوم:

با توجه به خرید نهال پیوندی توصیه ی ما به باغداران این است که نهالی را خریداری کنند که بر پایه های مقاوم و قابل اطمینان پیوند خورده باشد، مقاوم بودن پایه تاثیر زیادی بر مقاومت نهال سیب به آفات و بیماریها خواهد داشت.

 • تقویت درختان:

توجه به برنامه ی آبیاری و کود دهی منظم درختان سیب سبب افزایش قدرت آنها در دفاع از خود در برابر آفات و بیماریها شده و آفات و بیماریها نمی توانند به درختان مقاوم و سالم حمله کنند.

 • خرید نهال سالم و گواهی شده:

با توجه به پیوندی بودن ارقام مختلف شیب باید توجه داشته باشید تنها نهالی را خریداری کنید که سلامت آن تایید شده باشد چرا که بسیاری از بیماریها و آفات مانند بیماریهای ویروسی می توانند با عمل پیوند انتقال پیدا کنند، علاوه بر آن استفاده از خاک آلوده و یا آب آلوده در پرورش نهال خطر ابتلا به بسیاری از بیماریهای خاکزاد و یا برخی از آفات را افزایش خواهد داد.

با خرید نهال آلوده بیماری و یا آفت را از ابتدای کاشت نهال و تاسیس باغ وارد باغ خود می کنید و آفات و بیماریهایی که از سال اول در باغ شما حضور داشته باشند قطعا به سختی کنترل خواهند شد.

بهترین نهال سیب برای مناطق معتدل

کلام آخر:

احداث باغ سیب در مناطق معتدل می تواند برای باغداران بسیار سود بخش باشد چرا که آسیب شرایط سخت آب و هوایی در مناطق سردسیر وجود ندارد و میزان بارندگی در این مناطق برای احداث باغ سیب بسیار مناسب است، باغداران در مناطق معتدل از این شرایط خاص آب و هوایی می توانند برای احداث و بهره برداری از باغات سیب با عملکرد بالا استفاده کنند اما باید در انتخاب رقم سیب مناسب برای این مناطق بسیار دقت داشته و ارقامی را انتخاب کنند که سازگاری بیشتری با شرایط آب و هوایی و اقلیم این مناطق دارند.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال