صفر تا 100 کود دهی پسته + نکات مهم

صفر تا 100 کود دهی پسته + نکات مهم

پسته یکی از میوه­های بسیار محبوب و البته گران و پر سود است که به صورت درخت و یا درختچه رشد می­کند و خاستگاه این درخت پر سود را خاورمیانه و کشورهایی مانند ایران، سوریه و افغانستان می­دانند این درخت متعلق به خانواده پسته سانان ( Anacardiaceae ) و جنس Pistacia است که بیش از 11 گونه و البته زیر گونه در این جنس مهم از این خانواده وجود دارد.

بایستی گفت پسته یکی از محصولات استراتژیک و ارز آور برای کشور است و یکی از محصولات باغی مهم صادراتی در ایران محسوب می­شود و ایران به همراه آمریکا جزو صادر کنندگان این میوه خوشمزه و بسیار پر خاصیت و البته پر ارزش هستند، اما بایستی گفت که میزان تولید پسته در واحد سطح در ایران کمتر از کشورهای دیگر همچون آمریکا است از این رو باغداران و کشاورزان و سرمایه گذران در این حوزه به دنبال راه­های افزایش باردهی در این درخت پر ارزش و پر سود هستند.

یکی از عوامل تاثیر گذار بر میزان باردهی درختان پسته تغذیه صحیح این درخت است که نیاز به برنامه غذایی اصولی و علمی و کاملا کارشناسی شده دارد زیرا که ارائه یک برنامه کود دهی علمی برای هر درختی و خاصه درخت بسیار پر ارزشی مانند پسته نیازمند توجه به فاکتورهای متعددی از جمله مراحل مختلف رشدی درخت، نیازهای درخت در فصول مختلف سال و زمان مناسب برای کود دهی درخت پسته است.بنابراین در این مقاله سعی شده که کلیات کود دهی درخت پسته به اختصار شرح داده شود

کود دهی درخت پسته

تغذیه صحیح درخت پسته از فاکتورهای بسیار موثر و تعیین کننده در میزان باردهی این درخت پر ارزش است و برای داشتن درختی پر بار بایستی یک برنامه اصولی و علمی برای تغذیه و کود دهی این درختان پر سود تعیین کنید تا بتوانید با افزایش راندمان کوددهی به افزایش باردهی و در نتیجه افزایش سود باغ دست یابید.

برای این منظور و با توجه به اهمیت موضوع تغذیه و کود دهی درختان پسته حتما بایستی با یک کارشناس مجرب کشاورزی مشورت نموده تا با توجه به عوامل و فاکتورهای تاثیر گذار بر کود دهی درخت پسته، بهترین برنامه غذایی را برای باغ و درختان شما ارائه کند.

قدم اول در کود دهی درخت پسته

به جرات می­توان ادعا نمود که اولین و مهم­ترین قدم برای کود دهی باغ و درختان پسته انجام آزمایش خاک و آزمایش برگ است، چرا که بدون انجام آزمایش خاک کارشناس و نیز باغدار و کشاورز از نیاز‌ها و کمبودهای خاک آگاه نمی­گردند و نمی­توانند به درستی در جهت رفع نیازها و نیز تامین عناصر مورد نیاز درخت پسته خود اقدام نمایند.

کود دهی پسته

زیرا آزمایش خاک اطلاعات دقیق و بسیار مفیدی مانند بافت خاک، مقدار شوری خاک، اسیدیته خاک، میزان حاصلخیزی خاک و نیز کمبودهای خاک باغ را در اختیار باغدار و کارشناس تغذیه باغ قرار خواهد داد تا بتوانند بر اساس نتایج به دست آمده از این آزمایش برای درختان پسته کود مناسب تجویز نمایند.

از سوی دیگر با انجام آزمایش برگ کمبودها و حتی بیش بودهای عناصر مختلف در درخت پسته را می­توان تعیین نمود تا بتوان بر اساس آن عناصر مناسب و مورد نیاز درخت را تجویز نمود و نیازهای غذایی درخت به درستی و به موقع رفع گردد تا درخت بتواند به نهایت باردهی خود نزدیک شود و سود حاصل از باغ افزایش یابد.

 

 

نقش عناصر مختلف در درخت پسته

هر درختی برای رشد و باردهی به عناصر مختلف در زمان­های مناسب احتیاج دارد تا بتواند رشد کافی و باردهی چشم گیری داشته باشد و در این میان درخت پسته نیز مانند سایر درختان میوه در مراحل مختلف رشدی و فصول مختلف به عناصر خاصی احتیاج دارد تا بتواند باردهی مناسب و با کیفیتی داشته باشد که این عناصر و نقش آنها را به اختصار بیان خواهیم نمود.

 • عنصر نیتروژن

نیتروژن یکی از عناصر مهم برای درختان میوه و درخت پسته است که جزو عناصر ماکرو و پر مصرف طبقه بندی می­شود و دارای نقش­ها و تاثیرات متعددی در درخت پسته است، به طوری که درختان پسته برای ساخت پروتئین­های گیاهی مورد نیاز خود، جوانه زنی و نیز افزایش باروری به عنصر نیتروژن در فصول مختلف سال با مقادیر مختلف نیازمند است، همچنین نیتروژن برای رشد رویشی درخت بسیار حیاتی است.

بنابراین کمبود نیتروژن موجب زرد و ریز شدن برگ درخت پسته، عدم جوانه زنی و یا جوانه زنی ناکافی میوه، و در مواردی ممکن است موجب کوچک شدن میوه و حتی پوک شدن میوه گردد بنابراین توصیه می­شود به طور متوسط به میزان 300 گرم از عنصر نیتروژن به ازای هر درخت در 50 بار آبیاری استفاده گردد.

 • عنصر فسفر

عنصر فسفر همانند نیتروژن از عناصر پر مصرف مورد نیاز درختان پسته است که درخت پسته برای گسترش سیستم ریشه دهی، افزایش مقاومت در برابر آفات و بیماری­ها و افزایش رشد و باردهی به عنصر فسفر نیاز دارد و در صورت تامین نشدن فسفز مورد نیاز درخت پسته، درخت دچار ضعف، کاهش رشد، کاهش قدرت جذب به دلیل عدم رشد مناسب سیستم ریشه می‌شود، از این رو درختان پسته به طور متوسط و در شرایط نرمال به حدود 600 گرم کود فسفر در طی یک سال نیاز دارند.

کود دهی درخت پسته

 • عنصر پتاسیم

نقش پتاسیم در افزایش کیفیت میوه­های مختلف بر کسی پوشیده نیست از این رو نقش پتاسیم در درختان پسته نیز افزایش کیفیت، طعم و مزه میوه این درخت پر ارزش است، همچنین به دلیل تاثیر پتاسیم بر ساختار سلولی درختان کمبود این عنصر موجب حساسیت درختان مختلف از جمله درخت پسته به عوامل بیمارگر و نیز آفات مختلف است.

بنابراین از نقش پر رنگ و تاثیر چشم گیر پتاسیم در درختان پسته غافل نشوید و سعی کنید این عنصر پر مصرف به موقع و به میزان کافی در اختیار درختان پسته قرار بگیرد تا درختان بتوانند بهره لازم از این عنصر برده و به خوبی رشد نموده و باردهی داشته باشند.در صورت نیاز و کمبود آن در خاک می­توان با مصرف 1 تا 2 کیلوگرم پتاسیم برای هر درخت این نیاز را رفع نمود.

 • عناصر میکرو مورد نیاز درختان پسته

عناصر میکرو عناصری هستند که گرچه درختان به مقادیر کمی به آنها احتیاج دارند اما دارای نقش­های مهم و تاثیر گذار در درختان میوه هستند که این عناصر شامل مس، بور، روی، منگنز، کبالت، آهن است که هر یک دارای نقشی مهم و کاربردی در درختان پسته هستند به عنوان مثال آهن تاثیر بسیار زیادی در افزایش سلامت و رشد درختان پسته دارد و در صورت کمبود این عنصر برگ درختان پسته زرد می­شود و می­ریزد از این رو با کود کلات آهن در ماه­های خرداد و شهریور به صورت محلول پاشی می­توان نیاز درخت را بر طرف نمود.

عنصر روی با تاثیر بر تنظیم PH خاک موجب افزایش کیفیت میوه­های درخت پسته می­شود، به طوری که مصرف روی در درختان باعث می­شود که این درخت میوه­هایی خوش طعم­تر و خوش مزه­تر تولید نماید، اثرات کمبود منگنز در درختان پسته شبیه کمبود آهن هست که با مصرف 100 تا 150 گرم در ازای هر درخت و با روشی مناسب مانند چالکود می­توان نیاز درخت به این عنصر را بر طرف نمود.

در مصرف منیزیم برای درختان پسته بهتر است که جانب احتیاط را رعایت نمایید چرا اغلب خاک‌هایی که درخت پسته در آن کشت می­گردد کمبود منیزیم ندارند از طرفی مصرف بیش از حد این عنصر ممکن است در درختان پسته مسمومیت ایجاد کند، همچنین با توجه به نتایج آزمایش خاک و در صورت نیاز می­توان از عناصر مس و بور هریک به میزان 50 تا 100 گرم به ازای هر درخت استفاده نمود.

کود دهی پسته

نقش هیومیک اسید در درختان پسته

یکی از کودهای آلی که برای درختان پسته استفاده می­شود هیومیک اسید است که باعث افزایش کیفیت میوه، افزایش قدرت جذب درخت به وسیله افزایش سیستم ریشه دهی و افزایش قدرت مقاومت درخت پسته در برابر تنش­های مختلف از جمله تنش آبی و مقاومت در برابر آفات و بیماری­ها می­شود از این رو از مصرف این کود پر ارزش در درختان پسته غفلت نورزید.

نکات ضروری در افزایش راندمان کود دهی درختان پسته

یکی از پارامترهای تاثیر گذار بر افزایش باردهی و نیز سلامت نهال پسته تغذیه و کود دهی این درختان پر ارزش است پس بهتر است عواملی که در افزایش راندمان کود دهی و تغذیه درختان پسته موثر هستند را بشناسید و رعایت نمایید.

 • از کود دهی در زمان خواب و استراحت درخت پسته که به طور کلی از اواسط پاییز تا اواسط زمستان است خودداری کنید.
 • توصیه می­شود برای افزایش باردهی درختان پسته کود دهی این درختان را از اواسط اسفند شروع نمایید و در این زمان از کودهای حاوی مقادیر بالای فسفر استفاده نمایید.
 • فصل بهار بهترین زمان برای استفاده از کودهای حاوی عناصر مختلف شامل نیتروژن، پتاسیم، کلسیم، آهن و بور است
 • برای افزایش کیفیت میوه از کودهای روی، بور، هیومیک اسید و پتاسیم در ماه­های تابستان به ویژه تیر و مرداد استفاده نمایید.
 • پس از برداشت میوه در اواخر تابستان و اوایل پاییز از کود دهی درختان میوه برای افزایش مقاومت درخت در برابر سرما زدگی غفلت ننمایید.

 

سخن پایانی

درخت و پسته از درختان بسیار پر ارزش است که نیاز است باغداران عزیز بر عوامل موثر بر افزایش باردهی این درختان پر سود اشراف داشته باشند که یکی از راه­های افزایش میزان بار دهی این درختان پر سود رعایت اصول صحیح تغذیه این درختان است که این مهم نیازمند دانش تخصصی در این حیطه است از این رو هنگام خرید نهال پسته از نهالستان­های معتبر ضمن خرید نهالی با کیفیت می­توانید از کارشناسان مجرب این نهالستان­ها اطلاعات کافی در ارتباط با تغذیه این درختان پر ارزش را نیز کسب نمایید.

نهالستان­های معتبر و مجوز دار ضمن فروش نهال با کیفیت دارای کادری مجرب و تحصیل کرده در حوزه کشاورزی هستند که می­توانید با خیالی آسوده اصول تغذیه صحیح باغ پسته خود را به آنان بسپارید همچنین قیمت نهال پسته در این نهالستان­ها در برابر کیفیت بی نظیر آن قابل چشم پوشی خواهد بود.

 

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

4 پاسخ به “صفر تا 100 کود دهی پسته + نکات مهم”

 1. مرتضی گفت:

  سلام خیلی خوب راهنمایی کردید تشکر

  • مهندس سعید قاسمی گفت:

   سلام ممنون از وقتی که برای مطالعه این مطلب گذاشتید.

 2. غلامرضا عرب نژاد ا گفت:

  سلام در مورد درختان به روش ابیاری زیز سطحی انجام دادیم کود دهی اب یاری تمیز کردن لوله ها زیر سطحی چقدر لوله ها تا درختان فاصله داشته باشند وغیرهاحتیاج به راهنمایی سما داریم

  • مهندس سعید قاسمی گفت:

   سلام وقت بخیر متاسفانه متوجه منظورتان نشدیم
   تماس بگیرید بهتون مشاوره بدیم
   09141832393

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال