با 5 رقم نهال پسته که دیر بازده و زود بازده هستند آشنا شوید

با 5 رقم نهال پسته که دیر بازده و زود بازده هستند آشنا شوید

هدف از کاشت درختان به خصوص درختان میوه به غیر از سرسبزی و آبادی منطقه، برداشت محصولی با کیفیت در کوتاه‌ترین بازه‌ی زمان ممکن است با توجه به اینکه درختان میوه چندین سال‌ زمان نیاز دارند که شروع به باردهی کنند و به سودآوری برسند بنابراین در طی این مدت، هزینه‌های زیادی جهت نگهداری از درخت به باغدار تحمیل می‌شود.

بنابراین محققان حوزه کشاورزی راه حلی برای این مشکل پیدا کرده‌اند و ارقام اصلاح شده یا پیوندی تولید کرده‌اند که می‌توانند در سنین کم شروع به باردهی کنند و سریع‌تر به یک درخت بالغ تبدیل شوند که به اصطلاح به این ارقام زود بازده می‌گویند و یا ارقام اصلاح شده یا پیوندی تولیدی آن‌ها دارای صفات مطلوب دیگری است و معمولا میزان باردهی یا سازگاری با شرایط نامساعد محیطی این ارقام را تقویت شده است که به اصطلاح به این ارقام زرود اما دیر بازده می‌گویند.

درخت پسته دوره‌ رشد و بلوغ طولانی دارد به همین دلیل زودبازده بودن نهال پسته یکی از معیارهای مهم در انتخاب نهال آن به شمار می‌آید از طرفی برخی از ارقام پسته نیز با اینکه دیر بازده هستند اما در بازارهای جهانی بسیار پرفروش و با ارزش به حساب می‌آیند که در این مقاله قصد داریم به معرفی زود بازده و دیربازده پسته بپردازیم.

خصوصیات ارقام پسته زود بازده

درخت پسته محصولی پرسود و اقتصادی است که در سبد صادرات کشور جایگاهی ویژه دارد اما سرعت رشد کوتاهی دارد بنابراین زمان زیادی برای بدست آوردن محصول آن باید در انتظار ماند که این امر سوددهی را به تعویق می‌اندارد از همین رو ارقامی که بتوانند در بازه زمانی کوتاه‌تری شروع به باردهی کنند ارزش اقتصادی بیشتری خواهند داشت.

معرفی ارقام زود بازده درخت پسته

نهال پسته احمد آقایی

نهال پسته پیوندی احمد آقایی در بین باغداران بسیار محبوب است و بومی کشورمان است و به خوبی می‌تواند با شرایط آب و هوایی اکثر نقاط کشور خود را سازگار کند و قابلیت کاشت در مناطقی به ارتفاع 800 تا 2200 متر از سطح دریا دارد.

یکی از ویژگی‌های مهم این نهال زود بازده بودن آن است به طوری که در سال اول پس از کاشت می‌تواند باردهی را آغاز کند و پس از رسیدن به سن بلوغ حداقل 5 تن محصول با کیفیت در هر هکتار تولید ‌کند که میوه‌های آن بادامی شکل با پوسته سفید رنگ و به صورت خوشه‌ای بر روی درخت تشکیل می‌شوند و وزن هر عدد میوه سبز آن به 3 گرم می‌رسد.

در صورتی که باغدار مدیریت صحیحی داشته باشد و تمام شرایط لازم برای رشد آن را فراهم کند این رقم حداقل 100 سال عمر اقتصادی خواهد داشت و برای اینکه باردهی آن ارتقا پیدا کند می‌توان رقم گرده زا یا پایه نر استفاده کرد.

نهال پسته اوحدی

اکثر نقاط کشور که آب و هوای خشک و بیابانی و حتی معتدل دارند برای کاشت این نهال مناسب هستند به بیان دیگر می‌توان گفت هر باغی که در ارتفاع 700 تا 2200 متر از سطح دریا قرار دارد می‌توان برای کاشت نهال پسته اوحدی در نظر گرفت به شرطی که نیاز سرمایی آن در دمای کمتر از 7 درجه سانتی گراد به مدت 1200-700 ساعت برطرف شود.

این نهال جز نهال‌های زود بازده تلقی می‌شود زیرا در همان سال اول پس از کاشت میوه دهی را شروع می‌کند و میوه‌های آن فندقی یا کروی شکل، نسبتا کوچک اما خندان و پر مغز هستند و در هر خوشه آن 18 عدد میوه قرار دارد و در هر هکتار دست کم 5 الی 6 تن میوه صادراتی می‌دهد.

این نهال تک پایه است اما برای داشتن بار اقتصادی نیاز به پایه نر دارد که به ازای هر 9 اصله نهال آن یک نهال نر باید استفاده کرد، این نهال با داشتن حداقل 80 سال عمر اقتصادی بسیار برای کاشت مناسب است.درخت نهال زود بازده پسته

نهال پسته اکبری

بازار پسندی این میوه در حد بازارهای جهانی است و میوه‌های درشتی دارد که میزان بیشتری از وزن آن متعلق به مغز آن است و درصد زیادی از میوه‌های آن خندان است که در سال اول پس از کاشت شاهد تشکیل میوه بر روی شاخه‌های این نهال هستیم که در سال پنجم به باردهی اقتصادی می‌رسد و حداقل 4 تن میوه پرسود و اقتصادی تولید می‌کند و با داشتن عمری 100 ساله سودی بی نظیر نصیب باغدار می‌کند.

این نهال نسبت به شوری خاک و آب مقاوم است و به دلیل دیرگل بودن در مناطق سردسیری که 800 تا 2200 متر از سطح دریا ارتفاع دارند قابلیت کاشت دارد و برای شکستن فاز خواب در زمستان به 1200-700 ساعت دمای کمتر از 7 درجه سانتی گراد نیاز دارد.

نهال پسته هیبریدی آمریکایی

اگر به دنبال کاشت یک نهال خاص و مقاوم از پسته هستید حتما به کاشت این نهال فکر کنید زیرا بسیار سود آور و دارای ارزش صادراتی بالا است از ویژگی‌های مطلوب این رقم به مقاومت بالا در برابر سرما، گرما، خشکی و رطوبت می‌توان اشاره کرد.

مناسب‌ترین اقلیم برای کاشت آن، معتدل و نیمه سردسیری است و در اکثر نقاط کشور قابلیت کاشت دارد و با گذراندن حداکثر 1000 ساعت دمای 7- درجه سانتی گراد برای شکوفایی در بهار آماده می‌شود‌ از طرفی به دلیل داشتن تاج گسترده حتما فواصل 4 در 4 متر را برای کاشت آن باید در نظر گرفت.

این نهال پسته بسیار زود بازده است به طوری که پس از گذشت 3 سال از زمان کاشت به باردهی اقتصادی می‌رسد و در سال 5 به بالاترین سطح تولید میوه می‌رسد در حالی که ارقام بومی بعد از سپری شدن 7 سال به باردهی اقتصادی می‌رسند.

یکی دیگر از ویژگی‌های مطلوب این رقم مربوط به کیفیت میوه آن است زیرا طعم میوه آن بی نظیر و خوشمزه، درشت و به رنگ ارغوانی و سبز است.

خصوصیات ارقام پسته دیر بازده

همانطور که گفته شد برخی از ارقام درخت پسته دوره رشد و بلوغ طولانی در حدود 5 تا 8 سال دارند به همین دلیل به عنوان ارقام دیر بازده نام گذاری می‌شوند اما این ارقام به این دلیل که محصول مرغوبی را تولید می‌کنند، مقاومت بسیار زیادی نسبت به عوامل محیطی دارند و یا اینکه در بازارهای جهانی بسیار پرفروش هستند همچنان باغداران زیادی تمایل به کاشت نهال آن‌ها را دارند.

معرفی ارقام پسته دیر بازده

نهال پسته اسرائیلی

از نظر کارشناسان این نهال یکی از کم دردسرترین ارقام پسته برای احداث باغ پسته است و بر روی پایه اکبری تولید می‌شود این نهال به کم آبی و خشکسالی مقاوم است اما به رطوبت حساس است و برای کاشت در نواحی گرمسیری و بیابانی مناسب است .

نهال زود بازده و دیر بازده

وزن میوه اسرائیلی در حدود 3 تا 4 گرم و اندازه میوه آن متوسط است و در صورت رعایت کردن آبیاری، کوددهی و هرس اصولی در دوره رشد آن حداقل 5 الی 6 تن میوه تجاری تولید می‌کند و با توجه به عمر مفید بالای 100 سال، رقمی پربار تلقی می‌شود اما به 5 سال زمان نیاز دارد که به باردهی برسد از همین رو رقمی دیر بازده شناخته می‌شود.

برای رسیدن به باردهی بیشتر نباید از کاشت ارقام گرده افشان، رعایت فواصل کاشت 4 در 4 متر، تامین نیاز سرمایی آن در دمای 7- درجه سانتی گراد به مدت 1000-300 ساعت غافل شد.

نهال پسته زرندی

این نهال بومی کشور و خاستگاه آن شهرستان زرند در استان کرمان است و میوه‌های این رقم بسیار ریز، بادامی شکل و قرمز رنگ هستند اما به دلیل مقاومت بالایی که نهال آن در برابر خشکی و شوری خاک دارد هم به صورت تنها و هم به عنوان پایه کاشته می‌شود و ارقامی که روی پایه زرندی پیوند می‌خورند میوه مرغوب‌تر و با کیفیت‌تری تولید می‌کنند به همین دلیل محبوبیت این رقم بسیار بالا است.

این نهال پس از گذشت 5 سال از زمان کاشت شروع به گلدهی و میوه دهی می‌کند و می‌توان گفت رقمی دیر بازده است.اما رقمی زودرس است و میوه دهی آن در زمان کوتاهی تشکیل می‌شوند

کاشت نهال آن در مناطق که آب و هوای گرم و خشک یا نیمه کویری دارند مناسب است به شرطی که در این مناطق سرمای مورد نیاز برای شکستن هورمون خواب در طی زمان مشخص تامین شود.

در هنگام کاشت نهال زرندی به این موضوع توجه کنید که تاج این درخت گسترده به 4 متر می‌رسد بنابراین برای رشد بهتر آن باید فواصل کاشت را رعایت کرد و در بین این فواصل کاشت باید محلی برای کاشت رقم گرده زا یا پایه نر در نظر گرفت.

نهال زود بازده و دیر بازده

نهال پسته شاه پسند

رقم تجاری و پر طرفدار در بین باغدران است زیرا دارای قدرت رشد بالا، پربار و مقاوم برابر خشکی و بیماری است و به دلیل زود گل بودن، آب و هوای گرم و معتدل را برای کاشت ترجیح می‌دهد و باید در نواحی کاشته شود که 200 تا 800 متر از سطح دریا اختلاف دارند همچنین از نظر دمایی بتوانند سرمای 7- درجه سانتی گراد را به مدت 1200-700 ساعت برای نیاز سرمایی آن فراهم کنند.

گلدهی و میوه دهی این نهال پس از گذشت 3 سال از زمان کاشت میسر می‌شود و بعد از 5 سال به باردهی اقتصادی می‌رسد بنابراین این نهال کمی دیر بازده است و می‌توان از این نهال بین 5 تا 6 تن میوه مرغوب در هر هکتار برداشت کرد.

سخن پایانی

ارزش اقتصادی و محبوبیت درخت پسته بر کسی پوشیده نیست اما در هنگام خرید نهال پسته  باید کمی وسواس به خرج داد زیرا کاشت بهترین نهال پسته مساوی با سود چند برابری است به همین منظور قبل انتخاب نهال پسته هدف خود را از کاشت نهال پسته مشخص کنید که آیا زود بازده بودن نهال پسته اهمیت دارد یا سازگاری یا پربازده بودن آن مهم‌تر است.

اگر همچنان در انتخاب نهال پسته دچار شک و تردید هستید پیشنهاد می‌شود با کارشناسان فروش نهال پسته در نهالستان‌های معتبر مشورت کنید تا آن‌ها شما را در انتخاب بهترین نهال پسته راهنمایی کنند همچنین نهال سالم و شناسنامه دار را در اختیارتان قرار دهند که قیمت نهال پسته با توجه به کیفیت بالای آن بسیار مناسب است و از طرفی می‌توانید از تخفیفات چشمگیر در هنگام خرید نهال پسته استفاده کنید.

 

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال