نهال گل محمدی برای مناطق گرمسیر

نهال گل محمدی برای مناطق گرمسیر

در بسیاری از مناطق گرمسیر کشور کشاورزان و باغداران اقدام به کاشت نهال گل محمدی و احداث باغات وسیع گل محمدی می کنند اما ممکن است برای برخی این سوال مطرح شود که آیا احداث باغ گل محمدی در مناطق گرمسیر با توجه به شرایط آب و هوایی خاص این مناطق سود ده خواهد بود یا خیر؟ در این مقاله ضمن بررسی چالشهای احداث باغ گل محمدی در مناطق گرمسیر به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

نهال گل محمدی برای مناطق گرمسیر

چالش های احداث باغ گل محمدی در مناطق گرمسیر:

چالش های احداث باغ گل محمدی در مناطق گرمسیر قطعا به موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی این مناطق بر خواهد گشت، لذا در این بخش این چالشها و راه های عبور از آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • گرمای هوا در تابستان:

یکی از مهمترین و واضح ترین چالشهای مناطق گرمسیر برای احداثباغ گل محمدی قطعا و بدون شک گرمای هوا در تابستان خواهد بود، گرما و آفتابسوختگی در تابستان می تواند به جوانه های گل دهنده و برگهای و سرشاخه های جوان گل محمدی آسیب وارد کند، از این رو توصیه می شود با مشورت گرفتن از مشاوران فروش نهال گل محمدی این باغ را در منطقه ای که گرمای هوا به بیش از 40 درجه تجاوز نمی کند بکارید.

علاوه بر انتخاب منطقه ی مناسب برای کاشت نهال گل محمدی، استفاده از ارقام مقاوم در برابر گرما مانند نهال گل محمدی دیم نیز می توان راهکار مناسبی برای مقابله با گرمای هوا باشد، آبیاری و کود دهی مناسب گل محمدی نیز از آسیب گرما زدگی و آفتابسوختگی جلوگیری خواهد کرد و بنابراین توصیه می شود در زمان خرید نهال گل محمدی برنامه ی صحیح آبیاری و کود دهی را نیز در فصول مختلف دریافت کنید.

 • کمبود منابع آبی:

در اقلیمهای گرمسیری کشور مشکل کاهش نزولات جوی و کمبود منابع آبی زیر زمینی وجود خواهد داشت، با توجه به کمبود منابع آبی در مناطق گرمسیری و با در نظر گرفتن نیاز آبی نهال گل محمدی برای کاشت ای نهال در هر منطقه ی گرمسیری باید توانایی در تامین نیاز آبی مورد بررسی قرار گیرد، در نظر داشته باشید کاشت ارقام متحمل به کم آبی و خشکی مانند نهال گل محمدی دیم برای این مناطق مناسب است اما احداث باغ دیم در این مناطق که متوسط بارندگی سالانه کمتر از 400 میلیمتر است امکان پذیر نخواهد بود.

 • افزایش تبخیر و تعرق:

افزایش تبخیر و تعرق در مناطق گرمسیر نسبت به مناطق معتدل و سردسیر سبب می شود که در این مناطق نیاز آبی گل محمدی به ویژه در تابستان افزایش پیدا کند، حتی در زمستان نیز کاهش بارندگی سبب ایجاد نیاز به آبیاری در این فصل خواهد شد که متناسب با بارش باید دور ابیاری در زمستان تنظیم شود.

برای کاهش تاثیر تبخیر آب از زمین مالچ پاشی در این مناطق بسیار موثر خواهد بود، کاشت نهال با فواصل درست نه زیاد و نه کم نیز به کاهش اثر گرما در تبخیر و تعرق کمک خواهد کرد، تنظیم درست دور  و میزان آبیاری نیز از دیگر اصول باغداری گل محمدی به منظور کاهش تاثیر منفی تبخیر و تعرق خواهد بود.

 • شرایط خاک:

افزایش تبخیر و تعرق خاک سبب افزایش میزان شوری در خاک و همچنین قلیایی شدن خاک می شود، این مساله ممکن است عمومیت نداشته باشد اما احتمال آن بالا است و بنابراین برای جلوگیری از مشکل شور و یا قلیا بودن خاک با انجام آزمایش تجزیه ی خاک پیش از کاشت نهال از شرایط فیزیکی خاک مطلع شده و در صورت نیاز به اصلاح شوری و یا قلیایی بودن این کار را انجام دهید، شیوه ی صحیح اصلاح خاکهای شور و قلیا را می توانید در مقالات مرتبط در سایت مطالعه فرمایی و یا با کارشناسان مشاور ما برای انجام اصولی این کار راهنمایی بخواهید.

 • آفات و بیماریها:

مشکل دیگری که در مناطق گرمسیر برای گل محمدی ممکن است پیش بیاید تکثیر سریع آفات پلی سیکل است، آفات پلی سیکل مانند کنه های تارعنکبوتی که اتفاقا پلی فاژ هم هستند سرعت تکثیر بالایی در تابستانهای گرم دارند و به همین دلیل طغیانی شدن آنها در این مناطق شانس بیشتری خواهد داشت.

از طرفی گرمای هوا و کاهش فشار آوندی میزبانان را برای تغذیه ی آفات مکنده مانند کنه ها و شته ها مساعد تر خواهد کرد و بنابراین در صورتی که در مناطق گرمسیر به فکر احداث باغ گل محمدی هستید این موضوع مهم را در نظر داشته و با پایش مداوم و استفاده از روشهای پیشگیرانه و مدیریتی در زمان درست از طغیان انها جلوگیری کنید.

 • وزش باد:

در بسیاری از مناطق گرمسیر مشکل وزش بادهای فصلی و شدی وجود دارد که می تواند به گلهای محمدی آسیب وارد کند، در این مناطق احداث دیوارهای بادشکن اطراف باغ گل محمدی برای جلوگیری از آسیب باد به باغ گل محمدی ضروری خواهد بود، علاوه بر آن استفاده از قیم در زمان کاشت نهال نیز برای جلوگیری از صدمات باد به نهال تازه کاشته شده بسیار موثر خواهد بود.

نهال گل محمدی برای مناطق گرمسیر

نکات مهم احداث باغ گل محمدی در مناطق گرمسیر:

با توجه به مطالب عنوان شده نکات مهم احداث باغ گل محمدی در مناطق گرمسیر به شرح زیر خواهد بود:

 • انتخاب ارقام مقاوم به خشکی و کم آبی مانند نهال گل محمدی دیم.
 • رعایت فاصله ی کاشت مناسب برای استفاده ی بهینه از منابع آب و جلوگیری از آفتابسوختگی
 • پایش مداوم باغ به منظور جلوگیری از طغیانی شدن آفات مکنده مانند شته ها و کنه ها
 • احداث باد شکن اطراف باغ و قرار دادن قیم برای نهالهای ظریف به نظور جلوگیری از آسیب بادهای موسمی
 • انجام آزمایش تجزیه ی خاک به منظور تعیین میزان شور و قیلا بودن خاک و اصلاح آن پیش از احداث باغ
 • استفاده از سیستمهای آبیاری قطره ای به منظور جلوگیری از اتلاف و هدر رفت آب به دلیل تبخیر
 • مالچ پاشی به منظور کنترل تبخیر سطحی آب از خاک

کلام آخر:

احداث باغ گل محمدی در برخی از مناطق گرمسیر که حداکثر دما در تابستان از 40 درجه تجاوز نمی کند مناسب است و می تواند عملکرد خوبی هم به دنبال داشته باشد به شرط اینکه در این مناطق اصول احداث باغ که از مهمترین آنها استفاده از سیستمهای آبیاری قطره ای است رعایت شود و برای داشتن عملکرد بهتر نیز توصیه می شود حتما از مشاوره ی مشاوران کاربلد از زمان احداث باغ تا رسیدن به عملکرد مطلوب و حتی پس از آن استفاده نمایید، برای دریافت قیمت نهال گل محمدی و مشاوره در زمینه ی احداث باغ گل محمدی در مناطق گرمسیر می توانید با مشاوران ما در تماس باشید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال