نهال زیتون برای مناطق گرمسیری

نهال زیتون برای مناطق گرمسیری

در همین ابتدای مقاله اجازه دهید که مشخص کنیم ارقام نهال زیتون برای مناطق گرمسیری چگونه ارقامی هستند و چه ویژگی‌های بارزی دارند که برای پرورش در این نواحی سازگاری یافته اند؟ همان گونه که می‌دانید نهال زیتون از جمله ارقام نهال پرطرفدار و بسیار سازگاری است که قابلیت رشد و پرورش در اکثر اقلیم های آب و هوایی را دارد اما رشد و بازدهی این نهال در شرایط آب و هوایی گرمسیری و نیمه گرمسیری بسیار بیشتر و قابل قبول‌تر از نواحی دیگر است به همین سبب خرید و فروش نهال زیتون در سراسر کشور انجام می‌گیرد. درختان زیتون را از جهات مختلفی می‌توان دسته بندی کرد و ارقام مختلف را با توجه به ویژگی های مشترکی که دارند در دسته بندی‌های گوناگون جای داد که عبارتند از:

نهال زیتون برای مناطق گرمسیری

 • طبقه بندی ارقام نهال زیتون از لحاظ کاربرد؛ خوراکی بودن، زینتی بودن و ‌…
 • طبقه بندی ارقام نهال زیتون از لحاظ سازگاری با آب و هوا و اقلیم منطقه؛ گرمسیری، معتدل و سردسیری
 • طبقه بندی ارقام نهال زیتون از لحاظ میزان دسترسی؛ کمیاب یا در دسترس بودن گونه که این مورد در قیمت نهال زیتون نیز تاثیر گذار خواهد بود.

در صورتی که‌تمایل دارید در رابطه با ارقام نهال زیتون گرمسیری و همچنین نحوه خرید نهال زیتون به کسب اطلاعات بپردازید تا انتهای مقاله با ما همراه بمانید.

در این مقاله علاوه بر نحوه خرید نهال زیتون، اطلاعات بسیاری در رابطه با نحوه شناسایی ارقام نهال زیتون گرمسیری و ویژگی های بارز آنها، نیازهای نهال زیتون گرمسیری، مراحل کاشت، داشت و برداشت اصولی آنها و همچنین سازگارترین موعد کاشت نهال و گلدهی آنها را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم و در آخر مقاله نیز به معرفی معتبرترین مراکز فروش نهال زیتون گرمسیری با بهترین کیفیت و مقرون به صرفه‌ترین قیمت نهال زیتون خواهیم پرداخت.

تا کنون گونه‌های بسیار متنوعی از نهال زیتون گرمسیری شناسایی شده‌اند اما باید بررسی کرد که در این میان پرسود‌ترین و پرطرفدار‌ترین گونه‌های گرمسیری کدامند؟ توجه داشته باشید که قبل از انتخاب و خرید نهال زیتون گرمسیری حتما آب و هوا و میزان بارندگی منطقه خود را ارزیابی نمایید تا نهال‌های ایده‌ آل و سازگاری را جهت احداث باغ انتخاب نمایید و به سود آوری خوبی نیز برسید.

اغلب نهال‌های زیتون موجود در بازار گونه‌های وارداتی هستند که سازگار با آب و هوای نیمه سردسیری و معتدل و یا مدیترانه‌ای هستند که باروری و بازدهی نسبتا قابل قبولی را نیز در اقلیم آب و هوایی ایران خواهند داشت اما یک باغدار زیرک و با تجربه به دنبال یک گونه سازگار و پربازده با آب و هوای نیمه خشک و نیمه گرمسیری ایران می‌گردد که نیاز به مراقبت‌های پیچیده و سختی نداشته باشد و با مقرون به صرفه‌ترین قیمت امکان پرورش آن نیز وجود داشته باشد.

نهال زیتون برای مناطق گرمسیری

اگر بخواهیم تعریف جامع و کلی از ارقام نهال زیتون گرمسیری داشته باشیم،اینگونه می‌گوییم؛ نهال زیتون گرمسیری نهال‌هایی هستند که توانایی رشد و پرورش در نواحی خشک و گرمسیری تا نیمه گرمسیری را دارند و از لحاظ موعد گلدهی در دسته ارقام نهال زودگل جای می‌گیرند؛ به این معنی که در نواحی گرمسیری از همان اوایل فصل بهار شروع به گلدهی خواهند کرد زیرا در این مناطق سرمای دیررس بهاره و یا زمستان‌های سرد و یخبندانی وجود ندارد. نکته‌ی دیگری که لازم است در این جا به آن اشاره شود آن است که این ارقام نسبت به سرما و یخبندان شدید بسیار حساس هستند و ممکن است در اثر عدم سازگاری و انطباق با شرایط از بین بروند و یا بازدهی بسیار نامطلوبی را به باغدار ارائه دهند، به همین دلیل توصیه می‌شود که از کاشت این گونه‌ها در آب و هوای سردسیر خودداری شود.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در هنگام خرید و کاشت نهال زیتون باید در نطر گرفته شود، مسئله دمای محیط است که تاثیر بسیار زیادی روی عملکرد درخت خواهد داشت، البته مطلوب است بدانید که اثر دما برای هر گونه از ارقام بسیار متنوع نهال زیتون متفاوت است و هر گونه به درجات خاص دمایی (گرما و سرما) احتیاج دارند و حتی این موضوع در امر گلدهی نیز بسیار محسوس واقع خواهد شد. توصیه اکید دیگری که کارشناسان برای کاشت نهال زیتون برشمردند، کاشت نهال زیتون در موعد مناسب و سازگار است و گفته شده که کاشت نهال در اوایل فصل بهار سبب افزایش عملکرد درختان در واحد هکتار خواهد شد.

درختان زیتون سازگار با نواحی گرمسیری و اقلیم‌های خشک همگی دارای یک سری ویژگی‌ها و نیازهای مشترکی هستند که در زیز به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم؛

 • نیاز سرمایی درختان، یکی از اساسی‌ترین نیازهاست که بایستی حتما برطرف شود تا گونه حتی اگر در نواحی گرم و فاقد سرما نیز کاشته شود در برابر خطرات و عوامل سرمازدگی احتمالی مقاوم و سازگار باشد، لذا بر اساس نژاد گونه این نیاز را که برای درختان زیتون گرمسیری در حدود ۲۰۰ الی ۴۰۰ ساعت در دمای منفی ۵ درجه سانتی گراد است، برطرف می‌نماییم؛ جالب است بدانید که رفع این نیاز به افزایش مقاومت درختان در هنگامه وقوع سرماهای شدید و افت ناگهانی و به یکباره دمای هوا کمک بیشتری خواهد کرد تا زمانی که دما تدریجا سرد می‌شود.
 • آبیاری درختان به صورت نامتراکم (الگوی بارشی)؛ در این خصوص می‌توان گفت که از آنجایی که درختان زیتون در برابر شرایط خشکی بسیار مقاوم اند بهتر است آبیاری به صورت اصولی صورت گیرد و ار الگوی بارشی منطقه شما مناسب و سازگار و همچنین منظم است این گونه را به صورت دیم پرورش دهید تا در هزینه‌ها نیز صرفه جویی کرده باشید. معمولا بارش‌های زمستانه در این مناطق که خاک عمیق است به صورت سفره در خاک ذخیره می‌شوند زیرا در فصل استراحت درختان (فصل زمستان) نیاز چندانی به آب نخواهد بود و این آب ذخیره شده در فصل زمستان و بهار در فصول پرکاری درخت یعنی فصل تابستان مورد استفاده قرار می‌گیرد و حتی در برخی مناطق نیز بارش‌های انتهای فصل تابستان سبب درشت و بازار پسند شدن درختان باغ خواهد شد.
 • خاکی که درختان زیتون در آن کاشته می‌شود دارای ضریب نفوذ بسیار بالایی باید باشد به گونه‌ای که امکان ذخیره سازی آب وجود داشته باشد، همچنین استفاده از این نوع خاک به کاهش تبخیر آب و فرسایش خاک کمک خواهد کرد. محدوده ph قابل قبول برای درختان زیتون ۷ یعنی خنثی و قلیایی است که برای کشت زیتون بسیار مطلوب است.

حال بهتر است اندکی مفصل‌تر با ارقام نهال زیتون گرمسیری و ویژگی‌های اختصاصی هریک از آنها و همچنین شرایط رشد و بازدهی هر یک آشنا شویم، ارقام نهال زیتون گرمسیری عبارتند از:

نهال زیتون برای مناطق گرمسیری

 • نهال زیتون سیاه (black): اگر به دنبال یک گونه پرطرفدار و پربازده هستید، توصیه می‌کنیم که حتما نهال زیتون سیاه را به منظور احداث باغ خریداری نمایید تا از سود بی نهایت این گونه حساس به سرما بهره ببرید. منشا اولیه این گونه کشور آمریکا است و برای اولین بار در همین کشور به صورت گسترده پرورش یافت و امروزه نیز در تمامی باغات جهان می‌توان این درخت را مشاهده نمود. رشد و بازدهی این رقم بسیار بالاست و با قرار‌گیری در شرایط مطلوب و سازگار می‌توان میوه‌های درشت و تیرا رنگی را برداشت کرد که طرفداران خاص خود را دارد. علی رغم تصور بسیاری از باغداران نیز برای رشد بیشتر این گونه مطلوب است تا به ازای هر ۱۵ اصله نهال یک رقم گرده افشان کاشته شود.
 • نهال زیتون ماری یکی دیگر از گونه‌های نهال زیتون است که امکان کشت آن در اکثر نواحی کشور اعم از نواحی گرمسیری و خشک وجود دارد که در ایران نیز با نام نهال میوه محلی رودبار شناخته می‌شود چرا که در این نواحی بیش از ۵ درصد کشت زیتون را به خود اختصاص داده است. میوه‌های این درخت دارای ظاهری بیضی کشیده با بافتی نسبتا سفت است که طعم تلخ آن که از منحصر به فرد‌ترین ویژگی‌های آن نیز هست سبب افزایش خواص درمانی این گیاه شده است.
 • نهال زیتون فرانگونتو Frangivento، اگر به دنبال کشت و پرورش نهال زیتون به منظور روغن کشی و مصارف خوراکی آن هستید، توصیه می‌کنیم که نهال زیتون فرانگونتو را خریداری نمایید؛ چرا که کاشت این گونه حتی در زمین های غیر مسطح و یا پرچینی شکل با ارتفاع ۵ متر نیز بلامانع است.توجه داشته باشید زودرس و زودبازده بودت این گونه سبب می‌شود تا باغدار باگذشت اندک زمانی پس از کشت به سودآوری بسیار خوبی دست یابد زیرا قدرت رشد درخت زیتوت فرانگونتو بسیار بالاست.
 • نهال زیتون سوری نیز آخرین نهال سازگار با اقلیم گرمسیری است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. از آن جایی که خاستگاه اولیه این نهال کشور سوریه است پس امکان کشت و پرورش آن در نواحی گرمسیری و معتدل به خوبی وجود دارد و با توجه به عمر اقتصادی بالای آن که در حدود ۷۰ سال گزارش شده است می‌تواند بهترین گزینه برای نواحی خشک و کم آب باشد. درشت و خوش طعم بودن میوه‌ها نیز سبب پرطرفدار بودن این نهال در میان باغداران شده است، البته ناگفته نماند که در برابر آفات و بیماری‌های رایج نیز این گونه بسیار مقاوم است.
  تمامی ارقام نهال زیتون نام برده شده در نهالستان بزرگ برتر نهال با مدیریت مهندس سعید قاسمی با بهترین کیفیت و مقرون به صرفه‌ترین قیمت موجود می‌باشند و شما از طریق راه‌های ارتباطی مجموعه می‌توانید اقدام به خرید نمایید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال