انواع نهال زیتون برای مناطق معتدله

انواع نهال زیتون برای مناطق معتدله

از جمله رایج‌ترین سوالاتی که باغداران در هنگام مراجعه به مراکز خرید نهال زیتون از کارشناسان مربوطه می‌پرسند این است که آیا تقسیم بندی خاصی برای کاشت نهال بر اساس نواحی و اقلیم‌های مختلف کشور وجود دارد یا خیر؟ کارشناسان مجرب نهالستان بزرگ برتر نهال برای پاسخ به این سوال مقالاتی جامع در خصوص ارقام نهال زیتون گرمسیری، سردسیری و معتدله تدوین کرده‌اند که نشان می‌دهد برای کاشت نهال نمی‌توان بی‌گدار به آب زد و حتما باید بر اساس ویژگی‌های نهال و اقلیم آب و هوایی منطقه اقدام به احداث باغات زیتون و کاشت نهال نمود.

حال نوبت به این رسیده است که در خصوص ویژگی‌ها و خصوصیات بارز ارقام نهال زیتون برای مناطق معتدله بپردازیم و بررسی کنیم که این ارقام نهال زیتون دارای چه ویژگی‌هایی هستند و در چه شرایطی رشد و بازدهی بهتر و قابل قبول‌تری دارند. سوال دیگری که در این جا رایج است آن است که معتبرترین مراکز خرید نهال زیتون معتدله کجاست و از چه طریقی می‌توان اقدام به خرید نهال زیتون سالم و مرغوب شناسنامه دار با مقرون به صرفه‌ترین قیمت نهال زیتون نمود؟

انواع نهال زیتون برای مناطق معتدله

اگر پیشینه نهال زیتون را مطالعه کرده باشید، در خواهید یافت که برای اولین بار این نهال در نواحی نیمه گرمسیری و استوایی (معتدل و مرطوب) رشد و پرورش یافته است به همین دلیل بیشترین سازگاری و بهترین عملکرد خود را نیز در همین آب و هوا به نمایش خواهد گذاشت و اکثریت ارقام نهال زیتون موجود در جهان نیز برای پرورش در این نواحی سازگاری یافته‌اند. ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که آب و هوای مدیترانه‌ای چگونه آب و هوایی است؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت نواحی که دارای تابستان‌های نسبتا گرم و معتدل و زمستان‌های خنک و بدون یخبندان شدید هستند را نواحی مدیترانه‌ای می‌خوانند و تمامی ارقام نهال زیتونی که در این نواحی عملکرد بهتری دارند از جمله ارقام زودگل یا میان گل هستند که مقاومت بالایی در برابر سرمای دیررس بهاره نخواهند داشت و در همان اوایل فصل بهار شروع به گلدهی خواهند کرد و زمان برداشت محصولات این ارقام نهال نیز پس از اتمام گرمای تابستان، در شهریور ماه یا اوایل مهر ماه خواهد بود.

با توجه به این که اکثر ارقام نهال زیتون موجود در بازار، ارقام نهال زیتون معتدله و نیمه گرمسیری هستند، می‌توان گفت که برای تهیه این ارقام نیاز چندانی به دنبال یافتن نهال سازگار نخواهد بود و همچنین قیمت نهال زیتون معتدله نیز بالا نیست و شما به راحتی با پرداخت مبلغ اندک و قابل قبولی می‌توانید اقدام به خرید نهال این میوه پر خاصیت و خوش عطر و طعم نمایید.

در قسمت بعدی مقاله به ویژگی‌های بارز و خصوصیات گونه‌های معتدله نهال زیتون خواهیم پرداخت، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا در نهایت قدرت تصمیم گیری برای خرید نهال زیتون مناسب منطقه خود و همچنین شیوه‌های کاشت و پرورش آن برایتان آسان باشد.

انواع نهال زیتون برای مناطق معتدله

ارقام نهال زیتون معتدله:

1.نهال زیتون پیکودو: به جرات می‌توان گفت که یکی از پرطرفدارترین و بازار پسندترین گونه‌های نهال زیتون، همین نهال زیتون پیکودو است که گونه‌ای غیر بومی و آمریکایی است که به سبب عملکرد بالا در واحد هکتار و خودبارور بودن، در صدر لیست فروش نهال زیتون در جهان قرار گرفته است. اگر به دنبال گونه‌ای هستید که در نواحی که گاها احتمالا وقوع سرمای شدید زمستان و سرمای دیررس بهاره وجود، از خود مقاومت نشان دهد و سرمازده نشود، بهترین پیشنهاد نهال زیتون پیکودو است چرا که گونه‌ای دیرگل و نسبتا مقاوم است‌ و پس از اتمام دوره‌ی سرما در سطح هر شاخه حدود ۲۰ شکوفه خوشه‌ای زیبا دیده می‌شود. جالب است بدانید که این رقم علاوه بر مقاومت نسبی در برابر سرما، می‌تواند در شرایط خشکی و کم آبی نیز از خود مقاومت نشان دهد و به هر ۱۵ الی ۲۰ روز یکبار آبیاری نیاز دارد و در این شرایط تا حداکثر ۷۵ سال عمر اقتصادی خواهد داشت. بنا به توصیه کارشناسان کشاورزی امکان افزایش عمر اقتصادی و همچنین بهبود عملکرد درختان زیتون پیکودو وجود دارد به شرطی که موارد زیر رعایت شود؛

  • نهال را در خاک‌های قلیایی با ph 7 و میزان شوری متوسط که کاملا اصولی زهکشی شده‌اند بکارید.
  • بهترین زمان برای انتقال نهال زیتون پیکودو از نهالستان به باغ جهت کاشت، اواخر فصل زمستان تا اوایل بهار و یا اوایل فصل پاییز که هنوز برودت هوا افزایش نیافته است، می‌باشد.
  • جهت غنی سازی خاک و بهبود عملکرد درخت از کودهای پوسیده دامی و کودهای نیتروژن دار و غنی از پتاسیم و فسفر استفاده کنید.
  • سالانه به صورت منظم اقدام به هرس باردهی و هرس فرم دهی درختان کنید تا ضمن افزایش عمر گونه، ارتفاع آن را نیز در حد ۵ الی ۷ متر کنترل کنید تا عملیات برداشت به سهولت انجام شود.
  1. نهال زیتون خوراکی: از جمله گیاهان گلدار پرسود و تجاری که اولویت اول باغداران و کشاورزان ایرانی است، نهال زیتون خوراکی است چرا که گونه‌ای کاملا بومی و پربازده است که عمری جاودانه دارد. ممکن است این سوال در ذهنتان ایجاد شود که چگونه می‌شود یک درخت عمری جاودانه داشته باشد؟ بهتر است بدانید که این نهال عمر اقتصادی بسیار بالایی دارد و وجود پاجوش‌های فراوان اطراف درخت مانع خشک شدن گونه خواهد شد و سریعا رشد خواهند کرد و به نهالی بالغ و بارور با همان ویژگی‌های مثبت و عملکرد مفید تبدیل خواهند شد. برای کاشت این نهال مقاوم و سازگار محدودیت اقلیمی چندانی وجود نخواهد داشت و تنها باید از کاشت آن در نواحی نیمه سردسیری و سردسیری خودداری نمود؛ چرا که گونه‌ای رطوبت دوست است و در نواحی مدیترانه‌ای عملکرد بهتری خواهد داشت‌ و بهتر است در اقلیم‌های نیمه گرمسیری و معتدلی کاشته شود که ضمن دریافت نور خورشید و رطوبت نسبی، زمستان‌های ملایم و فاقد یخبندانی را نیر تجربه کند‌. جالب است بدانید علی رغم رطوبت دوست بودن گونه، نیاز چندانی به فواصل کوتاه جهت آبیاری نخواهد بود و تنها کافیست پس از مشاهده خشک بودن سطح خواهد اندکی خاک را مرطوب نگاه دارید تا نیاز آبی گونه رفع شود و چنان که در نواحی هستید که میانگین بارش منطقه بیش از ۳۰۰ میلی لیتر در سال است امکان پرورش دیم این نهال را نیز خواهید داشت. در صورت کاشت نهال زیتون خوراکی در خاک‌های قلیایی لومی و سبک با میزان شوری متوسط و داشتن روتین منظم جهت آبیاری و کوددهی با کودهای ازته و فسفاته می‌توان انتظار بازدهی بیش از ۳ تن در واحد هکتار را از باغ زیتون داشته به گونه‌ای که وزن هر عدد زیتون خوراکی بیش از ۱۰ گرم به رنگ سبز درخشان خواهد بود.

نهال زیتون الک ترکیه: خاستگاه و مبدا اصلی این نهال زیتون را از نام آن می‌توان فهمید حتی می‌توان دریافت از آنجایی که این گونه بومی کشور ترکیه است و ترکیه نیز دارای آب و هوای معتدل، مرطوب و مدیترانه‌ای، پس گونه‌ای سازگار و مناسب برای نواحی معتدل دیگر نیز خواهد بود‌. خرید نهال زیتون الک ترکیه بهترین انتخاب برای کشورهای معتدل و نیمه گرمسیری خواهد بود و در صورت کاشت در نواحی سازگار، گونه‌ای بسیار تجاری، بازار پسند و پرطرفدار خواهد شد. این نهال پرطرفدار و پربازده در جهان از طریق روش قلمه‌زنی که روشی ساده و کم هزینه است تکثیر و ازدیاد می‌شود و در صورتی که در هنگام کاشت نهال الگوی کاشت مربعی با فواصل کاشت ۶ متری را رعایت کنیم، به هیچ وجه شاهد ایجاد رقابت نوری شاخه‌ها و تغذیه‌ای برای ریشه درختان نخواهیم بود. نهال زیتون الک ترکیه در طول عمر خود رشد طولی چندان زیادی ندارد (در حدود ۵ متر) از این رو نیاز چندانی به هرس سالانه نخواهد داشت؛ به گونه‌ای که هر دو الی سه سال یکبار می‌توان اقدام به حذف شاخه‌های به ظار بیمار و خشکیده نمود و اندکی فرم دهی به درخت داد تا به افزایش عمر گونه و بهبود عملکرد آن کمک شود.

همان گونه که گفته شد بهترین ارتفاع از سطح دریا برای کاشت نهال الک ترکیه ارتفاع ۸۰۰ الی ۱۶۰۰ متری از سطح دریا است؛ چرا که میزان رطوبت مورد نیاز نهال در این منطقه مرتفع خواهد شد. جالب است بدانید که این رقم جز گونه‌های کاملا خودبارور است که برای باردهی نیازی به خرید و کاشت گونه گرده افشان نخواهد داشت و از سال پنجم پس از کاشت سالانه بیش از ۱۵ تن محصول در واحد هکتار به باغدار عرضه خواهد کرد. به جرات می‌توان گفت که برای پرورش این نهال و احداث باغ آن، به ساده‌ترین شیوه‌ها و امکانات نیاز است چرا که برای آبیاری باید در فواصل ۱۵ الی ۲۰ روز یکبار صورت گیرد و در حالت کلی نیز سالانه به کمتر از ۷ هزار متر مکعب آب برای یک هکتار زمین نیاز خواهیم داشت.

حال که با چندی از ارقام نهال زیتون معتدله آشنا شدیم بهتر است با معتبرترین مراکز فروش نهال زیتون و چگونگی خرید از این مراکز نیز آشنا شویم؛ نهالستان بزرگ و معتبر برترنهال، بزرگترین نهالستان شمال غرب کشور اقدام به تولید و پرورش ارقام نهال زیتون سالم و شناسنامه دار کرده است که شما می‌توانید به صورت حضوری و یا اینترنتی اقدام به خرید از این مجموعه نمایید و با بهره گیری از مشاوره رایگان از کارشناسان مجرب نهالستان، بهترین شیوه‌ها را برا پرورش و نگهداری از درختان باغ خود نمایید تا محصولاتی مرغوب و بازار پسند داشته باشید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال