گرده افشانی نهال زرشک

گرده افشانی نهال زرشک

اگر قصد خرید نهال زرشک و پرورش آن را در سطح گسترده و به منظور احداث باغ زرشک دارید، بهتر است اطلاعات خود را از هر جهت در رابطه با این نهال پرسود و پر اهمیت تکمیل کنید؛ در غیر این صورت ریسک سرمایه گذاری شما در این زمینه بسیار بالا می‌باشد و ممکن است علاوه بر هدر دادن سرمایه خود، زحمات و خسارات بسیار زیادی را متحمل شوید. از جمله اطلاعات مهمی که در خصوص ارقام نهال زرشک باید بدانید آنست ‌که گرده افشانی در واریته‌های مختلف نهال زرشک به صورت دقیق چگونه و به چه شکل انجام می‌گیرد؟ آیا نهال زرشک گونه‌ای دوپایه است یا تک پایه؟

در ادامه مقاله به صورت کامل با مفاهیمی از قبیل

 • گرده افشانی نهال زرشک و نحوه آن
 • عوامل موثر بر گرده افشانی در ارقام نهال زرشک
 • زمان گرده افشانی واریته‌های مختلف نهال زرشک

و‌‌‌‌… موارد بسیاری که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

گرده افشانی نهال زرشک

آیا می‌دانید که عملیات گرده افشانی چه اهمیتی در رشد و بازدهی درختان میوه خواهد داشت؟ در طی تحقیقات گسترده‌ای کارشناسان حیطه کشاورزی و باغداری انجام داده‌اند مشخص شده است که بیش از ۸۰ درصد میزان باردهی درختان میوه به فرآیند گرده‌افشانی بستگی دارد و چنانچه یک گونه در طی یک سال بنا به عوامل مختلف مانعی برای عملیات گرده افشانی داشته باشد، نباید در آن سال انتظار بازدهی از درخت مذکور را داشت. بهتر است بدانید که تمانی گیاهان و ارقام نهال حتما نباید گرده افشانی کنند تا محصول داشته باشند اما درصد بسیار بالایی از آنها (بیش از ۸۵ الی ۹۰ درصد) باید عملیات گرده افشانی داشته باشند.

همانگونه که می‌دانید اکثر درختان دارای دو پایه نر و ماده هستند که در سطح آنها عملیات انتقال گرده یا همان گرده افشانی صورت می‌گیرد و برخی دیگر از نهال‌ها مانند ارقام نهال زرشک گونه‌هایی مرکب و تک پایه هستند. ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که مفاهیم نهال مرکب و تک پایه به معناست؟ همانگونه که در قسمت‌های پیشین مقاله گفته شده ارقام نهال زرشک، گونه‌هایی هستند که فقط یک پایه دارند و عملیات گرده افشانی تنها بر روی همان یک پایه صورت می‌گیرد؛ به بیان ساده‌تر هر دو اندام جنسی گیاه یعنی کلاله و پرچم بر روی یک پایه قرار دارند که به آن پایه مرکب گفته می‌شود و در سطح آن عملیات گرده افشانی از طریق انتقال گرده‌ها از سمت پرچم به کلاله صورت خواهد گرفت، البته به این نوع گیاهان که هر دو اندام جنسی بر روی یک پایه قرار گرفته اند، ارقام خود گرده‌افشان نیز گفته می‌شوند، زیرا این ارقام برای گرده افشانی نیازی به خرید و کاشت رقم گرده افشان سازگار نخواهند داشت.

اگر باغداری تازه کار و کم تجربه هستید بهتر است در هنگام مراجعه به مراکز فروش نهال زرشک از کارشناسان مربوطه در رابطه با نحوه گرده افشانی ارقام نهال زرشک و ساختار فیزیولوژیکی این نهال اطلاعات بیشتری کسب کنید تا در این زمینه با مهارت بیشتری وارد عمل شوید. همانگونه که می ‌دانید خود گرده افشان بودن یا نبون نهال زرشک، عاملی است که بر قیمت نهال زرشک نیز مستقیما تاثیر گذار خواهد بود. اصولا فرآیند گرده افشانی ارقام نهال زرشک به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود که عبارتند از:

 1. گرده افشانی با کمک حشرات
 2. گرده افشانی با کمک باد
 3. گرده افشانی سنتی مصنوعی
 4. گرده افشانی صنعتی مصنوعی

گرده افشانی در ارقام نهال زرشک نیز، مکانیسمی کاملا اصولی و نسبتا پیچیده است و از آن جایی که گل‌های نهال زرشک رنگ و بوی جذاب و شهد شیرینی دارند، امکان جذب حشرات بسیاری را هم دارند که این حشرات در جا به جایی گرده ها و انجام رساندن عملیات گرده افشانی در باغ نقش بسیار مهم و ویژه‌ای را ایفا می‌کنند، البته ناگفته نماند که در این میان عوامل بسیاری سبب ایجاد اختلال در عملیات گرده افشانی ارقام نهال زرشک خواهند شد که در ادامه به تفصیل در این باره خواهیم پرداخت‌.

در سطح هر برگ چرمی نهال زرشک که غالبا صاف و بدون دندانه دیده می‌شوند، گل‌های مرکب سه قطعه‌ای در ردیف‌های حلقوی دوگانه وجود دارند که دارای ۶ پرچم و ۲ کلاله نیز می‌باشند، عملیات گرده افشانی نیز در همین سطح پرچم‌ها و کلاله‌ها صورت می‌گیرد؛ در واقع تبادل گرده در این سطوح صورت می‌گیرد و از آن جایی که سطح داخلی کلاله چسبنده است، با آن مواد چسبنده ترکیب شده و با تشکیل لوله گرده ادامه فرآیند تشکیل تخم و … صورت می‌گیرد‌.

در سال‌های اخیر تولید و فروش نهال زرشو در ایران رواج بسیاری داشته است زیرا استقبال بی‌نظیر باغداران از این گونه تجاری و سودآور، سبب ترغیب تولیدکنندگان در نهالستان‌های معتبر شده است‌ و با توجه به تولید بالای این گونه امروزه، قیمت نهال زرشک در بازار بسیار متناسب و مقرون به صرفه شده است.

گرده افشانی نهال زرشک

برخی واریته‌های نهال زرشک برای عملیات گرده افشانی به خرید و کاشت رقم گرده افشان سازگار و مناسب دارند اما برخی دیگر گونه‌هایی خودسازگارند و نیاری به این کار یعنی خرید و کاشت رقم گرده افشان سازگار نخواهند داشت‌. توجه داشته باشید که خرید و کاشت رقم گرده افشان سازگار اصول خاصی دارد که باید رعایت شود، برای مثال رقم گرده افشان سازگار حتما متناسب با نوع گونه باید انتخاب شود و با توجه به قدرت رشد گونه به ازای هر ۱۰ الی ۱۵ اصله نهال باید یک رقم گرده افشان در فاصله مناسب کاشته شود.

در بسیاری از موارد زمانی که درختان مورد نظر تک پایه‌ای و مرکب هستند بهترین راه کمکی برای گرده افشانی، گرده افشانی گونه به کمک باد و یا حشرات است که مکانیسم عمل آنها را به صورت مفصل در ادامه خواهید خواند. در برخی گونه‌ها همچون نهال زرشک تخمک‌های در دسترس بسیاری برای حمل با باد وجود دارد که به راحتی امکان انتقال آنها از این طریق فراهم خواهد بود و علی رغم به هدر رفتن بیش از نیمی از دانه‌گرده‌ها و نرسیدن آن به کلاله یا مادگی باز هم شاهد صورت گرفتن عملیات گرده افشانی خواهیم بود، البته بهتر است برای این ارقام تک پایه از روش آنموفیلی و انتقال گرده به کمک حشرات بهره گیری نشود و گرده افشانی به صورت خودسازگار صورت گیرد.

پس از انجام مرحله گرده افشانی در فصل زمستان، بسته به نوع نژاد نهال، در اوایل بهار و همزمان با شروع گرما،شاهد گل‌های زرد و قرمز این نهال تجاری و سودآور خواهیم بود که کم کم در طی زمان به میوه تبدیل خواهند شد، البته برخی ارقام نهال زرشک زینتی میوه‌ای ندارند و می‌توان از زیبایی گل‌های آنها در فضای باغ بهره برد.

در اواخر فصل تابستان که تمامی نیازهای اکولوژیکی گونه اعم از گرما، خشکی و نور خورشید رفع شد، می‌توان شاهد رسیدن محصولات به صورت خوشه‌ای بر سطح درختچه‌های خار دار زرشک بود. درختچه‌های خاردار ۱/۵ الی ۴ متری زرشک در اواخر فصل تابستان آماده برداشت محصولات و عرضه آنها به بازار خواهند بود. فرآیند برداشت محصولات درخت زرشک نیز اصول و قوانین خاص خود را دارد و در صورت عدم پیروی از این اصول نمی‌توان محصولات با کیفیت و مرغوبی را در حد انتظار بازار عرضه نمود.

در ادامه ۴ روش اصولی و تخصصی برای برداشت محصولات خوشه‌ای درختچه‌های زرشک بیان می‌کنیم که باغداران عزیز بسته به نوع نژاد درختان باغشان و میزان باردهی محصولات خود و همچنین میزان امکانات در دسترس از هر یک از روش‌های زیر استفاده کنند‌. توجه داشنه باشید که روش‌های ارائه شده در زیر به ترتیب خاصی هستند که اولویت با روشی است که محصولات حین برداشت صدمه کمتری ببینند.

 • اولین و بهترین روشی که شرح می‌دهیم، روش برداشت خوشه‌ها به کمک دست است که به جرات می‌توان گفت روشی بسیار سخت و زمان بر خواهد بود و از آن جایی که اغلب درختچه‌های زرشک خاردار هستند، صدمات بسیاری به دستتان وارد خواهد شد اما در این روش از سطح کیفی محصولات ذره‌ای کاسته نخواهد شد و می‌توان با قیمت بسیار مطلوبی در بازار عرضه نمود.
 • دومین شیوه‌ای برای نوع خاصی از درختان کاربرد خواهد داشت و اغلب برای ارقام نهال زرشکی که در طول عمرشان ارتفاع زیادی خواهند گرفت و یا در ارتفاع و نقاط ناهموار قرار خواهند گرفت، استفاده می‌شود. از این شیوه متداول تحت عنوان ضربه زدن به شاخه‌ها یاد می‌شود و ممکن است تا حد بسیار اندکی از سطح کیفی محصولات کاسته شود.
 • سومین روش، روشی است که در آن از ابزارهای مکانیکی بسیار ساده کمک گرفته می‌شود و سعی بر آن است که در آن از سطح کیفی محصولات کاسته نشود. استفاده از قیچی باغبانی و نردبان تخصصی می‌توان ما را به این هدف مهم نزدیک‌تر سازد. جالب است بدانید که غالبا برای برداشت ارقام زرشک بیدانه و پفکی با این شیوه برداشت می‌شود.
 • روش چهارم و روش آخر روشی است که برای برداشت محصولات درختان بسیار پربازده و تجاری استفاده می‌شود و غالبا باغداران حرفه‌ای و مجرب از آن بهره می‌برند‌. در روش برداشت تلفیقی ابتدا به کمک قیچی باغبانی ضدعفونی شده شاخه‌های بزرگ و اصلی را جدا می‌کنند و سپس از طریق ضربه زدن به درخت، باقی محصولات را جمع آوری و برداشت خواهند کرد.

گرده افشانی نهال زرشک

حال که به فرآیند گرده افشانی و نحوه برداشت محصولات ارقام نهال زرشک آشنا شدید، بهتر است جهت استعلام قیمت نهال زرشک از طریق راه‌های ارتباطی سایت نهالستان برتر نهال با ما در ارتباط باشید و یا به صورت حضوری اقدام به خرید نهال زرشک کنید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال