آشنایی با 6 مرحله مهم کوددهی درخت آلبالو

آشنایی با 6 مرحله مهم کوددهی درخت آلبالو

آلبالو یکی از میوه­های بسیار خوشمزه و البته جذاب فصل بهار و تابستان است که دارای طرفداران زیادی است این درخت جذاب و دلفریب جزو درختان مثمر و خزان پذیر است و دارای میوه­های خوشرنگ گرد مانند و کوچیکی است که خاستگاه این میوه و درخت آن را کشورهای جنوب غربی آسیا و اروپا می­دانند سپس همچون سایر درختان به سایر نقاط دنیا برده شده است و امروز کشت آن در اکثر مناطق دنیا رواج دارد و ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست و بایستی گفت ایران جزو یکی از تولید کنندگان مهم آلبالو در سراسر جهان به شمار می­رود.

کوددهی درختان آلبالو

طبیعی است که هدف هر باغداری از کشت یک درخت و احداث یک باغ دستیابی به میزان باردهی فوق العاده و عملکرد زیاد و در پی آن سود کلان است پس بایستی عوامل و فاکتورهایی که بر میزان عملکرد و میزان باردهی یک درخت از جمله درخت آلبالو موثر هستند را به خوبی بشناسد و بتواند با در نظر گرفتن این عوامل میزان باردهی درخت خود را افزایش دهد و در نتیجه به سود بیشتری از برداشت محصول خود دست یابد یکی از این عوامل بسیار مهم اصول صحیح تغذیه و کود دهی درختان آلبالو جهت برآوردن نیازهای غذایی درخت است، در این مقاله سعی می­شود نکات کود دهی درخت آلبالو را مورد بررسی قرار دهیم.

کود دهی درختان آلبالو

درختان مختلف میوه و از جمله درخت آلبالو دارای نیازهای گوناگون و اصول نگه داری مختلفی هستند که باغداران بایستی این نیازها را شناخته و به موقع و با روشی صحیح این نیازها را بر طرف نمایند و یکی از اصول مهم باغداری برای درختان میوه مختلف اصول کود دهی صحیح درختان است که بایستی با روش و برنامه­ای صحیح و به موقع نیازهای درخت آلبالو به عناصر مختلف را بر طرف نمایید تا درخت دچار ضعف و کاهش عملکرد نگردد و یا به دلیل ضعیف شدن مورد تهاجم عوامل مختلفی چون بیمارگرها و آفات قرار نگیرد.

برای تامین صحیح عناصر مورد نیاز درخت آلبالو بایستی از کمبودهای درخت و خاک آگاه شوید تا بتوانید برنامه کود دهی مناسب بر اساس نیاز درخت تدوین کنید برای این منظور اولین قدم آزمایش خاک است تا بتوانید بر اساس تفسیر نتایج آزمایش خاک عناصر مورد نیاز درخت را با عناصر مختلف و کودهای مختلف رفع نمایید تا درخت آلبالو بتواند با نهایت توان خود به باردهی برسد و عملکرد قابل قبولی داشته باشد و سود کثیری نصیب باغدار نماید.

مراحل و زمان­های مختلف کود دهی درختان آلبالو

درخت آلبالو مانند دیگر درختان میوه در زمان­های مختلف رشدی و فصول مختلف سال به کود دهی نیاز دارد که مهم­ترین مراحل را به اختصار در زیر عنوان خواهیم نمود

1)کود دهی در فصل زمستان

یکی از مراحل مهم کود دهی در درختان مختلف میوه و از جمله آلبالو کود دهی زمستانه است که در این فصل تامین عناصر و کود مورد نیاز درختان به روش چالکود انجام می­شود با این مرحله از کود دهی درختان برای فصل رشد آماده می­شوند زمان کود دهی زمستانه با توجه به مناطق مختلف تعیین می­شود اما به طور کلی بهتر است چالکود زمستانه یک درخت پیش از آنکه جوانه‌ها متورم شوند انجام شود.

کودهایی که در این زمان استفاده می­شوند غالبا کودهای آلی مانند کودهای حیوانی پوسیده، خاک برگ و هیومیک اسید هستند البته در صورت نیاز می­توان از کودهای شیمیایی حاوی عناصر مختلف مانند فسفر، پتاسیم و غیره نیز استفاده نمود.

کوددهی درختان آلبالو

2)کود دهی در مرحله پیش از گلدهی درخت آلبالو

یکی از مراحلی که درختان آلبالو به کود دهی احتیاج دارند پیش از گل دهی است که این مرحله به زمانی اطلاق می­شود که حدودا پنجاه درصد از جوانه­های درخت متورم شده باشند و در این زمان به دلیل کاهش فعالیت ریشه از روش محلول پاشی استفاده می­شود و کودهایی مانند فروتست و اسیدآمینه­های مختلف را در اختیار درختان آلبالو قرار می­دهند.

3)کود دهی در مرحله ریزش گل­ها و تشکیل شدن میوه

این مرحله از کود دهی تاثیر بسیار زیادی در کیفیت و حتی کمیت میوه­های تولید شده توسط درخت دارد چرا که میوه­ها در حال تشکیل شدن هستند و بادر اختیار قرار دادن عناصر مختلف مورد نیاز درخت قدرت درخت برای افزایش کیفیت میوه افزایش یافته و میوه­هایی با کیفیت­تر و خوش مزه­تر تولید می­شوند، در این مرحله از کودهای سه بیست به روش محلول پاشی در روی درخت و نیز از کودهای ریشه به روش کود دهی با آب آبیاری استفاده می­شود.

4)کود دهی در مرحله رشد کردن میوه

رشد میوه، افزایش سایز میوه و رنگ پذیری میوه­های آلبالو لازم است و آهن نیز برای افزایش کیفیت میوه، هم زمانی رسیدگی میوه­ها استفاده می­شود که باغداران بایستی این عناصر مهم به همراه سایر عناصر مورد نیاز درخت را با روشی صحیح و اصولی در اختیار درختان آلبالو قرار دهند به نحوی که این کودها بیشترین کارایی را داشته باشند بنابراین برای این مرحله پتاسیم به روش آب آبیاری و آهن را به روش محلول پاشی در اختیار درختان آلبالو قرار می­دهند.

5)کود دهی قبل از برداشت میوه

این مرحله از کود دهی تاثیر به سزایی در افزایش کمیت و کیفیت میوه خواهد داشت چرا که کود دهی در این مرحله موجب افزایش وزن میوه­ها شده که کمیت محصول افزایش پیدا می­کند و همچنین موجب خوش طعم­تر و خوش عطرتر شدن میوه آلبالو خواهد شد که کیفیت میوه را افزایش می­دهد توصیه می­شود در این مرحله از کود پتاسیم و نیز ریز مغذی به روش محلول پاشی استفاده کنید تا کود مصرفی به سرعت در اختیار میوه قرار بگیرد و جذب گردد.

6)کود دهی پس از برداشت میوه

بسیاری از باغداران به غلط تصور می­کنند پس از برداشت میوه درخت دیگر احتیاجی به تغذیه و کود ندارد بنابراین از کود دهی درختان آلبالوی خود پس از برداشت میوه غفلت می­کنند که همین امر سبب ضعیف شدن درختان آنها و کاهش میزان باردهی درخت در سال آینده خواهد شد همچنین به علت ضعیف شدن ممکن است مورد حمله آفات و بیماری­ها نیز قرار بگیرد.

اما لازم است که باغداران عزیز توجه کنند پس از برداشت محصول درخت حجم زیادی از توان خود را برای به ثمر رساند میوه­ها از دست داده است و برای بازیابی توان خود به تغذیه اصولی نیازمند است از این رو بایستی کودهایی مانند اسیدآمینه­های مختلف و نیز فروت ست به روش محلول پاشی در اختیار درختان آلبالوی خود قرار دهید.

نکات تکمیلی کود دهی درخت آلبالو

  • حتما پیش از کود دهی آزمایش خاک انجام دهید تا از مصرف بی رویه کود جلوگیری به عمل آید و تنها عناصر مورد نیاز درخت در اختیارش قرار بگیرد.
  • سه عنصر اصلی و مهم نیتروژن، فسفر و پتاسیم برای افزایش عملکرد درختان آلبالو باید حتما استفاده شوند.
  • در مصرف کودهای حاوی نیتروژن در فصل تابستان احتیاط کنید چرا که میزان این عنصر در تابستان به طور طبیعی در خاک افزایش می­یابد.
  • استفاده از کودهای پتاسه در زمستان برای درختان آلبالو بسیار ضروری است چرا که موجب افزایش مقاومت درخت در برابر سرمازدگی و یخ زدگی می­شود.
  • بهترین روش کود دهی درختان آلبالو در فصل تابستان روش محلول پاشی است زیرا فعالیت ریشه درختان آلبالو در تابستان کاهش می­یابد.کوددهی درختان آلبالو

کلام آخر

درخت آلبالو یکی از درختان پر سود است و در بین باغداران طرفداران زیادی دارد چرا که میوه­ی این درخت علاوه بر خوش طعم و مزه و خوش رنگ لعاب بودن، دارای کاربردهای فراوانی مانند تهیه انواع ترشی و لواشک، انواع مربا و شربت، تهیه شیرینی و غیره است به همین دلیل دارای بازار فروش بی نظیری است پس باغداران زیادی تمایل به احداث یک باغ پر رونق آلبالو دارند و برای نیل به این هدف بایستی عوامل موثر بر میزان باردهی این درخت را مانند اصول کود دهی را به درستی رعایت نمایند تا به باردهی مطلوب دست یابند.

بسیار واضح و مشخص است که کود دهی تنها رساندن مقداری کود به درخت نیست بلکه نیاز به تخصص و شناخت مراحل مختلف رشدی درخت آلبالو و نیازهای این درخت در مراحل مختلف دارد پس بهتر است برای کود دهی درختان آلبالوی خود یک برنامه مدون کود دهی و تغذیه­ایی مناسب داشته باشید برای این امر می­توانید هنگام خرید نهال آلبالو از نهالستان­های معتبر و با تجربه کلیات اصول کود دهی درختان آلبالو را از کارشناسان با سواد فروش نهال نهالستان بپرسید و از علم و سال­ها تجربه آنها بهر مند شوید.

همچنین این نهالستان­ها دارای سایت­های معتبری هستند که می­توانید با مراجعه آنلاین به آنها ضمن مشاهده انواع نهال آلبالو و نیز قمیت نهال از کارشناسان نهالستان در زمینه­های مختلف مشاوره و راهنمایی دریافت نمایید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال