معرفی نکات کلیدی هنگام سم‌پاشی آلبالو + انواع سم پاشی

معرفی نکات کلیدی هنگام سم‌پاشی آلبالو + انواع سم پاشی

امروزه میوه به دلیل ارزش غذایی بالا جایگاه ویژه­ای در سبد غذایی خانوارها و نیز سهم بزرگی در صادرات غیر نفتی کشور دارد، همچنین هزینه هنگفتی در طی چندین سال برای احداث یک باغ صرف می­شود بنابراین با توجه به این عوامل سلامت درختان میوه از ارزش و اهمیت ویژه­ای برخوردار است و هر عاملی که برای سلامت درختان میوه خطر ساز باشد بایستی به سرعت شناسایی شده و به روشی مناسب کنترل گردد.

سم پاشی درختان آلبالو

از جمله عوامل تهدید کننده سلامت درختان میوه می­توان به آفات و بیماری­های درختان میوه اشاره نمود و چون درختان بر عکس گیاهان زراعی چند ساله هستند و عامل بیماری و یا آفت نیز در روی درخت باقی مانده و با جمعیت و قدرت بیشتر به سال زراعی بعد منتقل می­شود از این رو از بین بردن این عوامل تاثیر به سزایی در افزایش سلامت درخت و باغ و به تبع آن افزایش عملکرد خواهد داشت و یکی از روش­های موثر و کارا در کنترل امراض و آفات درختان آلبالو سم پاشی این درختان با سموم مناسب است.

سم پاشی درختان آلبالو

هر درخت میوه­ای در هر منطقه­ای کاشته می­شود به همراه خود آفات و بیماری­های مختص به خود را نیز به منطقه وارد می­کند و وجود یک درخت میوه بدون وجود آفات و عوامل بیمارگر ممکن نیست و این عوامل تا زمانی که به حالت طغیانی و خسارت زا نرسند اهمیتی ندارند و درخت و البته طبیعت خود قادر است آنها را کنترل کند اما زمانی که جمعیت آنها به حالت طغیانی برسد و خسارت آنها از آستانه اقتصادی خارج شود نیاز است که با روش­های متعدد و کارآمد کنترل گردد و از جمله روش­های موثر و البته سریع الاثر کنترل این عوامل چالش برانگیز می­توان به سم پاشی با سموم مناسب و در زمان مناسب اشاره نمود.

درختان آلبالو نیز مانند سایر درختان میوه دارای آفات متعدد و عوامل بیمارگر جدی است که باغداران عزیز با روش­های متعدد و متنوع در صدد کنترل این عوامل هستند و یکی از روش­هایی که به کار می­برند سم پاشی و کنترل شیمیایی درختان آلبالو است از این رو در این روش­های متعدد و زمان­های مناسب سم پاشی درختان آلبالو رو به اختصار توضیح خواهیم داد.

اصول صحیح سم پاشی درختان آلبالو

امروزه سموم نباتی خیلی پر کاربرد شده­اند و استفاده از سموم در کشاورزی و باغداری با توجه به گسترش آفات و بیماری­ها در باغات و مزارع بسیار پر رواج شده است گرچه با توجه به اثرات مخرب زیست محیطی سم­ها، گیاهپزشکان اعتقاد دارند که بایستی آخرین مرحله از کنترل آفت استفاده از سموم نباتی باشد اما نمی­توان از تاثیر سریع و فوق العاده سموم نباتی بر کنترل آفات و بیماری­ها چشم پوشی نمود و از آنجا که کنترل آفات و بیماری­ها موجب افزایش چشم گیر میزان باردهی درخت و عملکرد باغ خواهد شد استفاده از سموم نباتی اجتناب ناپذیر است.

سم پاشی آلبالو-

می­دانیم که سموم نباتی با روش­های مختلفی بر آفات هدف اثر می­گذارند و روش کاربرد آنها در باغات و مزارع متفاوت است به طور کلی سموم نباتی به چهار روش مختلف مورد استفاده قرار می­گیرند که به شرح زیر است

 • بعضی از سموم به صورت خالص مورد استفاده قرار می­گیرند بدین منظور که بدون آنکه رقیق شوند و یا به آنها حلالی اضافه شود استفاده می­شوند که این سموم به تکنیکال نیز معروف هستند
 • بعضی از سموم نباتی نیز نیاز به یک حلال و یا امولسیون کننده دارند که معروف­ترین و پر کاربردترین حلال سموم نباتی مختلف آب است که با نسبت مناسب توصیه شده در روی پکیج سم و یا با صلاحدید کارشناسان کشاورزی با سم مورد نظر ترکیب می­شود برای تعیین نسبت سم به آب فاکتورهای مختلفی موثر هستند که با توجه به هدف باغدار از سم پاشی توسط متخصصین این فن تعیین می­شود.
 • برخی از سموم نباتی نیز پودری هستند و نیاز است که به صورت گرد پاشی مورد استفاده قرار بگیرند که این گروه از سموم نیازی به حلال و غیره ندارند و به صورت گرد و پودر مورد استفاده قرار می­گیرند.
 • سم پاشی به صورت گرانول هم یکی از روش­های کاربرد سموم نباتی در باغات و مزارع است که برای مصارف ویژه­ای استفاده می­گردد.

انواع سم پاش

سم پاشی آلبالو

یکی از فاکتورهای موثر بر افرایش راندمان سم پاشی استفاده از ابزار مناسب برای سم پاشی است ،برای سم پاشی باغات میوه و خاصه در این مقاله باغ آلبالو سم پاش­های متنوعی وجود دارد که بر باغداران لازم است که ابزار و سم پاش مناسب با هدف خود استفاده نمایند به همین منظور انواع سم پاش باغی را به اختصار شرح خواهیم داد.

سم پاش ها به طور کلی به پنج نوع مختلف دسته بندی می­شوند.

 • سم پاش­های کم فشار
 • سم پاش­های پر فشار یا فشار قوی
 • سم پاش­های هوایی
 • سم پاش­های گرد پاش
 • سم پاش­های دستی

که کشاورزان و باغداران عزیز بایستی دقت کنند با توجه به هدف خود از سم پاشی یکی از انواع کلی را انتخاب نمایند و سم پاشی انجام دهند.

انواع سم پاش باغی

گذشته از تقسیم بندی کلی انواع سم پاش­ها، با توجه کاربرد آنها نیز به دو گروه سم پاش­های باغی و سم پاش­های زراعی تقسیم می­شوند که انواع باغی را نام خواهیم برد.

 • سم پاش تلمبه­ای ساده قابل حمل بر روی پشت
 • سم پاش کتابی دارای اهرم قابل حمل بر روی پشت
 • سم پاش صد لیتری فرغونی
 • سم پاش زنبه­ای
 • سم پاش توربینی باغی

دقت کنید هر یک از این سمپاش­های مختلفی که نام برده شد دارای مصارف گوناکون و خاص هستند و باغداران بایستی برای اهداف مختلف از سم پاش مناسب استفاده نمایند تا بتوانند راندمان سم پاشی را افزایش دهند.

مراحل کلیدی سم پاشی دسم پاشی درختان آلبالورختان آلبالو

برای انجام سمپاشی درختان میوه و نهال آلبالو چندین مرحله حساس وجود دارد که بایستی بسیار مورد توجه قرار بگیرد و غفلت از انجام این مراحل حساس ممکن است خسارات هنگفتی به باغ شما وارد نماید.

 • سم پاشی زمستانه

یکی از مراحل حساس سم پاشی درختان میوه و درختان آلبالو در این مقاله سم پاشی زمستانه است که شاید بتوان گفت حتی مهم­ترین مرحله سم پاشی درختان آلبالو و سایر درختان میوه سم پاشی زمستانه است چرا که این مرحله از سم پاشی سهم به سزایی در کاهش جمعیت آفت و عوامل بیمارگر در فصل رشد دارد، و بهترین زمان برای انجام سم پاشی زمستانه در مناطق مختلف متفاوت است و با توجه به اقلیم منطقه زمان دقیق آن تعیین می­شود اما به طور کلی برای انجام سم پاشی زمستانه تقریبا یک ماه پیش از تورم جوانه مناسب­ترین زمان اقدام به سم پاشی است از انجام آن غفلت نکنید و زمان طلایی را از دست ندهید.

 • سم پاشی درختان آلبالو در بهار

تصور نکنید که سم پاشی زمستانه شما را از انجام سم پاشی در فصل بهار و رشد میوه بی نیاز می­کند بلکه یکی دیگر از مراحلی که برای کنترل آفات و عوامل بیمارگر درختان اهمیت ویژه دارد سم پاشی بهاره است، این مرحله از سم پاشی که پس از بیدار شدن درختان از خواب و گل دهی انجام می­شود یکی از رایج­ترین مراحل سم پاشی است که طیف وسیعی از آفات و عوامل بیمارگر مانند شته­ها، کنه­ها، انواع مختلف قارچ­ها وغیره با انجام این مرحله از سم پاشی کنترل می­گردند.

برای تعیین زمان مناسب انجام این مرحله از سم پاشی بهتر است از یک کارشناس مجرب کشاورزی کمک بگیرید اما به طور کلی توصیه می­شود زمانی که حدودا 80 درصد از گلبرگ­های شکوفه­های درختان آلبالو ریزش کردند زمان مناسبی برای سم پاشی بهاره خواهد بود.

سم پاشی آلبالو

 • سم پاشی درختان آلبالو در تابستان

پس از مرحله گل دهی، مرحله میوه دهی درخت آغاز می­شود و میوه­ها تشکیل شده و رشد می­کنند و اندازه آنها به تدریج بزرگ می­شوند و در تمام این مراحل ممکن است مورد تهاجم آفات و عوامل بیمارگر مختلف قرار بگیرند و کمیت و کیفیت آنها کاهش یابند بنابراین سم پاشی تابستانه و در زمان تشکیل میوه نیز اهمیت به سزایی دارد و نباید از انجام آن غافل گردید.چرا که عدم سم پاشی در این مرحله و یا سم پاشی در زمان نامناسب تاثیر بسیار زیادی بر میزان باردهی درخت آلبالو و همچنین بازار پسندی میوه­ها خواهد داشت و ممکن است باعث کاهش سود حاصل از باغ گردد و باغدار زیان ببیند.

سخن پایانی

گرچه امروزه استفاده از سموم شیمیایی از سوی کارشناسان کشاورزی و مهندسین کشاورزی بسیار مورد قبول و توصیه شده نیست اما از تاثیر سم پاشی بر کنترل و مدیریت آفات و بیماری­ها نیز نمی­توان گذشت و نقشی که در افزایش میزان باردهی و حتی کیفیت میوه­ها دارد انکار ناشدنی است از این رو یکی از اصول باغداری در عصر حاضر سم پاشی است که بایستی به روشی صحیح و اصولی انجام شود تا راندمان سم پاشی و در پی آن میزان باردهی افزایش یابد.

اما می­توان با انجام تمهدیداتی از تعداد دفعات سم پاشی کاست و یکی از عواملی که ممکن است در آینده تاثیر مثبتی در کاهش میزان سم پاشی موثر باشد تهیه نهال سالم و عاری از عوامل بیمارگر و آفات مختلف و همچنین استفاده از ارقام مقاوم است از این رو انتخاب نهالستان معتبر و با تجربه در این زمینه بسیار پر اهمیت است چرا کارشناسان فروش نهالستان­های معتبر با اشراف بر انواع مختلف نهال آلبالو بهترین نهال را با توجه به شرایط مختلف به شما ارائه خواهند نمود و قیمت نهال آلبالو در این نهالستان­ها بسیار منصفانه و مقرون به صرفه خواهد بود.

 

 

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال