درخت آلبالو: اصول کاشت و نگهداری درخت آلبالو

درخت آلبالو: اصول کاشت و نگهداری درخت آلبالو

درختان میوه-ی معتدله­ای مانند آلبالو که تحت عنوان میوه­های سردرختی نیز شناخته­ می­شوند در مناطق با آب و هوای معتدل و یا سردسیری کاشته می­شوند، آلبالو می­تواند سود دهی خوبی برای باغداران داشته باشد در صورتی که اصول کاشت و نگهداری درخت آلبالو را به خوبی بدانند و آنها را به درستی رعایت کنند.

داشتن اطلاعات کامل در این زمینه هم برای باغداران آلبالو ضروری است و هم برای کسانی که قصد دارند یک درخت آلبالو در حیاط منزل خود داشته باشند از این رو در این مقاله چکیده­ای از مهم­ترین نکات کاشت و نگهداری از درخت آلبالو را به شما آموزش می­دهیم، اما در صورتی که اطلاعات مورد نیاز خود را در این مقاله پیدا نکردید می­توانید با مشاوران ما در نهالستان برتر نهال در تماس باشید و از ایشان مشاوره بگیرید و با مقالات مرتبط را در سایت نهالستان مطالعه بفرمایید.

کاشت نهال آلبالو

فصل کاشت نهال آلبالو

اولین نکته­ی مهمی که شما باید از آن اطلاع داشته باشید فصل کاشت نهال آلبالو است، آلبالو درختی خزان دار است به این معنی که در فصل پاییز برگ این درختان ریزش کرده و به خواب می­روند تا از آسیب سرمای زمستان در امان باشند، بنابراین مانند تمام درختان خزان دار دیگر فصل خواب یعنی پاییز  زمستان برای کاشت نهال بسیار مناسب خواهد بود.

اما برای اینکه بدانید برای کاشت آلبالو فصل پاییز مناسب­تر است یا خیر باید در درجه­ی اول به دو سوال مهم پاسخ دهید، سوال اول اینکه آیا منطقه­ی شما آب و هوای سردسیری با یخ بندان شدید زمستانه دارد؟ و سوال دوم اینکه آیا نهال را قرار است به صورت ریشه لخت خریداری کنید و یا گلدانی؟

افردای که قصد کاشت نهال آلبالو در مناطق سردسیری با یخ بندان شدید زمستانه را دارند نباید نهال را در فصل پاییز بکارند چرا که نهال نو پا هنوز نمی­تواند در برابر یخ بندان از خود مقاومت نشان دهد و می­خشکد، در مورد نوع نهال گلدانی و یا ریشه لخت نیز از آنجایی که قیمت نهال آلبالو به صورت گلدانی و ریشه لخت با یکدیگر متفاوت است ممکن است برخی نهال ریشه لخت را برای صرفه جویی در هزینه­های احداث باغات وسیع و هکتاری انتخاب کنند، در این صورت باید بدایند که نهال ریشه لخت را تنها در اواخر فصل زمستان تا اوایل بهار می­توانید بکارید.

زمان خرید نهال آلبالو+ نکات خرید آلبالو

حال که دانسیتد چه زمانی برای کاشت نهال مناسب است ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که آیا زمان خرید نهال آلبالو نیز باید همان زمان کاشت نهال باشد؟ در پاسخ به این سوال شما باید گفت خیر، چرا که در فصل کاشت نهال تقاضا برای خرید نهال بالا است و ممکن است نهال با کیفیت نتوانید خریداری کنید و یا مجبور شوید از فروشندگان نامعتبر خرید خود را انجام دهید بلکه بهتر است نهال را در فصل غیر از کاشت مانند پاییز و یا حتی تابستان از نهالستان معتبر پیش خرید کنید.

با این کار نهالستان بر اساس آمار پیش خرید نهال مرغوب را برای فصل کاشت نهال آماده کرده و خیال شما نیز از بابت خرید نهال با کیفیت و سلم و از همه مهم­تر نهال اصیل راحت بوده و در فصل کاشت نهال مجبور به خرید رقمی نمی­شوید که تمایلی به کاشت آن ندارید بلکه رقمی را به نهالستان سفارش داده­اید که بسیار مرغوب و بازار پسند است.

در زمان خرید نهال آلبالو باید به چند تکته­ی مهم توجه داشته باشید، اولین نکته انتخاب رقم آلبالو است، ارقام مختلف آلبالو در میزان مقاومت نسبت به سرما و گرما با هم تفاوت دارند و شما باید با توجه به شرایط آب و هوایی در منطقه­ی خود رقم مناسب را انتخاب نمایید.

تفاوت دیگر ارقام آلبالو در ارتفاع مناسب از سطح دریا برای کاشت است که شما باید ارتفاع منطقه­ی خود از سطح دریا را داسته و مناسب­ترین رقم را انتخاب نمایی، نوع خاک و بافت خاک نیز باید در زمان خرید نهال آلبالو در نظر گرفته شود، در این زمینه نیز می­توانید با توجه به آزمایش خاک باغ خود از مشاوران فروش نهال آلبالو مشورت بگیرید.

میزان بارش در منطقه و توانایی در تامین نیاز آبی درختان آلبالو نکته­ی دیگری است که باید در زمان خرید نهال آلبالو در نظر گرفته شود، بنابراین با توجه به نکات ذکر شده و تطابق هر رقم با منطقه­ی خود می­توانید بهترین رقم را انتخاب کنید و مشاوران قطعا در این زمینه شما را به خوبی راهنمایی می­کنند.

نهالستان آلبالو

با توجه به اینکه قیمت نهال در نهالستان­های مختلف متفاوت است و از طرفی ارقام بسیار متنوعی از آلبالو در اختیار باغداران قرار می­گیرد به خوبی می­دانید که کار انتخاب رقم کار دشواری بوده و حتی ممکن است همه مراکز نتوانند رقم مورد نیاز شما را تامین کنند و از همه مهم­تر قیمت نهال آلبالو نیز در مراکز و نهالستان­های مختلف متفاوت است و باغداران را سردرگم می­کند، بنابراین بهترین راهکار برای شما برای خلاصی از سردرگمی در خرید نهال انتخاب نهالستان آلبالو معتبر است.

یک نهالستان آلبالو که به صورت معتبر و سابقه­دار فعالیت می­کند قطعا قیمت نهال را به صورت مصوب ارائه کرده و خریدار نگرانی از این بابت ندارد و از طرفی برای نهال­های خود گواهی سلامت و اصالت و همچنین ضمانت نامه نیز ارائه می­کند تا خیال باغداران از هر جهت آسوده باشد، از همه مهمتر شما با انتخاب یک نهالستان معتبر از مزیت دریافت مشاوره رایگان در تمام زمینه­ها از زمان احداث باغ تا رساندن درختان به محصول برخوردار خواهید بود.

نگهداری از نهال آلبالو

قیمت نهال آلبالو

موضوع مهمی که به ویژه باغداران آلبالو به آن توجه می­کنند قیمت نهال آلبالو است، در احداث باغات وسیع و هکتاری آلبالو قطعا اندکی تفاوت در قیمت نهال می­تواند تفاوت فاحشی در هزینه­ی احداث یک باغ ایجاد کند و بنابراین موضوع بسیار مهمی خواهد بود.

در بخش پیش به این موضوع اشاره کردیم که قیمت نهال در نهالستان­های مختلف متفاوت است و برای اینکه خیال شما از بابت قیمت آسوده باشد باید به نهالستان­های معتبر و مجوز دار مراجعه کنید چرا که در این نهالستان­ها به دلیل نظارت مسئولین حفظ نباتات و نظام مهندسی و البته جهاد کشاورزی قیمت نهال باید بر اساس قیمت مصوب سال تعیین شده باشد.

از طرفی باید بدانید ارقام مختلف آلبالو بر اساس میزان محبوبیت، میزان کیفیت میوه و میزان باردهی خود قیمت متفاوتی دارند اما قیمت نباید تعیین کننده­ی نوع رقمی باشد که شما انتخاب می­کنید بلکه شرایط آب و هوایی، وضعیت خاک، ارتفاع شما از سطح دریا و کیفیت رقم باید معیارهای اصلی شما در انتخاب رقم آلبالو باشد.

روش کاشت آلبالو

همانطور که می­دانید داشتن آگاهی در رابطه با روش کاشت آلبالو می­تواند تاثیر زیادی در گیرایی نهال و موفقیت احداث باغ شما داشته باشد، بنابراین در این بخش نکات بسیار مهمی را که باید در مورد کاشت نهال آلبالو بدانید به شما آموزش می­دهیم.

پیش از کاشت نهال آلبالو و حتی بهتر است بگوییم حتی پیش از خرید نهال آلبالو شما باید از وضعیت خاک باغ خود آگاه باشید، از خاک باغ نمونه­ای را به آزمایشگاه خاکشناسی ارسال کنید و مناسب بودن خاکبرای کاشت نهال اطمینان حاصل کنید، می­توانید نتیجه را در زمان خرید نهال به مشاوران فروش نشان دهید تا شما را در زمینه­ی آماده سازی مناسب خاک برای کاشت نهال راهنمایی کنند.

پس از انجام خاک ورزی و اصلاحالت لازم باید اقدام به حفر چاله برای کاشت نهال کنید، عمق و فواصل چاله­ها باید بر اساس رقم آلبالو و شیب زمین به درستی تعیین شود، معمولا درختان آلبالو را در زمین­های مسطح با فواصل سه و نیم متر از هم می­کارند.

پس از اینکه در زمان مناسب برای کاشت نهال، نهال­ها را از نهالستان تحویل گرفتید کار کاشت نهال را باید فورا انجام دهید و از اتلاف زمان حتی به اندازه­ی یک روز اجتناب کنید چرا که شرایط نگهداری نهال ممکن است مناسب نباشد و نهال­ها آسیب می­بینند.

نهال را تاکمی پایین­تر از طوقه در چاله قرار داده و چاله را با خاک نرم و در آخ با کود دامی و کودهای مرورد نیز پر کنید، توجه داشته باشید که محل پیوند نهال زیر خاک و یا در نزدیکی سطح زمین قرار نگیرد.

نهال کاشته شده را هرس سرزنی کنید، نهال­های پیوندی که هرس سرزنی روی آنها انجام شده باشد می­توانند در سال اول یا دوم پس از کاشت نهال شروع به باردهی کنند در غیر این صورت شروع باردهی آلبالو با تاخیر روی می­دهد.

انواع نهال آلبالو

همانطور که پیش­تر نیز به آن اشاره کردیم ارقام مختلفی از نهال آلبالو وجود دارند و بنابراین در این بخش برخی از انواع نهال آلبالو که بسیار با کیفیت و پرطرفدار هستند را به شما معرفی می­کنیم.

نهال آلبالو اسرائیلی: این نهال می­تواند پس از رسیدن به بلوغ باردهی تا 18تن محصول را تولید کند و برای باردهی نیاز به کاشت گرده زا ندارد چرا که خود گرده زا است، این رقم آلبالورا باید به فواصل 4 متر از هم بکارید و سه بار در هفته نیز به آبیاری نیاز دارند، این رقم را در نهالستان­ها با پیوند زدن بر پایه­ی آلبالو تلخ تولید می­کنند تا باردهی خود را در سال دوم پس از کاشت آغاز کند.

نهال آلبالو مونت مورنسی: این رقم در صورتی که بر پایه­ی آلبالو تلخ پیوند خورده باشد در سال اول پس از کاشت باردهی خود را آغاز کرده و پس از رسیدن به بلوغ باردهی می­تواند تا 25 تن باردهی در هکتار داشته باشد، خاستگاه این رقم فرانسه است و در صورت پیوندی نبودن سازگاری کمی با اقلیم ایران داردف بنابراین حتما باید به صورت پیوندی تهیه شود، این رقم را می­توانید به فواصل 4 تا 5 متر از هم د باغ خود بکارید.

نهال آلبالو گیسی: بسیاری از ارقام پربار و معروف خاستگاه مجارستانی دارند و آلبالو گیسی یکی از آنها است، این رقم آلبالو که زود گل است را نمی­توانید در مناطقی که سرمای دیر رس بهاره دارد کاشت کنید اما در منطقه­ی مناسب این رقم می­تواند تا 25 تن باردهی در هکتار داشته باشد و خود گرده زا نیز بوده و نیازی به پایه­ی گرده افشان نیز ندارد.

نهال آلبالو مونت مورنسی: این رقم آلبالو نیز خاستگاه فرانسوی داشته و در ایران به صورت پیوندی بر پایه­ی آلبالو تلخ تولید می­شود، در صورت مراقبت و کاشت اصولی در سال اول پس از کاشت بادهی خود را آغاز کرده و پس از رسیدن به بلوغ باردهی می­تواند تا 25 تن باردهی در هکتار داشته باشد.

نگهذاری نهال آلبالو

آبیاری درخت آلبالو

درختان آلبالو درختانی پر نیاز به آب هستند و بنابراین در زمان احداث باغ آلبالو باید به توانایی در تامین نیاز آبی آنها توجه داشته باشید، درختان آلبالو بالغ در فصل تابستان ممکن است به سه بار آبیاری در هفته نیاز داشته باشند هر چند در صورتی که بافت خاک لومی باشد می­توانید فاصله آبیاری را کم کنید و حتی حجم آبیاری را نیز بتوانید کاهش دهید.

توجه داشته باشید که غرقاب کردن درختان آلبالو می­تواند به آنها آسیب وارد کند و بهترین شیوه برای آبیاری درخت آلبالو شیوه­ی آبیاری قطره­ای است، با استفاده از این شیوه نه تنها مدیریت بهتری در منابع آب خود دارید بلکه از آسیب رساندن به درختان و شیوع آفات و بیماری­ها و همچنین از رشد بی رویه­ی علف­های هرز در باغ خود جلوگیری کرده­اید.

کود دهی درخت آلبالو

همه­ی شما خوب می­دانید که کود دهی درخت آلبالو یکی از مهم­ترین فاکتورها در باردهی و سلامت این درختان است، بنابراین توصیه می­شود هر ساله از برگ درختان در فصل تابستان و از خاک پای ریشه­ی درختان در فصل زمستان آزمایش بگیرید و بر اساس نتیجه­ی آزمایش برنامه­ی کودی مناسب را برای سال بعد تعیین کنید.

کود دهی در زمستان باید به صورت چالکود و بر اساس نتیجه­ی آزمایش خاک باشد اما برخی از کودهای آلی مانند هیومیک اسید را در آب آبیاری در زمستان نیز می­توانید استفاده کنید، توجه داشته باشید که در مورد درختانی که میوه­ی رنگی دارند مانند آلبالو استفاده از آمینو اسیدها در فصل رویش و در زمان مناسب به رنگ گیری و طعم بهتر میوه کمک می­کند.

آفات و بیماری­های درخت آلبالو

آشنایی با آفات و بیماری­های درخت آلبالو می­تواند به شما در مدیریت بهتر باغ کمک کند، در صورتی که بتوانید در زمان مناسب آلودگی به آفت و یا بیماری را در باغ خود تشخیص دهید از شیوع آنها در باغ جلوگیری می­کنید و هزینه­ی سم پاشی نیز برای شما کاهش پیدا می­کند.

از جمله آفات و بیماری­های مهم درختان آلبالو می­توان به شانکر باکتریایی درختان، لکه غربالی، سرخشکیدگی ورتسیلیومی، پوسیدگی ریشه و طوقه، نماتد ریشه، سرخشکیدگی ناشی از آفت سوسک شاخک بلند رزاسه، شته سبز هلو، کرم سفید ریشه و بسیاری دیگر از آفات و بیماری­های مهم اشاره کرد که برای آشنایی با آنها می­توانید مقالات مرتبط را در سایت نهالستان برتر نهال مطالعه نمایید.

کلام آخر

درآمد باغ آلبالو رابطه­ی مستقیم با میزان براشت رقم آلبالو در هکتار دارد، توجه داشته باشید در صورتی که یک رقم کم بار را برای رسیدن به باردهی بیشتر به صورت متراکم بکارید و فاصله­ی چهار متر را رعایت نکنید همان باردهی کم را هم نخواهید داشت، بنابراین رقم پر بار را انتخاب کرده و فاصله­ی استاندارد را رعایت کنید، در باغداری آلبالو برای رسیدن به سود بیشتر از اهمیت دریافت مشاوره غافل نشوید، کارشناسان ما به صورت رایگان شما را راهنمایی خواهند کرد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال