درخت زردآلو: کاشت و نگهداری نهال زردآلو

درخت زردآلو: کاشت و نگهداری نهال زردآلو

یکی از میوه­ های سر درختی و بسیار محبوب تابستانه در بازار زردآلو است و به همین دلیل باغداران بسیاری در فکر احداث باغات زردآلو سودآور هستند، بسیاری از افرادی هم که در حیاط منزل خود امکان کاشت درخت میوه داشته باشند درخت زردآلو قطعا یکی از گزینه­های محبوب ایشان خواهد بود، به همین دلیل بر آن شدیم تا نکات مهمی را در رابطه با کاشت و نگهداری درخت زردآلو چه در حیاط منزل و چه در باغات وسیع و تجاری عنوان کنیم تا برای شما راهگشا باشد.

در این مقاله اصول مهم کاشت و نگهداری و همینطور باغدری زردآلو را به شما آموزش می­دهیم اما شما باید بدانید که این مطالب تنها گوشه­ای از نکات مهم در راه نگهداری این درختان میوه بوده و شما برای داشتن اطلاعات بیشتر در هر زمینه­ای باید مقالات تخصصی­تر و کامل­تر را مطالعه کنید و یا اینکه از راهنمایی­های مشاوران و متخصصان در این زمینه بهره ببرید.

انواع نهال درخت زردآلو

اولین و مهم­ترین نکته­ای که باید در مورد کاشت درخت زردآلو بدانید آشنایی با ارقام مهم و با کیفیت این درخت میوه است، در این بخش شما را با برخی انواع نهال درخت زردآلو که از از محبوب­ترین ارقام تجاری درخت زردآلو هستند آشنا می­کنیم.

 • نهال زردآلو نوری
 • نهال زردآلو نادری
 • نهال زردآلو سلطنتی
 • نهال زردآلو نصیری
 • نهال زردآلو قیسی
 • نهال زردآلو نخجوان
 • نهال زردآلو شاهرودی
 • نهال زردآلو شکر پاره

ارقام معرفی شده برخی از ارقام معروف، پربار و زود بازده زردآلو هستند که میوه­ی آنها کیفیت و فروش بالایی دارد، برای آشنایی بیشتر با این ارقام و سایر ارقام تجاری زردآلو و شرایط کاشت و نگهداری هر یک می­توانید با مشاورن برتر نهال در تماس باشید.

کاشت و نگهداری درخت زردآلو

خرید نهال زردآلو

برای خرید نهال زردآلو باید نکات بسیار مهمی را در نظر داشته باشید که در ادامه به آنها اشاره می­کنیم.

 • شرایط آب و هوایی مناسب برای کاشت نهال زردآلو

تمامی ارقام نهال زردآلو معتدله هستند و بنابراین مناطق معتدله که بتوانند نیاز سرمایی این درختان را تامین کنند برای کاشت نهال زردآلو مناسب هستند، خوبی درختان زردآلو این است که این درختان در برخی از ارقام نیاز سرمایی محدودی دارند و بنابراین در مناطق معتدله گرمسیری که زمستان کوتاه با سرمای کم دارند نیز برای کاشت این درختان مناسب خواهند بود، در مناطق سردسیری باغداران باید در انتخاب رقم دقت بیشتری داشته باشند چرا که این درختان می­توانند نسبت به سرمای بهاره بسیار آسیب پذیر باشند.

برای کنترل خسارت سرما زدگی بهاره باید ارقامی را انتخاب کنید که زمان شکوفایی این درختان با تاخیر و پس از سپری شدن آخرین سرمای بهاره باشد، ارقام دیر گل زردآلو باید برای مناطق سردسیر انتخاب شوند.

 • خاک مناسب برای کاشت درخت زردآلو

خاک عنصر بسیار حیاتی و مهم در رشد و باردهی درختان زردآلو است، اسیدیته­ی خنثی تا کمی قلیایی، بافت نیمه سبک با نفوذپذیری و قدرت نگهداری آب بالا و همچنین عناصر غذایی کافی در خاک از فاکتورهای مهم خاک با کیفیت برای رشد و باردهی بهینه­ی این درختان است، توجه داشته باشید در صورتی که روی سطح خاک زمین مورد نظر شما سله یا شوره بسته است این خاک برای کاشت درخت زردآلو مناسب نبوده و شما باید با انجام آزمایش خاکشناسی از میزان شوری و رس خاک خود اطلاع کسب کنید، سپس با دریافت مشاوره ببینید که آیا این خاک برای کاشت نهال زردآلو قابلیت اصلاح دارد یا خیر؟ و آیا این خاک یک خاک مناسب برای کاشت درخت زردآلو است یا خیر؟

در رابطه با عناصر موجود در خاک نیز نیاز به انجام آزمایش خاک شنی است و پس از انجام آزمایش شما باید بیش بودها و کمبودهای عناصر غذایی را تشخیص داده و با تجویز کود و عناصر مورد نیاز خاک را برای کاشت نهال زردآلو آماده سازی کنید، در برخی از موارد شاید باغداران نیاز به انجام خاکورزی و یا اضافه کردن خاک با بافت مناسب دارند و بنابراین باید در این رابطه مشاوره دریافت کنند.

 • ارتفاع از سطح دریا

ارتفاع از سطح دریا در هر منطقه­ای با منطقه­ی دیگر متفاوت بوده و ارتفاع مناسب برای کاشت ارقام مختلف نیز متفاوت است، بنابراین با دریافت مشاوره از مشاوران فروش نهال زردآلو از تناسب داشتن ارتفاع منطقه­ی خود از سطح دریا با رقمی که انتخاب کرده­اید اطمینان حاصل کنید.

 • میزان بارش در منطقه

فاکتور دیگری که باید در زمان خرید نهال زردآلو به آن دقت داشته باشید میزان بارش در منطقه است، درخت زردآلو در ارقام مختلف نیاز متفاوتی به آب دارند و بنابراین در مناطق پرباران امکان کاشت ارقامی که نیاز بیشتری به آب آبیاری دارند وجود داشته و در مناطق با میزان بارش کمتر شما باید ارقامی را انتخاب کنید که نسبت به کم آبی مقاومت بیشتری داشته باشند.

قیمت نهال زردآلو

یکی از نکات مهمی که باغداران در زمان احداث باغ زردآلو به آن دقت می­کنند قیمت نهال زردآلو است، دقت داشته باشید که قیمت نهال بسته به نهالستان ممکن است متفاوت باشد، در واقع قیمت یک رقم مشابه ممکن است در نهالستان­های مختلف متفاوت باشد و شما باید در درجه­ی اول نهالستان معتبر و مجوز دار را برای خرید خود انتخاب کنید، در نهالستان­های مجوز دار قیمت­ها تحت نظارت مسئولین قرار داشته و بنابراین هزینه­ی گزاف بابت یک رقم زردآلو پرداخت نمی­کنید.

در هر صورت پس از انتخاب نهالستان معتبر متوجه می­شوید که قیمت ارقام مختلف زردآلو نیز با هم متفاوت است، قیمت هر رقم نیز بستگی به شیوه­ی تکثیر نهال، کیفیت و بازار پسندی میوه­ی آن رقم و همچنین میزان باردهی رقم و میزان مقاومت آن نسبت به آفات و بیماری­ها خواهد داشت، اما شما در هر صورت رقمی را انتخاب کنید که بیشترین تناسب را با شرایط آب و هوایی منطقه­ی شما داشته باشد، چرا که عدم تاسب با شرایط آب و هوایی باعث می­شود آن بهترین رقم نتواند بهترین عملکرد خود را نشان دهد.

باغداری زردآلو

برای کسانی که به تازگی تصمیم گرفته­اند که اقدام به احداث باغ میوه کنند ممکن است این سوال مطرح شود که آیا باغداری زردآلو کار دشواری است؟ یا اینکه آیا باغداری زردآلو می­تواند به اندازه­ی کافی سود آرو باشد یا خیر؟ در پاسخ به این دو پرسش مهم باید این گونه پاسخ داد که همه چیز به نحوه­ی مدیریت و باغداری شما بر می­گردد.

باغدارانی که از اولین مرحله­ی باغداری یعنی احداث باغ تا زمان برداشت میوه و در سال­های بعد از مشاوره­ی مشاوران کار بلد بهره می­برند قطعا بهره برداری خوبی از باغ خود داشته و با کاهش هزینه­های باغداری سود خود را افزایش می­دهند اما باغدارانی که باغ خود را مشاوره­ی افزاد نابلد و ناوارد احداث کرده و در تمام مراحل بی برنامه عمل می­کنند به دلیل اینکه هزینه­ی باغداری مانند سم پاشی و کود دهی و همینطور آبیاری و هرس را افزایش می­دهند در نهایت سود خود از باغداری را کاهش می­دهند.

این موضوع صرف نظر از این است که رقم مناسبی برای باغ خود انتخاب کرده باشند، در صورتی که رقم مناسبی هم انتخاب نکرده باشند ضرر باغداری زردآلو خارج از تصور شما خواهد بود، بنابراین از اهمیت دریافت مشاوره در احداث و مدیریت باغداری زردآلو غافل نباشید تا بتوانید به سود دهی مناسب دست پیدا کنید و در این صورت باید گفت قطعا باغداری زردآلو نه کار دشواری است و نه کار پر ضرر و شما می­توانید از این طریق برای خود و افراد دیگر اشتغال زایی دائمی داشته باشید.

باغداری درخت زردآلو

زمان کاشت نهال زردآلو

یکی از مهم­ترین نکات در احداث باغ زردآلو و یا حتی اشت یک درخت زردآلو در باغچه انتخاب مناسب­ترین زمان کاشت نهال زردآلو است، زمان مناسب برای کاشت نهال به گیرایی نهال و جلوگیری از خشک شدن نهال پس از کاشت کمکمی­کندف بسیاری از افراد از خشک شدن نهال خود پس از کاشت شکایت دارند و باید بدانند انتخاب تاریخ نامناسب تاثیر بسیار زیادی در خشک شدن نهال پس از کاشت دارد، از این رو در ادامه برخی از نکات مهم در رابطه با انتخاب تاریخ مناسب کاشت نهال زردآلو را به شما آموزش خواهیم داد.

اولین موردی که باید به آن توجه داشته باشید فصل مناسب برای کاشت نهال زردآلو است، به طور کلی ختانی که خزان­دار و برگ ریز هستند مانند درخت زردآلو را باید حتما در فصل خواب به زمین اصلی انتقال داد، این کار سبب می­شود تا زمانی که درخت وارد رشد رویشی و سریع می­شود ریشه­های خود را به خوبی مستقر کرده باشد، در نتیجه شما شاهد خشک شدن نهال پس از کاشت نخواهید بود، بنابراین پاییز و زمستان فصل مناسب برایکاشت نهال زردآلو خواهد بود، توجه داشته باشید باید زمانی اقدام به کاشت نهال کنید که برگریزی به طور کامل اتفاق افتاده باشد و شروع برگ ریزی زمان مناسبی نخواهد بود.

دومین مورد که باید برای زمان کاشت نهال در نظر داشته باشید مناسب بودن شرایط آب و هوایی است، در تاریخی که برای کاشت انتخاب می­کنید باید شرایط آب و هوایی مساعد بود، بارندگی رخ ندهد و همچنین وزش باد شدید در روز کاشت نهال و پس از آن نیز وجود نداشته باشد، شما می­توانید تاریخ تقریبی برای کاشت نهال را با نهالستان هماهنگ کنید و در صورتی که بر اساس شرایط آب و هوایی در منطقه­ی شما در تاریخ از پیش تعیین شده شرایط نامساعد آب و هوایی وجود داشت باید تاریخ مناسب را مجددا با نهالستان هماهنگ کرده و تا مساعد شدن شرایط آب و هوایی نهال در نهالستان باقی بماند.

توجه داشته باشید که شرایط کاشت پیش از ارسال نهال باید آماده شده باشد، آماده سازی خاک و چاله زنی و همینطور اجرای سیستم آبیاری باید قبل از فرا رسیدن زمان کاشت انجام شود و نهال پس از رسیدن به دست باغداران باید به سرعت در زمین کاشته شود، معطل ماندن نهال پیش از کاشت در شرایط نامساعد و انبارهای نامساعد و یا در کنار زمین می­تواند سبب خشک شدن نهال پس از کاشت شود و بنابراین در صورتی که هنوز همه چیز برای کاشت نهال از جمله شرایط آب و هوایی مساعد نیست بهتر است نهال در نهالستان باقی بماند.

با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی در بسیاری از مناطق معتدله و سردسیری در کشور بهترین زمان برای کاشت نهال زردآلو اسفند ماه است، شما می­توانید در پاییز اقدام به پیش خرید نهال زردآلو در رقم مناسب کرده و تاریخ تقریبی کاشت را نیز با دریافت مشاوره از مشاوران فروش نهال تعیین کنید و در نهایت در صورتی که به هر دلیل تغییری در برنامه ایجاد شد آن را با مشاوران نهالستان در میان بگذارید.

هرس درخت زردآلو

یکی از اصول باغبانی در مورد باغ زردآلو هرس این درختان است، هرس درخت زردآلو در صورتیکه به صورت اصولی انجام شود علاوه بر کنترل آفات و بیماری­های زردآلو به زیباتر شدن باغ زردآلو با فرم دهی به درختان و افزایش طول عمر مفید درختان کمک می­کند و در عین حال به افزایش باردهی این درختان نیز کمک خواهد کرد.

شاخه­های پیر کم بارده هستند و باردهی اصلی درخت زردآلو به شاخه­های جوان بر می­گردد و بنابراین شما با هرس منظم می­توانید درخت را وادار به تولید شاخه­های جوان و پر بار کنید و بنابراین با این کار انرژی درخت و کود دهی شما صرف رشد شاخه­های بارده می­شود به جای اینکه صرف رشد شاخه­های پیر و کم بار شود.

در صورتی که در مورد هرس نهال زردآلو و زمان درست هرس اطلاعات کامل ندارید می­توانید مقالات مرتبط با این موضوع را در سایت برتر نهال جستجو و مطالعه کرده و یا با مشاوران ما در تماس باشید.

زمان سم پاشی درخت زردآلو

کنترل آفات و بیماری­های درخت زردآلو در افزایش ثمر دهی این درختان بسیار موثر است، در نظر داشته باشید که یکی از مهم­ترین نکات در رابطه با سم پاشی زمان سم پاشی درخت زردآلو است، در مورد برخی از آفات و بیماری­ها در صورتی که زمان موثر سم پاشی بگذرد حتی استفاده از گران­ترین سم­ها نیز اثر بخش نخواهد بود.

به عنوان مثال آفت سوسک شاخک بلند رزاسه در صورتی که در زمان تخم گذاری کنترل نشود به سرعت لارو وارد شاخه شده و در صورت ورود لارو به سرشاخه­ها دیگر هیچ سمی بر آن موثر نخواهد بود و در این زمان شما تنها هزینه­ی زیادی بابت سم پاشی بی اثر پرداخت خواهید کرد، قطعا شما نیز به این نتیجه رسیدید که برای تعیین زمان سم پاشی درخت زردآلو باید بدانید با چه آفت و یا بیماری سرو کار دارید.

به شما توصیه می­شود در صورتی که قصد احداث باغ زردآلو دارید و یا مدیریت یک باغ زردآلو را به عهده دارید در درجه­ی اول اطلاعات خود را در رابطه با انواع آفات و بیماریهای درخت زردآلو افزایش دهید، آشنایی و مطالعه در این زمینه به شما کمک می­کند که خودتان بتوانید بسیاری از آفات و بیماری­ها که علائم واضح و منحصر به فرد دارند را شناسایی کنید و هر سال برنامه­ی مدیریتی درستی برای آن در نظر بگیرید اما در صورتی که نتوانستید نوع آفت و یا بیماری را تشخیص دهید توصیه می­شود از مشاوران کار بلد کمک بخواهید.

مشاوران گیاهپزشک یا حتی مشاوران برتر نهال می­توانند به شما در تشخیص آفت و یا بیماری خاص در باغ شما به شما کمک کنند و زمان درست سم پاشی و حتی نوع سم موثر را به شما معرفی کنند، شما باید برنامه­ی مدون به صورت سالیانه برای افات و بیماری­هایی که در باغ شما بومی شده­اند در نظر داشته باشید.

زمان سمپاشی درخت زردآلو

بهترین کود برای درخت زردآلو

توصیه­ی ما برای همه باغدارانی که به دنبال بهترین کود برای درخت زردآلو هستند این است که در درجه­ی اول نیاز درختان خود را شناسایی کنند، در نظر داشته باشید که میزان عناصر و مواد غذایی در هر خاک و در هر منطقه و همینطور اسیدیته در هر خاک با خاک منطقه­ی دیگر متفاوت است، بنابراین چنانچه در یک منبع و یا وبسایت یک نوع کود خاص را به عنوان بهترین کود به شما معرفی می­کنند بدون اینکه از شرایط خاک و یا حتی سابقه­ی کود دهی به باغ شما اطلاع داشته باشد این توصیه کاملا غیر کارشناسی شده خواهد بود.

بنابراین بهترین راهکار برای شما که به دنبال بهترین کود برای نهال زردآلو هستید این است که در تابستان از بر درختان آزمایش تجزیه­ی برگ و در زمستان از خاک باغ خود در عمق ریشه­های موئین آزمایش تجزیه­ی خاک بگیرید و با توجه به نتیجه­ی ازمایش و با مشورت گرفتن از متخصص برنامه­ی کودی با بهترین کودها را برای یک سال باغداری خود تدوین کنید.

کلام آخر

همانطور که متوجه شدید دریافت مشاوره و راهنمایی در باغدای زدرآلو اهمیت بسیار زیادی دارد و از این رو شما می­توانیدبا مشاوران برتر نهال به صورت رایگان در تماس بوده و در زمینه­ی خرید نهال، قیمت نهال، و اصول کاشت و نگهداری از درخت زردآلو مشاوره دریافت کنید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال