نهال زرشک برای مناطق گرمسیری

نهال زرشک برای مناطق گرمسیری

همانگونه که می‌دانید ارقام نهال زرشک دارای واریته‌های بسیار متنوعی هستند که هر یک برای پرورش و رشد نیازمند قرار گیری در شرایط ایده آل خود هستند؛ این شرایط ایده ‌آل شامل شرایط آب و هوایی، بافت خاک، میزان ارتفاع منطقه از سطح دریا، میران رطوبت هوا و… است که مهم‌ترین آنها همان شرایط آب و هوایی است. برخی ارقام نهال زرشک نیازمند اقلیم آب و هوایی گرم و نسبتا خشک هستند و با قرار گیری در این مناطق بازدهی مطلوب‌تر و سودآورتری را خواهند داشت.

از آنجایی که در اقلیم‌های گرم و خشک شرایط ویژه‌ای وجود دارد بهتر است حتما قبل از خرید نهال زرشک، از نهالستان مربوطه در رابطه با میزان سازگاری ارقام نهال زرشک موجود در نهالستان، تحقیق نمایید و سپس اقدام به خرید نهال زرشک نمایید. ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که شرایط ویژه و منحصر به فرد نواحی گرمسیری چیست؟ همان گونه که می‌دانید در نواحی گرمسیری و خشک منابع آبی محدود است و با توجه به گرمای هوا در فصل تابستان و همچنین وجود زمستان‌های کم بارش و معتدل و در برخی مناطق نیز به علت وجود تابش مستقیم خورشید، میزان تبخیر بالا بوده و همین عامل سبب می‌شود تا میزان شوری موجود در خاک بالا رود و شرایط ویژه‌ای را برای رشد نهال فراهم آورد، از این رو باید به دنبال گونه‌های بسیار مقاوم و سازگار نهال زرشک با این شرایط باشیم.

نهال زرشک برای مناطق گرمسیری

تقریبا می‌توان گفت که تمامی ارقام نهال زرشک گرمسیری زودبازده و زودگل هستند و با اتمام سرمای زمستانه در همان ابتدای فصل بهار شروع به گلدهی خواهند نمود؛ تنها نکته‌ای که در این میان حائز اهمیت است این است که توجه داشته باشید به هیچ وجه امکان کاشت و پرورش ارقام نهال گرمسیری در نواحی سردسیری با یخبندان زمستانه و سرمای دیررس بهاره وجود نخواهد داشت و در صورت کاشت نمی‌توان انتطار بازدهی مطلوبی از گونه داشت.

تولید و فروش نهال زرشک گرمسیری در همان نواحی صورت می‌گیرد؛ چرا که سازگاری و بازدهی بالاتری خواهند داشت و این برای باغدار نیز سودآور‌تر خواهد بود و هم این که در صورت قرارگیری نهال در شرایط ایده‌آل خود، درختان نیاز به مراقبت کمتری خواهند داشت و به موجب این امر، هزینه‌های نگهداری نیز برای باغدار به حداقل خواهد رسید. در هنگام مراجعه به مراکز فروش نهال زرشک باید اطلاعاتی کافی در رابطه با میزان ارتفاع منطقه از سطح دریا نیز داشت؛ چرا که میزان ارتفاع یک منطقه از سطح دریا نشان دهنده شرایط آب و هوایی، پوشش گیاهی، میزان بارش و رطوبت و… خواهد بود و از آنجایی که ارقام نهال زرشک گرمسیری و نیمه گرمسیری در ارتفاع ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ متری از سطح دریا رشد و بازدهی بهتری خواهند داشت، بهتر است ارقامی سازگار با همین شرایط خریداری شود.

بهترین و سازگار‌ترین زمان برای کاشت نهال زرشک در مناطقی با آب و هوای گرمسیری که زمستان‌های سخت و بسیار سردی ندارند، اوایل فصل پاییز و یا اوایل فصل بهار است زیرا در این بازه زمستانی ریشه نهال از خواب زمستانه بیدار شده و آمادگی‌های لازم برای کاشت را دارد، از این رو بهتر است ارقام نهال زرشک را در خاک مناسب، با رعایت فواصل استاندارد ۵ الی ۶ متری از یکدیگر در ردیف‌های مربعی بکاریم.

اگر شما باغداری با تجربه و آگاه باشید می‌دانید که قیمت نهال زرشک نمی‌تواند معیار خوبی برای سنجش مرغوبیت و کیفیت بالای آن باشد؛ چنانچه برخی نهالستان‌ها علی رغم کیفیت پایین و عدم سلامت نهال ‌های موجود، قیمت بالایی را برای آنها در نظر گرفته باشند و برخی مراکز فروش نهال زرشک نیز، ارقام نهال خود را با کیفیتی مناسب و مقرون به صرفه‌ترین قیمت نهال زرشک که از سوی جهاد کشاورزی تعیین می‌شود، به بازار عرضه می‌کنند، پس در هنگام خرید نهال زرشک به این نکته نیز توجه داشته باشید تا سرمایه خود را به هدر ندهید. در مرحله‌ی بعد نیز باید دانست که رسیدگی ویژه و مراقبت‌های اولیه به نهال در همان سال‌های ابتدایی کاشت گونه می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی در افزایش بازدهی و سودآوری نهال زرشک شما در سال‌های آتی داشته باشد؛ چرا که نیازهای یک نهال جوان و تازه کاشته شده نسبت به نیازهای نهالی بالغ بسیار بیشتر است و لازم است تا این میزان حساسیت درک شود.

جالب است بدانید که یکی از عوامل تعیین کننده قیمت نهال زرشک در بازارهای فروش داخلی و خارجی،ب بی دانه بودن و تجاری بودن محصولات است که می‌توان گفت اکثر ارقام نهال زرشک گرمسیری این ویژگی را دارند و محصولاتی تجاری و بازار پسند با کیفیتی منحصر به فرد دارند.

نهال زرشک برای مناطق گرمسیری

در ادامه مقاله قصد داریم به معرفی جامعی از ارقام نهال زرشک مناسب برای مناطی گرمسیری بپردازیم:

نهال زرشک بیدانه پفکی

  • اگر به دنبال یک گونه‌ی بسیار تجاری و سودآور که در عین حال هزینه‌های نگهداری بسیار اندکی هم داشته باشد، هستید ما به شما نهال زرشک بیدانه پفکی را معرفی می‌کنیم؛ زیرا این گونه با شرایط خشکی و کم آبی بسیار سازگار است و برای رشد نیاز بالایی به دریافت نور کافی و هوای گرم تابستان دارد تا محصولاتی خوش رنگ با طعم عالی (قابلیت بالای بازار پسندی) دارد؛ چنانچه می‌دانید که نور خورشید دلیل اصلی رنگ و طعم گیری میوه‌ها است. یکی دیگر از دلایل پرطرفدار بودن نهال زرشک بیدانه پفکی، سازگاری بالای این گونه با انواع خاک‌ها است به گونه‌ای که امکان کاشت آن در خاک‌های خشک و کم زهکشی نیز وجود دارد و جالب است بدانید که از همان سال اول پس از کاشت نهال نیز، امکان باردهی اقتصادی خواهد داشت.

نهال زرشک پلویی

  • بسیاری از باغداران به دنبال ارقام نهالی هستند که ضمن سازگاری با آب و هوای گرم، محصولات بسیار با کیفیت و بازار پسندی داشته باشد که در کوتاه‌ترین زمان ممکن آنها را به سودآوری بالا برساند، توصیه ما به چنین افرادی خرید و کاشت نهال زرشک پلویی است؛ چرا که این گونه از طریق شیوه‌ اصلاح نژاد و پیوند تکثیر یافته است و علاوه بر سازگاری یافتن در برابر شرایط سخت و کم آبی، در شمار گونه های مقاوم در برابر آفات و بیماری‌ه نیز جای گرفته است و همچنین بهره گیری از شیوه پیوند سبب شده تا سطح کیفی و کمی محصولات بسیار بالا برود و یکی از گزینه‌های اصلی برای صادرات به کشورهای دیگر باشد. مقاومت این گونه در برابر کم آبی بسیار بالاست اما در نواحی دارای آب و هوای بسیار گرم و خشک توصیه می‌شود که نیاز آبی این نهال را در فواصل ۱۵ الی ۲۰ روز یکبار مرتفع سازید تا از کیفیت و کمیت محصولات کاسته نشود‌ و در زمان برداشت محصول، خوشه‌هایی پربار و نسبتا سنگین داشته باشید؛ به گونه‌ای که عملکرد نهال زرشوک پلویی در واحد هکتار سالیانه حدود ۳ تن محصول باشد. توجه داشته باشید که در صورت رسیدگی مکرر به نهال تازه کاشته شده، درختچه‌هایی بالغ و حدودا ۲ متری خواهید داشت که از همان سال‌های اوایه شروع به سود رسانی به شما خواهد کرد.

نهال زرشک قرمز

  • این گونه نسبتا کمیاب و غیر بومی دارای ویژگی‌ها و خصوصیات منحصر به فردی است که سبب تمایز میان این گونه و سایر واریته‌های نهال زرشک شده است؛ به همین دلیل در اکثر نهالستان‌ها با نام نهال یاقوت سرخ شناخته می‌شود نه نام اصلی خود! حال ممکن است این سوال در ذهنتان ایجاد شود که مگر این گونه چه خصوصیات ویژه‌ای دارد که با این نام شناخته می شود؟ به دلیل کیفیت بسیار بالای این محصول و همچنین رنگ بسیار زیبای میوه‌ها، این نام را برای نهال زرشک قرمز برگزیده‌اند که در بازار نیز جایگاه اقتصادی بسیار ویژه‌ای یافته است. جالب است بدانید که بر خلاف تصور و گمان بسیاری از باغداران برای تکثیر و ازدیاد این نهال از شیوه‌ی غیر جنسی پاجوش استفاده می‌کنند و بهترین نتایج را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت می‌کنند (بسیاری گمان می‌کنند که به دلیل ویژگی‌های مثبت و محصولات مرغوب این نهال را با شیوه‌ی پیوند و اصلاح نژاد ازدیاد کرده‌اند). برای ازدیاد این نهال گرمسیری بهتر است از پاجوش‌های قوی و سالم که بیش از ۲ سال سن و ۶۰ سانتی‌متر ارتفاع دارند و همچنین در فصل مطلوبی از اطراف درخت جداسازی شده‌اند، استفاده نمود و درون خاک با بافتی نرم و زهکشی شده کاشت تا پس از گذشت مدت زمانی از کاشت، شاهد ریشه دار شدن آنها باشیم‌. در اوایل فصل پاییز زمانی است که باغدار می‌تواند ماحصل تلاش یکساله خود را برداشت نماید و خوشه‌های ۲۰۰ الی ۲۵۰ گرمی زرشک قرمز درخشان و براق با طعمی ترش و بی نظیر را راهی بازار فروش کند، تنها باید توجه کنید که کوچ‌ک‌ترین زمانی از موعد برداشت محصولات نگذرد؛ چرا که سبب تغییر رنگ زرشک‌ها و چروک شدن بافت آنها می‌شود و از قیمت آم کاسته خواهد شد، در مطالب فوق نیز گفتیم که راز محبوبیت زرشک قرمز، رنگ بسیار زیبا و درخشان میوه و تازگی آن است.

نهال زرشک برای مناطق گرمسیری

با توجه به نوسانات سالانه قیمت نهال زرشک در بازار ایران، بهتر است زمان مناسب را برای خرید نهال زرشک انتخاب کنید تا خریدی مقرون به صرفه را تجربه نمایید، پیشنهاد ما این است که پیش از فرارسیدن فصل خرید نهال، کالای مورد نیاز خود را با توجه به گرمسیری یا سردسیری بودن اقلیم خود و میزان ارتفاع از سطح دریا، ار نهالستان‌های معتبر پیش خرید نمایید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال