سمپاشی درخت آلو(فاکتورهای مهم سمپاشی آلو )

سمپاشی درخت آلو(فاکتورهای مهم سمپاشی آلو )

آلو یکی از متنوع­ترین میوه­هاست که دارای ارقام بسیار زیاد و گوناگونی است که دارای محبوبیت بسیار زیادی نیز است و سازگاری بسیار مطلوبی با انواع مختلف شرایط آب و هوایی را دارد و هر باغداری در هر منطقه­ای می­تواند با خرید نهال آلوی مناسب منطقه خود اقدام به احداث باغ پر بازده آلو نماید و از باردهی چشم گیر آن بهره مند گردد.

آلو یکی از درختان پر بازده که دارای مصارف بسیار زیادی و همچنین فواید بسیار زیادی است از این رو یکی از باغ­های پر بازده و پر سود برای باغداران و سرمایه گذاران است و کشت باغ آلو یکی از زمینه­های مناسب سرمایه گذاری است.

سمپاشی آلو

از این رو بایستی به دنبال راه­های افزایش بیش از پیش باردهی این درختان پر سود باشید و یکی از فاکتورهای موثر در افزایش باردهی درختان میوه کنترل آفات و بیماری­های مهم این درختان است که یکی از راه­های موثر و مهم کنترل آفات و بیماری سمپاشی است که بایستی به روشی صحیح و کاربردی انجام شود تا به بهترین نتیجه از سمپاشی دست یابید، در این مقاله سمپاشی درخت آلو را شرح خواهیم داد.

سمپاشی یکی از عملیاتی است که به منظور کنترل آفات و بیماری­های باغات میوه انجام می­شود و نقش به سزایی در کنترل عوامل محدود کننده باردهی و عملکرد درختان آلو دارد که برای دستیابی به بهترین نتیجه از سمپاشی درختان آلو می­بایست فاکتورهای متعددی را رعایت کنید تا سمپاشی موثر عمل کند و به تبع آن باردهی افزایش یابد.

 

فاکتورهای موثر در سمپاشی درختان آلو

امروزه باغداران برای افزایش بهره وری درختان میوه راهکارهای متعددی دارند از جمله آن سمپاشی است که بایستی با رعایت اصول صحیح انجام شود تا در افزایش باردهی موثر باشد و تنها هزینه­ای بیهوده بر باغدار و البته محیط زیست تحمیل ننماید که از عوامل و فاکتورها و عوامل تاثیر گذار بر سمپاشی درختان آلو موارد زیر را لازم است که رعایت کنید.

سمپاشی آلو

 • زمان سمپاشی درخت آلو

زمان سمپاش درخت آلو یکی مهم­ترین و تاثیر گذارترین پارامترها در افزایش کارایی و عملکرد سمپاشی است که بایستی موارد زیر را در خصوص سمپاشی درختان آلو مورد دقت قرار دهید.

 • دقت کنید که حتما سمپاشی به موقع انجام شود تا تاثیر گذار باشد که اگر دیرتر یا زودتر از موعد مناسب انجام شود کم تاثیر و حتی بی تاثیر خواهد بود بنابراین لازم است باغداران اطلاعات کافی در مورد آفات و بیماری­های مهم آلو داشته باشند تا بتوانند به موقع بر علیه آنها سمپاشی نمایند.

زیرا اگر سمپاشی در زمان مناسب خود انجام نشود باغدار مجبور خواهد بود برای تاثیر بیشتر و یا کنترل بهتر عوامل بیمارگر و آفات درختان یا تعداد دفعات سمپاشی را افزایش دهد و یا دوز سم مصرفی را افزایش دهد که علاوه بر افزایش هزینه سمپاشی برای باغدار تاثیرات منفی بر اکوسیستم خواهد داشت.

 • برای انتخاب زمان صحیح سمپاشی می­بایستی شرایط آب و هوایی را در زمان سمپاشی را در نظر بگیرید و با توجه به پیش بینی­های سازمان هواشناسی اقدام به سمپاشی کنند و دقت کنند در هنگام سمپاشی بارش باران و وزش باد شدید وجود نداشته یاشد زیرا ممکن است موجب کاهش اثر سم گردد و کنترل آفات و بیماری­ها به درستی صورت نگیرد.

بیشتر بخوانید: کاشت نهال آلو

 • سم درخت آلو

یکی دیگر فاکتورهای موثر در سمپاشی درختان آلو انتخاب سم درخت آلو با شرایط شماست که در این خصوص باید چند نکته مهم را مد نظر داشته باشید.

 • تطابق سم با آفت و بیماری موردنظر: برای آنکه آفت یا عوامل بیمارگر با استفاده از سمپاشی به نحو موثری کنترل گردد لازم است از سمی متناسب و مطابق با نوع آفت و بیمارگر انتخاب کنید این امر نیازمند آن است شناخت کافی از آفات و عوامل بیمارگر داشته باشید تا بتوانید بر آن اساس سم مناسب را انتخاب کنید به عنوان مثال اگر عامل بیمار گر در داخل بافت گیاه فعالیت می­کند می­بایست از سموم سیستمیک استفاده نمایید تا در کنترل عامل بیمارگر موثر باشد.
 • همچنین دقت کنید سمی که استفاده می­کنید متناسب با نوع درخت و گیاه شما باشد بدین معنی که تاثیرات سو کمتری بر گیاه هدف داشته و با آن سازگار باشد.
 • قبل از سمپاشی باید نحوه استفاده از سم، فرمولاسیون آن و همچنین نوع سم را به خوبی بشناسید تا بتوانید به بهترین نحو از آن استفاده نمایید و کارایی استفاده از سم در کنترل عوامل محدود کننده مانند آفات و بیمارگر­ها افزایش یابد.
 • زمان لازم برای اثر گذاری سم بر آفات و بیمارگرها نیز یکی دیگر از عوامل موثر در انتخاب سم است و لازم است که باغداران اطلاعات کافی در این خصوص داشته باشند تا ضمن سمپاشی موثر اثرات مخرب زیست محیطی کمتری داشته باشد.

در تمام این مراحل توصیه می­شود از راهنمایی­ها و مشاوره­های یک مهندس گیاهپزشکی بهره مند شوید و عملیات سمپاشی را به بهترین صورت ممکن انجام دهید تا ضمن هزینه­ایی که برای سمپاشی پرداخت می­کنید کارایی سمپاشی نیز افزایش یابد.

 • استفاده از ابزار مناسب برای سمپاشی

یکی دیگر از فاکتورهای مهم و تاثیر گذار بر افزایش کارایی سمپاشی استفاده از ابزار مناسب سمپاشی متناسب با نوع درخت و سم است که باید دقت کنید که نازل­های مناسب برای پاشش سم استفاده کنید تا اندازه قطرات سم مناسب بوده و بر عامل هدف بیشترین تاثیر را داشته باشد.

 • سمپاشی­های عمومی درختان آلو

سه مرحله سمپاشی عمومی در درختان میوه به منظور افزایش مقاومت درختان در برابر آفات و بیماری­ها انجام می­شود که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند که هرگز نباید از انجام این سه مرحله که شامل سمپاشی زمستانه، سمپاشی هنگام گل دهی و سمپاشی تابستانه به موقع رسیدن میوه است غفلت کنید و حتما این مراحل سمپاشی را به موقع و به بهترین صورت ممکن انجام دهید تا عوامل بیمارگر و آفات به نحو بسیار موثری کنترل گردد.

سمپاشی آلو

نکات بهداشتی هنگام سمپاشی درختان آلو

امروزه بر آن سعی شده است که سمومی تولید کنند که تاثیرات منفی کمتری بر سلامت انسان و محیط زیست بر جا بگذارد با این وجود رعایت نکات بهداشتی هنگام سمپاشی بسیار ضروری و حیاتی است که برخی از مهم­ترین آنها را بر خواهیم شمرد

 • هنگام سمپاشی حتما از لباس­های مناسب استفاده نمایید به طوری که تمام قسمت­های بدن به نحو موثری پوشیده شود.
 • حتما برای سمپاشی از دستکش و عینک مناسب استفاده کنید تا سم با چشم­ها و دست تماس نداشته باشد.
 • در زمان سمپاشی از هر گونه خوردن و آشامیدن به جد خود داری کنید.
 • هرگز از دست برای مخلوط نمودن سموم با آب و نیز با یکدیگر استفاده نکنید و این کار را با ابزاری مناسب انجام دهید.
 • از بوییدن و چشیدن سم اکیدا خود داری کنید.
 • در صورت تماس سم با بدن شما در سریع­ترین زمان ممکن دوش بگیرید.
 • از وسایل اشتعال زا در هنگام سمپاشی استفاده نکنید.
 • پس از انجام سمپاشی تمام لباس­های خود را پیش از ورود به منزل تعویض نمایید.

کلام آخر

آلو یکی از درختانی است که به دلیل پر بازده بودن و سازگاری بالا با شرایط مختلف محیطی باغداران زیادی مشتاق به کشت نهال آن در باغ­های خود هستند از این رو برای افزایش میزان باردهی این درختان می­بایست ضمن خرید نهال آلو  مناسب و سالم و پر بازده عوامل محدود کننده میزان باردهی آن نیز به نحو موثری کنترل گردد.

از جمله یکی از آیتم­های افزایش باردهی درختان آلو سمپاشی باغ­های آلو برای کنترل عوامل بیمارگر و آفات مهم درختان آلو است که باید این فعالیت اصولی و به موقع انجام شود تا بیشترین تاثیر بر آفات و بیماری­ها داشته باشد و موجب افزایش بیش از پیش باردهی درختان آلو گردند.

بنابراین اگر برای خرید نهال نهالستانی معتبر و مجوز دار انتخاب نمایید کارشناسنان مجرب و با سواد آن نهالستان می­توانند هنگام فروش نهال تجربیات مفید خویش را در خصوص باغداری نهال آلو از جمله سمپاشی مفید و موثر درختان آلو به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهند.

همچنین شما می­توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری و به صورت آنلاین از سایت نهالستان از قیمت نهال آلو و همچنین انواع مختلف ارقام آلوی موجود در نهاستان آگاه شوید و بتوانید بهترین نهال آلو را متناسب با شرایط خود و نیز هدف خویش از احداث باغ تهیه نمایید و از سلامت و کیفیت نهال آلوی خریداری شده­ی خویش مطمن باشید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال