آشنایی با 6 ارقام سردسیری نهال آلو

آشنایی با 6 ارقام سردسیری نهال آلو

اولین سوالی که در هنگام خرید نهال باید از خودتان بپرسید این است که آیا این رقم متناسب با شرایط اقلیمی منطقه مورد نظر شما است یا خیر، زیرا اگر نهال مورد نظر متناسب با اقلیم منطقه نباشد پس از کاشت نمی‌تواند در آن شرایط آب و هوایی دوام بیاورد به عنوان مثال اگر رقمی متناسب یا سازگار با آب و هوای گرم است در مناطق سردسیری و کوهستانی کاشته شود در برابر سرما و یخبندان نمی‌تواند مقاومت کند و دچار زوال و مرگ خواهد شد.

درخت آلو نیز دارای ارقام مختلفی است که غالبا سازگار با آب و هوای سرد هستند و می‌توانند به خوبی سرمای زمستانه و سرمای دیر رس بهاره را تحمل کنند و با قرار گرفتن در دماهای پایین‌تر از صفر درجه سانتی گراد نیاز سرمایی خود را برطرف کنند و در بهار آماده رشد و باردهی شوند.

اگر در مناطق سرد و کوهستانی زندگی می‌کنید و می‌خواهید یک درخت آلو پر بار داشته باشید پیشنهاد می‌شود ارقام سردسیری درخت آلو را بشناسید تا به هنگام انتخاب نهال آلو دچار خطا نشوید.

معرفی درخت آلو

درخت آلو در رده بندی گیاهی به خانواده Rosaceae و به جنس Prunus تعلق دارد که این جنس دارای گونه‌های بسیار متنوعی است که به صورت درخت یا درختچه‌ای رشد می‌کنند و ارقام مختلف آن به صورت زینتی و خوراکی در سرتاسر دنیا کاشته می‌شوند.

میوه درخت آلو گوشتی و تک هسته است و میوه ارقام مختلف آن از لحاظ شکل، رنگ، طعم و اندازه با یکدیگر متفاوت هستند و به صورت تازه خوری، پخت غذا و خشکبار مصرف می‌شوند و سرشار از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی است و حتی خاصیت درمانی نیز دارد و برای درمان یبوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارقام سردسیری آلو

 

ارقام سردسیری درخت آلو

درخت آلو به خوبی توانسته خود را با شرایط اقلیم سرد سازگار کند و ارقام متنوعی از آن قادرند نسبت به سرما مقاومت کنند و در این اقلیم بازدهی بالایی را از خود نشان دهند ارقام سردسیری درخت آلو می‌توانند نیاز سرمایی خود در دمای 7- درجه در طی ساعات مشخصی رفع کنند تا برای حذف یا شکستن هورمون خواب و شکوفا شدن در بهار آماده شوند در ادامه به معرفی این ارقام می‌پردازیم:

1)رقم آلو انجیری: این رقم به دلیل داشتن میوه با ظاهری شبیه به هلو انجیری، خوش طعم و دارای شکل مجلسی بسیار بازار پسند است این رقم به راحتی می‌تواند سرما و یخبندان زمستانه تا دمای 40- درجه و سرمای بهاره را تحمل کند و نیاز سرمایی آن با 500 ساعت در دمای بین 0 تا 7- درجه سانتی گراد تامین می‌شود.

از دیگر ویژگی‌های خاص این رقم، داشتن میوه‌ای به رنگ زرشکی یا بنفش که دارای هسته کوچک است همچنین گوشت این میوه نیز قرمز رنگ و دارای مزه مطلوب و بی‌نظیر است، درخت آن دارای تاج گسترده‌ و انبوه است که باید هرس شود زیرا میوه برای رنگ پذیری بهتر و تولید آنتی سیانین بیشترنیاز به دریافت کامل نور خورشید دارد.

خاستگاه این رقم اروپا است و جز ارقام وارداتی به شمار می‌آید اما توانسته به خوبی با اقلیم ایران خود را سازگار کند و اگر شرایط مطلوب برای رشد را داشته باشد بیش از 50 سال عمر مفید خواهید داشت و شروع میوه دهی آن از سال اول یا دوم پس از کاشت رخ می‌دهد.

این رقم در برابر آفات . بیماری‌ها مقاومت خوبی دارد اما نیاز دارد در طی رشد به خوبی آبیاری، کوددهی و هرس شود تا بتواند مقاومت خود را حفظ نماید، در هنگام کاشت این نهال باید تعدادی رقم گرده افشان در بین فواصل کاشت آن در نظر گرفت.

ارقام سردسیری آلو

2)رقم آلو بلک استار: یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این رقم داشتن میوه‌ای با پوست سیاه رنگ است به همین علت به نام بلک استار یا ستاره سیاه شناخته می‌شود این رقم بومی آمریکا و وارداتی است اما به خوبی خود را با شرایط اقلیمی ایران سازگار کرده است و می‌توان آن را بر روی ارقام دیگر پیوند زد که این کار به خوبی در نهالستان‌های معتبر صورت می‌گیرد.

این رقم برای مناطق سرد و کوهستانی کشور مناسب است و دمای 40- درجه سانتی گراد را تحمل می‌کند و دچار یخ زدگی نمی‌شود، همچنین این رقم در مناطق مختلف به شرط تامین نیاز سرمایی به مدت 1800-500 ساعت در دمای 7- درجه سانتی گراد قابلیت کاشت دارد و جز ارقام دیر گل است، یکی دیگر از مهمترین ویژگی‌های آن رشد در خاک‌های رسی و سنگین است.

این درخت در صورت وجود شرایط مناسب برای رشد 25 سال عمر خواهد کرد و میوه دهی را از سال دوم پس از کاشت آغاز می‌کند و قادر است 50-30 تن در هکتار باردهی داشته باشد.این رقم برای باروری بهتر نیاز به ارقام گرده افشان دارد بنابراین توصیه می‌شود به ازای هر 10 درخت از رقم بلک استار یک درخت از رقم گرده افشان سانتروزا کاشته شود.

ارقام سردسیری آلو

3)نهال آلو بلک دیو: یک رقم تجاری، وارداتی و بسیار بازار پسند است و محصول آن قابلیت صادرات دارد و به دلیل زود بازده و پربار بودن جز ارقام پرفروش و محبوب به حساب می‌آید، باغات اروپا زادگاه این رقم می‌دانند و از آنجا به سراسر دنیا ارسال شده است پس در زمان خرید این نهال باید به نهالستان‌های معتبر مراجعه کرد تا نهال سالم و پیوندی به همراه اطلاعاتی در مورد شرایط رشدی آن را در اختیار شما قرار دهند.

این نهال در مناطق کوهستانی، سردسیری و نیمه سردسیری قابلیت رشد و پرورش دارد و نیاز سرمایی آن با 900-300 ساعت در دمای 7- درجه سانتی گراد تامین خواهد شد و در هرمنطقه‌ای با هر فاصله‌ای از سطح دریا که نیاز سرمایی آن تامین شود قابلیت کاشت دارد.

از طرفی به این نکته باید دقت کرد که رنگ ارغوانی میوه حاکی از آن است که این رقم در زمان میوه دهی برای رنگ پذیری بهتر، خوش طعمی و رسیدگی بیشتر نیاز به دریافت نور زیاد خورشید دارد که می‌توان با رعایت فواصل کاشت 3-4 متر و هرس اصولی به دریافت بهتر نور خورشید کمک کرد.

یکی از دلایلی که این نهال به نام بلک دیو مشهور است اندازه درخت آن است که در شرایط رشدی بهینه در حدود 7 متر رشد می‌کند، و در حدود 35-30 تن در هکتار باردهی دارد و میوه آن گوشتی، درشت، آبدار، ارغوانی رنگ و خوش طعم است و میوه مجلسی به شمار می‌آید، این رقم برای باردهی بیشتر نیاز به رقم گرده افشانی همچون سانتروزا دارد.

ارقام سردسیری آلو

4)نهال آلو غول پاییزه: از مشخصات این رقم که سبب شده که به این نام شناخته شود اندازه و زمان برداشت محصول آن است این رقم بزرگ و گوشتی است و به علت دیررس بودن در پاییز برداشت و وارد بازار می‌گردد که قابلیت انبارداری بالایی دارد، این رقم بومی ژاپن است پس در هنگام کاشت آن باید شرایط و نیازهای رشدی آن را فراهم کرد.

نهال آلو غول پاییزه در مناطق سرد و مرطوب مانند مناطق کوهستانی باید کاشته شود و توانایی تحمل دمای 40- درجه سانتی گراد دارد و آسیب نخواهد دید اما اگر در زمان میوه دهی نور کافی دریافت کند رنگ و طعم میوه مطلوبی را خواهد داشت و برای رشد و شکوفایی بهتر در بهار، نیاز به دمای 7-0 درجه سانتی گراد به مدت حداقل 600 ساعت سرما دارد.

از دیگر ویژگی‌های این رقم تحمل در برابر خشکی است، در انبار قابلیت ماندگاری و نگهداری طولانی دارد، همچنین در شرایط ایده آل، عمر مفید طولانی در حدو 65 سال را خواهد داشت که در طی این مدت میوه‌های درشت با تناژ بالا در هر هکتار را تولید خواهد کرد و اگر نهال کاشته شده دوساله و پیوندی باشد در سال دوم پس از کاشت باید منتظر میوه‌های آن باشیم این نهال نیز به رقم گرده افشان نیاز دارد.

این رقم در هر ارتفاعی از سطح دریا قابلیت کاشت دارد به شرطی که نیاز نوری و سرمایی آن تامین شود همچنین در زمان کاشت باید فاصله درختان برای دریافت نور بهتر رعایت شود که در زمین‌های مسطح اندازه 4 متر در 4 متر مناسب است که در زمین‌های شیب دار این فاصله کمتر خواهد شد.

ارقام سردسیری آلو

5)نهال آلو تو سرخ یا خونی: یکی از مرغوب‌ترین و بازار پسندترین ارقام آلو به شمار می‌آید و جز ارقام سردسیری به شمار می‌آید زیرا می‌تواند یخبندان و سرمای 35- درجه سانتی گراد را تحمل کند و به دلیل دیرگل بودن قادر به تحمل سرمای بهاره نیز است و نیاز سرمایی آن در دمای بین 7-0 درجه سانتی گراد و در حدود 1500-300 ساعت برطرف می‌شود.

این رقم نیز غیر بومی و خاستگاه آن کالیفرنیا آمریکا است بنابراین قبل از کاشت باید به نیازهای آن برای رشد دقت کرد تا بهترین عملکرد را بدست آورد که یکی از این نیازها ارتفاع محل کاشت از سطح دریاست که در درحدود 1200-200 متر است که به غیر از رعایت کردن این مورد در صورت فراهم کردن نیازهای رشدی آن می‌تواند 30-25 سال عمر مفید داشته باشد.

این رقم به دلیل داشتن میوه‌ای با بافت گوشتی، سرخ رنگ و آبدار، به این نام شهرت یافته است که این رنگ نشان از فراوانی انواع آنتی اکسیدان‌ها است و خاصیت دارویی نیز دارد و اندازه این میوه متوسط است و جز ارقام زود بازده و پربار به حساب می‌آید در حدود 60-40 تن در هکتار باردهی دارد این رقم دگر گرده افشان است و معمولا رقم آلو شابلون کالیفرنیایی برای رقم گرده افشان آن در نظر می‌گیرند.

ارقام سردسیری آلو

6)نهال آلو مراغه: این رقم بومی ایران و بسیار محبوب است که به صورت تازه خوری و خشکبار مورد استفاده قرار می‌گیرد و در زمان نارس بودن به صورت گوجه سبز مصرف می‌شود.

این نهال نیز در مناطق سردسیر و نیمه سردسردسیر توانایی رشد دارد و سرما و یخبندان زمستان را به خوبی تحمل می‌کند، برای شکوفایی در بهار در حدود 1800- 700 ساعت به سرمای 7-0 درجه سانتی گراد نیاز دارد و از طرفی برای رسیدگی و رنگ پذیری بهتر میوه نیاز به دریافت نورکامل خورشید دارد پس می‌تواند گرما را تحمل کند.

این درخت شاخ و برگ زیادی را تولید می‌کند و تا ارتفاع 6-4 متر رشد می‌کند بنابراین باید به صورت اصولی هرس شود که این هرس به باردهی بیشتر و عمر مفید درخت که در حدود 40 سال است کمک شایانی می‌کند در کنار هرس اگر به صورت دقیق کوددهی و آبیاری شود در همان سال‌های ابتدایی پس از کاشت قادر به تولید میوه خواهد بود که در شرایط ایده آل و با رسیدن به سن اقتصادی تا 40 تن در هکتار باردهی خواهد داشت.

ارقام سردسیری آلو

جمع بندی

 

درخت آلو ارقام بسیار زیادی دارد و نهالستان‌های معتبر ارقام اصلاح شده یا پیوندی آلو را تولید می‌کنند که سازگار با اقلیم متنوع و عوامل نامساعد محیطی هستند و اگر قصد کاشت نهال آلو در مناطق سردسیری را در ذهن دارید بهتر است در هنگام خرید نهال آلو به اقلیم منطقه مورد نظر دقت کنید و با کارشناسان با تجربه فروش نهال در نهالستان‌های مجوز دار مشورت کنید تا شما را به درستی راهنمایی کنند.

قیمت نهال آلو یکی از اولین فاکتورها است که باغداران در هنگام خرید نهال به آن دقت می‌کنند اما باید به نکته توجه کنند که سالم بودن نهال، داشتن راندمان بالا و سازگاری آن با شرایط اقلیمی از قیمت نهال مهم‌تر است زیرا قرار است سال‌ها یک درخت برای شما سودآوری کلان داشته باشد پس با توجه به این نکته قیمت نهال رقمی جزیی محسوب می‌شود از طرفی با مراجعه به نهالستان‌های معتبر می‌توانید نهال را با تخفیف و بدون واسطه خریدداری کنید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال