نهال زرشک برای مناطق سردسیری

نهال زرشک برای مناطق سردسیری

در همین ابتدای مقاله به یکی از رایج‌ترین سوالات باغداران در رابطه با این که چرا باید اقدام به خرید نهال زرشک کنیم می‌پردازیم؛ برای پاسخ دادن به این سوال شما باید از خواص بی نظیر این میوه خوش رنگ و لعاب و ترش مزه و تاثیر آن در سلامت انسان آگاهی کافی داشته باشید. زرشک میوه‌ای است که سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین‌های مفید برای بدن است و تاثیر بسزایی در کاهش میزان چربی انباشته شده در بدن ، غلظت و همچنین فشار خون دارد، از همین رو بسیاری از پزشکان توصیه کرده‌اند که از زرشک به عنوان یک منبع غذایی غنی و موثر در سلامت بدن تحت عنوان دمنوش، عصاره و یا همراه غذا استفاده شود.

نهال زرشک برای مناطق سردسیری

زرشک محصولی است بومی ایران و صادراتی نیز هست، از همین رو می‌تواند منبعی پرسود و تجاری برای باغدار باشد؛ لذا با خرید نهال زرشک و کاشت و پرورش آن می‌توان به سودی بالا دست یافت منتها با توجه به گستردگی و تنوع بالای ارقام نهال زرشک بهتر است با آنها و نیازهای متنوع آنها (نیازهای آب و هوایی، نیاز خاکی و آبی و…) آشنا شوید تا بتوانید به صورت صحیح و اصولی ارقام نهال زرشک سازگار با اقلیم آب و هوایی خود را خریداری نمایید. سعی کارشناسان مجرب نهالستان برتر نهال بر این است تا به صورت اصولی و به تفکیک ارقام نهال زرشک سازگار با آب و هوا‌های مختلف را شناسایی و هر یک را با توجه به ویژگی‌ها و نیازهای رشد در دسته بندی‌های جداگانه قرار دهد؛ ارقام نهال زرشک با توجه به نیازهای آب و هوایی در سه دسته‌ی

  • نهال زرشک برای مناطق سردسیری
  • نهال زرشک برای مناطق گرمسیری
  • نهال زرشک برای مناطق معتدل

تقسیم بندی می‌شوند که ما در این مقاله به تفصیل به ویژگی‌های ارقام نهال سردسیری خواهیم پرداخت.

برخی ارقام نهال زرشک جنبه تجاری و صادراتی دارند که طبیعتا قیمت نهال زرشک در بازار نیز تابع این عامل خواهد بود و البته ناگفته نماند که میزان سلامت نهال زرشک و شکل ظاهری و فیزیکی آن نیز در تعیین قیمت نهال زرشک، این نهال پربازده و اقتصادی تاثیر گذار خواهد بود.

همانگونه که گفته شد ارقام نهال زرشک در گستره‌ی دمایی متنوعی رشد و پرورش می‌یابد اما سازگارترین و مرغوب‌ترین نهال زرشک ایرانی در مناطقی با ارتفاع ۱۵۰۰ متر الی ۳۰۰۰ متری از سطح دریا پرورش می‌یابد و اگر کمی دقت کنیم درخواهیم یافت که نهال زرشک، نهالی است که تا حد بسیاری از رطوبت گریزان است و بازدهی و محصول دهی خوب و قابل توجهی در این گستره‌ی دمایی و آب و هوایی نیز نخواهد داشت و مطلوب است در مناطقی پرورش یابد که میزان رطوبت نسبی منطقه کم و رو به خشک باشد.

ارقام نهال زرشک سردسیری نیز ارقامی هستند که به سبب سازگاری بالای آب و هوایی و سطح کیفی بالای محصول (بازار پسندی) در ایران به وفور یافت می‌شوند و اغلب در نواحی کوهستانی و کوهپایه‌ای با آب و هوای سردسیری و نسبتا خشک پرورش می‌یابند.

نهال زرشک سردسیری دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است و شرایط رشد مختص به خود را نیز دارد؛ از جمله آن که برای پرورش این گونه‌ها باید مناطقی را یافت که دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل و خنک باشد و ارتفاع منطقه از سطح دریا نیز بیش از ۲۵۰۰ متر برسد، در چنین شرایطی ارقام نهال زرشک سردسیری به خوبی رشد خواهند کرد.

نهال زرشک برای مناطق سردسیری

ویژگی عمده و مشترک میان تمامی ارقام نهال زرشک سردسیری طعم ترش مزه و رنگ نسبتا تیره آنهاست به گونه‌ای که این گونه‌ها را با نام زرشک سیاه می‌شناسند و حتی برخی از آنها به صورت گونه‌هایی خودرو و وحشی در کوهستان‌هایی با آب و هوای سازگار می‌رویند.

از جمله پرفروش‌ترین ‌نهال زرشک سردسیری می‌توان به ارقام زیر اشاره کرد:

نهال زرشک بیرجند

تولید و فروش نهال زرشک بیرجند در اقصی نقاط کشور با مناسب‌ترین قیمت صورت می‌گیرد زیرا این گونه بسیار سازگار و مقاوم در برابر شرایط خشکی و کم آبی است و از لحاظ شرایط نگهداری بسیار کم‌زحمت و اقتصادی خواهد بود. این گونه صادراتی برای اولین بار در استان خراسان شمالی و شهر بیرجند پرورش یافت و سپس به سبب دارا بودن ویژگی‌های مثبت در اکثر مناطق طرفدار پیدا کرد به گونه‌ای که با ساده‌ترین شیوه‌های تکثیر اعم از قلمه زدن و پاجوش و… می‌توان اقدام به ازدیاد آن نمود اما با روش نوین پیوند زدن و اصلاح بذر محصولات مرغوب‌تر و نهال سالم‌تری با عمر اقتصادی بسیار بالایی خواهیم داشت.

برای کاشت این رقم نیز بهتر است بستری از خاک‌های شنی و آهکی با بافت نرم و لومی که محدوده ph قلیایی نیز دارند و همچنین از قبل به خوبی زهکشی شده‌اند، آماده نمود و سپس در موعد مناسب با توجه به زمان گلدهی نهال (این نهال دیرگل است) اقدام به کاشت نمود و بلافاصله آبیاری را آغاز نمود به گونه‌ای که نهال زرشک بیرجند سیراب شود. در صورتی که برای تقویت گونه از کودهای فسفاته و غنی از آهن استفاده شود و هرس سالیانه و منظمی را تعبیه کرد می‌توان در سنین بلوغ شاهد درختچه‌های ۲ الی ۳ متری با عمر اقتصادی بیش از ۷۰ سال بود.

نهال زرشک سیاه بیدانه

  • درختچه‌های کوتاه و خاردار زرشک سیاه بیدانه به سبب تولید محصولات مرغوب و صادراتی با نام یاقوت سرخ در بازار فروش نهال زرشک شناخته می‌شوند و در برابر شرایط خشکی هوا در ارتفاعات بیش از ۳۰۰۰ متر از سطح دریا نیز بسیار سازگاری از خود نشان می‌دهد. این درختچه کوتاه و خاردار در طول عمر خود به ارتفاعی حداکثر ۲ متر از سطح زمین دست خواهد یافت و دارای عمر مفید بالای ۵۰ سال نیز است و این خود عاملی است که سبب افزایش طرفداران این گونه ایرانی و پربازده خواهد شد؛ زمانی که از پربازده بودن این گونه سخن می‌گوییم، منظور بازدهی بیش از ۴ تنی درختچه در واحد هکتار خواهد بود؛

به گونه‌ای که در فصل برداشت امکان برداشت خوشه‌های ۱۵۰ گرمی زرشک سیاه از درختچه وجود خواهد داشت. اگر بخواهیم به منحصر به فرد‌ترین ویژگی نهال زرسک سیاه بیدانه اشاره کنیم می‌توانیم به تک پایه بودن گونه اشاره کنیم؛ چرا که هر دو پایه جنسی نر و ماده بر روی یک پایه قرار گرفته‌اند و بدون نیاز به کاشت رقم گرده‌افشان، گل‌های مرکب دوجنسی در نیمه فروردین ماه بر سطح درخت

مشاهده خواهد شد. از آنجایی که این نهال به شیوه اصلاح نژاد تکثیر می‌شود در برابر آفات و بیماری‌هایی همچون شته، مگس سفید، پروانه چوبخوار و بیماری سفیدک برگ و … و همچنین شرایط کم آبی بسیار مقاوم است و لذا نیاز آبی چندان بالایی نخواهد داشت و با آبیاری هر ۱۵ روز یکبار نهال، محصولاتی مرغوب و پرآب خواهیم داشت.

نهال زرشک برای مناطق سردسیری

نهال زرشک بیدانه قائنات

  • همانگونه که از نام این نهال مشخص است، گونه‌ای اصیل و کاملا ایرانی است و منشا اولیه این نهال بسیار زودبازده شهر قائنات واقع در استان خراسان رضوی است. ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که چرا با لفظ بسیار بر زودبازده بودن این نوع نهال زرشک ایرانی تاکید کرده‌ایم؟ از آنجایی که برای تکثیر و ازدیاد نهال زرشک بیدانه قائنات از شیوه نوین اصلاح نژاد و پیوند استفاده کرده‌ایم، می‌توانیم شاهد مزایای بی نظیر این نهال باشیم چرا که علاوه بر زودبازده بودن، محصولات بسیار مرغوب و خوص عطر و طعمی نیز دارد و از همان سال دوم پس از کاشت می‌توان شاهد به بار نشستن گونه بود‌.

جالب است بدانید که رطوبت نسبی منطقه کوچکترین تاثیری در رشد و بازدهی این نهال نخواهد داشت و در نواحی کوهستانی و سردسیری با آب و هوای نسبتا خشک رشد بهتری دارد؛ دامنه نوسانات دمایی مورد نیاز این گونه در فصل زمستان تا دمای منفی ۲۰ درجه سانتی گراد و در فصل تابستان نیز حدود ۳۵ الی ۴۰ درجه سانتی گراد است و برای رفع نیاز سرمایی این نهال سردسیری کافیست گونه را به مدت ۱۰۰۰ ساعت در دمای منفی ۷ درجه سانتی گراد نگهداری نمایید تا در موعد مناسب توانایی گلدهی داشته باشد. مشاهده می‌کنید که تکثیر نهال به روش اصلاح نژاد چه تاثیر شگرفی بر میزان مقاومت و سازگاری گونه داشته است.

به منظور اصولی‌تر شدن آبیاری نهال زرشک بیدانه قائنات بهتر است از شیوه مدرن آبیاری بارانی و یا قطره‌ای استفاده کنید تا آب کاملا داخل بافت خاک نفوذ کرده و به تمامی لایه‌ها آبیاری شوند و نیاز آبی محدود گونه نیز مرتفع شود، همچنین برای مرغوب و درشت تر شدن دانه‌های زرشک در هر خوشه‌ی ۲۰۰ گرمی و افزایش طول عمر اقتصادی گونه بهتر است از کودهای هربان ۲۵۰ گرمی و مواد آلی و معدنی همچون نیتروژن، پتاسیم و بور استفاده کنید و در صورت مشاهده ریزش بی دلیل برگ‌های درخت، عنصر آهن و منیزیم به خاک بیفزایید.

در انتهای مقاله به برخی پرسش‌های رایج در هنگام خرید نهال زرشک خواهیم پرداخت:

  1. دلیل اختلاف فاحش قیمت نهال زرشک در نهالستان‌های مختلف چیست؟ عوامل متعددی در تعیین قیمت نهال زرشک تاثیر دارند که از جمله‌ی آنها می‌توان به معتبر بودن نهالستان و شناسنامه دار بودن ارقام نهال زرشک اشاره کرد.
  2. چه توصیه‌ای در هنگام خرید نهال زرشک دارید؟ برای خرید نهال زرشک همواره زمان مناسبی را انتخای کنید و مطابق با شرایط آب و هوایی منطقه و پس از طی کردن مراحل آماده سازی زمین در فصل استراحت و خواب گونه (فصل پاییز و زمستان) اقدام به خرید و کاشت نهال کنید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال