نهال زرشک برای مناطق معتدله

نهال زرشک برای مناطق معتدله

خرید نهال زرشک برای نواحی و مناطق معتدله یکی از هوشمندانه‌ترین کارهایی است که یک باغدار می‌تواند انجام دهد تا با کاشت و پرورش آن در نهایت به سود بالایی دست یاید. در این مقاله قصد داریم تا شما عزیزان را با ارقام نهال زرشک معتدله و همچنین ویژگی‌ها و خصوصیات بارز آن آشنا کنیم تا در هنگام خرید نهال زرشک با مشکل خاصی مواجه نشوید. نهال زرشک، نهالی است که نه سرمای بیش ازحد را دوست دارد و در گرما و خشکی شدید امکان رشد و بازدهی مطلوبی را خواهد داشت؛ پس بهتر است برای افزایش راندمان محصولات زرشک، شرایط مطلوب و سازگاری را فراهم کنیم و اقدام به پرورش این گونه ارزشمند در نواحی با آب و هوای معتدله و نیمه گرمسیری کنیم.

نهال زرشک برای مناطق معتدله

آشنایی با ارقام نهال زرشک معتدله و شرایط ایده آل برای پرورش آن در مرحله‌ی اول نیازمند شناسایی ویژگی‌های اقلیم‌های معتدله و نیمه گرمسیری است و در مرحله‌ی دوم بهتر است با شرایط سازگار اعم از خاک مطلوب، کود مناسب و همچنین نحوه آبیاری در این مناطق آشنا شویم؛ جالب است بدانید که تولید و فروش نهال زرشک در نواحی معتدله رواج بسیار بالایی دارد زیرا در این مناطق به دلیل سازگاری بالا و فراهم بودن شرایط رشد و پرورش ارقام نهال زرشک، محصولاتی بسیار با کیفیت در تناژ بالا و بازار پسند می‌توان به بازارهای داخلی و خارجی عرضه نمود. در انتهای این مقاله شما قادر خواهید بود که تمامی ارقام نهال زرشک معتدله و نیازهای آنها را شناسایی نمایید.

به گمان برخی باغداران، کاشت و پرورش ارقام نهال زرشک در متاطق معتدله کاری بسیار سهل و بدون در نظر گرفتن اصول و نکات است؛ این در حالی است که برای خرید نهال زرشک در مناطق معتدله و پرورش آن دستور العمل‌های خاصی ذکر شده است در صورت رعایت تمامی نکات و موارد به نتایج بسیار خوبی نیز دست خواهیم یافت.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که اولین گونه نهال زرشک در اواخر قرن هفتم برای اولین بار در نواحی معتدله و نیمه گرمسیری نیمکره شمالی دنیا یافت شد، به همین دلیل می‌توان مبدا اصلی و اولیه این گونه پرطرفدار و سودآور را مناطق معتدله دانست که پس از گذشت مدتی به دلیل آشنایی افراد با خواص و فواید زرشک و همچنین تجاری بودن این گونه در تمامی کشورهای دنیا اقدام به تولید و فروش نهال زرشک کردند؛ به گونه ای که در ایران نیز ارقام مختلف نهال زرشک توسط نهالستان‌های معتبر تولید و عرضه می‌شود و باغداران با اهداف گوناگونی اقدام به خرید نهال زرشک و احداث باغات آن می‌کنند. شاید این سوال برایتان ایجاد شود که مگر خرید نهال زرشک و پرورش آن با چند هدف می‌تواند صورت بگیرد؟ مطلوب است بدانید که در دسته بندی کلی که برای ارقام نهال زرشک در نظر گرفته شده است، پرورش نهال زرشک به دو منظور

  • تزیینی بودن نهال زرشک
  • تجاری بودن نهال زرشک

صورت می‌گیرد که غالب افراد این گونه را با هدف تجاری بودن نهال خریداری و پرورش می‌دهند؛ چرا که با این طریق می‌توان به سود بسیار بالایی دست یافت، البته ناگفته نماند که ارقام نهال زرشکی که با این منظور خریداری می‌شوند گونه‌های خاصی هستند که با نام زرشک بدون هسته شناسایی می‌شوند و برای مصارف خوراکی و تجاری مفید و سودمند هستند اما ارقام نهال زرشک تزیینی ارقام هسته داری هستند که مصرف خوراکی نخواهند داشت. در ایران نیز نهال زرشک بدون هسته یا همان زرشک پلویی که جنبه تجاری و اقتصادی بسیار بالایی برای باغداران عزیز خواهد داشت در مناطق خاصی از کشور همچون استان‌های خراسان، آذربایجان و نواحی مرکزی و بخش‌هایی از مناطق شمالی کشور پرورش می‌یابد و از نهال زرشک تزیینی هسته دار نیز به منظور افزایش پوشش گیاهی و یا تزیین باغات و حصار کشی در بخش‌هایی که فاقد پوشش گیاهی هستند و یا در اثر فرسایش و …پوشش گیاهی منطقه از بین رفته است، کاشته می‌شوند.

جالب است بدانید که یکی از عوامل تاثیر گذار در قیمت نهال زرشک نیز همین موضوع نحوه کاربرد نهال زرشک در مناطق مختلف است و ارقام نهال زرشک تجاری نسبت به ارقام نهال زرشک تزیینی در نهالستان‌های مختلف و معتبر از قیمت بیشتری برخوردار است و البته ناگفته نماند که این بالاتر بودن قیمت نهال زرشک در برابر سودی که محصولات این نوع درختان زرشک در آینده به باغدار خواهند رسانید هیچ است.

نهال زرشک برای مناطق معتدله

نواحی از کشور که با اقلیم مرطوب و معتدله شناخته می‌شوند، دارای ویژگی‌های بخصوصی هستند که شرایط را برای پرورش ارقام نهال زرشک معتدله مناسب و سازگار کرده‌اند، همچنین در این نواحی چیزی که سبب شده تا ارقام نهال زرشک مختلف قابلیت کشت و پرورش و حتی بازدهی بالا داشته باشند، اعتدل دمای هوا و کم بودن نوسانات دمایی است به گونه‌ای که اختلاف دمای شب و روز بسیار اندک و معتدل خواهد بود و میزان رطوبت نسبی هوا در حد قابل قبولی است که سبب رشد و بازدهی بیشتر درختان زرشک و همچنین افزایش سطح کیفی آن خواهد شد. جالب است بدانید که به علت بارندگی نسبتا زیاد در اقلیم آب و هوایی معتدله، نیازی به آبیاری نهال زرشک با شیوه‌های مختلف نخواهد بود و بهره گیری از کشت دیم بهترین و مقرون به صرفه‌ترین کار برای باغدار خواهد بود.

اگر تمایل دارید که بدانید در نواحی و اقلیم های آب و هوایی معتدله، فروش نهال زرشک از کدام نوع رواج بیشتری دارد، بهتر است در ادامه مقاله ما را همراهی نمایید.

همانگونه که می‌دانید در این مناطق وسعت و گستردگی و همچنین تنوع پوشش گیاهی بسیار بالاست و نیازی به خرید ارقام نهال زرشک تزیینی نخواهد بود به همین علت توصیه می‌شود که با خرید نهال زرشک که جنبه تجاری بالایی دارند به سرمایه گذاری خود کمک کنید‌.

از جمله ارقام نهالی که قابلیت کاشت و پرورش در نواحی و مناطق معتدل و کوهستانی را دارند می‌توان به نهال زرشک بیدانه سیاه و همچنین اشاره نمود. حال ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که این گونه‌های نام برده چه ویژگی بخصوصی دارند که قابلیت پرورش و سازگاری در این نواحی را یافته‌اند؟ از آن جایی که ارقام نهال زرشک معتدله میان رس و نسبتا دیرگل هستند، باغداران نباید دغدغه‌ی سرمازدگی گونه‌ها را در اثر سرمای دیررس بهاره داشته باشند و با توجه به اعتدال هوا و میزان رطوبت موجود، بهترین شرایط برای رشد گونه‌ها وجود خواهد داشت‌‌.

  1. نهال زرشک سیاه بیدانه:

بر خلاف تصور برخی باغداران این گونه تجاری و بی‌دانه که به خوبی با آب و هوای کشور عزیزمان ایران سازگاری یافته است، گونه‌ای غیر بومی است که در نواحی معتدله و کوهستانی کشورهای اروپایی و سایر مناطق معتدله قابلیت رشد و بازدهی بالایی یافته است و همچنین به کمبود آب و خشکی هوا نیز نسبتا مقاوم عمل می‌کند و در صورت نبود خاک مطلوب سازگار با ویژگی‌های این نهال نیز، نباید دغدغه و نگرانی از بابت میزان باردهی گونه در واحد هکتار داشت.

همانگونه که از نام این رقم مشخص است دارای میوه‌هایی به رنگ سیاه و همچنین فاقد دانه است و بیشتر خواص دارویی و درمانی دارد تا مصارف خوراکی و طعم بسیار ترش آن نیز سبب افزایش طرفداران آن شده است. کمیاب بودن این رقم سبب افزایش قیمت نهال زرشک سیاه بیدانه شده است و با توجه به مصارف و کاربردهای گوناگونی که این محصول دارد گاها با مشکل کمبود نهال زرشک بیدانه سیاه مواجه خواهیم بود. محصولات زرشک بیدانه سیاه از لحاظ اندازه و ابعاد با سایر ارقام زرشک تفاوتی ندارند و به صورت خوشه‌ای بر سطح درختچه‌های خاردار متراکم از برگ‌های بیضی کشیده رشد می‌کنند و تنها از جهت رنگ با سایرین فرق دارد.

  1. نهال زرشک بیدانه:

اگر به دنبال گونه‌ی بومی نهال زرشک بیدانه برای مناطق معتدل و نیمه گرمسیری هستید، توصیه ما خرید نهال زرشک بیدانه است؛ چرا که این گونه کاملا بومی و ایرانی و همچنین سازگاری یافته است و برای تهیه آن مشکل کمیاب بودن و بالا بودن قیمت را نخواهید داشت. این درختچه خاردار را که ارتفاع آن در طول عمرش به حداکثر ۴ متر خواهد رسید در نواحی مرکزی و شرقی کشور همچون خراسان، تهران، کرمان و ‌‌‌‌‌‌… به وفور می توان یافت و با توجه به بازدهی بالایی که دارد (سالانه بیش از ۳ تن محصول در واحد هکتار)، طرفداران بسیار زیادی نیز خواهد داشت. با توجه به میزان ارتفاع این درختچه در سنین بلوغ و نیازهای اکولوژیک نهال زرشک بیدانه، کارشناسان توصیه کرده‌اند که گونه‌ها را در فواصل ۴ الی ۵ متری از یکدیگر بکارید تا سبب ایجاد رقابت نوری و کاهش مواد مغذی خاک‌ نشوید.

نهال زرشک برای مناطق معتدله

یکی از عواملی که سبب افزایش کیفیت محصولات نهایی نهال زرشک بیدانه خواهد شد، آبیاری منظم و اصولی این گونه است که بهتر است با شیوه‌های نوین آبیاری قطره‌ای یا بارانی صورت گیرد و با توجه به اعتدال هوا در فصل تابستان و زمستان نیازی به کوتاه‌کردن فواصل آبیاری وجود نخواهد داشت. پس از اتمام تمامی مراحل داشت برای نهال زرشک بیدانه در اوایل فصل پاییز می‌توان اقدام به برداشت محصولات مرغوب و تجاری این گونه نمود که به رنگ قرمز و به صورت بیدانه هستند و امکان صادرات به کشورهای دیگر را نیز دارند‌. با این تفاسیر اگر تمایل به خرید ارقام نهال زرشک برای ماطق معتدله را دارید، توصیه می‌کنیم که به نهالستان‌های معتبر و رسمی در سراسر کشور مراجعه و یا به صورت اینترنتی اقدام به خرید کنید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال