میزان باردهی نهال گل محمدی در هکتار

میزان باردهی نهال گل محمدی در هکتار

یکی از مهمترین ویژگیهای نهال گل محمدی که باغداران به آن توجه دارند میزان باردهی و یا گلدهی ارقام مختلف نهال گل محمدی در واحد هکتار است، در میزان باردهی گل محمدی در واحد هکتار عوامل مختلفی دخیل هستند که یکی از آنها زنتیک بوده و به رقم گل محمدی بر می گردد، در این مقاله ضمن بررسی عوامل موثر بر میزان باردهی گل محمدی در هکتار ارقام پربار و پر طرفدار گل محمدی و میزان باردهی آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.

ژنتیک عاملی بسیار موثر بر میزان باردهی نهال گل محمدی:

قطعا زمانی که سخن از میزان باردهی به میان می آید به ذهن همه ی ما تاثیر رقم بر میزان باردهی خواهد رسید، در واقع زمینه ی اولیه ی میزان باردهی در نهال گل محمدی زمینه ی ژنتیکی است و بنابراین میزان باردهی در ارقام مختلف با توجه به قابلیت زنتیکی هر رقم متفاوت خواهد بود، در ادامه بر خی از ارقام پر بار گل محمدی همراه با ذکر میزان باردهی آنها به شما معرفی خواهیم کرد.

  • نهال گل محمدی دیم:

یکی از مرغوبترین و پر بار ترین انواع نهال های گل محمدی رقم گل محمدی دیم است، این رقم که به واسطه ی تحمل بالا در برابر سرما و گرما و همچنین تحمل بالا در برابر شرایط خشکی و کم آبی شناخته می شود می تواند در شرایط ایده آل 6 تا 7 تن گل در واحد هکتار تولید نماید.

این رقم در بیشتر مناطقی که از متوسط بارندگی خوبی برخوردار باشند به صورت دیم کاشته می شود و عطر بی نظیر آن سبب شده که به کی از ارقام معروف در تولید عطر و گلاب تبدیل شود.

  • نهال گل محمدی بدون خار:

خار نداشتن رقم گل محمدی بدون خار تنها ویژگی برجسته ی آن نیست که کار برداشت را برای باغداران ساده کرده و محبوبیت زیادی در بین باغدران گل محمدی پیدا کرده است بلکه میزان باردهی بالای این رقم نیز از جمله ویژگیهای برتر آن بوده و این رقم می تواند در شرایط ایده آل و کشت آبی 8 تا 9 تن باردهی در واحد هکتار داشته باشد.

  • نهال گل محمدی خاردار:

نهال گل محمدی خاردار از جمله ارقام قدیمی است که در بسیاری از باغات گل محمدی کشور از آن استفاده شده است، این رقم گل محمدی می تواند در سال اول پس از کاشت گل دهی خود را با دست کم یک تن باردهی در واحد هکتار آغاز کند و میزان گلدهی آن سال به سال افزایش پیدا کند.

میزان گلدهی این رقم گل محمدی می تواند در سال دوم به سه تن و در سال چهارم به چهار تن برشد اما بلوغ باردهی این رقم در سال ششم اتفاق افتاده و باردهی آن در شرایط ایده آل می تواند به 8 تا 10 تن باردهی در واحد هکتار برسد.

با توجه به مثالهای ذکر شده به خوبی در می یابید که در زمان خرید نهال گل محمدی باید علاوه بر سازگاریهای آب و هوایی و اقلیمی به میزان باردهی ژنتیکی آنها و دیگر خصوصیات که می تواند بر میزان باردهی تاثیر بگذارد توجه داشت باشید، همانطور که در مثالها عنوان شد رسیدن به این میزان باردهی تنها در شرایط مطلوب میسر است، شاید برای شما این پرسش مطرح شود که شرایط مطلوب چه شرایطی است؟ در ادامه برخی از شرایط مطلوب و بسیار مهمی که می تواند بر میزان باردهی گل محمدی موثر باشد را ذکر خواهیم کرد.

میزان باردهی نهال گل محمدی در هکتار

شرایط مطلوب برای باردهی حداکثری در باغات گل محمدی:

در این بخش به بررسی فاکتورهای مهم موثر بر میزان باردهی ارقام گل محمدی خواهیم پرداخت.

  • شرایط آب و هوایی:

بیشتر ارقام گل محمدی در شرایط آب و هوایی معتدل بیشتری باردهی خود را خواهند داشت، اکستریمهای دمایی به معنای دمای بسیار بالا در تابستان و دمای بسیار پایین در زمستان ممکن است سبب مرگ بوته های گل محمدی نشود اما می تواند بر میزان باردهی آنها تاثیر منفی بگذارد و از این رو در مناطقی که اکستریم دمایی وجود دارد باید به دنبال ارقامی باشید که تحمل بالا در این شرایط را داشته باشد، قطعا مشاوران فروش نهال گل محمدی می توانند ارقام مناسب با شرایط آب و هوایی منطقه ی شما را به شما معرفی کنند.

  • فاصله ی بوته های گل محمدی:

فاصله بوته ها می تواند تاثیر زیادی بر میزان باردهی در واحدهکتار داشته باشد، باغداران باید توجه داشته باشند که نباید برای رسیدن به باردهی حداکثری تراکم بوته ها را افزایش دهند چرا که تاثیر منفی بر باردهی به واسطه ی سایه اندازی و شیوع آفات و بیماریها خواهد گذاشت، بهترین فاصله برای کاشت نهال گل محمدی در الگوهای مربعی و مستطیلی 2 تا 3 متر و در برخی از ارقام یک و نیم تا دو متر خواهد بود، البته شیب زمین نیز بر کاهش و یا افزایش فاصله موثر بوده که باید در نظر گرفته شود.

  • شرایط ایه آل خاک:

در زمان کاشت نهال گل محمدی به شرایط خاک توجه داشته باشید، خاک عاری از آفات و بیمارگرها که دارای بافت لومی و مقدار کافی از مواد غذایی و مواد آلی در خود باشد قطعا می تواند تاثیر مطلوب بسیاری بر باردهی بوته های گل محمدی بگذارد و بنابراین توصیه می شود پیش از احداث باغ گل محمدی از شرایط ایده آل خاک زمین مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

  • کود دهی مناسب به نهال گل محمدی:

قطعا کود دهی به گل محمدی مانند هر گیاه دیگر می تواند بر میزان باردهی آنها موثر باشد، برای اینکه از نیاز غذایی نهال گل محمدی باخبر شوید توصیه می شود دست کم یک سال در میان از برگ گل محمدی و خاک پای ریشه نمونه برداری کرده و با انجام آزمایش تجزیه از نیاز غذایی در باغ خود مطلع شود و بر اساس نیاز غذایی برنامه ی کودی درست را تعیین کنید، استفاده از کود دامی پوسیده و استفاده از عناصر غذایی پر مصرف مانند نیتروژن، پتاسیم و فسفر تاثیر زایدی بر رشد، باردهی و همچنین کیفیت گل محمدی تولید شده خواهد داشت.

  • هرس بوته ی گل محمدی:

در نظر داشته باشید که به جز هرس سربرداری که در زمان کاشت انجام می شود، انجام هرس شاخه های آفت زده و بیمار و هرس در طول فصل گل دهی برای تولید شاخه های گل دهنده ی جدید می تواند سبب افزایش در باردهی بوته های گل محمدی شود.

تفکر اشتباهی در بین باغداران گل محمدی وجود دارد که گل محمدی نیاز زیاد به هرس دارد و همین باعث اتلاف منابع مالی، آب و خاک شده بدون اینکه باغداران بتوانند از حداکثر بارهی در باغ خود بهره ببرند، بنابراین از اهمیت هرس اصولی غافل نشده و در این زمینه از مشاوران کار بلد بهره ببرید و یا اینکه مقالات مرتبط با هرس اصولی گل محمدی را مطالعه بفرمایید.

  • آبیاری اصولی گل محمدی:

آبیاری مکفی می تواند تاثیر زیادی بر باردهی گل محمدی داشته باشد و به همین دلیل حتی در صورتی که باغ گل محمدی به صورت دیم احداث می شود باید تمهیدات لازم برای جلوگیری از تلاف آب مانند مالچ پاشی و تمهیدات لازم برای جمع آوری و نگهداری آب باران مانند سیستم جمع آوری و هدایت آب باران انجام شود تا در طول سال ز تامین نیاز آبی بوته ها اطمینان داشته باشید و در باغات دیم در صورتی که می دانید بارندگی مکفی نبوده آبیاری تکمیلی انجام دهید تا بوته ها دچار تنش آبیاری نشوند.

  • کنترل آفات و بیماریها در باغ گل محمدی:

قطعا کنترل آفات و بیماریها می تواند تاثیر زیادی بر رسیدن بوته ها به حداکثر باردهی آنها داشته باشد چرا که درگیر شدن بوته های گل محمدی به آفات و بیماریها می تواند سبب کاهش در میزان کمی و کیفی گل دهی بوته های گل محمدی داشته باشد، پایش مداوم و دقت به بوته ها و آگاه شدن از درگیری بوته ها به آفات و بیماریها در اسرع وقت از مهمترین اقدامات برای کنترل آفات و بیماریهای گل محمدی است، برای اطلاع از روشهای اصولی مدیریت آفات و بیماریهای گل محمدی می توانید مقالات مرتبط با این موضوع را در وبسایت مطالعه نمایید تا با نحوه ی کنترل اصولی هر آفت و بیماری به صورت مجزا اطلاع پیدا کنید.

بیماریها و آفات مهمی نظیر شته ها، کنه ها، پوسیدگی طوقه و ریشه و پژمردگی گل بر باردهی گل محمدی تاثیر زیادی دارند که باید به صورت اصولی کنترل و درمان شوند.

کلام آخر:

دانستید که ارقام مختلف گل محمدی قابلیت تولید گل محمدی به مقدار متفاوت داشته و این یکی از دلایل اختلاف در قیمت نهال گل محمدی خواهد بود، اما حتی در صورت خرید نهال با باردهی بالا ممکن است نتوانید به باردهی بالا دست پیدا کنید اگر شرایط باغداری اصولی گل محمدی را رعایت نکرده و نهال گل محمدی در شرایط رشد مطلوب قرار نداشته باشد، بنابراین با رعایت اصول کاشت و نگهداری از گل محمدی می توانید باردهی بوته های خود را به حداکثر ممکن برسانید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال