نهال گل محمدی خاردار بهتر است یا بدون خار؟

نهال گل محمدی خاردار بهتر است یا بدون خار؟

گل محمدی فرآورده‌های خیلی زیادی تولید کرده و از مهم‌ترین فرآورده‌های آن می‌توان به اسانس و گلاب اشاره کرد، البته گل محمدی به خاطر خاصیت دارویی که دارد به عنوان یک داروی گیاهی دمنوش آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، فروش و صادرات فرآورده‌های گل محمدی در سال‌های گذشته به اندازه‌ای پر رونق بوده که اکثر کشاورزان تصمیم گرفتند اراضی خود را مختص راه‌اندازی گلستان کنند، باغ گل محمدی نه تنها زیبایی‌های خاص خود را دارد بلکه فروش آن برای کشاورزان بسیار پرسود خواهد بود، به شرطی که در احداث باغ گل محمدی نهایت دقت و توجه را داشته باشند، یک سوال بسیار مهم در این میان وجود دارد باغداران نهال گل محمدی خاردار را تهیه کنند یا نهال گل محمدی بدون خار را؟

نهال گل محمدی خاردار بهتر است یا بدون خار؟

ویژگی‌ها و خصوصیات نهال گل محمدی چیست؟

از مزایا و خصوصیات پرفروش نهال گل محمدی می توان به مقاومت بالای آن در برابر تنش های هوایی همچنین طیف وسیعی از بافت خاک اشاره کرد این حال می تواند درخواست های مختلف رشد بهتری داشته باشد ولی برای احداث بابت تجاری نهال گل محمدی بهتر از شرایط ویژه‌ای برای بستر باغ مهیا سازید، از جمله این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. حتماً ph خاک توجه ویژه داشته باشید نهال گل محمدی در بازه ۶.۵ تا ۷.۵ واحد گل دهی خوبی دارد.
 2. طبق بررسی‌های انجام شده ثابت شده است، نهال گل محمدی در باغاتی که در کوهپایه قرار گرفته است و ارتفاع آن بین ۹۰۰ تا ۲۳۰۰ متر از سطح دریا است، رشد مناسبی دارد؛ البته در ادامه توضیح خواهیم داد، نژاد نهال گل محمدی بدون خار هیچ گونه محدودیت ارتفاعی ندارد.
 3. ریشه نهال گل محمدی به اندازه‌ای قوی است که در زمین‌های سنگلاخ و شیبدار می‌توان به خرید نهال گل محمدی پرداخت و گلستان آن را راه اندازی کرد.
 4. حتماً به میزان باد خیز بودن منطقه نیز توجه داشته باشید، چون در مناطق کوهپایه وزش باد سرعت بیشتری دارد، امکان صدمه به شاخه‌های نهال گل محمدی زیاد است، بنابراین به فکر دیوار یا درختان بادشکن برای باغ گل محمدی باشید
 5. با اینکه نهال گل محمدی محدودیتی در بافت خاک ندارد، ولی بهتر است خاک باغ گل محمدی نیمه سنگین بوده و تا عمق ۴ الی ۵ متر زهکشی مناسب داشته باشد.
 6. معمولاً بوته گل محمدی در دمای نزدیک به ۱۵ درجه گلدهی خود را شروع می کند البته در مناطقی که با افت دمای شب روبرو هستند به دما ۱۰ الی ۱۲ درجه می‌رسد، عطر و رایحه گل محمدی کاهش پیدا می‌کند.
 7.  به هنگام خرید نهال گل محمدی به رطوبت منطقه نیز توجه کرده و آن را مورد بررسی قرار دهید، درخت گل محمدی معمولاً در رطوبت بالای ۷۰ درصد گلدهی با عطر رایحه دلپذیری دارد، خشکی بیش از حد هوا باعث کاهش اسانس تولیدی و بوی گلاب گل محمدی می‌شود.
 8. نهال گل محمدی در مناطق جلگه‌ای و پست نیز رشد می‌کند ولی از لحاظ علمی بهترین منطقه برای کاشت نهال گل محمدی مناطق معتدل و کوهپایه‌ای است.

برای خرید محصول گل محمدی خار دار اینجا کلیک کنید.

تمامی ویژگی‌های گفته شده در بین بوته گل محمدی بدون خار و نهال گل محمدی خاردار یکسان است، مسلماً چند تفاوت و نکته جزئی بین درخت خاردار و درخت بدون خار وجود دارد، شما با فهمیدن این ویژگی‌ها به راحتی می‌توانید به هنگام راه اندازی گلستان گل محمدی تصمیم بگیرید کدام نژاد آن را خریداری کنید.

نهال گل محمدی خاردار بهتر است یا بدون خار؟

تفاوت اصلی و مهم نهال گل محمدی خاردار با نهال گل محمدی بدون خار چیست؟

با اینکه تفاوت بین نهال گل محمدی خاردار و نهال گل محمدی بدون خار جزئی است، ولی همین نکات جزئی در در فصل بهار تاثیر زیادی بر روی میزان گلدهی بوته گل محمدی خواهد گذاشت، در نتیجه سود کشاورز را مشخص می‌کند، برای مطالعه این تفاوت‌ها بهتر است جدول زیر را مطالعه کنید:

مورد نهال گل محمدی خاردار نهال گل محمدی بدون خار
ارتفاع کاشت از لحاظ علمی بهترین ارتفاع از سطح دریا برای کاشت نهال گل محمدی خاردار ارتفاع ۹۰۰ تا ۱۴۰۰ متر است یعنی مناطق کوهپایه ای و معتدل چون نهال گل محمدی بدون خار به صورت اصلاح شده تولید شده است، هیچ محدودیت ارتفاعی برای آن وجود ندارد، شما می‌توانید از ارتفاع ۳۰۰ متر تا ارتفاع ۲۵۰۰ متر از سطح دریا نهال گل محمدی بدون خار را کاشت کنید، این ارتفاع شامل مناطق جلگه ای، کوهپایه، ارتفاعات و کوهستان می‌شود.
طول عمر در شرایط ایده‌آل و مثبت می‌توان گفت نهال گل محمدی خاردار ۴۰ سال عمر مفید و دوره طلایی را تجربه می‌کند. در مورد نهال گل محمدی بدون خار باید تاکید کنیم این نهال می‌تواند ۱۰ سال بیشتر از نهال گل محمدی خاردار عمر مفید داشته باشد یعنی کشاورز با کاشتن این نهال ۵۰ سال پیاپی از گلدهی آن استفاده می‌کند.
سرعت برداشت مطمئنا برداشت گل محمدی خاردار به خاطر وجود خارهای تیز و برنده برای کشاورزان بسیار سخت خواهد بود و نیروی انسانی مجبور هستند از دستکش‌های ضخیم برای محافظت از پوست دستان خود استفاده کنند و همین امر باعث کند شدن سرعت برداشت گل محمدی می‌شود. یکی از مزایای ایده آل خرید نهال گل محمدی بدون خار فصل برداشت این محصول است، باغداران بدون نیاز به دستکش بدون اینکه دست آنها زخمی شود، می‌توانند گل محمدی را برداشت کنند، در واقع دلیل اصلی محبوب بودن گل محمدی بدون خار برداشت بهداشتی و سریع محصول این نهال است

برای خرید محصول گل محمدی بدون خار دار اینجا کلیک کنید.

نکات مهم در عملیات برداشت گل محمدی

حالا که با تفاوت‌های نهال گل محمدی خاردار و بدون خار آشنا شدید به هنگام خرید نهال گل محمدی حتما شرایط اکوسیستم منطقه خود را مد نظر قرار گرفته سپس یکی از نژادهای فوق را خریداری کنید، در این مقاله می‌خواهیم نکات مهم در مورد برداشت محصول گل محمدی بیان کنیم، با رعایت کردن چند نکته ظریف می توانید محصول خود را از آسیب‌های جدی محافظت کنید:

 1. برای اینکه رنگ، عطر و رایحه گل محمدی را حفظ کنید، سعی کنید تا ۲۴ ساعت پس از شکوفا شدن این گل آنها را بچینید، در صورت طولانی بودن، اگر بیشتر از ۲۴ ساعت از شکوفایی گل محمدی بگذرد باعث سفید شدن گل برگ‌های آن شده و رایحه خود را از دست می‌دهد.
 2. بهترین زمان برای چیدن گل محمدی در هوای صبح است، معمولاً توصیه می‌شود از ساعت ۵ تا ۹ صبح سعی کنید عملیات برداشت این محصول را به پایان برسانید.
 3. بارش باران بر روی گل محمدی باعث افت کیفیت تجاری آن می‌شود و اگر ریسک بارش باران وجود دارد سعی کنید قبل از چکه کردن قطرات باران حتماً محصول را چیده و از باغ دور کنید.
 4. به هنگام چیدن گل محمدی بهداشت را به طور کامل رعایت کنید تا هیچگونه گرد و غبار و خاکی بر روی گل ننشیند چون برای یک کشاورز امکان شستن گل محمدی و خشک کردن آن وجود ندارد.

دیگر نکات مهم و ضروری در مورد نگهداری، مراقبت و برداشت گل محمدی معمولاً کارشناسان نهالستان زمان فروش نهال گل محمدی در اختیار کشاورزان قرار می‌دهند، شما می‌توانید با تماس با کارشناسان مربوطه مشاوره لازم را کسب کنید.

نهال گل محمدی خاردار بهتر است یا بدون خار؟

کلام آخر

البته برای راه اندازی گلستان گل محمدی، نه تنها خرید نهال گل محمدی با کیفیت لازم و ضروری است بلکه کشاورز باید اطلاعات باغداری و کشاورزی خود را درباره این محصول ارتقا بدهد، چون گل محمدی یک محصول کاملا ظریف و مستعد هرگونه خرابی و تنشی است، پس سعی کنید قبل از احداث باغ آن حتماً آمادگی لازم را داشته باشید، برای این منظور می‌توانید از کارشناسان سایت برتر نهال کمک بگیرید آنها آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمای تخصصی بدون دریافت هزینه و رایگان هستند.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال