سمپاشی نهال گل محمدی، هر آنچه که باید بدانید!

سمپاشی نهال گل محمدی، هر آنچه که باید بدانید!

سم پاشی یکی از اقدامات باغبانی در مدیریت باغات گل محمدی است که انجام اصولی آن می تواند منجر به بهبود در کیفیت و افزایش راندمان در تولید گل محمدی شود، در این مقاله راهنمای جامع و کاملی را برای سم پاشی اصولی در باغات گل محمدی به شما ارائه خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

سمپاشی نهال گل محمدی، هر آنچه که باید بدانید!

اصول سم پاشی در باغات گل محمدی:

یک سم پاشی موثر در باغ گل محمدی شامل اصول زیر خواهد بود:

  • تعیین نوع سم مناسب
  • تعیین زمان سم پاشی
  • تعیین شیوه ی استفاده از سم

این سه اصل در هر مورد استفاده از سم باید در نظر گرفته شود که در ادامه به هر یک را به تفصیل توضیح خواهیم داد.

سم مناسب برای باغات گل محمدی:

در تعیین سم مناسب برای باغات گل محمدی در درجه ی اول باید بدانید سم را برای کنترل چه آفت و یا بیماری خاص قرار است مورد استفاده قرار دهید و سپس با توجه به نوع آفت و یا بیماری نوع سم مناسب را تعیین نمایید.

برای تعیین نوع آفت و یا بیماری که برای کنترل آن نیاز به سم پاشی دارید دو راهکار کلی وجود دارد، اول راهکار تجربی و با توجه به علائم و نشانه ها که در این مورد می توان گفت برخی از باغداران با تجربه قدرت شناسایی برخی از آفات و بیماریها را با تکیه بر تجربه ی خود دارند، به عنوان مثال برای اغلب باغداران تشخیص خسارت شته و حضور شته در باغ گل محمدی ساده بوده و به راحتی می توانند تشخیص دهند که با مشکل طغیان آفت شته رو به رو هستند و باید از سم شته استفاده کنند.

سمپاشی نهال گل محمدی، هر آنچه که باید بدانید!

اما در برخی از موارد نیز باغداران نمی توانند مشکل را تشخیص دهند مانند بیماریهایی که به طوقه و ریشه ی نهال گل محمدی حمله می کنند و یا شرایطی که در آن با زرد شدن و ریزش برگ و یا گل و غنچه در گل محمدی رو به رو می شوند و در این شرایط باغداران نیاز دارند که با مشاوره گرفتن از افراد تحصیلکرده در این زمینه مانند مشاوران فروش نهال گل محمدی و یا مشوران گیاهپزشک ایراد به وجود آمده را شناسایی کرده و سم مناسب را تعیین کنند.

در تعیین نوع سم مناسب برای باغات گل محمدی برند سم نیز اهمیت بسیار زیادی دارد و باید در نظر داشته باشید که فقط صرف هزینه ی کمتر اقدام به خرید سموم غیر مجاز و غیر ایمن برای جمعیت دشمنان طبیعی نکنید، از برندهای معتبر و مجاز و همینطور ایمن استفاده کنید.

زمان سم پاشی در باغ گل محمدی:

برخی از باغداران در باغات خود از یک روال سم پاشی خاص پیروی می کنند به عنوان مثال باغداری می گوید که من هر سال در اوایل بهار از فلان سم استفاده می کنم، در اواسط بهار از فلان سم و در پاییز هم از فلان سم استفاده می کنم و اگر دلیل کار او را جویا شوید یا ذکر می کند چون پدران ما در این تاریخ ها سم پاشی انجام می دادند و یا ذکر می کنند برای پیشگیری از خسارت فلان آفت این کار را انجام می دهیم.

در اینجا باید موکدا متذکر شویم که استفاده از سموم شیمیایی بدون نیاز سنجی خسارت بسیار بالایی می تواند به سلامت باغات شما وارد کند، چرا که ممکن است یک آفت در باغ حضور نداشته باشد و یا حتی درصد ابتلا به آن بسیار پایین بوده و قابل کنترل با شکارگران و دشمنان طبیعی باشد، با سم پاشی بی رویه در درجه ی اول ممکن است دشمنان طبیعی تحت تاثیر قرار گرفته و نابود شوند و در درجه ی دوم با از بین بردن جمعیت محدود آفت تغذیه ی دشمنان طبیعی و یا تکثیر آنها مختل شده و از بین می روند.

سمپاشی نهال گل محمدی، هر آنچه که باید بدانید!

بنابراین در تعیین تاریخ سم پاشی نیز باید به نوع آفت و یا بیماری که در باغ شما ایجاد خسارت کرده است توجه کرده و سم پاشی پیشگرانه بدون نیاز سنجی نه منطقی و علمی است و نه وجود دارد.

نکته ی دیگری که در زمان سم پاشی باید در نظر داشته باشید این است که سم پاشی تا زمانی که خسارت آفت به نزدیکی آستانه ی زیان اقتصادی نرسیده است توجیه علمی و منطقی ندارد، در نقطه ی زمانی نزدیک به آستانه ی زیان اقتصادی برای نرسیدن به این آستانه باید سم پاشی با سموم موثر انجام شود، تا پیش از این زمان توصیه می شود با پایش مرتب در باغ گل محمدی با انجام عملیات به زراعی مانند هرس شاخه های آلوده، اصلاح و مدیریت سیستم آبیاری و غیره از افزایش خسارت آفت و یا بیماری در باغ جلوگیری کنید.

نکته ی نهایی که در زمان سم پاشی باغات گل محمدی باید در نظر گرفت این ست که سم پاشی باید در زمان صبح زود و یا هنگام غروب انجام شود چرا که سم پاشی در حضور خورشید می تواند با ایجاد خاصیت ذره بینی در محلول پاشی و یا گرمای هوا به دلیل تبخیر و تعرق گیاهسوزی شدید ایجاد کند.

شیوه ی استفاده از سم:

در شیوه ی صحیح استفاده از سم نیز باید به نوع آفت و یا بیماری خسارت زننده در باغ خود توجه داشته باشید، برای کنترل برخی از آفات و بیماریها بهتر است سم به صورت محلول در آب و در سیستم آبیاری مورد استفاده قرار گیرد، در برخی گرانول پاشی روی خاک باید صورت گیرد، در برخی باید پودر پاشی صورت گیرد مانند گوگرد پاشی و در برخی باید محلول پاشی انجام شود، بنابراین پس از تعیین نوع آفت و یا بیماری می توانید نوع استفاده از سم را نیز تعیین کنید.

البته در تعیین شیوه ی سم پاشی نوع سم نیز تاثیر دارد، برخی از سموم به گونه ای فرموله شده اند که باید حتما به صورت محلوپاشی استفاده شوند و یا فورمولاسیونهای دیگر که شیوه های متفاوت در استفاده را ایجاد می کنند.

کلام آخر:

نکته ی بسیار مهمی که در مور ارقام مختلف گل محمدی وجود دارد مقاومت آنها در برابر آفات و بیماریها است و این موضوع می تواند تفاوت قیمت نهال گل محمدی در نهالستانها را توجیه کند، ارقام مقاوم به آفات و بیماریها نیاز کمتری به سم پاشی پیدا کرده و بنابراین هزینه ی کنترل آفات و بیماریها در باغاتی که با ارقام مقاوم احداث شده باشند پایین تر خواهد بود، بنابراین با سم پاشی آگاهانه در باغات گل محمدی نه تنها می توانید از صرف هزینه ی زیاد جلوگیری کنید بلکه می توانید آفات و بیماریها را به صورت اصولی کنترل کرده و از خسارت زیاد آنها جلوگیری کنید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال