کوددهی گل محمدی: نحوه کوددهی اصولی+ معرفی کود مناسب

کوددهی گل محمدی: نحوه کوددهی اصولی+ معرفی کود مناسب

کودهی گل محمدی

افزایش گل دهی، کیفیت و عطر و بوی گل در نهال گل محمدی از اهداف مهم باغداران این محصول است و بنابراین باغداران همواره به فکر راه‌هایی برای افزایش کیفیت در این فاکتورها هستند، اولین راهکاری که به ذهن هر باغداری می‌رسد کود دهی گل محمدی به صورت بهینه است و بنابراین در این مقاله شما را با کودهای مورد نیاز این نهال و همچنین نحوه‌ی صحیح کود دهی گل محمدی آشنا می‌کنیم.

نحوه‌ی کود دهی اصولی گل محمدی

برای داشت یک باغ گل محمدی باید فاکتور‌های زیادی رو بررسی کرد نحوه کود دهی اصولی گل محمدی تاثیر مسقیم در باردهی خوب گل محمد ی دارد، یکسری فاکتورهای بسیار مهم را برای شما بازگو خواهیم کرد:

  • اسیدیته خاک

می دانید که اسیدیته خاک تاثیر بسزایی در جذب مواد غذایی توسط ریشه‌ی گیاهان دارد به عنوان مثال عنصر آهن که سبب افزایش کیفیت محصول می‌شود در خاک قلیایی جذب نشده و در عوض در خاکهای خنثی و متمایل به اسیدی جذب بالاتری دارد، بنابراین برای اینکه بدانید نیاز نهال گل محمدی شما به هر عنصر واقعی است یا خیر باید از اسیدیته‌ی خاک خود اطلاع پیدا کنید، چرا که ممکن است این عنصر در خاک وجود داشته باشد اما به دلیل به هم خوردن اسیدیته از دسترس خارج شده باشد.

 

  • مواد آلی در خاک

مواد آلی در خاک می‌تواند تعیین کننده‌ی میزان باروری در خاک باشد و از این رو تعیین میزان محتوای باروری خاک می‌تواند تعیین کننده‌ی میزان مواد غذایی در خاک باشد، در نظر داشته باشید که در برخی از مناطق و زمینها محتوای ماده‌ی آلی بالا بوده و استفاده از برخی از عناصر سبب ایجاد بیش بود در گیاهان می‌شود و بیش بود عناصر می‌تواند به اندازه‌ی کمبود آنها خسارت آفرین باشد.

  • بافت خاک

بافت خاک می‌تواند تاثیر زیادی بر میزان جذب عناصر در خاک داشته باشد و از این رو اینکه قبل از کود دهی گل محمدی از شرایط بافت خاک در باغ خود اطلاع داشته باشید اهمیت بسیار زیادی دارد.

نهال گل محمدی

  • حد مطلوب عناصر غذایی در خاک

قبل از کود دهی گل محمدی بهتر است از حد مطلوب عناصر غذایی در خاک مهم موجود در خاک اطلاع داشته باشید تا با استفاده‌ی بی رویه از برخی از عناصر سبب ساز خسارت بیش بود آن عناصر در نهال خود نشوید.

  • انجام آزمایش خاک

فاکتورهایی را که در بخش پیشین به آن اشاره کردیم همگی فاکتورهایی بودند که به صورت چشمی قابل تشخیص نخواهند بود و برای تشخیص آنها باید از آزمایش تجزیه‌ی خاک استفاده کنید، توصیه می‌شود انجام آزمایش خاک را در دو مرحله پیش از کاشت نهال و پس از آن حتما انجام دهید.

پیش از خرید نهال گل محمدی بهتر است از وضعیت خاک زمین مورد نظر اطلاعات کامل را به دست آورده باشید و این اطلاعات را تنها می‌توانید با انجام آزمایش تجزیه‌ی خاک به دست آورید، با انجام این آزمایش شما می‌توانید حتی اصلاحات لازم را بر روی زمین مورد نظر انجام دهید به عنوان مثال در صورتی که خاک زمین مورد نظر شما قلیایی باشد عملیات اصلاح خاک شور و قلیا را انجام دهید و یا چنانچه خاک زمین مورد نظر شما بافت رسی و سنگین داشته باشد عملیات اصلاح بافت سنگین خاک مانند اضافه کردن کود دامی و یا خاک با بافت سبک را انجام دهید.

پس از کاشت نهال نیز باغداران نیاز دارند که هر ساله از خاک و همچنین از برگ بوته‌ی گل محمدی در باغ خود نمونه تهیه کرده و به آزمایش خاکشناسی ارسال کنند تا با توجه به میزان کمبود در خاک و کمبود در جذب نوع کود و شیوه‌ی صحیح استفاده را پیدا کنند، به عنوان مثال در شرایطی که یک عنصر در خاک وجود دارد اما به دلیل شرایط فیزیکی بد خاک مانند اسیدیته جذب نمی‌شود یا باید کود را با اسیدیته‌ی مناسب تجویز کرد و یا برای رفع نیاز اورژانسی بوته‌ها باید از نوع محلول پاشی آنها استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: نهال گل محمدی خاردار یا بدون خار؟

کود مناسب گل محمدی

گل محمدی نیز مانند تمام گیاهان به سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم به عنوان عناصر پر مصرف نیاز ضروری داشته و این سه عنصر باید در برنامه‌ی غذایی بوته‌ها به صورت سالیانه گنجانده شود اما همانطور که پیش تر نیز بیان شد بهتر است که کود مناسب گل محمدی با توجه به آزمایش تجزیه‌ی خاک تعیین شود.

به طور معمول بیان می‌شود که نهال گل محمدی پس از دو سال به میزان 160 تا 200 کیلوگرم در هکتار به عنصر نیتروژن، 60 تا 90 کیلوگرم عنصر فسفر در هکتار و 40 تا 60 کیلوگرم عنصر پتاسیم در هکتار نیاز دارد که این سه عنصر را می‌توانید در قالب ترکیبات کودی مختلف و یا ترکیب کودی N/P/K مورد استفاده قرار دهید.

کود متاسب گل محمدی

بهترین زمان آزمایش خاک باغ

برای اینکه اطلاع دقیقی از میزان نیاز بوته‌ها و نوع نیاز آنها به انواع کود به دست آورید باید بدانید که بهترین زمان آزمایش خاک باغ آزمایش تجزیه از بوته را پس از هرس و در اوایل بهار انجام دهید تا دانشنامه‌ی کلی در رابطه با نیاز بوته‌ها در طول فصل داشته باشید.

بهترین زمان کود دهی گل محمدی

زمان صحیح در استفاده از کود می‌تواند تاثیر بسزایی در تاثیر کود بر رشد و باردهی داشته باشد، بنابراین بهترین زمان کود دهی گل محمدی در غروب و یا صبح زود انجام می‌شود تا از گیاهسوزی جلوگیری کرده و در طول فصل نیز در استفاده از کودها دقت داشته باشید که کودهایی که ممکن است ریزش و یا سوختگی در گل ایجاد کنند را در زمان گلدهی مورد استفاده قرار ندهید.

به عنوان مثال اسید هیومیک را پیش از گل دهی و یا پس از آن می‌توانید مورد استفاده قرار دهید اما در آغاز زمان گلدهی استفاده از اسید هیومیک می‌تواند باعث ریزش گل و یا غنچه‌های جوان شود، در مورد هر نوع کود باید به زمان خاص در رشد بوته‌ی خود دقت کرده و هر کود را متناسب با زمان رشدی در گل محمدی مورد استفاده قرار دهید.

نکته‌ی مهم دیگر در مودر کود دهی گل محمدی، کود دهی پیش از کاشت و یا در زمان کاشت نهال است، کود دهی پیش از کاشت معمولا با استفاده ز کود دامی پوسیده و با هدف اصلاح بافت خاک و تامن عناصر غذایی در خاک انجام می‌شود و کود دهی گل محمدی در زمان کاشت نیز بیشتر برای تامین عناصر غذایی نهال تازه کاشته شده است.

نهال گل محمدی

در نظر داشته باشید که کود دهی گل محمدی باید با توجه به آزمایش تجزیه‌ی خاک انجام شود و در صورتی که می‌خواهید کود را درون چاله‌ی کاشت نهال استفاده کنید توصیه می‌شود کود در ته چاله نباشد و کود را در لایه‌ی آخر در زمان پر کردن چاله با خاک مخلوط کرده و مورد استفاده قرار دهید چرا که تماس ریشه با کود می‌تواند گیاهسوزی و افزایش رشد رویشی و در نهایت تاخیر در زمان شروع گلدهی را ایجاد کند.

در صورتی که تنظیم برنامه‌ی کودی برای شما با توجه به نتیجه‌ی آزمایش تجزیه‌ی خاک دشوار است می‌توانید از مشاوران فروش نهال گل محمدی در این زمینه راهنمایی بگیرید، این مشاوران با توجه به نتیجه‌ی آزمایش تجزیه‌ی خاک زمین مورد نظر شما کود مناسب را و البته کود دهی گل محمدی به صورت مناسب را به شما توصیه خواهند کرد.

کلام آخر

همانطور که می‌دانید کود دهی گل محمدی تاثیر بسیار زیادی در کیفیت و کیمیت گل دهی در بوته‌های گل محمدی دارد اما به شرط اینکه کود مناسب در زمان مناسب استفاده شود، برای آگاهی از این موضوع انجام آزمایش تجزیه‌ی خاک و برگ به صورت سالیانه توصیه شده و تجویز کود دهی با توجه به این آزمایشات اهمیت بالایی دارد، در صورتی که کود دهی را به صورت اصولی انجام دهید یعنی نوع کود مناسب، شیوه‌ی کود دهی گل محمدی به صورت مناسب و زمان کود دهی مناسب را انتخاب کنید می‌توانید از باردهی بالای بوته‌های خود سود کامل را ببرید، البته در نظر داشته باشید که بوته‌ی گل محمدی نمی‌تواند بیشتر از ظرفیت ژنتیکی خود گل بدهد و بنابراین برای افزایش گل دهی و گلهای با کیفیت نیاز دارید تا بوته‌ی با کیفیت در زمین خود بکارید، برای دریافت قیمت نهال گل محمدی با کیفیت و با باردهی بالا می‌توانید با ما در تماس باشید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال