گرده افشانی نهال گل محمدی، نیاز یا عدم نیاز؟

گرده افشانی نهال گل محمدی، نیاز یا عدم نیاز؟

نیاز به گرده افشانی موضوعی است که در مورد بسیاری از درختان میوه مانند پسته سبب می شود تا افرادی که تمایل به داشتن یک تک درخت در باغچه ی خانه ی خود دارند برای داشتن آنها محدودیت داشته باشند یا برای آنها باردهی مطلوب ایجاد نکند، اما آیا نیاز به گرده افشان می تواند برای کاشت نهال گل محمدی نیز ایجاد محدودیت کند و اگر محدودیت ایجاد می کند برای رفع این محدودیت چه باید کرد؟ در این مقاله به بررسی پاسخ این سوال می پردازیم پس با ما همراه باشید.

گرده افشانی نهال گل محمدی، نیاز یا عدم نیاز؟

نیاز یا عدم نیاز نهال گل محمدی به گرده افشان:

تمام گیاهان گلدار که گرده افشانی می کنند برای تولید بذر و یا میوه نیاز به تکمیل گرده افشانی دارند، در برخی از گیاهان گلهای نر و ماده روی پایه های جدا گانه قرار داشته، در برخی روی پایه های یکسان و در برخی گل نر و ماده ادغام شده و یک گل هم مادگی دارد و هم پرچم، اما حتی در مورد گلهای ادغام شده و یا درختان تک پایه ممکن است سازگاری بین گرده یک گل با مادگی همان گل وجود نداشته باشد و برای تولید میوه و بذر نیاز به کاشت پایه ی گرده افشان وجود خواهد داشت.

بنابراین در واقع هدف از گرده افشانی موفق تولید بذر و یا میوه خواهد بود، اما آیا هدف شما به عنوان یک باغدار و یا به عنوان یک علاقمند به کاشت گل محمدی تولید بذر و میوه از این درختچه خواهد بود؟ قطعا پاسخ شما به این سوال منفی است، تولید بذر و میوه در گل محمدی تنها برای پژوهشگران اصلاح نباتات و تنها برای اصلاح نژاد مورد اهمیت واقع شده و برای باغداران و یا افرادی که یک تک بوته از این گل زیبا را خریداری می کنند اهمیتی ندارد.

بنابراین در زمان خرید نهال گل محمدی توجه به اینکه پایه ی گرده افشان نیاز هست یا خیر نباید در اولویت شما قرار داشته باشد، به هر حال گرده افشانی این گلهای زیبا توسط زنبورهای عسل انجام شده و می تواند سبب بهبود کیفیت عطر و بوی گل شده و از طرفی عسل تولیدی از باغات گل محمدی عطر بی نظیری خواهد داشت.

بسیاری از باغداران برای رسیدن به این هدف حتی کندوهای زنبور عسل برای خود در باغ قرار می دهند و با این کار یک تیر و دو نشان زده اند، هم با کمک زنبورهای عسل به بهبود کیفیت گلهای خود کمک می کنند و هم از عسل تولید شده از این باغات با عطر و بوی بسیار خاص و بی نظیر لذت می برند.

عوامل موثر بر کیفیت گل تولید شده:

بنابراین دریافتید که گرده افشانی نهال گل محمدی تاثیر زیادی بر کیفیت و یا راندمان تولید گل محمدی نخواهد داشت اما با توجه به اینکه افزایش کیفیت گل می تواند تاثیر زیادی بر بازار پسندی گل محمدی داشته باشد در این بخش عوامل مختلفی را که بر کیفیت گل تولید شده توسط نهال گل محمدی تاثیر گذار است را مورد بررسی قرار می دهیم.

  • آفتاب:

تابش آفتاب بر گلهایی که شکوفا شده اند می تواند سبب کاهش رنگ و عطر گل محمدی شود، بنابراین باغداران باید در نظر داشته باشند که از اواسط اردیبهشت ماه تا اوایل و یا اواسط تیر ماه که گل محمدی در اوج گلدهی خود است برنامه ی خود را برای برداشت به موقع تنظیم کرده و گلهای شکوفا شده را حداکثر تا قبل از ساعت نه صبح برداشت نمایند تا کیفیت رنگ و عطر آن به واسطه ی تابش خورشید پایین نیاید.

  • هرس:

هرس شاخه های گل محمدی در طول فصل برداشت نه تنها باعث افزایش در میزان گلدهی و تولید گلهای تازه می شود بلکه با افزایش غذا رسانی به شاخه های گل دهنده سبب افزایش کیفیت گلهای تولید شده می شود، علاوه بر اینها هرس شاخه های اضافه دسترسی کارگران را به گلها ساده تر کرده و سرعت در برداشت را بیشتر می کند، افزایش سرعت در برداشت سبب می شود گلها در اوایل صبح برداشت شده و کار برداشت به وسط روز کشیده نشود.

ارتفاع استاندارد نهال گل محمدی در زمان برداشت 220 سانتی متر و پهنای استاندارد گسترش آن 120 سانتی متر خواهد بود که با این ارتفاع و این پهنای گسترش باغداران به راحتی می توانند عملیات برداشت را انجام دهند.

  • آبیاری و کود دهی:

آبیاری به میزان کافی به ویژه در دوران گلدهی و همچنین تغذیه و محلول پاشی بوته های گل محمدی با عناصر غذایی مورد نیاز به همراه اسیدهای آمینه و کودهای آلی همچون هیومیک اسید تاثیر بسزای در افزایش کیفیت گلها مانند عطر و رنگ گل محمدی خواهد داشت، کارشناسان فروش نهال گل محمدی می توانند در زمینه ی عناصر غذایی لازم برای افزایش کیفیت گلدهی در دوران گلدهی راهنمایی های لازم را به شما ارائه کنند، و شما با رعایت برنامه ی غذایی صحیح از ابتدای کاشت نهال می توانید درافزایش کیفیت گلهای تولید موثر واقع شوید.

  • ژنتیک گل محمدی:

یکی از دلایل اختلاف قیمت نهال گل محمدی کیفیت گل تولیدی توسط هر رقم است، به طور کلی ارقام گل محمدی ایرانی به عنوان با کیفیت ترین، خوش رنگ و خوش عطر ترین ارقام گل محمدی در دنیا شناخته می شوند و ارقامی مانند نهال گل محمدی خار دار، نهال گل محمدی بدون خار و نهال گل محمدی دیم از جمله ارقام با کیفیتی هستند که در صورت برخورداری از شرایط رشد و نگهداری استاندارد و بهینه می توانند مرغوبترین گلها را تولید کنند.

  • تاثیر آفات و بیماریها:

آفات و بیماریهایی که سبب اتلاف شیره ی نباتی می شوند مانند بیماریهای طوقه و ریشه و آفات مکنده ای مانند شته ها و کنه ها که از شیره ی نباتی تغذیه می کنند می توانند تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت نهایی گل محمدی داشته باشند، پوسیده شدن ناحیه ی طوقه و ریشه به وسیله ی شبه قارچهای خاکزی مانند فایتوفتورا، مکیده شدن شیره ی گیاهی به وسیله ی نماتدهای بیمارگر در محل ریشه و همچنین مکیده شدن شیره ی نباتی در برگها توسط شته ها و کنه ها سبب کاهش انرژی واصله به گلها شده و کیفیت گل تولیدی را کاهش خواهد داد.

کلام آخر:

دانستید که گرده افشانی گل محمدی می تواند تاثیر اندکی بر کیفیت گل محمدی داشته باشد اما گرده افشانی با هدف تولید بذر و میوه انجام شده و در واقع در باغات گل محمدی تولید بذر و میوه از نهال گل محمدی هدف نهایی باغداران نیست، بنابراین باغداران و کسانی که علاقه به داشتن نهال گل محمدی در باغچه ی منزل خود دارند بدون نگرانی در این زمینه می توانند با خیال آسوده رقم مورد نظر خود را خریداری کرده و بکارند.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال