با روزی یک عدد گلابی سالم بمانید (خصوصیات گلابی)

با روزی یک عدد گلابی سالم بمانید (خصوصیات گلابی)

میوه گلابی یک میوه بهشتی هست، گلابی دارای انواع ویتامین و ریز مغذی‌های فراوان بوده از این رو مورد توجه بسیاری از کارشناسان تغذیه قرار گرفته است، اکثر افرادی که دارای کمبود ویتامین و انواع املاح معدنی هستند با مصرف میوه گلابی به جای مکمل‌های غذایی می‌توانند تمامی کمبودهای بدن خود را به راحتی تامین کرده و هیچ مشکل و عوارضی برای مصرف کننده نخواهد داشت، در واقع میوه گلابی یک درمان آسان، کم هزینه و خوشمزه برای افراد بیمار محسوب می‌شود.

با روزی یک عدد گلابی سالم بمانید (خصوصیات گلابی)

طبع میوه گلابی چیست؟

در طب سنتی توصیه می‌شود قبل از مصرف هر چیزی حتما با طبع آن آشنا شوید، البته در پزشکی نوین اینگونه نیست، از نظر آنها هر میوه‌ای که دارای املاح معدنی و ویتامین‌های گوناگون باشد برای بدن مفید است؛ اگر بخواهیم از نظر طب سنتی به بررسی فواید درخت گلابی بپردازیم باید بگوییم میوه گلابی دو طبع متفاوت دارد:

  1. میوه گلابی شیرین با پوست زرد و قرمز دارای طبع گرم و تر است، مصرف روزانه این نوع گلابی توصیه شده از چون به ملایم سازی طبع بدن کمک کرده و به درمان بیماری‌های مزمن کمک می‌کند.
  2. میوه گلابی ترش یا ملس با پوست سبز تیره یا گلابی کال و نرسیده طبعشان سرد است، پس قبل از مصرف آنها حتماً با استفاده از مکمل‌های دیگر از جمله دارچین و زنجبیل برای ملایم سازی میوه استفاده کنید، در غیر این صورت مصرف کننده دچار نفخ و دل درد شدیدی خواهد شد

میوه گلابی را پوست بخوریم؟

البته بدون در نظر گرفتن طبع گلابی باید بگوییم این میوه حاوی جدول ارزش غذایی بسیار پربار است، رایج ترین سوالی که در مورد میوه گلابی وجود دارد و بهتر است قبل از معرفی مواد مغذی این میوه به آن پاسخ دهیم این است که «میوه گلابی را با پوست بخوریم یا نه؟» به خاطر نژادهای متفاوت درخت گلابی، هر میوه گلابی بافت و خصوصیات مخصوص به خود را دارد.

تنها موردی که در همه آنها یکسان است وجود فیبر فراوان در میوه گلابی است، البته طبق آزمایش‌هایی که در آزمایشگاه‌های معتبر انجام شده، در پوست میوه گلابی این میزان فیبر تا ۴ برابر افزایش پیدا کرده است، فیبر از مهمترین ریز مغذی‌هایی است که برای هضم غذا کمک زیادی می‌کند، از التهابات داخلی در معده و روده جلوگیری کرده و به عنوان یک داروی ملین کار برد دارد.

چون میزان فیبر موجود در پوست گلابی بسیار زیاد است پس توصیه شده شستشو و ضدعفونی میوه را با دقت بیشتری انجام دهید تا بتوانید این میوه را به همراه پوست میل کنید، حتی اگر می‌خواهید میوه گلابی را به صورت خشک شده مصرف کنید از پوست کندن آن خودداری کرده و اسلایس های گلابی را به همراه پوست خشک کنید تا فیبر موجود در پوست آن باقی بماند.

فواید فیبر موجود در گلابی برای بدن

در ۱۰۰ گرم میوه گلابی با کیفیت و مرغوب حدود 3.1 گرم فیبر غذایی وجود دارد، با توجه به میزان فیبر موجود در گلابی بهتر است، تاثیرات این میوه را در عملکرد بدن به خاطر فیبر آن مورد بررسی قرار دهیم، در عین پزشکی فیبر یک نوع کربوهیدرات بوده که بدن به هیچ عنوان نمی تواند آن را هضم کند، به همین خاطر این کربوهیدرات بدون هضم شدن از بدن خارج شده و به همراه خود مواد سمی و آلوده را نیز از بدن دفع می‌کند.

طبق بررسی‌های انجام شده، افراد روزانه حداقل ۲۰ تا ۳۰ گرم فیبر احتیاج دارند، غلات سبوس دار، میوه و سبزیجات جزو مواد غذایی هستند که فیبر زیادی دارند،از مهمترین آنها می توان به میوه گلابی اشاره کرد، گلابی یکی از میوه هایی است که با مصرف روزانه آن می‌توانید مقداری از این فیبر مورد نیاز را تامین کنید.

  • درمان یبوست با مصرف فیبر موجود در میوه گلابی

یکی از معروف ترین بیماری‌هایی که در سال‌های گذشته باعث شده تا بیشتر افراد روی به مصرف داروهای شیمیایی بیاورند، بیماری یبوست و در حالت حاد بیماری هموروئید است، علت اصلی بروز این مشکل، کم کاری و اختلال در دستگاه گوارش است، از  نظر متخصصین افراد بیمار با مصرف روزانه یک عدد میوه گلابی به همراه غلات سبوس دار و سبزیجات می‌توانند این بیماری را به راحتی درمان کنند، از مهمترین ویژگی‌های فیبر موجود در گلابی این است که به جذب آب و املاح معدنی کمک زیادی کرده و مانع از کاهش آب بدن می‌شود.

چرا گلابی برای درمان سرماخوردگی موثر است؟

برای درمان هر چه سریعتر سرماخوردگی، التهابات گلو و کاهش سرفه ‌های خشک، در طب سنتی و پزشکی نوین توصیه شده حتما از ویتامین C استفاده کنید، ویتامین c یکی از عناصر شیمیایی مفید است که به تقویت سیستم دفاعی بدن کمک زیادی می‌کند.

هرچه سیستم ایمنی بدن قوی تر باشد، به همان اندازه دوره درمان بیماری و نقاهت کوتاه تر خواهد شد، البته وجود ویتامین C در میوه گلابی صرفا برای درمان بیماری سرماخوردگی یا التهابات به کار نمی‌رود، در ادامه مطلب توضیح خواهیم داد که این ویتامین چه ویژگی‌های مثبتی برای فرد مصرف کننده خواهد داشت.

لخته شدن خون یک مشکل جدی است، با مصرف گلابی درمان کنید

یکی از دلایلی که باعث لخته شدن خون می‌شود کمبود ویتامین K است، دلیل اصلی سکته‌های قلبی و مغزی به خاطر لخته شدن خون بوده، همچنین لخته های خونی باعث بیماری آمبولی در بدن می‌شود، از نظر علم پزشکی برای اینکه بتوان جریان گردش خون را به خوبی برقرار کرد، باید ویتامین‌های لازم به بدن برسد.

البته وجود ویتامین k تنها برای جلوگیری از لخته شدن خون به کار نمی‌رود، بلکه پروتئین‌های مفید بدن برای اینکه فعال شده و وظایف خود را به خوبی انجام دهند به این ریز مغذی احتیاج دارند، افراد با مصرف روزانه میوه گلابی شیرین و رسیده می‌توانند به راحتی این مشکل را حل کنند در صورتی که فصل میوه گلابی نیست، آنها می‌توانند با استفاده از فراورده های گلابی از جمله کمپوت، لواشک و میوه خشک شده گلابی کمبود این ویتامین را جبران کنند.

با روزی یک عدد گلابی سالم بمانید (خصوصیات گلابی)

فواید کلسیم موجود در گلابی برای بدن

از دیگر ریز مغذی‌های موجود در میوه گلابی که برای بدن لازم و ضروری است باید به کلسیم هم اشاره کرد، کلسیم مخصوصاً در کودکان درحال رشد یک عنصر حیاتی محسوب می‌شود، از مهمترین ویژگی های کلسیم موجود در میوه گلابی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • چون کودکان در حال افزایش قد هستند بنابراین استخوان‌های آنها باید تراکم سازی شوند، برای این منظور کودکان به ویتامین کلسیم احتیاج دارند.
  • زنان باردار برای اینکه دچار افت کلسیم نشوند همچنین  استخوان بندی جنین با کیفیت بیشتری انجام شود احتیاج به ویتامین کلسیم دارند.
  • مادران شیرده برای افزایش شیر و قوام آن باید روزانه مقداری ریز مغذی کلسیم را مصرف کنند.
  • بعد از دوره میانسالی بدن دچار بیماری پوکی استخوان می‌شود، جهت جلوگیری از شیوع این بیماری ویتامین کلسیم لازم است.
  • سلامت دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی آنها رابطه مستقیمی با میزان کلسیم دریافتی دارد.

با توجه به اینکه در ۱۰۰ گرم گلابی نه گرم کلسیم وجود دارد، مشخص است کودکان و بزرگسالان با مصرف میوه گلابی به همراه لبنیات و دیگر سبزیجات می‌تواند میزان کلسیم مورد نیاز خود را به راحتی تامین کنند.

آیا در در میوه گلابی آنتی اکسیدان وجود دارد؟

از دیگر ترکیبات شیمیایی که در میوه گلابی به وفور پیدا می‌شود، بهتر است به آنتی اکسیدان‌های فراوان این میوه اشاره کرد، وجود آنتی اکسیدان در گلابی باعث شده از بروز بیماری سرطان مخصوص سرطان روده و سرطان سینه جلوگیری کند، افرادی که به صورت ارثی امکان بروز بیماری سرطان در آنها وجود دارد، با مصرف صحیح میوه گلابی و دیگر میوه و سبزیجات می‌توانند تا ۷۰ الی ۸۰ درصد بروز این بیماری را کاهش دهند، از این رو توصیه شده به جای استفاده از غذاهای فست فودی و غیر ارگانیک حتما میوه گلابی را در رژیم غذایی خود جای دهید.

میوه گلابی حاوی آهن است

البته نباید فراموش کنیم که میوه گلابی حاوی مقادیر زیادی ترکیبات شیمیایی آهن هست، وجود آهن و ویتامین c در این میوه یک ترکیب معجزه آسا به وجود آورده است، مصرف کنندگان با خوردن میوه گلابی می‌توانند بسیاری از بیماری‌های قلبی و عروقی را درمان کنند، کمبود آهن باعث می‌شود تا بدن با کمبود خون در نتیجه با کاهش گلبول‌های قرمز و سفید دچار شود، کمبودها علاوه بر اینکه سیستم دفاعی بدن را کاهش می‌دهند و جریان خون را نیز با اختلال روبه رو می‌کنند.

بنابراین با مصرف آهن می‌توان تا حد زیادی از بروز این بیماری جلوگیری کرد، البته زمانی آهن به طور کامل در بدن جذب می‌شود که به همراه ویتامین C مصرف شود، در شرایط حاد اگر فرد بیمار و مشکوک به کم خونی باید از مکمل‌های آهن استفاده کنند، توصیه شده قرص اهن و اسید فولیک را به همراه میوه گلابی مصرف کنند تا ویتامین C موجود در این میوه جذب آهن را در بدن راحت‌تر کند.

میوه گلابی و تاثیر آن در سلامت چشم

طبق آزمایشات انجام شده در آزمایشگاه‌های پزشکی مشخص شد کسانی که از میوه گلابی و فرآورده‌های آن به صورت منظم استفاده می‌کنند، بیماری‌های چشمی مخصوصاً آب مروارید در آنها خیلی کمتر دیده شده است، چون میوه گلابی علاوه بر اینکه آنتی اکسیدان و ویتامین c دارد, مقادیری ویتامین a هم در آن یافت می‌شود که برای بینایی چشم بسیار مفید است، مصرف میوه گلابی و فرآورده های آن از پیری زودرس چشم جلوگیری می‌کند، همچنین مواد مغذی این میوه مانع از خشکی چشم می‌شود، مخصوصاً افرادی که ساعات طولانی با رایانه و گوشی موبایل کار می‌کنند حتما در رژیم غذایی خود از میوه گلابی استفاده کنند.

با مصرف روزی یک عدد میوه گلابی وزن ایده‌آل داشته باشید

متاسفانه بر عصر جدید علاوه بر مشکلات فراوان تغذیه ای به خاطر استرس فراوان و آلایندگی‌های زیادی که وجود دارد، بدون در نظر گرفتن محدودیت سنی اکثر افراد به بیماری چاقی و اضافه وزن دچار هستند، رسیدن به یک وزن ایده آل باعث می‌شود تا درصد بیماری‌های دیابت، قلبی و عروقی در این افراد کاهش پیدا کند، برای این منظور توصیه شده تا افراد مستعد چاقی به جای استفاده از فست فود، غذای مضر و غیرطبیعی حتما میوه و سبزیجات مخصوصاً میوه گلابی را جایگزین کنند.

تفاوتی که میوه گلابی با دیگر میوه ها دارد این است که علاوه بر انواع ویتامین و آنتی اکسیدان‌ها دارای مقداری پروتئین فعال هست، پروتئین جزء اصلی ترین ریز مغذی برای سلامت ماهیچه و بافت گوشتی بدن محسوب می‌شود، افرادی که می‌خواهند خام خواری کنند باید میوه گلابی و فرآورده‌های آنرا را در اولویت خود قرار دهند تا بتوانند از پروتئین گیاهی این محصول استفاده کنند،همچنین وجود فیبر، ویتامین c و آهن در میوه گلابی باعث می‌شود، عوارض مربوط به رژیم لاغری را کاهش دهد.

میوه گلابی با کیفیت در کشور ایران

خوشبختانه در کشور ما میوه گلابی درجه یک و صادراتی با کیفیت بالا تولید می‌شود، خریداران عزیز بهتر است به جای خرید میوه های تراریخته وارداتی و خارجی میوه گلابی ارگانیک و طبیعی که توسط کشاورزان ایرانی تولید می‌شود را خریداری کنند، چون تولید میوه در کشور ایران به گونه ای است که توانسته است کارت سلامت جهانی را دریافت کند، نهال میوه گلابی در کشور ایران هیچ گونه دستکاری ژنتیکی انجام نشده است، میزان کود و سمومی که برای نگهداری از باغات میوه استفاده می‌کنند در حداقل میزان قرار گرفته است، پس شما می‌توانید سالم ترین میوه گلابی و فرآورده‌های آن را از کشاورزان ایرانی خریداری کنید.

با روزی یک عدد گلابی سالم بمانید (خصوصیات گلابی)

کلام آخر

افرادی که می‌خواهند سرمایه خود را در صنعت کشاورزی صرف کنند بهتر است به احداث باغ گلابی نیز توجه داشته باشند، اگر این افراد میزان فروش میوه گلابی و صادرات آن را به بازارهای برون مرزی مورد بررسی قرار دهند، همچنین قیمت روز میوه گلابی را پرس و جو کنند، خواهند فهمید احداث باغ گلابی با کمترین هزینه امکان پذیر خواهد بود، قیمت نهال گلابی کاملاً با صرفه و اقتصادی است و هزینه مربوط به نگهداری آن نیز چندان زیاد و سنگین نیست.

در عوض باردهی هر هکتار درخت گلابی بین ۶۰ تا ۷۰ تن بوده که باعث سود بالا یک برای کشاورزان می شود، کشاورزان عزیز برای احداث باغ گلابی کافی است با مراکز معتبر مانند برتر نهال در ارتباط باشند تا کارشناسان این مرکز تمامی مراحل علمی و اصولی احداث باغ گلابی را برای آنها توضیح دهند، خرید نهال گلابی اصلاح شده و پیوندی گلابی باعث می‌شود تا باغدار در وقت و هزینه احداث باغ صرفه جویی کند، این تنها زمانی امکان‌پذیر است که از یک نهالستان مجوزدار اقدام به خرید نهال میوه گلابی شناسه دار با کارت گارانتی کند.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال