نهال گلابی زودبازده اقتصادی است یا نهال دیربازده؟

نهال گلابی زودبازده اقتصادی است یا نهال دیربازده؟

یکی از دلایل محبوبیت درخت گلابی در بین کشاورزان مراقبت بسیار کم و راحت کشاورزان بعد از کاشت درخت گلابی در طول سال است، درختان پیوندی گلابی به آبیاری خیلی کمی احتیاج دارند، کوددهی درخت گلابی نیز نسبت به درختان دیگر کمتر بوده و در عوض میوه های گلابی دارای طعم منحصر به فرد و بسیار آبدار هست، با توجه به هزینه کم راه اندازی باغ گلابی و تناژ باردهی آن، باید گفت احداث باغ گلابی و فروش میوه آن برای کشاورزان سود آور است.

 

انواع نژاد درخت گلابی

 1. درخت گلابی زود بازده
 2. درخت گلابی دیر بازده

معمولاً کشاورزان به دنبال خرید نهال گلابی زود بازده هستند، چون در پنج یا شش سال اول احداث باغ سرمایه اولیه باغدار جبران می‌شود، البته منظور ما این نیست که درختان گلابی دیر بازده جزو درختان منفی و غیر قابل فروش هستند، بلکه برخی از درختان گلابی دیر بازده آنچنان میوه با کیفیت و مرغوب تولید می‌کند، اگر یک یا دو سال بازدهی آن ها به تعویق بیافتد، هیچ تاثیری در سوددهی باغ گلابی نخواهد داشت.

 

بهترین مکان برای کاشت درخت گلابی

در علم گیاه پزشکی جهت مشخص کردن مکان مناسب و ایده آل برای کاشت درخت گلابی باید چندین مورد را در نظر بگیرد:

 1. میوه گلابی برای رشد بهتر و شیرین شدن احتیاج به حداقل ۸ ساعت آفتاب مستقیم دارد.
 2. اگر زمستان منطقه شما زمستان سرد و یخبندان هست، بهتر است با استفاده از درختان بادشکن از نفوذ سرمای زمستانی به لابلای شاخ و برگ درختان گلابی جلوگیری کنید.
 3. حتماً به رطوبت منطقه توجه داشته باشید، چون رطوبت بیش از اندازه و خشکی غیر استاندارد باعث بیماری زودرس درخت گلابی و کاهش عمر اقتصادی آن خواهد بود.
 4. با اینکه درخت گلابی نیاز آبی کمتری دارد، ولی برای رشد بهتر و آبدار شدن میوه گلابی احتیاج به یک آبیاری استاندارد و روتین دارد و کشاورز باید آن را رعایت کند، بنابراین حتماً به هنگام احداث باغ ذخایر آبی و بارش سالانه باران را مورد بررسی قرار دهید.
 5. از دیگر شرایط مکان مناسب برای کاشت درخت گلابی میزان سازگاری آن با نژاد گلابی است، مناطق مناسب برای احداث باغ گلابی دیرگل ارتفاعات و اقلیم سردسیری است، ولی مناطق مناسب برای احداث باغ گلابی زود گل مناطق گرمسیری است که در آنجا فصل زمستان کوتاه مدت بوده و در فصل بهار هیچ نوع سرما و شوک هوایی وجود ندارد.
 6. وجود سرما و بادهای سرد در ماه فروردین و زمان شکوفه دهی باعث یخ زدن و سوختن شکوفه ‌ها شده و فرایند گرده افشانی با مشکل ایجاد می‌کند.

 

نکته مهم در خرید نهال گلابی

قبل از اینکه توضیحاتی در مورد ارقام نهال زود بازده و دیر بازده برای شما ارائه دهیم، باید تاکید کنیم بهترین نهال برای احداث باغ تجاری گلابی ارقام نهال پیوندی و اصلاح شده است، معمولاً پایه این نهال‌ها به صورت بذری و وحشی رشد می‌کند، بنابراین میزان مقاومت آنها در برابر خشکسالی و ناملایمتی‌های هوا بسیار زیاد است.

در نهالستان‌های تولید کننده پایه نهال گلابی را از نژاد محکم و قوی مانند درخت گلابی جنگلی انتخاب می‌کنند، چون این درختان در برابر آفت زدگی، بیماری باکتریایی و قارچی مقاومت بالایی داشته، از این و باغدار برای نگهداری از باغات خود احتیاج به نهاده و سموم مختلف ندارد.

در این روش سازگاری نهال گلابی با مناطق مختلف افزایش چشمگیری داشته است، همچنین کشاورزانی که به دنبال کاشت درخت گلابی خارجی هستند،  لازم نیست هزینه زیادی صرف خرید درختان وارداتی گلابی کند، چون اکثر درختان گلابی در نهالستان‌های تولید کننده و داخلی کشور به صورت پیوندی و اصلاح شده بومی‌سازی شده و با یک قیمت کاملا مناسب و اقتصادی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

مقایسه گلابی زودبازده و دیربازده

زمان برداشت میوه گلابی 

میوه گلابی را درست قبل از رسیدن کامل برداشت کنید، در مهندسی کشاورزی تاکید شده است، آنها باید سفت و متورم باشند و رنگ پوستشان تغییر کند، این زمان دوره مناسبی برای چیدن میوه درخت گلابی است، از آنجایی که میوه درخت گلابی خاصیت انبارداری ندارد، بنابراین وقتی نیوه گلابی به طور کامل رسیده و باغدار آن را برداشت کند، نهایتاً دو یا پنج روز می‌توان آن را در شرایط خاص نگهداری کرد.

مخصوصاً زمانی هدف کشاورزی از احداث باغ گلابی صادرات آن به کشورهای اطراف است، باید حداقل ۷ تا ۱۰ روز قبل از رسیدن کامل میوه گلابی عملیات برداشت و آن را به پایان برساند، چون پروسه صادرات یک پروسه زمان‌بر بوده و بین ۴۰ تا ۴۵ روز طول می‌کشد تا میوه گلابی به مقصد برسد، برای حفظ سلامت و شادابی میوه گلابی بهتر است زمانی که این میوه به طور کامل نرسیده آنها را از شاخه جدا کرد.

 

انواع نهال گلابی زود بازده را بشناسید

البته امروزه نهال گلابی به صورت اصلاح شده و پیوندی تکثیر می‌شود، اکثر نژادها در همان سال اول و دوم باروری خود را آغاز می‌کند، انواع نهال گلابی زودبازده عبارتند از:

 

نهال گلابی بارتلت

نژاد گلابی بارتلت در سال اول باروری خود را آغاز می‌کنند، البته این تنها یکی از مزیت‌های آن محسوب می‌شود، میوه گلابی بارتلت درشت و آبدار بوده و جزء ارقام تجاری شناخته می‌شود، از اینرو بیشتر باغداران در مناطق مختلف به دنبال خرید نهال گلابی بارتلت و احداث باغ آن هستند، این درخت در هر هکتار ۷۰ تا ۸۰ تن میوه گلابی مرغوب تولید می‌کند، به خاطر پایه کوتاه بودن درخت گلابی بارتلت فاصله ای که برای کاشت آن در نظر گرفته اند تنها ۴ متر است، بنابراین در یک هکتار حداقل ۶۵۰ اصله درخت گلابی بارتلت جای می‌گیرد.

 

نهال گلابی سردرودی

باغدارانی که باغات آن آنها در مناطق کوهپایه‌ای قرار گرفته است، می‌توانند نهال گلابی سردرودی را خریداری کنند، این درخت بومی کشور ایران و مختص آذربایجان شرقی است، به خاطر دیرگل بودن برای کاشت در مناطق سردسیری و ارتفاعات بالای ۱۰۰۰ متر مناسب بوده و باردهی زیادی دارد، این درخت علاوه بر بازدهی بالا در برابر انواع بیماری‌های باکتریایی و قارچی از خود مقاومت نشان می‌دهد.

مقایسه گلابی زودبازده و دیربازده

نهال گلابی دم کج

نهال گلابی دم کج به صورت پیوندی و اصلاح شده بر پایه درخت گلابی جنگلی تکثیر می‌شود این درخت سیستم دفاعی قوی داشته و نسبت به خشکسالی و بافت خاک مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهد، عمر اقتصادی درخت گلابی دم کج حداقل ۸۰ سال است، در صورت سازگار بودن با محیط و مدیریت صحیح کشاورز این رقم افزایش پیدا می‌کند، نیاز آبی درخت گلابی دوم کج کمتر است و هر ۱۵ روز یکبار می‌توان آبیاری آن را انجام داد.

 

نهال گلابی اسپادانا

نهال گلابی اسپادانا علاوه بر اینکه زود بازده بوده، پربار نیز هست، این درخت در هر هکتار ۷۰ تا ۸۰ تن میوه صادراتی تولید می‌کند، غیر بومی کشور ایران بوده و خاستگاه اصلی آن مربوط به کشور فرانسه است، نباید فراموش کنیم درخت گلابی اسپادانا میوه های سنگین وزن تولید می‌کند، البته این درخت دیررس بوده بنابراین مناطقی که زمستان طولانی مدت دارند برای کاشت میوه درخت گلابی اسپادانا چندان مناسب نیست.مقایسه گلابی زودبازده و دیربازده

 

نهال گلابی بیروتی

حداقل عمر اقتصادی نهال گلابی بیروتی ۸۰ سال است، این درخت سازگاری زیادی با مناطق مختلف کشور از خود نشان می‌دهد، علاوه بر باروری بالا باید به کیفیت و مرغوبیت بالای میوه های تولیدی نیز اشاره کرد، میوه گلابی بیروتی شیرین بوده و بافت ترد دارد، نگهداری راحت و کم هزینه درختان میوه گلابی بیروتی باعث شده در بین کشاورزان طرفداری زیادی داشته باشد.

 

انواع نهال گلابی دیر بازده را بشناسید

البته باید خاطر نشان کرد تعداد نهال‌هایی که در نهالستان‌های کشور ایران وجود دارد بیشتر از ۴۰ نوع است، اما در اینجا فقط چند نمونه را برای آگاهی کشاورزی معرفی می‌کنیم، نهال گلابی دیر بازده تنها یک یا دو سال دیرتر از درختان دیگر شکوفه دهی خود را آغاز می‌کند، میوه تولید شده آنها به اندازه باکیفیت است که مورد توجه اغلب کشاورزان قرار گرفته است.

 

نهال گلابی مشو

نهال گلابی مشو بومی کشور ایران است، این درخت دیرگل بوده و به خاطر دیرگل بودن می‌توان در مناطق نیمه گرمسیری، معتدل، نیمه سردسیری و سردسیری همچنین در ارتفاعات بالا آن را کاشت کرد که هیچ مشکلی برای باغدار به وجود نمی‌آید، درخت گلابی مشو باردهی خیلی بالایی داشته و از دلایل پر فروش نهال گلابی مشو می‌توان به طول عمر اقتصادی طولانی آن اشاره کرد، البته نباید کیفیت و مرغوبیت میوه های آن را فراموش کنیم.

 

نهال گلابی کروز

نهال گلابی کروز سه سال بعد از کاشت باروری خود را آغاز می‌کند، شاید این سه سال برای باغداران طولانی مدت باشد، در عوض میوه ای که درخت گلابی کروز تولید می‌کند کیفیت بالایی داشته، همچنین میزان تناژ میوه تولیدی گلابی کروز بین ۷۵ تا ۸۰ تن در هکتار است؛ پس کشاورز به راحتی می‌تواند دو سال تاخیر میوه دهی این درخت را جبران کند، نهال گلابی کروز بومی کشور آمریکا است، ولی توسط نهالستان‌های کشور ایران به صورت پیوندی و اصلاح شده بر پایه درخت گلابی جنگلی تولید و با یک قیمت منصفانه در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

 

نهال گلابی فورل

نهال گلابی فورا بومی کشور فرانسه است، این درخت ۸۰ سال عمر اقتصادی داشته و برای کاشت در مناطق معتدل گزینه مناسبی محسوب می‌شود، هیچ محدودیت ارتفاعی نداشته ولی بهتر است دمای تابستان حرارت زیادی نداشته و زمستان یخبندانی را تجربه نکند، میوه های تولیدی درخت گلابی فورل درشت و سنگین وزن هستند، هر کدام از آنها ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرم وزن دارد، از این رو در یک هکتار می‌توان بین ۶۵ تا ۷۵ تن میوه باکیفیت و صادراتی برداشت کرد، نباید فراموش کنیم سیستم دفاعی درخت گلابی فورل بسیار قوی است.

مقایسه گلابی زودبازده و دیربازده

 

گرده افشانی درخت گلابی

بدون در نظر گرفتن تقسیم‌بندی‌های درخت گلابی باید بگوییم این درخت با اینکه تک پایه است ولی برای احداث باغ تجاری و اقتصادی آن احتیاج به به رقم گرده افشان دارد، کاشت گروهی و استفاده از یک نژاد مکمل باعث می‌شود، میزان باروری درختان گلابی تا چند برابر افزایش داشته باشد، البته باغداران برای انتخاب  رقم گرده افشان نیز باید چند نکته را کاملاً رعایت کنند.

 1. زمان شکوفایی و گلدهی درخت گلابی هدف درست همزمان با زمان شکوفایی و گلدهی درخت گلابی گرده افشان باشد تا گرده هایی که از طریق گل‌های نر تولید می‌شود توسط گل‌های ماده پذیرا شود.
 2. معمولاً برای تاثیر بیشتر گرده افشانی درختان گرده افشان را در قسمت‌هایی از باغ کاشت می‌کنند که در مقابل نور خورشید بوده، همچنین امکان وزش باد وجود داشته باشد، در واقع گرما و وزش باد دو عامل اصلی موفقیت گرده افشان‌ها است.
 3. برای تاثیر بیشتر فرایند گرده افشانی کشاورزان بهتر است از حشرات گرده افشان مخصوصاً زنبور عسل استفاده کنند، کندو‌های زنبور عسل به عنوان یک درآمد جانبی محسوب  می‌شود.

 

کلام آخر

کشاورزان برای احداث باغ تجاری گلابی باید اطلاعاتی پیش نیاز خود را تا چند برابر افزایش دهند، اگر حجم آگاهی و اطلاعات آنها افزایش چشمگیری داشته باشد باعث می‌شود تا از اتلاف سرمایه آنها جلوگیری شده و هرچه سریعتر به هدف خود برسند، اولین اقدام برای کشاورزان شناختن ارقام‌هایی است که با مناطق آنها سازگاری داشته باشد.

مهمترین فاکتور کشاورزان به هنگام خرید نهال گلابی باید رعایت کنند، میزان کیفیت و نوعی تکثیر درخت گلابی است، از نظر مهندسین کشاورزی درختان گلابی که بر پایه درخت جنگلی و وحشی به صورت اصلاحی و پیوند شده تکثیر می‌شوند، کیفیت بیشتری خواهد داشت، باروری آن تا چند برابر افزایش می‌یابد.

باغدارانی که تجربه کافی در زمینه کشاورزی ندارند، بهتر است نهالستان و مراکز معتبر را شناسایی  کنند تا از مشاوره و کمک آنها از یک تا صد احداث باغ گلابی را بهره ببرند، البته در مراکز تولید کننده مشاوره پس از فروش کاملاً رایگان بوده و کشاورزان هیچ‌گونه هزینه‌ای بابت آن پرداخت نخواهند کرد.

جهت استعلام قیمت نهال گلابی شناسه دار به همراه کارت گارانتی، همچنین آشنایی با خرید اینترنتی و غیر حضوری می‌توانید به سایت نهالستان‌های مجوز دار مانند برتر نهال مراجعه کرده و با کارشناسان آنها در ارتباط باشند تا اطلاعات لازم را کسب کنند.

 

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال