درباره نهال گلابی سیبری چه می‌دانید؟

درباره نهال گلابی سیبری چه می‌دانید؟

یکی از ارقام نهال گلابی که به عنوان نهال سردسیری معروف است، می‌توان به نهال گلابی سیبری اشاره کرد، بهترین مناطق برای احداث باغ درخت گلابی سیبری ارتفاعات و مناطق کوهستانی بوده، مکان‌هایی که باغداران به خاطر سرما و فشار هوا نمی‌توانند ارقام دیگر گلابی را کشت کنند، بهتر است با نها ل گلابی سیبری آشنا شوند.

 • میوه گلابی سیبری طعم ملس و کمی ترش داشته و آبدار است، معمولاً افرادی که به دنبال تجربه یک طعم جدید گلابی هستند باید میوه نهال گلابی سیبری را امتحان کنند‌.
 • نهال گلابی سیبری قد کوتاه دارد در عوض تاج آن پر از شاخ و برگ است، بنابراین باغداران باید هرس آن را سالانه به طور دقیق و علمی انجام دهند.
 • یکی از مهمترین ویژگی‌های مثبت نهال گلابی سیبری می‌توان به ماندگاری آن بر روی شاخه اشاره کرد، یکی از معضلات دیگر نژادها این است که میوه گلابی بعد از رسیدن بلافاصله از شاخه جدا می‌شود، در حالی که میوه گلابی سیبری تا مدتی می‌تواند بر روی شاخه باقی مانده و کشاورز آن را بچیند.
 • البته نباید فراموش کنیم میوه درخت گلابی سیبری خاصیت انبارداری دارد، یعنی در شرایط مناسب و مدیریت شده می‌توان میوه گلابی سیبری را تا ۶ ماه در انبار نگهداری کرد.

خاستگاه اصلی نهال گلابی سیبری

خاستگاه اصلی نهال گلابی سیبری مناطق سیبری است، ولی به خاطر جایگاه نهال گلابی سیبری در بین کشاورزان ایرانی مخصوصاً در منطقه اصفهان، اغلب کشاورزان فکر می‌کنند خاستگاه اصلی نهال گلابی سیبری شهر اصفهان در کشور ایران است، در هر حال باید قبول کنیم میزان مقاومت درخت گلابی در برابر سرما به اندازه زیاد است که اکثر باغداران به دنبال خرید نهال گلابی سیبری و احداث باغ آن هستند.گلابی سیبری- برتر نهال

پایه اصلی نهال گلابی سیبری

مطمئناً یکی از روش های تکثیر که بر روی عملکرد درخت گلابی سیبری تاثیر مثبتی گذاشته و استقامت درخت گلابی را افزایش می‌دهد، از نظر علم گیاه پزشکی تکثیر آن به روش پیوندی و اصلاح شده بر پایه گلابی جنگلی است، در واقع با این کار نه تنها سیستم دفاعی این درخت در برابر سرما و یخبندان ارتقاء می‌یابد، بلکه در برابر آفات و بیماری نیز مقاومت خوبی از خود نشان خواهد داد.

ویژگی نهال گلابی سیبری

البته نهال گلابی سیبری ویژگی متفاوت خیلی زیادی دارد و ما در اینجا به چندین مورد از آنها اشاره خواهیم کرد:

 • نهال گلابی سیبری پربار است، البته میوه های آن کوچکتر از نژادهای دیگر بوده ولی در هر هکتار حداقل ۶۰ الی ۸۰ تن باردهی مفید و اقتصادی را تجربه می‌کند.
 • نهال گلابی سیبری عمر اقتصادی طولانی دارد، به طوری که در شرایط مناسب محیط زیستی و مدیریت صحیح کشاورز باغ گلابی سیبری ۸۰ سال پیاپی باردهی مفید را تجربه خواهد کرد.
 • نهال گلابی سیبری زود بازده است.
 • نهال گلابی سیبری دیرگل است.

آب و هوای مناسب برای کاشت درخت گلابی سیبری

همانطور که اشاره کردیم این درخت سردسیری به خاطر مقاومت بالایی که در برابر سرما و یخبندان از خود نشان می‌دهد، همچنین به خاطر دیرگل بودن بهترین آب و هوا برای کاشت آن مناطقی با اقلیم سردسیری است، یعنی باغداران این منطقه بدون دغدغه خاطر می‌توانند مراحل مربوط به خرید نهال گلابی و احداث باغ آن را طی کنند، مخصوصا اینکه نهال گلابی سیبری در نهالستان‌های معتبر به روش پیوندی و اصلاح شده بر دابه نهال جنگلی تکثیر می‌شود، مقاومت آن دو چندان بوده و باغدار برای مراقبت از این درخت احتیاج به صرف هزینه گزاف نخواهد بود.

فاصله مناسب برای کاشت درخت گلابی سیبری

با توجه به اینکه درخت گلابی سیبری جزو درختان کوتوله محسوب می‌شود، هم چنین مناطقی که باغ آن را احداث می‌کنند جزو مناطق سردسیری است، بنابراین فاصله‌ای مناسب برای آن به گونه ای است تا سرما و برودت هوا در بین درختان نفوذ نکند، از نظر علم گیاه پزشکی استفاده از الگوی کشت مربعی با فاصله ۴ متر یا الگوی کشت مستطیلی با فاصله ۳ در ۴ متر برای باغات درخت گلابی سیبری تاثیر مثبتی دارد.

خاک مناسب برای کاشت درخت گلابی سیبری

اگر بافت خاک باغ شما سفت و محدود کننده است، بهترین روش برای خاک ورزی و آماده سازی کردن خاک استفاده از روش گودبرداری است، در این روش ۱۰ درصد از ماسه و پنجاه تن کود دامی پوسیده، کود برگ و مواد هوموسی به خاک اضافه می‌کنند، همین امر باعث سبکتر شدن خاک تا عمق ۲ متر می‌شود، وجود لایه های تنفسی در عمق خاک باعث شده تا ریشه درخت گلابی به راحتی تنفس کرده و در عمق زمین گسترش یابد و همین امر عمر اقتصادی درخت گلابی سیبری را افزایش خواهد داد.

زمان مناسب و سازگار برای کاشت درخت گلابی سیبری

بهترین زمان برای فروش نهال گلابی سیبری و احداث باغ آن اواخر آذر در فصل پاییز است، همچنین اواخر فصل زمستان گزینه مناسبی برای منتقل کردن نهال گلابی سیبری محسوب می‌شود، چون مناطق سردسیری و ارتفاعات زمستان طولانی مدتی دارند، در این مناطق درختان سریعتر به خواب زمستانی فرو رفته و دیرتر از خواب زمستانی بیدار می‌شوند، پس باغداران باید به این نکته توجه کنند، بازه زمانی احداث باغ تجاری سیبری ۱۰ تا ۱۵ روز در فصل پاییز سریعتر انجام شده و در فصل زمستان هنوز برودت هوا وجود دارد انجام نمی‌شود، بلکه اواخر فصل زمستان گزینه مناسبی برای کاشت درخت گلابی سیبری است.گلابی سیبری- برتر نهال

کود مناسب برای نهال گلابی سیبری

با اینکه مدام بر روی مقاومت و سیستم دفاعی قوی نهال گلابی سیبری تاکید می‌کنیم، ولی برای باردهی بهتر و عملکرد مناسب همچنین افزایش عمر اقتصادی این درخت توصیه شده از کود مناسب گلابی استفاده کنید، بهترین کود برای درخت گلابی کود حاوی کلسیم، پتاسیم نیتروژن و فسفر است.

ارتفاع درخت گلابی سیبری در طول عمر

درخت گلابی سیبری جزو درختان کوتوله شناخته شده، به طوری که ارتفاع آن در شرایط کاملا مناسب و بهترین رسیدگی بین ۴ تا ۵ متر است، نزدیک بودن تاج درخت گلابی به سطح زمین باعث شده تا در فصل زمستان سرمای زمستانی و برودت هوا تاثیر منفی بر روی آن نداشته و باغدار هیچ تلفاتی را متحمل نشود.

هرس درخت گلابی سیبری

تاج درخت گلابی سیبری شاخ و برگ زیادی دارد اگر هرس سالانه آن فراموش شود، باعث شلوغ شدن بیش از اندازه تاج و بروز انواع بیماری و آفت زدگی خواهد شد، همچنین به خاطر نرسیدن نور خورشید و جریان نداشتن گردش هوا کمیت و کیفیت میوه های تولیدی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

نیاز سرمایی لازم برای خواب زمستانی درخت گلابی سیبری

درخت گلابی سیبری برای اینکه بتواند خواب زمستانی خود را به راحتی گذرانده و سرمای زمستان تاثیر منفی بر روی شاخه های آن نداشته باشد باید دوره سرمایی لازم را بگذراند، نیاز سرمایی لازم برای خواب زمستانی درخت گلابی سیبری ۵۰۰ تا ۱۳۰۰ ساعت بازه دمای کمتر از ۷ درجه سانتیگراد است.

عمر مفید نهال گلابی سیبری

یکی از دلایل تاثیر گذار بر روی قیمت نهال گلابی سیبری عمر مفید و اقتصادی درخت گلابی است، عمر مفید این نهال در شرایط مناسب حداقل ۸۰ سال بوده یعنی باغدا  ۸۰ سال فرصت دارد تا از درآمد سالانه آن بهره ببرد.

سن حیات نهال گلابی سیبری

سن حیات درخت گلابی سیبری بیشتر از ۱۰۰ سال است، البته عوامل زیادی بر روی سن حیات این درخت تأثیر مثبت می‌گذارد، سازگاری درخت گلابی سیبری با شرایط محیط زیست همچنین نحوه نگهداری و مراقبت  کشاورز از باغات گلابی باعث می‌شود تا این رقم افزایش پیدا کند.

میزان وزن هر میوه درخت گلابی سیبری

هر میوه درخت گلابی سیبری ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم وزن دارد یعنی در یک کیلوگرم می توان ۴ تا۵ عدد میوه گلابی را داد، هرچه کوددهی و آبیاری باغات گلابی سیبری به خوبی انجام شود کیفیت میوه تولیدی نیز افزایش پیدا کرده و همین امر باعث پر رونق بودن باغ کشاورز خواهد شد.

ارتفاع  از سطح دریا مناسب کاشت نهال

ارتفاعات و مناطق سردسیری اقلیم مناسبی برای احداث باغ نهال گلابی سیبری محسوب می‌شود، بهتر است قبل از خرید نهال گلابی سیبری حتما به این موضوع دقت داشته باشید و با کارشناسان نهالستان مشورت کنید، ارتفاع ۱۲۰۰ تا ۳۰۰۰ متر گزینه مناسبی برای احداث باغ تجاری نهال گلابی سیبری محسوب می‌شود.

مصونیت و مقاومت درخت گلابی سیبری در برابر آفات و بیماری ها

از دلایل مهم تاثیرگذار بر روی قیمت نهال گلابی سیبری می‌توان به مصونیت و مقاومت این درخت در برابر آفات و بیماری‌ها اشاره کرد مخصوصاً درختانی که به صورت پیوندی و اصلاح شده بر پایه گلابی جنگلی تکسی شده باشم مقاومت آنها دو برابر خواهد بود، از دلایل محبوبیت درخت گلابی سیبری می توان به مقاومت آن در برابر بیماری پسیل گلابی اشاره کرد.

تنها بیماری که درخت گلابی نسبت به آن حساس است و باعث خسارات بیش از اندازه به باغات گلابی می‌شود، باید به آفت آتشک اشاره کرد، این آفت مستقیماً بر شکوفه های درخت تاثیر منفی گذاشته و همین امر باعث کاهش تناژ تولیدی میوه گلابی سیبری می‌شود.

میزان باردهی و برداشت محصول درخت گلابی سیبری در هر هکتار

از دلایل پر فروش نهال گلابی سیبری باید به میزان باردهی و برداشت محصول این درخت در هر هکتار اشاره کرد، در یک هکتار زمین حدود ۶۰۰ اصله نهال گلابی جای می‌گیرد، میوه گلابی آبدار هست، اگر آبیاری باغات گلابی به خوبی انجام شود به صورت تضمینی می‌توان گفت کشاورز در هر هکتار حداقل ۶۰ الی ۸۰ تن میوه صادراتی و مرغوب برداشت خواهد کرد.

شروع باردهی محصول درخت گلابی سیبری

درخت گلابی سیبری به صورت پیوندی و اصلاح شده زودبازده بوده، همین امر باعث پر فروش نهال گلابی سیبری شده است، این درخت دو سال بعد از کاشت باروری خود را آغاز کرده و از سال پنجم باروری اقتصادی آن شروع می‌شود، همین امر باعث شده تا کشاورزان سریعتر سرمایه اولیه خود را به دست بیاورند.

گلابی سیبری- برتر نهال

رقم مناسب برای گرده افشان درخت گلابی سیبری در صورت نیاز

درخت گلابی سیبری برای داشتن باروری اقتصادی احتیاج به رقم گرده افشان دارد، معمولا از هر ۱۰ درخت هدف حداقل یک رقم گرده افشان کاشت می‌شود، بهترین گرده افشانی که برای نهال گلابی سیبری در نظر گرفتند گلابی شاه میوه یا درخت گلابی درگزی است.

مدت آبیاری گلابی سیبری

نیاز آبی درخت گلابی سیبری در زمان رشد بیشتر است ولی بعد از رسیدن به بلوغ نیاز آبی کاهش پیدا می‌کند به طور متوسط برای یک هکتار حداقل ۵۰۰۰ متر مکعب است، فاصله که برای آبیاری باغات گلابی سیبری در نظر گرفتند هر ۱۵ روز یکبار است.

روش صحیح آبیاری درخت گلابی سیبری

روش صحیح و تاثیرگذار برای آبیاری باغات درخت گلابی سیبری استفاده از روش‌های نوین تحت فشار است، از این رو توصیه می‌شود قبل از احداث باغ تجاری حتماً باغ را به یکی از سیستم های آبیاری مجهز کنید از جمله این سیستم‌ها می‌توان به سیستم نشتی، قطره‌ای و بارانی اشاره کرد.

زمان گلدهی درخت گلابی سیبری

دلیل اصلی که درخت گلابی سیبری را به عنوان یک درخت سردسیری می‌شناسند زمان گلدهی این درخت بوده و تأثیر بسزایی در فروش نهال گلابی سیبری دارد، شکوفه دهی درخت گلابی سیبری اواخر فروردین را آغاز شده پس هوای سرد و متشنج تاثیر منفی بر روی آن نمی‌گذارد.

گلابی سیبری- برتر نهال

زمان برداشت میوه درخت گلابی سیبری

شکل میوه گلابی سیبری  گرد و شبیه سیب بوده رنگ آن تقریباً سبز مایل به زرد است، دارای سلول شنی زیادی است و طعم ملس و ترش آن مورد پسند بسیاری از افراد بوده، با آغاز فصل پاییز زمان برداشت میوه درخت گلابی سیبری آغاز می‌شود، به خاطر ماندگاری بالایی که بر روی شاخه ها دارد باغداران هیچ عجله ای برای برداشت میوه گلابی سیبری ندارند،جهت حفظ کیفیتی میوه بهتر است بلافاصله بعد از رسیدن میوه عملیات برداشت و آن را به پایان برسانید.

خرید نهال گلابی سیبری

برای تهیه درخت گلابی سیبری باغداران نباید کار چندان سختی انجام دهند، کافی است به سایت اینترنتی نهالستان‌های مجوز دار و تولید کننده مانند برتر نهال مراجعه کرده و با کارشناسان فروش این نهالستان در ارتباط باشند، مشاوران در تمامی ساعات روز آماده جوابگويي به سوالات کشاورزان هستند، آنها کاملاً رایگان و بدون دریافت هیچ گونه هزینه ای مراحل احداث باغ همچنین بهترین نهال گلابی را برای کشاورزان معرفی خواهند کرد

قیمت نهال گلابی سیبری

برای آگاهی از قیمت نهال تضمینی درخت گلابی سیبری از کارشناسان نهالستان درخواست کاتالوگ داشته باشید تا قیمت به روز آن را در برای شما اعلام کنند،  البته به هنگام تهیه نهال گلابی حتما این درخت را به همراه کارت گارانتی و کارت سلامت به صورت شناسه دار از از آنها بخواهید.

 

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

2 پاسخ به “درباره نهال گلابی سیبری چه می‌دانید؟”

 1. یزدان پناه غلامرضا گفت:

  باسلام و احترام :
  تشکر از راهنمایی های خوب و مفید ی که برای خواننده گذاشته اید چنان چه حدودا ۵۰ هکتار زمین درمنطقه کوهرنگ اصفهان خواستیم ایجاد کنیم شما ۳۰ الی ۳۵ هزار درخت دارید ؟ و تقریبا درختها چون عمده از جنس سبری میخوام دونه ای جقدر میشه چون از الان میخوام زمین را آماده کنم باید به بودجه ام فکر کنم

  • برتر نهال گفت:

   سلام دوست عزیز بله تولیدات شرکت ما سالانه بالای ۱ میلیون اصله نهال هست
   از هر رقمی که بخواهید موجود داریم
   برای راهنمایی بیش‌تر و پیش خرید با همکاران ما تماس بگیرید
   09141832393
   09144501003
   09144501007
   09144501008
   09144501009

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال