نیاز درخت گلابی به گرده افشان چگونه است؟

نیاز درخت گلابی به گرده افشان چگونه است؟

با اینکه اکثر نژاد گلابی خود بارور هستند، ولی برای باردهی بهتر که کیفیت تجاری داشته باشد احتیاج به رقم گرده افشان دارد، مطمئناً کسانی که می‌خواهند مراحل احداث باغ تجاری و مدرن را طی کنند، باید نسبت به رقم گرده افشان درخت گلابی نیز اطلاعات جامع و کاملی به دست بیاورند، هرچه این اطلاعات دقیق و علمی تر باشد به همان اندازه میزان باروری باغ گلابی از لحاظ کیفی و کمی افزایش پیدا خواهد کرد.

نیاز درخت گلابی به گرده افشان چگونه است؟

فرایند گرده افشانی در درختان گلابی چگونه است؟

درختان گلابی گلهایی تولید می‌کنند که دارای اندام های تناسلی نر و ماده به ترتیب بساک و کلاله هستند، بساک گرده تولید می‌کند و کلاله حاوی تخمک است، گرده باید از بساک به کلاله منتقل شود، این معمولاً توسط حشرات انجام می شود که گل‌ها برای جذب آنها طراحی شده‌اند، هنگامی که یک دانه گرده به کلاله می‌رسد، شروع به تشکیل لوله گرده می‌کند، از اینجا دو چیز ممکن است اتفاق بیفتد،

 • دانه ناسازگار: اگر دانه گرده ناسازگار باشد، آنزیمی تولید می‌شود که از رشد لوله گرده جلوگیری کرده و از لقاح جلوگیری می‌کند.
 • دانه سازگار: اگر دانه سازگار باشد، لوله گرده در کلاله رشد کرده و اسپرم را روی تخمک‌ها رسوب می‌کند، سپیس تخمک‌های بارور شده به میوه تبدیل می‌شوند.

زمانی گرده ممکن است ناسازگار باشد اگر از یک درخت ناسازگار آن را دریافت کرده و دچار مشکل تریپلوئید شود، به این نوع درختان، انواع نهال گلابی غیر سازگار می‌گویند، ولی درختان گلابی خود بارور و خود سازگار از این جهت متفاوت هستند که گرده‌ای را تولید می‌کنند که تخمک‌های خود را بارور می‌کند، گاهی حتی با خرید نهال گلابی گرده افشار فرایند گرده افشانی به درستی انجام نمی‌شود ولی دلیل این فرایند چیست و چرا باردار نمی‌تواند میوه با کیفیت تولید کند؟

به عنوان یک کشاورز حتماً به تاریخ دقیق گلدهی درختان گلابی در منطقه خود توجه ویژه‌ای داشته باشید، درست است که در جدول بندی‌های موجود زمان گلدهی انواع نهال گلابی مشخص شده است ولی تاریخ گلدهی به اکوسیستم منطقه بستگی دارد، زمانی که دمای هوا به مثبت ۵ درجه رسید، درختان گلابی از خواب زمستانی بیدار شده و شروع به متورم شدن شاخساره‌های آن می‌شود، پس دو عامل ژنتیکی و عوامل محیطی تاثیر بسزایی در شکوفایی درخت گلابی دارد.

رقم گرده افشانی که در باغ کاشته می‌شود باید دقیقاً همزمان با نهال گلابی هدف شکوفا شده و گرده‌های خود را آزاد می‌کنند، اگر نهال گرده افشان گلابی زودتر از موعد مقرر گرده‌های خود را آغاز کند یا گرده افشانی خود را با تاخیر شروع کند، زمانی است که گل‌های ماده بسته شده و هیچگونه گرده‌ای را قبول نمی‌کند، معمولاً برای حل این مشکل توصیه می‌شود که زمان خرید نهال گلابی گرده افشان از سه نژاد نهال گلابی زود گل، نهال گلابی میان گل و نهال گلابی دیر گل به عنوان گرده افشان خریداری شود، تا در تمام دوره‌ای که گل‌های ماده باز است گرده‌های آزاد در هوا وجود داشته باشد.

یک سوالی که معمولا کشاورزان زیاد  می‌پرسند این است: «چگونه بفهمم درخت من به خوبی بارور شده است؟» میوه گلابی که با گرده افشانی تولید می‌شوند کیفیت بهتری دارند از لحاظ ظاهری میوه‌های گرده افشانی شده دارای قطر زیاد، سنگین وزن و دانه‌های زیادی هستند، میوه‌هایی که گرده افشانی تشده‌اند ضعیف، کوچک و از لحاظ ظاهری بد شکل هستند، به خاطر همین است که کارشناسان نهالستان زمان فروش نهال گلابی تاکید می‌کنند تا از رقم گرده افشان استفاده کنید چون کیفیت تجاری محصول تولید شده را تا حد زیادی ارتقا می‌دهد.

از دیگر سوالات رایج در بین کشاورزان این است که «آیا گونه‌های مختلف گلابی می‌توانند یکدیگر را گرده افشانی کنند؟» انواع نهال گلابی آسیایی (Pyrus pyrifolia ) قادر هستند با انواع نهال گلابی اروپایی (Pyrus communis ) و بالعکس گرده افشانی سازگاری داشته باشند، البته روش‌هایی دیگری نیز برای بهبود گرده افشانی درختان گلابی وجود دارد:

 1. زنبور عسل و حشرات گرده افشان: زنبورها همچنین ترجیح ذاتی برای گل‌های بنفش و آبی دارند که بیشترین غلظت شهد را دارند، بنابراین عاقلانه نیست، گل‌هایی مانند اسطوخودوس را در نزدیکی باغ خود بکارید، چون درخت گلابی گل‌های سفید کم‌رنگی تولید می‌کند، وجود علف های هرز مانند قاصدک (Taraxacum officinale ) و علف جوجه (Stellaria media ) نیز می تواند حواس زنبورها را پرت کند، بنابراین بهتر است سر آنها را جدا کنید.
 2. گاهی کشاورزان به دنبال پیوند زدن یک شاخه از درخت رقم گرده افشان یا درخت گلابی نر به درختان هدف هستند.
 3. در خرید نهال گلابی نیز باید دقت زیادی شود، درختان گلابی پیوندی قدرت خود سازگاری و خودباوری بالاتری نسبت به درختان فعالی دارند و میوه های تولید شده نیز کیفیت بیشتری دارد.
 4. در برخی از باغات نیز از باکس‌های گرده افشان استفاده می‌شود.

همچنین برای مطالعه گرده افشانی نهال گلابی اینجا کلیک کنید.

نیاز درخت گلابی به گرده افشان چگونه است؟

تاثیر گرده افشانی در میزان باردهی گلابی در هکتار

در صورتی که باغدار بتواند بهترین نهال گلابی را از نهالستان معتبر خریداری کرده و شرایط ایده‌آل کشاورزی را برای باغ گلابی فراهم سازد که هیچگونه عامل بازدارنده وجود نداشته باشد، همچنین فرایند گرده افشانی باغ گلابی به خوبی انجام شود، مطمئنا باغ گلابی باردهی بسیار اقتصادی را تجربه خواهد کرد، طبق بررسی‌های انجام شده در یک هکتار می‌توان ۷۰ الی ۸۰ تن میوه با کیفیت صادراتی برداشت کرد که یک رقم قابل توجه برای کشاورزان محسوب می شود، پس به هنگام احداث باغ گلابی و خرید نهال گلابی به موارد زیر توجه کنید:

 • نهال گلابی حتماً با شرایط اکوسیستم منطقه سازگاری داشته باشد.
 • نیاز آبی نهال گلابی را مورد بررسی قرار دهید.
 • درخت گلابی برای اینکه در فصل بهار رشد بهتری داشته باشد نیاز سرمایی خاصی دارد مطمئن باشید که زمستان منطقه شما می‌تواند این نیاز سرمایی را برطرف سازد.
 • به گرده افشان نهال گلابی توجه کنید.
 • حساسیت‌ها و ضعف نهال گلابی را به خوبی بشناسید با توجه به سابقه منطقه خود مراقب بیماری و آفاتی که باغ گلابی را تهدید می‌کند باشید.
 • نهال گلابی خریداری شده دارای تضمین قیمت و تضمین کیفیت باشد.

همچنین برای مطالعه : درباره نهال گلابی سیبری چه می‌دانید؟ اینجا کلیک کنید.

نیاز درخت گلابی به گرده افشان چگونه است؟

کلام آخر

برای کسب اطلاعات بیشتر برای احداث باغ گلابی و نحوه گرده افشانی آن می‌توانید به سایت برتر نهال مراجعه کرده و با کارشناسان این مرکز در ارتباط باشید، همچنین برای اطلاع از قیمت نهال گلابی و نحوه خرید اینترنتی و سفارش غیرحضوری آن کارشناسان نهالستان آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی برای شما هستند.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال