اصول آبیاری درخت انار + معرفی 3 روش کاربردی

اصول آبیاری درخت انار + معرفی 3 روش کاربردی

آب نیاز حیاتی و اساسی هر گیاهی اعم از درخت و یا گیاهان زراعی است و احداث باغ بدون وجود آب کافی برای آبیاری و بر طرف کردن نیاز آبی درختان امری تقریبا غیر ممکن است بنابراین هنگام احداث باغ و خرید نهال انار باید دسترسی به منابع آبی کافی برای بر طرف نمودن نیاز آبی درخت را مورد توجه قرار دهید.

با این وجود گیاهان مختلف از نظر میزان آب مصرفی با یکدیگر بسیار متفاوت و متنوع هستند این امر با توجه به نیاز آبی گیاهان مختلف و شرایط محیطی که گیاه در آن رشد می­کند بسیار متفاوت است و نیاز به بررسی ویژه دارد.

آبیاری در درختان انار

درخت انار یکی از درختان مقاوم به کم آبی است و در برابر خشکسالی حساسیت کمتری دارد اما نباید فراموش کنیم که این امر به معنی بی نیاز بودن درختان انار به آب نیست، زیرا هر درختی نیاز آبی ویژه­ایی دارد که باید برطرف شود.

برای آبیاری درختان میوه مانند درخت انار بایستی نکات متعددی رعایت شود تا درخت دچار آسیب نگردد از جمله این نکات می­توان به دور آبیاری، میزان آب مصرفی در هر دوره از آبیاری، نحوه­ی صحیح آبیاری و روش آبیاری مناسب هر درخت اشاره نمود.

بایستی گفت که درخت انار از جمله درختانی است که به دور آبیاری بسیار حساس است و آبیاری منظم و برنامه ریزی شده موجب افزایش کیفیت و بازار پسندی و همچنین کمیت میوه­ی درخت انار می­گردد.

آبیاری درخت انار

فاکتورهای تاثیرگذار بر آبیاری درختان انار

در آبیاری هر درختی عوامل متعددی تاثیرگذار هستند که شناخت این عوامل بسیار مهم و حیاتی است زیرا موجب افزایش عملکرد درخت انار می­گردد که در زیر برخی از مهم­ترین این عوامل آورده شده است.

1 . رقم درخت انار : می­دانیم امروزه نهالستان­های معتبر از طریق به نژادی ارقامی را تولید می‌کنند که نیاز آبی کمتری داشته باشند و این مهم با توجه به بحران کم آبی در کشور بسیار حائز اهمیت است و این مهم در قیمت نهال انار بسیار تاثیر گذار است

2 . شرایط آب و هوایی : باید دقت کنید که درختان در شرایط آب و هوایی مختلف نیاز آبی متفاوتی خواهند داشت و هنگام تعیین میزان آب مورد استفاده برای هر درخت باید شرایط آب و هوایی را در نظر بگیرید به عنوان مثال در مناطقی که بارندگی مناسب رخ می­دهد به دلیل وجود رطوبت زیاد موجود در خاک میزان آب مورد نیاز درخت کمتر و بر عکس در مناطق خشک که بارندگی­ها اندک است این میزان افزایش می­یابد.

3 . خاک : یکی از عوامل موثر در آبیاری بافت خاک است به طوری که خاک­هایی که دارای بافت سنگین مانند خاک رسی به آب کمتر و در مقابل خاک­هایی که بافت سبکی دارند مانند بافت شنی چون توانایی نگه داری رطوبت کمتری دارند به آب بیشتری احتیاج دارند.

4 . : سن درخت انار: باید گفت که نهال انار و درختان جوان تا حدود دو تا سه سالگی به منظور افزایش سیستم ریشه به حجم و دفعات بیشتر آبیاری نیامند هستند که با افزایش سن درخت و گسترش ریشه این میزان کاهش می­یابد.

5 . روش آبیاری: می‌دانیم که روش­های متنوعی برای آبیاری درختان انار استفاده می­شود که در میزان آب مورد استفاد تاثیر گذارند به طوری که روش­های قدیمی و سنتی مانند روش غرقابی به حجم زیادی آب احتیاج دارند در مقابل روش­های مدرن و جدید مانند روش قطره­ای ضمن افزایش راندمان به حجم بسیار کمتری از آب نیاز دارند.

آبیاری درختان انار در دوره­های مختلف رشدی درخت

 

درخت انار در تمام مراحل رشد به یک میزان به آب و آبیاری کردن احتیاج ندارد بنابراین هنگام آبیاری باید به فصل و مرحله رشدی درخت نیز توجه کنید که مهم­ترین آنها شامل موارد زیر است

  • یخ آب زمستانه : این مرحله که در فصل زمستان صورت می­گیرد معمولا پس از انجام هرس و یا کود دهی باید انجام شود.
  • آبیاری در فصل زمستان : در اواخر فصل زمستان و خواب زمستانی به ویژه در اواسط و یا اواخر اسفند می­بایست آبیاری زمستانه صورت بگیرد البته فراموش نکنید این مرحله از آبیاری بستگی به میزان بارش موجود در منطقه دارد در صورت مساعد بودن بارش­ها نیازی به آبیاری نیست
  • آبیاری در هنگام گلدهی درخت انار : یکی از مراحل حساس برای آبیاری درخت انار زمان گلدهی است که توصیه می­شود در این مرحله از آبیاری قطره­ایی استفاده نمایید زیرا شدت آبیاری در این مرحله موجب ریزش شدید گل­های انار می­شود و به تبعه آن کاهش عملکرد درخت می­گردد بنابراین بهتر آن است از آبیاری کرتی و غرقابی در این مرحله بپرهیزید.
  • آبیاری درخت انار در دوره­ی رشد : در طول این دوره به دلیل شدت تابش آفتاب و افزایش تبخیر و تعرق بهتر است آبیاری با حجم بیشتر و در فواصل منظم صورت بگیرد زیرا تنش آبی در دوره­ی رشد ممکن است موجب آفتاب سوختگی و ریزش میوه گردد و باعث کاهش عملکرد درخت انار در واحد سطح شود.
  • آبیاری در زمان رسیدن میوه و محصول دهی : در طول این دوره آبیاری درخت انار به منظور آبدار شدن و رنگ پذیری میوه صورت می­گیرد که باید دقت کنید نظم آبیاری در این دوره برای افزایش کیفیت و کمیت میوه درخت انار بسیار حائز است و تنش آبی در این زمان موجب کاهش چشم گیر عملکرد درخت شده و همچنین ممکن است باعث ترک خوردگی میوه­ی انار گردد که کاهش بازار پسندی را پی خواهد داشت.

مناسب­ترین زمان در طی روز برای آبیاری درختان انار

بهترین زمان آبیاری درخت انار

یکی از مواردی که باید به آن دقت کنید زمان آبیاری در طی روز است و باید با توجه به شناخت ویژگی­های درخت این مهم را انجام دهید که در خصوص درختان انار باید دقت کنید که بهتر است در صورت امکان آبیاری در ساعات اولیه روز و صبح هنگام صورت بگیرد و از آبیاری درختان انار در ساعات پایانی روز و عصر خودداری کنید

زیرا ممکن است ابیاری در ساعات پایانی روز و شب هنگام موجب افزایش بیماری­های قارچی و نیز بیماری­های شاخ و برگ درختان انار گردد زیرا آبیاری در هنگام عصر باعث فراهم نمودن رطوبت مورد نیاز قارچ­های بیمارگر درخت انار می­گردد.

انواع مختلف روش­های آبیاری درختان انار

روش­های آبیاری درختان میوه و خاصه در این نوشتار درختان انار به دو روش کلی آبیاری سنتی و آبیاری نوین دسته بندی می­شوند که هر دسته خود شامل روش­های متعددی است، که به اختصار بیان می­کنیم.

روش آبیاری سنتی غرقابی (کرتی)

در این روش از آبیاری کل باغ غرقاب می­شود زیرا درختان درون کرت­هایی کشت می­شوند که طول این کرت­ها به بافت خاک محل احداث باغ بستگی دارد که هرچه بافت خاک سبک تر باشد طول این کرت­ها کمتر و در خاک­هایی با بافت سنگین طول کرت­ها را بیشتر میکنند و سپس آب را درون این کرت­ها جریان می­دهند.

حجم آب مصرفی در این روش بسیار زیاد است و با توجه به بحران کم آبی روش مناسبی نیست از طرفی موجب افزایش رشد علف­های هرز در مزرعه می­گردد و همچنین به دلیل تماس مستقیم طوقه با آب احتمال ابتلای درخت انار به بیماری­های قارچی ریشه و طوقه افزایش می‌یابد.

روش ابیاری سنتی جوی و پشته

باید گفت که آب مصرفی در این روش کمتر از روش غرقابی است زیرا در این روش درختان در روی پشته کشت می­گردند و آب درون جوی آن جریان می­یابد و آبیاری به دو صورت ردیفی و غلام در گردش بسته به وسعت باغ انجام می­شود.

روش آبیاری نوین قطره‌­ای

امروزه با توجه به چالش آب باغداران بسیاری به روش آبیاری قطره­ای روی آورده­اند ک به دو صورت سطحی و زیر سطحی اجرا می­شود، گرچه هزینه اولیه­ی اجرای این سیستم ممکن است زیاد باشد اما در برابر مزایایی که دارد و همچنین کاهش هزینه­های باغداری در آینده این هزینه قابل چشم پوشی است.

روش آبیاری قطره­ای دارای مزایای بسیاری همچون کاهش حجم آب مصرفی، کند شدن رشد علف­های هرز، افزایش عملکرد درخت انار در واحد سطح، توزیع یکسان آب در کل سطح باغ،کاهش بیماری­های طوقه و همچنین بیماری­های خاکزاد به دلیل نبودن آب در پای درخت و درنهایت این روش آبیاری با فشار پایین آب نیز قابل اجرا است.

آبیاری درخت انار

سخن پایانی

با توجه به اینکه آبیاری یکی از ارکان مهم باغداری به شمار می­رود باید بسیار مورد توجه باغداران و نهالستان­هایی که به فروش نهال انار می­پردازند قرار بگیرد زیرا رعایت اصول آبیاری استاندارد موجب افزایش سلامت درخت به تبعه آن افزایش عملکرد و از دیگر سو افزایش طول عمر درخت می­گردد و به هدف خود که احداث یک باغ تجاری انار است که حالت اقتصادی داشته باشد نزدیک شوید. برای خرید نهال انار و آشنایی با کاشت و نگهداری نهال انار با کارشناسان برتر نهال در ارتباط باشید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال