آبیاری خرمالو

آبیاری خرمالو

خرمالو یکی از میوه­های خوشمزه و خوش رنگ و لعاب فصل پاییز هزار رنگ است که دارای طعمی گس تا شیرین است و به رنگ­های زرد، نارنجی و قرمز دیده می­شود و طرفداران ویژه­ی خود را دارد و در میان ایرانیان از جایگاه ویژه­ای برخوردار است.

درخت خرمالو که میوه­ی آن در فصل پاییز به صورت نوبرانه روانه بازار می­شود از سن چهار تا پنج سالگی شروع به میوه دهی می­کند و تا ده سالگی به باردهی اقتصادی و تجاری می­رسد این درخت دارای عمر نسبتا طولانی است و یکی از درختان بسیار سود ده و پر ارزش برای باغداران است.

باغداران بایستی برای افزایش باردهی و سود دهی درختان خرمالو از اصول نگه داری و مراقبت از درختان خرمالو اطلاعات کافی و علمی داشته باشند تا بتوانند به نهایت سود و بهره از باغ خرمالوی خویش دست یابند و یکی از مهم­ترین اصول نگه داری و باغداری خرمالو مقوله آبیاری این درخت زیبا است که از اهمیت ویژه­ای برخوردار است و باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد به همین دلیل در این نوشتار اصول آبیاری درختان خرمالو را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

آبیاری خرمالو

آبیاری درختان خرمالو

دقت کنید که اگر چه درختان خرمالو بیشتر آب و هوای نیمه گرم سیری را می­پسندند و به خاک مرطوب حساس هستند اما به این معنی نیست که این درختان به آبیاری احتیاج ندارند و آبیاری این درختان را مورد غفلت قرار دهید بلکه درختان خرمالو در زمره­ی درختان حساس به آبیاری هستند و بایستی آبیاری این درختان با دقت و وسواس زیادی صورت بگیرد تا بتوانند نهایت باردهی و عملکرد خود را بروز دهند.

و یکی از مهم­ترین عوامل محدود کننده عملکرد و باردهی این درخت عدم توجه به اصول صحیح آبیاری این درخت زیبا است که بایستی نکات مهم در خصوص آبیاری و نیز شیوه و زمان صحیح آبیاری این درختان را بدانید تا بتوانید از آن در جهت افزایش بهره وری باغ خویش استفاده نمایید.

آبیاری درختان خرمالو در فصول مختلف سال

برای آبیاری درختان میوه یکی از فاکتورهایی که باید به آن توجه کنید نیاز آبی درخت در فصول مختلف سال است چرا که نیاز آبی درختان میوه و به ویژه خرمالو در فصول مختلف سال یکسان نیست و از فصلی به فصل دیگر متفاوت است که باید این نکته را مد نظر قرار دهید و در هنگام آبیاری درختان خرمالو به آن توجه کنید.که در هر فصلی میزان نیاز آبی درخت خرمالو به چه میزان است که در جهت رفع این نیاز درخت را آبیاری نمایید.

  • آبیاری درختان خرمالو در فصل بهار

یکی از فصول مهمی که باید آبیاری درختان میوه را مورد توجه قرار دهید فصل بهار است، چرا که این فصل در مراحل مختلف رشد درخت از اهمیت ویژه­ای برخوردار است و درختان در این فصل از خواب زمستانی بیدار شده شروع به رشد و جوانه زنی و نیز گل دهی می­کنند بنابراین برای انجام مراحل فیزیولوژیک خویش به فاکتورهای متعددی از جمله آب کافی احتیاج دارند.

بنابراین از انجام صحیح آبیاری درختان خرمالو در این فصل غفلت نورزید و سعی کنید که در فصل بهار درختان را با نظم خاص و رعایت دور آبیاری مناسب آبیاری نمایید و از تنش آبی به درختان خرمالو در این فصل جدا خود داری نمایید چرا که تاثیر بسیار بزرگی در کاهش و یا افزایش باردهی درخت در پاییز خواهد داشت.

  • آبیاری درختان خرمالو در فصل تابستان

فاکتورهای متعددی در میزان نیاز آبی درخت خرمالو در فصول مختلف سال از جمله تابستان دخیل است که یکی از مهم­ترین این فاکتورها آب و هوای منطقه است، بنابراین برای تعیین نیاز آبی درخت خرمالو در فصل گرم تابستان بایستی اقلیم منطقه را نیز در نظر بگیرید و در مناطقی که هوا گرم است و خاک خشک است بایستی تعداد دفعات آبیاری را در هفته افزایش دهید و در سوی دیگر در مناطق معتدل که رطوبت نسبی هوا بالا، و دما متعادل­تر است و نیز خاک مرطوب­تر است و دیرتر رطوبت خویش را از دست می­دهد این میزان کاهش می­یابد.

به طور کلی درختان خرمالو به دور آبیاری بسیار حساس هستند و رعایت این نکته تاثیر به سزایی در میزان عملکرد و باردهی این درخت خواهد داشت، از این رو بهتر است در مناطق گرمسیر که دما بالا و رطوبت کم است درختان خرمالو را هفته­ای چند بار آبیاری نمایید تا نیاز آبی آنها تامین شود و در مناطق معتدل که دما کمتر و رطوبت بیشتر است این دفعات کاهش یافته و می­توان به سه تا چهار مرحله آبیاری در هفته برای برطرف نمودن نیاز آبی درختان خرمالو بسنده نمود.

دقت کنید که درختان خرمالو در فصل تابستان به آب بیشتری نسبت به فصل بهار احتیاج دارند از این رو در فصل تابستان بایستی بسیار بیشتر از فصل بهار درختان را آبیاری نمایید تا نیاز آبی این درخت در فصل گرم سال به خوبی بر طرف شود و بتواند با نهایت توان خود میوه­ها را مرحله بلوغ و برداشت برساند.

آبیاری خرمالو

آبیاری درختان خرمالو در فصول سرد سال

این تصور غلط در بین باغداران وجود دارد که در فصول سرد سال به ویژه زمستان چون درختان بار و بر ندارند پس به آبیاری نیز احتیاج ندارند در حالیکه درختان میوه در فصول سرد سال نیز تغذیه می­کنند و زنده هستند و فقط میزان فعالیت آنها کاهش می­یابد بنابراین به آبیاری احتیاج دارند.

از این رو بایستی با توجه به شرایط جوی و میزان بارندگی درختان خرمالو را در فصول سرد نیز آبیاری نمایید فقط تعداد دفعات آن در فصل زمستان نسبت به فصول گرم سال کاهش می­یابد اما به صفر نمی­رسد، بنابراین توصیه می­شود که درختان خرمالو را با توجه به میزان بارش در منطقه و در صورت کافی نبودن میزان بارش، دو هفته یک بار برای تامین نیاز آبی درخت آبیاری نمایید تا از ضعیف شدن درخت در فصل رشد جلوگیری نمایید. البته در مناطق مختلف این میزان متفاوت است و بهتر است از رطوبت سنج استفاده نمایید تا بتوانید زمان دقیق آبیاری درخت را در فصل زمستان را به دست آورید.

بهترین روش آبیاری درختان خرمالو

می­دانیم که برای آبیاری درختان میوه روش­های متعددی وجود دارد که باغداران با توجه به عوامل متعددی همچون دسترسی به منابع آبی کافی، شرایط آب وهوایی و اقلیم منطقه، نوع درخت و نیز دسترسی به امکانات ویژه بهترین روش را برای درختان میوه خویش انتخاب می­کنند.

به نظر می­رسد که یکی از بهترین روش­ها برای آبیاری درختان خرمالو آبیاری قطره­ای است چرا که با استفاده از سیستم آبیاری قطره­ای آب به تدریج در اختیار درخت قرار می­گیرد و از غرقاب شدن درخت خرمالو جلوگیری می­شود زیرا این درخت به غرقاب شدن بسیار حساس است و موجب پوسیدگی ریشه­های آن می­گردد و همچنین پای درخت بیش از اندازه مرطوب نمی­شود و از ایجاد بیماری­های مختلف طوقه جلوگیری می­شود.

از سوی دیگر آبیاری قطره­ای موجب می­شود که آب به تدریج به عمق خاک نفوذ کرده و موجب گسترش هر چه بهتر و بیشتر سیستم ریشه درخت خرمالو که دارای ریشه عمیق است و به آبیاری عمیق احتیاج دارد، می_شود و همچنین مانع از آب شویی خاک پای درخت شده و منابع غذایی خاک از دسترس درخت خارج نمی­شود.

نکات کلیدی آبیاری درختان خرمالو

برای آبیاری درختان خرمالو رعایت چندین نکته ضروری به نظر می­رسد که برخی از مهم­ترین آنها را بر خواهیم شمرد

  • درختان خرمالو تمایل بسیار زیادی به آبیاری عمیق دارند از این رو هنگام انتخاب سیستم آبیاری برای باغ خرمالوی خویش این نکته را در نظر داشته باشید.
  • درختان خرمالو به نظم و دور آبیاری بسیار حساس هستند و به سرعت به دور آبیاری واکنش نشان می­دهند از این رو برای افزایش کمیت و کیفیت میوه درخت خرمالوی خویش آنها را با نظم و مرتب آبیاری نمایید و از تنش آبی به آنها به شدت بپرهیزید.
  • درختان خرمالو به پر آبی و کم آبی به یک اندازه حساس هستند و آبیاری بیش از نیاز گیاه موجب ریزش برگ و میوه درخت می­شود.
  • خشکسالی شدید به درختان خرمالو آسیب جدی وارد می­کند اما این درختان می­توانند تا حدودی خشکسالی­های کوتاه مدت و محدود را تاب بیاورند و مقاومت کنند.
  • سعی کنید برای آبیاری درختان خرمالو در فصل زمستان از آب سرد استفاده ننمایید زیرا آب سرد موجب آسیب به درختان خرمالو می­گردد.
  • با توجه به حساسیت درختان خرمالو به آبیاری و میزان آب، توصیه می­شود که پیش از آبیاری درختان خرمالو رطوبت خاک با رطوبت سنج اندازه گیری شود و سپس اقدام به آبیاری نمایید تا از پر آبی درختان جلوگیری شود و درخت دچار برگ ریزی و نیز میوه ریزی نگردد.

آبیاری خرمالو

کلام آخر

خرمالو یکی از میوه­های پر سود برای باغداران است و طرفداران خاص خود را در میان سرمایه گذاران و باغداران دارد بنابراین برای دست یابی به سود کلان از احداث باغ خرمالو بایستی اصول باغداری این درخت پر ارزش را بدانید و یکی از مهمترین اصول نگه داری هر درخت میوه­ای از جمله خرمالو آبیاری آن درخت است که نیازمند دقت و توجه بسیار زیادی است.

از این رو هنگام خرید نهال بایستی اطلاعات کلی در خصوص نیاز آبی نهال خود از کارشناسان فروش نهال کسب کنید تا به دلیل عدم آگاهی از اصول آبیاری و نیاز آبی این درخت پر سود دچار زیان و خسران نگردید، بنابراین بهتر است برای خرید نهال نهالستانی را انتخاب کنید که علاوه بر تضمین کیفیت نهال، بتواند شما در مسیر احداث باغ و نیز پس از آن تا رسیدن به سود اقتصادی همراهی کند و دارای کارشناسان و مهندسان مجرب و با سواد باشد.

پس قیمت نهال تنها می­تواند یکی از فاکتورهای تاثیر گذار در انتخاب نهالستان توسط باغدار برای خرید نهال باشد و عوامل و فاکتورهای بسیار مهم­تری مانند سابقه نهالستان، تضمین نهال توسط نهالستان و داشتن کارشناسان مجرب و با سواد نیز باید برای انتخاب نهالستان مورد توجه قرار بگیرد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال