بررسی ارقام زودبازده و دیربازده خرمالو

بررسی ارقام زودبازده و دیربازده خرمالو

کشاورزی یکی از مشاغل آبا و اجدادی ما به حساب می‌آید و در گذشته برای تولید محصولات کشاورزی به ویژه محصولات باغی نیازمند وقت و انرژی زیادی بود و یک باغدار باید سال‌ها منتظر می‌ماند تا بتواند از یک درخت محصول برداشت کند به شرطی که در طی این مدت درخت در اثر آفات و بیماری‌ها وعوامل محیطی مثل سرمازدگی از بین نرود و یا ممکن بود بعد از سال‌ها انتظار محصول با کیفیتی تولید نکند.

اما امروزه در کشاورزی مدرن و صنعتی دو فاکتور سرمایه و زمان برای تولید هر محصولی در نظر می‌گیرند و اگر محصولی در بازه زمانی کوتاهی شروع به تولید میوه نکند و یا باردهی زیاد و مقاومت بالا به عوامل نا مساعد محیطی نداشته باشد برای کاشت آن وقت و انرژی صرف نخواهند کرد اما محققان حوزه کشاورزی بر این مشکل فائق آمده‌اند و ارقامی از درختان میوه را تولید کرده‌اند که در طی سال‌های ابتدایی پس از کاشت قادر به تولید محصول و یا ارقام پرباری هستند.

محققان حوزه کشاورزی ارقام مختلفی از درخت خرمالو را به صورت اصلاح شده وارد بازار کرده‌اند که سرعت و میزان باردهی آن‌ها ارتقا پیدا کرده است مانند ارقام زود بازده و در همان سال‌های ابتدایی پس از کاشت قادر به تولید میوه هستند و یا ارقام تولیدی آن‌ها پر بار اما دیر بازده هستند که در هر دو صورت ارزش سرمایه گذاری دارد.

بررسی ارقام زودبازده و دیربازده خرمالو

خصوصیات ارقام زود بازده درخت خرمالو

بعد از کاشت نهال خرمالو به طور معمول 4 تا 5 سال زمان نیاز است که میوه دهی این درخت آغاز شود و بعد از گذشت چند سال نیز به سن بلوغ برسد و باردهی اقتصادی داشته باشد که در این صورت زمان زیادی لازم است تا کشاورز به سود حاصل از فروش محصول دست پیدا کند برای رفع این معضل مهندسان کشاورزی دست به کار شده‌اند و ارقام اصلاح شده یا پیوندی روانه بازار کرده‌اند که قادر است در سال اول یا دوم پس از کاشت وارد فاز زایشی شوند.

زود بازده بودن یک رقم، معیاری مهم در انتخاب آن به حساب می‌آید که و اگر این معیار در انتخاب رقم خرمالو برای شما اهمیت دارد پس پیشنهاد می‌شود این ارقام را بشناسید.

معرفی ارقام زود بازده درخت خرمالو

  • نهال خرمالو ارموند

یکی از ویژگی‌های مهم این رقم زود بازده بودن آن است که می‌تواند از سال دوم پس از کاشت، میوه‌های خود را بر روی درخت نمایان کند که میوه‌‌های این رقم دارای ظاهری مخلوطی شکل، به رنگ قرمز یا نارنجی خوشرنگ، بافتی آبدار، طعمی دلپذیر و شیرین در اندازه درشت با وزن 300 گرم است که در صورت مدیریت صحیح باغ می‌توان میزان میوه دهی این نهال به 50 تا 60 تن در هکتار ارتقا داد.

در هنگام کاشت نهال به چند مورد باید دقت کرد از جمله: اقلیم مناسب این رقم مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است که نهایتا 1500 متر از سطح دریا فاصله داشته باشند به نحوی که در این مناطق نیاز سرمایی آن در دمای 7- درجه سانتی گراد به مدت 1000 تا 400 ساعت رفع شود.

از دیر ویژگی‌های این رقم دیر گل بودن و دیررس بودن آن است که سبب شده که در برابر سرما حساسیتی کمتری داشته باشد و گل‌های این رقم در نیمه دوم فروردین ماه ظاهر می‌شوند که خود گرده افشان یا خود سازگارهستند.

  • نهال خرمالو ایورکا

این نهال غیر بومی و وارداتی است خاستگاه آن کشور ایتالیا است و مناطقی با اقلیم نیمه سردسیری، معتدل و نیمه گرمسیری برای رشد ترجیح می‌دهد اما نسبت به یخبندان‌های شدید از خود حساسیت نشان می‌دهد بنابراین در هنگام کاشت آن باید دقت کرد و آن را در مناطقی به ارتفاع 100 تا 1200 متر از سطح دریا کاشت ، برای شکوفایی و فعالیت زیستی در بهار با قرار گرفتن در دمای 7- درجه سانتی گراد به مدت 400 ساعت آماده می‌شود.

این نهال زود بازده است زیرا آغاز میوه دهی آن از سال دوم پس از کاشت است که به میزان 5 تا 10 عدد میوه می‌دهد که میوه‌های آن دارای طعم شیرین و آبدار و با وزن 250-200 گرم هستند اما با رسیدن به سن بلوغ قادر است 60- 50 تن میوه بدهد و این نهال دیررس است.

شروع گلدهی این نهال از نیمه دوم اردیبهشت ماه است و گل‌های این نهال تک پایه هستند یعنی گل نر و ماده روی یک درخت قرار دارند و نیاز به رقم گرده زا نیست مگر بخواهیم میزان باردهی را افزایش دهیم.

  • نهال خرمالو تابه تا

زادگاه این نهال کشور ژاپن است اما به دلیل مرغوبیت بالای این نهال به بقیه نقاط دنیا صادر شده است این نهال نیز زود بازده در نظر گرفته می‌شود زیرا از سال دوم پس از کاشت توانایی تولید میوه را دارد و با رسیدن به سن بلوغ و وجود شرایط رشدی بهینه می‌تواند 30 تا 35 تن باردهی داشته باشد بنابراین رقمی پربار به حساب می‌آید.

این نهال را می‌توان در اقلیم معتدل و نیمه گرمسیری با فاصله کمتر از 1000 متر از سطح دریا کاشت همچنین این نهال می‌تواند در برابر کم آبی و خشکسالی مقاوم باشد همچنین به دلیل دیرگل بودن در برابر سرمای 10- درجه سانتی گراد از خود مقاومت نشان می‌دهد

این نهال به صورت اصلاح شده یا پیوندی تولید می‌شود بنابراین رقم تجاری و پرباری محسوب می‌گرد که می‌تواند 50 سال عمر مفید یا اقتصادی داشته باشد

این رقم آسیایی همان طور که گفته شد دیرگل است و گل‌های آن خود بارور و تک پایه هستند و نیاز به رقم گرده زا ندارند و میوه‌های این نهال دیررس هستند و با توجه به اقلیم منطقه در آبان تا اوایل آذر ماه قابلیت برداشت دارند.

بررسی ارقام زودبازده و دیربازده خرمالو

خصوصیات ارقام دیر بازده درخت خرمالو

گاهی زود بازده بودن یک رقم برای باغداران معیار مهمی به شمار نمی‌آید بلکه ویژگی‌های دیگری در انتخاب یک رقم برای باغدار اهمیت دارد مثلا پرباری، مقاومت به آفات یا بیماری‌ها، سازگاری با اقلیم منطقه، بازار پسندی و غیره که این ویژگی‌ها بسیار با اهمیت هستند.

برخی از ارقام چندین سال زمان لازم دارند تا به سن بلوغ برسند و وارد فاز گلدهی و میوه دهی شوند اما زمانی که به سن بلوغ رسیدند سطح کمی و کیفی میوه تولیده شده آن‌ها بالا است بنابراین باغداران ترجیح می‌دهد زمان بیشتری برای برداشت محصول خرج ‌کنند اما میوه با کیفیت‌تری برداشت ‌کند که برخی از ارقام خرمالو نیز دارای این ویژگی هستند که به معرفی این ارقام خواهیم پرداخت.

معرفی ارقام دیر بازده درخت خرمالو

  • نهال خرمالو گوجه‌ای

این نهال یک رقم تجاری و پرطرفدار است که مناطقی با آب و هوای معتدل و گرمسیری را برای رشد می‌پسندد و ذاتا گرما دوست است و برای رشد به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد پس فواصل کاشت آن را باید عایت کرد در اراضی مسطح و صاف این فاصله در حدود 5-6 متر و در اراضی شیب دار 3 تا 4 متر است و مناطق مناسب برای کاشت این نهال در ارتفاع 500 تا 2000 متری از سطح دریا قرار دارند.

یکی از دلایل بازار پسندی این نهال طعم میوه شیرین و لذیذ آن است که بافتی گوشتی و ژله‌ای دارد که وزن هر میوه 250-200 گرم خواهد بود و اگر نیازهای رشدی این نهال را فراهم کنید تا 50 تن در هکتار باردهی خواهد داشت اما برای آغاز باردهی این نهال باید 4 تا 5 سال پس از کاشت منتظر بمانید بنابراین رقمی دیر بازده به شمار می‌آید

این رقم دیرگل است و بسته به اقلیم منطقه در اواسط اردیبهشت ماه گلدهی را آغاز می‌کند که این گل‌ها هم به صورت بکرزایی و هم گرده افشانی اقدام به تولید میوه می‌کنند که برای افزایش سطح تولید نیاز به رقم گرده افشان سازگار است.

  • نهال خرمالو موزی

یکی از ارقام خاص و کمیاب خرمالو، رقم خرمالو موزی است که جز ارقام پیوندی به حساب می‌آید زیرا بر روی پایه موز پیوند خورده است و یکی از ویژگی‌های خاص این رقم شکل میوه کشیده و بیضی یا موزی شکل آن است که به رنگ نارنجی کم رنگ دیده می‌شود و دارای بافت گوشتی با مزه شیرین و دانه‌های سیاه رنگ در مرکز میوه است که از سال سوم بعد از کاشت شاهد میوه دهی این درخت هستیم بنابراین دیربازده است.

وزن میوه خرمالو موزی در حدود 200 گرم است که اگر نیازهای زیستی برای این نهال مهیا شود قادر است سالانه هر درخت 60 کیلو گرم و درمجموع در هر هکتار 30 تن میوه دهد که از 80 سال عمر این درخت، 65 سال آن عمر مفید یا اقتصادی بر شمرده می‌شود.

مناطق مناسب برای کاشت این نهال حداکثر در ارتفاع1500 متری از سطح دریا است و می‌توان گفت در مناطق معتدل و نیمه گرمسیری و حتی گرمسیری رشد خوبی دارد که در این مناطق باید نیاز سرمایی آن در دمای منفی 5 تا 7 درجه سانتی گراد به مدت 600 -400 ساعت رفع شود.

رقم خرمالو موزی یک رقم تک پایه است که گل‌های نر صورتی رنگ و گل‌های ماده کرم رنگ آن بر روی یک درخت قرار دارند از همین جهت الزامی برای کاشت رقم گرده افشان نیست و در صورت نیاز باید از ارقام سازگار گرده افشان استفاده کرد.

بررسی ارقام زودبازده و دیربازده خرمالو

جمع بندی

در مراکز تحقیقاتی و نهالستان‌های معتبر ارقام اصلاح شده یا پیوندی از درخت خرمالو تولید می‌کنند که این ارقام قادرند در همان سال‌های ابتدایی پس از کاشت باردهی داشته باشند و یا میزان تولید محصول آن‌ها زیاد باشد همچنین سازگاری بالایی به شرایط محیطی نامساعد داشته باشند.

ویژگی زود بازده یا دیر بازده بودن رقم خرمالو معیاری است که در هنگام خرید نهال خرمالو می‌توان به آن توجه کرد و این به هدف شما از کاشت نهال خرمالو در ارتباط است که برداشت سریع محصول و یا صفات دیگر نهال برای شما اهمیت دارد.

اگر می‌خواهید بهترین نهال خرمالو را خریدداری کنید پیشنهاد می‌شود به نهالستان‌های معتبر و دارای مجوز مراجعه کنید زیرا نه تنها ارقام بسیار متنوعی از نهال خرمالو را دارند بلکه فروش نهال را به کمک یک تیم تخصصی که در زمینه کشاورزی و باغبانی تجربه و مهارت دارند انجام می‌شود و می‌توانند به صورت صحیح شما را در خرید نهال راهنمایی کنند.

این تیم فروش حرفه‌ای نیز قیمت نهال را بر اساس کیفیت و روش تولید آن ارزش گذاری می‌کنند و شما با اطمینان کامل می‌توانید به صورت حضوری و آنلاین از این نهالستان‌ها نهال مورد نظر خود را خریدداری کنید کافی است با راه‌های ارتباطی این نهالستان‌ها در تماس باشید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال