بهترین ارقام نهال گلابی برای مناطق معتدل + پربار و سازگار

بهترین ارقام نهال گلابی برای مناطق معتدل + پربار و سازگار

طبق بررسی‌های انجام شده توسط دانشمندان گیاه شناسی درخت گلابی در مناطق معتدل باروری مناسبی از خود نشان می‌دهند، تعداد ارقام گلابی که در مناطق معتدل کاشته می‌شود زیاد است، به خاطر سازگاری بالایی که این منطقه با انواع نهال گلابی دارد می‌توان نژادهای دیرگل و زود گل گلابی را در مناطق معتدل کاشت کرد، به شرطی که زمان گلدهی درختان مصادف با سرمای فصل بهار نباشد.

البته گاهی اوقات ارقام پربار و اقتصادی نهال گلابی که زود گل هستند در مناطق معتدل کاشت می‌شوند، ولی کشاورزان جهت اطمینان خاطر از هورمون تاخیر گلدهی استفاده می‌کند تا به مدت ۵ تا ۱۰ روز فرآیند شکوفه دهی را به تاخیر بیندازند، اکثر نژادهای درخت گلابی که در کشور ایران کشت می‌شود بومی کشور بوده و کیفیت خیلی بالایی دارند، چون در مناطق معتدل هیچ گونه محدودیتی برای نژادهای مختلف وجود ندارد، باغداران به راحتی می‌توانند بر حسب نیاز منطقه و نیاز بازار باغ تجاری درخت گلابی را احداث کنند.

بهترین ارقام نهال گلابی برای مناطق معتدل + پربار و سازگار

خواب زمستانی درختان گلابی

البته کشاورزان مناطق معتدل هنگام خرید نهال گلابی باید به خواب زمستانی این درخت توجه ویژه داشته باشد، درخت گلابی جزوه درختانی است که برای باروری بهتر و اقتصادی احتیاج به گذراندن این دوره سرمایی دارد، باغدار با تامین نیاز سرمایی درخت گلابی می‌تواند باروری باغ خود را در فصل بهار تضمین کند، در صورتی که زمستان منطقه سرمای کافی نداشته باشد، درختان نتوانند نیاز سرمایی خود را بگذرانند، بهتر است کشاورزان با مشاوران مربوطه تماس گرفته و از مکمل‌های مغذی برای جبران این کمبود استفاده کنند، به طور معمول بین ۴۰۰ تا ۱۲۰۰ ساعت بازه دمای کمتر از ۷ درجه برای درختان گلابی معتدل کافی است، گذراندن دوره سرمایی فواید زیر را دارد:

 1. شکوفه درخت گلابی در برابر دمای منفی ۷ درجه نیز از خود مقاومت نشان می‌دهد.
 2. مدت زمانی که برای لقاح و باروری شکوفه ها طول می‌کشد خیلی کمتر است.
 3. میزان استقامت درخت در برابر سرمای فصل زمستان و تشنجات هوایی افزایش پیدا می‌کند.
 4. چون درخت استراحت کافی کرده و انرژی لازم را به دست آورده است، اگر کشاورز در فصل زمستان کود دهی چالکود را انجام دهد، باروری درختان به حد نصاب رسیده و در هر هکتار ۶۰ تا ۷۰ تن میوه با کیفیت تولید می‌کند.
 5. طبق تحقیقات انجام شده سیستم دفاعی درختانی که نیاز به سرمایی خود را گذراندن قوی تر است.

البته باغداران مناطق معتدل نباید نگران تامین نیاز سرمایی درخت گلابی در مناطق معتدل باشند، دامنه انتخاب آنها به اندازه‌ای وسیع است که می‌تواند با کیفیت ترین نهال گلابی را از نهالستان معتبر خریداری کنند، آنها با بررسی دمای زمستان و تعداد روزهای سرد با کارشناسان نهالستان مشورت کرده و بهترین رقمی که سازگار با منطقه آنها است را خریداری کنند.

آبیاری درختان گلابی مناطق معتدل

مطمئنا نیاز آبی درختان گلابی که در مناطق معتدل را گرفته اند کمتر از درختانی است که در مناطق گرمسیری کاشته شده و نیاز آبی آن ها بیشتر از درختان مناطق سردسیری است، مناطق معتدل کشور بسیار وسیع بوده و هر منطقه ویژگی خاص خود را دارد، از اینرو برای انتخاب میزان آبیاری باغات حرفه‌ای و استاندارد در مناطق معتدل نکات زیر را مورد بررسی قرار می‌دهند:

 • میزان خشکی هوا
 • وزش باد سرد یا گرم
 • بارش سالانه و فصلی
 • سیب زمین
 • گرمای هوا در روزهای تابستان
 • درجه تابش خورشید
 • مختصات عرضی و طولی منطقه
 • شمالی یا جنوبی بودن زمین
 • نژاد درخت
 • سن درخت
 • بافت خاک
 • دوره باروری یا خواب درخت گلابی

در پنج سال اول کاشت فاصله که برای آبیاری درخت گلابی در نظر می‌گیرند ۷ تا ۱۰ روز یکبار است، ولی بعد از رسیدن درخت گلابی به سن بلوغ در ماه دوبار آبیاری آن را انجام می‌دهند، البته در فصل بهار بخاطر بارش فصلی همچنین در فصل زمستان به خاطر بارش برف و آب شدن آن در اطراف درخت و خواب زمستانی و کاهش عملکرد درخت گلابی فواصل آبیاری افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.

در واقع یک روتین کاملاً ثابت را نمی‌توان برای کشاورز ارائه داد، کشاورز باید خود بر حسب رطوبت هوا و میزان خیس بودن خاک زمین نسبت به آبیاری باغات گلابی معتدل اقدامات لازم را انجام دهند، منتها حتما به رطوبت خاک توجه داشته باشد تا رطوبت خاک از ۵۰% کاهش پیدا نکرده همچنین سطحی خاک به هیچ عنوان خشک نشود.

خشک شدن سطحی خاک باعث بروز بیماری و آفات خواهد شد، رعایت آبیاری اصولی و استاندارد باعث می‌شود تا میوه های تولید شده، کیفیت بالایی داشته و آبدار و سنگین وزن باشند، معمولاً در باغ حرفه ای گلابی قبل از منتقل کردن نهال به باغ، محوطه را به تجهیزات نوین آبیاری مخصوصاً آبیاری نشتی و آبیاری قطره ای مجهز می‌کنند، چون این نوع آبیاری میزان هدر رفت آب را تا ۹۰% کاهش داده و آب به عمق خاک نفوذ کرده و ریشه‌های زیرین نیز به راحتی سیراب می‌شوند.

کاشت نهال گلابی در زمین‌های شیبدار

از آنجایی که مناطق معتدل در زمین‌های کوهپایه قرار دارد اکثر زمین‌های کشاورزی دارای شیب هستند، پس از مهمترین نکاتی که کشاورزان به هنگام احداث باغ کشاورزی در مناطق معتدل به آن توجه زیادی دارند مشخص کردن شیب زمین است.

 زمین‌های که شیب

آنها کمتر از ۱۲ درصد است، چندان سختی برای احداث باغ گلابی ایجاد نمی‌کنند، ما در این مطلب به زمین‌های اشاره می‌کنیم که شیب آنها بالاتر از 12 درصد است، در زمین‌های شیبدار برای اینکه از لغزنده بودن و قسمت‌های فوقانی زمین جلوگیری شود تا فرسایش خاک اتفاق نیافتد، باید اقدامات پیشگیرانه را انجام داد‌.

مهمترین نکته در زمین‌های شیب دار حرکت روان آب است، باغداران به‌گونه‌ای مراحل احداث باغ را انجام دهند تا از حرکت روان آب جلوگیری کرده و آب به عمق خاک نفوذ کند، بهترین روش برای این منظور تراس بندی است، در زیر چند فایده احداث باغ گلابی در مناطق شیبدار کوهپایه‌ای در اقلیم معتدل برای شما شرح خواهیم داد:

 1. کاشت درختان گلابی در مناطق معتدل و کوهپایه ای باعث می‌شود از فرسایش خاک جلوگیری شود.
 2. این درختان از بروز سیلاب‌های ناگهانی جلوگیری می‌کنند.
 3. با احداث باغ کشاورزی در مناطق کوهپایه ای و زمین‌های شیب دار، چون آب روان جریان ندارد این آب‌ها به عمق خاک نفوذ کرده و سفره های زیرزمینی را پر می‌کند.
 4. به خاطر شیب دار بودن زمین فاصله ای که برای خرید نهال گلابی معتدل در نظر گرفتن کمتر از ۴ متر است، بنابراین تعداد درختانی که در یک هکتار قرار می‌گیرد حداقل هزار اصله درخت گلابی است.
 5. معمولاً برای احداث باغ گلابی در زمین‌های بالای شیب ۱۲ درصد از حالت پلکانی استفاده می‌کنند، همین امر باعث می‌شود تا مناطق سرسبز در کوه‌پایه‌ها افزایش پیدا کرده و علاوه بر آن کشاورزان به یک درآمد مناسب دست پیدا کنند.

بهترین ارقام نهال گلابی برای مناطق معتدل + پربار و سازگار

همانطور که اشاره کردیم تعداد نهال گلابی که در مناطق معتدل کاشته می شود زیاد است و کشاورزان حق انتخاب بیشتری دارند، بنابراین بهتر است که کشاورزان نیاز بازار را شناسایی کرده و ارقامی را خریداری کنند که میوه های تولید شده کیفیت بالایی داشته وجزو ارقام تجاری قرار بگیرد

نهال گلابی اسپادانا:

نهال گلابی اسپادانا جزو ارقام دیرگل بوده و این یک مزیت محسوب می‌شود، چون سرمای بهاره هیچ تأثیر منفی بر روی شکوفه دهی آن نخواهد داشت، علاوه بر دیرگل بودن این میوه دیررس نیز هست، با توجه به اینکه در مناطق معتدل کشت می‌شود، پس باغداران دغدغه بارش پاییزه و افت دمای پاییز را ندارند.

باغات درخت گلابی اسپادانا باروری بالایی دارد، در هر هکتار بین ۶۰ تا ۸۰ تن میوه درجه یک و صادراتی تولید می‌کند، از مزیت‌های مهم این درخت باید بگوییم زودبازده بوده در دومین سال کاشت می‌توان اولین شکوفه‌های گلابی را بر روی شاخه های آن مشاهده کرد، نه تازه خوری میوه گلابی اسپادانا مورد محبوب مصرف‌کنندگان است بلکه برای تهیه مربا و کمپوت نیز از این میوه استفاده می‌کنند از این رو احداث باغ گلابی اسپادانا برای کشاورزان ریسک بسیار کمی به همراه دارد.

نهال گلابی آنجو

میوه درخت گلابی انجو دارای پوست قرمز، طعمی شیرین، بافت ترد، درشت و سنگین وزن است، این گلابی به خاطر شرایط منحصر به فردی که دارد جزو میوه ‌های تجاری و صادراتی محسوب می‌شود، البته نباید زود بازده بودن آن را فراموش کنیم، به طوری که در مناطق معتدل درخت گلابی انجو قرمز می‌تواند از سال پنجم باروری اقتصادی خود را شروع کند، وقتی درخت به بلوغ و تکامل رشد رسید، در هر هکتار بین ۷۵ تا ۸۰ تن میوه با کیفیت تولید خواهد کرد.

خوشبختانه نهال گلابی انجو بومی کشور ایران نسبت به همه خاطر سازگاری که با مناطق مختلف مخزن مناطق معتدل دارد باعث شده طول عمر این درخت طولانی باشد به طوری که درختان پیوندی و اصلاح شده اند حداقل ۸۰ سال است، تنها موردی که به هنگام نگهداری و مراقبت از درخت گلابی انجو باید به آن توجه ویژه کرد، نوع بافت خاک و طریقه آبیاری است، درختان گلابی نسبت به غرقابی بودن خاک حساسیت بالایی دارد.

نهال گلابی شاه میوه

یکی از رقم‌های پر فروش نهال گلابی بهتر است به درخت گلابی شاه میوه اشاره کرد، این میوه کیفیت بالا و صادراتی دارد، در واقع اکثر کشاورزان در مناطق مختلف کشور به دنبال احداث باغ آن هستند، نهال گلابی شاه میوه بومی کشور ایران است و به خاطر سازگاری بالایی که با مناطق گرم و خشک، معتدل و سردسیری دارد، باعث شده تمامی  کشاورزان ایرانی در اقصی نقاط کشور به فکر احداث باغ گلابی شاه میوه باشند:

 1. درخت گلابی شاه میوه دیرگل است.
 2. درخت گلابی شاه میوه زودبازده است.
 3. پوست میوه شاه میوه نازک است.
 4. از میوه شاه میوه معمولاً برای پذیرایی و تازه خوری استفاده می شود.
 5. در هر هکتار ۸۰ تن میوه با کیفیت تولید می‌کند.
 6. هر میوه گلابی شاه میوه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرم وزن دارد.
 7. هزینه‌ایرکه کشاورز برای نگهداری از آن صرف می‌کند بسیار کم بوده و جزء ارقام اقتصادی محسوب می‌شود‌

 نهال گلابی دم کج

میوه گلابی دم کج بزرگ و درشت است هر میوه آن ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرم وزن دارد، طعم آن ملس بوده و سلول‌های شنی آن نیز کمتر است، درخت گلابی دم کفش درختان پایه کوتاه محسوب شده و ارتفاع آن نهایت ۳ تا ۴ متر است، تاج چندان بزرگی ندارد، در عوض می‌تواند دمای منفی ۲۰ درجه را در فصل زمستان به راحتی تحمل کند، زمان برداشت درخت گلابی دم کج اواسط شهریور ماه است.

عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت نهال گلابی

وقتی کشاورزان ذر چندین سایت نهالستان‌های متفاوت قیمت نهال گلابی را مورد بررسی قرار می‌دهند با تنوع قیمت‌ها روبه‌رو می‌شوند، همیشه گرانقیمت بودن نهال گلابی نشان از کیفیت آن نیست، همیشه هم نهال باکیفیت ارزان نیست، تنها فاکتوری که کشاورزان بهتر است به هنگام خرید نهال گلابی مخصوصاً خرید غیر حضوری و اینترنتی باید به آن توجه ویژه داشته باشند شناسه دار بودن نهال گلابی است.

نهال‌های شناسه دار یک پروسه طولانی مدت را توسط ناظران وزارت جهاد کشاورزی طی می‌کنند تا جزو درختان شناسنامه قرار بگیرند، همچنین فقط نهالستان‌های معتبر و مجوزدار می توانند نهال میوه شناسه دار را توزیع کنند، این مراکز به اندازه‌ای از کیفیت محصولات خود مطمئن هستند، زمان فروش نهال گلابی آن را با کارت گارانتی به کشاورزان ارائه می‌دهند در واقع باغدار یک یا دو سال فرصت دارد تا کیفیت نهال خریداری شده را بسنجد.

پس مشخص است قیمت نهال شناسه دار که کارت گارانتی دارد کمی گران تر از نهال گلابی بدون شناسه و متفرقه خواهد بود، از دیگر دلایل تاثیر گذار بر روی قیمت نهال گلابی می‌توان به طریقه تکثیر آن اشاره کرد، معمولاً درختان اصلاح شده و پیوندی چون مهندسین کشاورزی مدت زمان بیشتری صرف نگهداری و تکثیر ذات می‌کنند، گران تر از نهال سنتی است.

بهترین ارقام نهال گلابی برای مناطق معتدل + پربار و سازگار

کلام آخر

با توجه به موارد فوق کاملا مشخص است سرمایه گذاری بر روی باغ گلابی ریسک کمی برای سرمایه گذار دارد، مخصوصاً که تمامی نژاد گلابی خاصیت صادراتی داشته و کیفیت بالایی دارد، مخصوصاً در مناطق معتدل باغداران می‌توانند اولویت خود را اخداث باغ گلابی قرار دهند.

آنها با کمی مشورت گرفتن و کمی پرس و جو می‌توانند از ارقامی را انتخاب کند که علاوه بر سازگاری بالا در تامین نیاز داخلی کشور موفق بوده در صورت امکان تازه خوری یا فرآورده های آن را نیز به کشورهای اطراف صادر کرد.

اگر به دنبال مشاوره رایگان در این زمینه هستید می‌توانید از راه های ارتباطی ثبت شده استفاده کرده و با مهندسین مرکز برتر نهال در ارتباط باشید، آنها به تمامی سوالات شما جواب داده و راهنمایی لازم را خواهند داشت.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال