فاکتورهای اصلی و مهم در باردهی درخت عناب

فاکتورهای اصلی و مهم در باردهی درخت عناب

صنعت گیاهان دارویی یکی از زمینه­های سود بخش باغداری و کشاورزی است و سرمایه گذاران بسیاری مشتاق به فعالیت در این زمینه از جمله تولید گیاهان دارویی هستند و عناب یکی از میوه­ هایی که کشت آن روز به روز در حال گسترش است و در صنعت گیاهان دارویی بسیار پر کاربرد است و کشت آن در هر منطقه می­تواند زمینه ساز کار آفرینی در آن منطقه گردد از جمله می­توان به صنایع تبدیلی، فرآوری، بسته بندی و فروش این میوه پر خاصیت و نیز تولید و فروش نهال آن در نهالستان­های معتبر و برتر اشاره نمود.

فاکتورهای اصلی و مهم در باردهی درخت عناب

از این رو باردهی درخت عناب بسیار حائز اهمیت است و باغداران به دلیل اقبال زیاد میوه عناب در بین عموم مردم به دنبال راه­های افزایش باردهی درختان عناب خود هستند تا به سود بیشتری از قبل باغ عناب خود نایل شوند. بنابراین در این مقاله باردهی درخت عناب و عوامل موثر بر آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

باردهی در درختان عناب

یکی از فاکتورهای مهم هنگام خرید نهال عناب باید بسیار مورد توجه قرار بگیرد میزان باردهی آن است، چرا که هدف هر باغدار و سرمایه گذار کسب درآمد بیشتر از واحد سطحی کمتر و در زمانی کمتر است.

در این زمینه باید گفت که درخت عناب از جمله درختان میوه­ای محسوب می­شود که علاوه بر این که زود به باردهی می­رسد باردهی چشم گیر و قابل ملاحظه­ای نیز دارد، به طوری که می­توان گفت درخت عناب در اولین سال پس از پیوند باردهی خواهد داشت و با افزایش سن میزان باردهی آن نیز افزایش می­یابد درختان عناب بیشترین میزان باردهی خود را در سنین بین 15 تا 20 سال دارا هستند و به طور متوسط از هر درخت ممکن است بین 30 تا 50 کیلوگرم عناب برداشت نمود.

اما نباید فراموش کنیم عوامل متعددی در میزان باردهی یک درخت میوه از جمله عناب تاثیر گذار هستند که برای دست یابی به حداکثر باردهی یک درخت باید آنها را مورد توجه و دقت ویژه قرار دهید تا به هدف خود که افزایش باردهی و در نتیجه افزایش سود دهی است نایل شوید.

فاکتورهای موثر بر باردهی درخت عناب

پیش تر ذکر کردیم که فاکتورها و عوامل بسیاری در میزان باردهی درخت عناب موثر هستند که در این نوشتار برخی از مهم ترین آنها را بر خواهیم شمرد.

  • نهال عناب

یکی از مهم­ترین عوامل تاثیر گذار بر میزان باردهی درخت عناب نهال آن است و در این خصوص عوامل زیادی دخیل هستند که به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

  • رقم نهال عناب: یکی از مهم­ترین عوامل رقم نهال عناب مورد استفاده شما است که بایستی رقمی از نهال عناب را انتخاب نمایید که دارای باردهی بیشتری نسب به ارقام دیگر باشد و برای نیل به این هدف باید از نهالستانی نهال خود را تهیه کنید که دارای تجربه کاری زیاد و علم به روز کشاوورزی در زمینه تولید و فروش نهال باشد تا بتوانند شما را به بهترین نتیجه از احداث باغ عناب برسانند.
  • سلامت نهال: که این امر در میزان باردهی درخت عناب در سال­های آینده بسیار موثر است از این رو باید برای خرید نهال نهالستانی را انتخاب نمایید که نهال­های آنها دارای گواهی سلامت و شناسنامه دار باشند و همچنین توسط نهالستان ضمانت شوند.
  • سازگاری نهال با شرایط منطقه: عامل مهم و تاثیر گذار بعدی سازگاری نهال با منطقه شما و شرایط آب و هوایی محل احداث باغ است که باید نهالی را انتخاب کنید که قادر باشد در شرایط اقلیمی منطقه شما رشد کند و به حداکثر باردهی خود در منطقه شما برسد و بهتر است در این امر خطیر و تاثیر گذار از تجربیات یک کارشناس زبده و با تجربه کمک و راهنمایی کسب کنید و در این امر نهالستان­های معتبر و معروف که به صورت آنلاین نیز فعالیت می­کنند می­توانند بهترین مشاورین شما باشند و در این راه مهم در کنار شما باشند.
  • مقاومت نهال به آفات و بیماری­ها: یکی از عواملی که در میزان باردهی یک درخت بسیار تاثیر گذار است آفات و بیماری­های شایع درخت عناب در منطقه است در این خصوص اگر رقمی از نهال عناب را انتخاب کنید که دارای مقاومت نسبی به آفات و بیماری­های موجود در منطقه باشد میزان باردهی افزایش چشم گیری خواهد داشت از سوی دیگر هزینه­ های باغداری در آینده نیز کاهش خواهد یافت.

فاکتورهای اصلی و مهم در باردهی درخت عناب

  • گرده افشانی

یکی از مهم­ترین فاکتورهای تاثیر گذار در میزان باردهی یک درخت گرده افشانی است که اگر این عمل به درستی انجام نشود تاثیر بسیار چشم گیری در کاهش باردهی درخت خواهد گذاشت از این رو باید شرایط مناسب را برای گرده افشانی صحیح و به موقع درخت فراهم آورید تا درخت بتواند بیشتر گل­های خود را بارور نموده و به میوه تبدیل کند و باردهی افزایش یابد.

همچنین می توانید برای مطالعه گرده افشانی نهال گردو اینجا کلیک کنید.

از جمله مواردی که در افزایش باردهی تاثیر گذارند می­توان به عدم آبیاری بارانی در زمان گرده افشانی، عدم محلول پاشی درختان در زمان گل دهی و گرده افشانی، محیا نمودن شرایط مناسب برای فعالیت حشرات گرده افشان و دقت به رقم نهال که خود گرده افشان است یا دگر گرده افشان و کشت درخت گرده زا در مورد درختان دگر گرده افشان اشاره نمود.

بیشتر بخوانید: هرس نهال عناب

 

فاکتورهای اصلی و مهم در باردهی درخت عناب

  • آبیاری

از دیگر موارد تاثیر گذار در میزان باردهی درختان عناب آبیاری آنها است که باید دقت کنید که آبیاری تنها رساندن آب به پای درخت نیست بلکه رعایت شیوه و اصول صحیح آبیاری، زمان مناسب آبیاری و همچنین رعایت نظم و دور آبیاری در میزان باردهی درختان عناب بسیار تاثیر گذار است.

از این رو باید برای رعایت اصول صحیح آبیاری اطلاعات و علم کافی داشته باشید تا بتوانید از این امر درجهت افزایش باردهی درخت استفاده لازم را ببرید.

فاکتورهای اصلی و مهم در باردهی درخت عناب

  • تغدیه مناسب

از دیگر عوامل موثر بر باردهی درختان عناب تغذیه مناسب درخت است که این امر ممکن است با کود دهی انجام شود بنابراین برای تغذیه صحیح درختان عناب و افزایش باردهی باید نیازهای غذایی درخت عناب را در مراحل مختلف رشدی شناخت و بر اساس آن در زمان مناسب با استفاده از کودها و عناصر مناسب در جهت افزایش باردهی درخت عناب گام برداشت.

بنابراین برای دست یابی به بهترین نتیجه از کود دهی درختان عناب بهتر است با مشورت گرفتن از کارشناسان و مهندسان کشاورزی و باغداری یک برنامه کود دهی اصولی برای باغ خود تنظیم نمایید و بر اساس آن عمل کنید تا به نتایج دلخواه دست یافته و یک باغ سود بخش داشته باشید.

فاکتورهای اصلی و مهم در باردهی درخت عناب

  • عوامل محیطی

از جمله عوامل محیطی که ممکن است بر میزان باردهی درختان عناب و سایر درختان میوه تاثیر بگذارند می­توان به وزش باد شدید، کاهش و یا افزایش ناگهانی دما اشاره نمود که می­دانیم این عوامل خارج از کنترل کشاورز و باغداران است اما می­توان برای جلوگیری از تاثیرات منفی آنها اقداماتی انجام داد.

از آنجا که وزش بادهای شدید به ویژه در زمان گلدهی یکی از عوامل کاهش باردهی است یکی از مهم­ترین اقدامات کشاورزان و باغداران برای کنترل بادهای شدید و کاهش خسارت آنها استفاده از باد شکن است و برای این منظور می­توانند از کشت درختانی همچون زبان گنجشک، افرا و چنار در اطراف باغ خود بهره ببرند.

برای مقابله با اثرات کاهش ناگهانی دما به ویژه در مراحل رشدی حساس درختان عناب به ویژه سرماهای دیر رس بهاره که در زمان گل دهی ممکن است خسارت زا باشد و باعث کاهش باردهی شوند در صورت امکان می­بایست روی درختان را در شب پوشاند و یا از آتش زدن وسایل دود زا مانند لاستیک برای افزایش دما و ایجاد حرارت در اطراف باغ بهره جست.

کنترل آفات و بیماری­ها

می­دانیم وجود آفات و بیماری­ها در باغات میوه و همچنین در باغات عناب جزو عوامل بسیار محتمل و حتمی است و نمی­توان نقش آنها در کاهش میزان باردهی نادیده گرفت از این رو باید در جهت افزیش باردهی این عوامل و نقش آنها را در نظر داشت.

بدین منظور باید از آفات و بیماری_های مهم درختان عناب در منطقه خود شناخت کافی داشته باشید تا بتوانید به طور موثر و به موقع در جهت کنترل آنها اقدام نمایید از این رو بهتر است از مهندسین گیاهپزشکی در ارتباط با مهم­ترین آفات و بیماری-های عناب که در منطقه شما شایع هستند و همچنین مرحله­ای که ممکن است به باغ حمله کنند و به باغ خسارت وارد کنند و نیز موثرترین روش کنترل آنها و همچنین بهترین زمان کنترل آنها اطلاعات لازم را کسب نمایید.

با اقدام به موقع و روش موثر در جهت کنترل آنها، میزان خسارت این عوامل را به حداقل ممکن برسانید و میزان باردهی که ممکن است تحت تاثیر آنها قرار بگیرند را افزایش دهید

فاکتورهای اصلی و مهم در باردهی درخت عناب

کلام آخر

میزان باردهی درخت از مهم­ترین عوامل تعیین کننده­ی سود حاصل از باغ است که برای داشتن باغی سود بخش و اقتصادی باغداران باید تمام اهتمام خود در جهت افزایش باردهی و فراهم نمودن شرایط برای افزایش باردهی به کار بگیرند تا به هدف خود نایل شوند.

در این راه و رسیدن به این هدف نباید نقش نهالستان­ها را نادیده گرفت زیرا همانطور که پیش­تر نیز عنوان کردیم از جمله مهم­ترین و تاثیر گذارترین عوامل بر میزان باردهی انتخاب نهال مناسب با رقم مناسب است، از این رو با انتخاب یک نهالستان معتبر و مجوز دار خرید نهال خود را تضمین نمایید و مطمئن باشید که کیفیت نهال­های آنها بر قیمت نهال میچربد به طوری که می­توان گفت که قیمت نهال عناب در برابر کیفیت نهال در نهالستان آنها بسیار ناچیز است.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال