با کاشت نهال انجیر معتدل در مناطق معتدل کشور آشنا شوید!

با کاشت نهال انجیر معتدل در مناطق معتدل کشور آشنا شوید!

کشاورزانی که باغات آن‌ها در مناطق معتدل قرار گرفته است، باید به این نکته توجه کنند مناطق معتدل دسته بندی‌های متفاوتی دارد، متعلق رو به سردسیری و معتدل رو به گرمسیری، همچنین اقلیم معتدل خشک و مناطق معتدل شرجی و مرطوب، درخت انجیر نمی‌تواند رطوبت هوای بالاتر از ۷۰ درصد را تحمل کند، بنابراین نواحی معتدل ساحلی که رطوبت زیاد دارند برای کاشت درختان انجیر مناسب نیست، قبل از احداث باغ تجاری انجیر حتما مختصات دقیق منطقه خود را به دست آورده و شرایط عمومی آن را مورد بررسی قرار دهید، در صورت سازگار بودن باغ انجیر با اکوسیستم منطقه به عنوان یک باغ پر سود و تجاری برای شما محسوب می‌شود.

سردترین روزهای منطقه خود را به خوبی بشناسید

درخت انجیر مانند درخت پرتقال به عنوان یک درخت گرمسیری شناخته شده و میزان مقاومت آن در برابر سرما پایین است، درختان اصلاح شده بر پایه قلمه کمی بیشتر از درختان سنتی و بذری می‌توانند سرما را تحمل کنند، برخی از نژادهای انجیر هستند که مختص کاشت در مناطق سردسیری بوده و تحقیقات نشان داده است نهال جوان یک الی دو ساله تا دمای منفی ۵ درجه سانتی گراد و نهال ۵ الی ۷ ساله تا دما منفی ۹ درجه و درختان بالغ تا دمای منفی ۱۵ درجه را تحمل می‌کنند، کشاورزان در مناطق معتدل سردسیری باید به چند مورد توجه کنند:

  1. با آغاز فصل زمستان برودت هوا به شاخه های جوان درخت انجیر صدمه می‌زند، در صورت امکان اگر تغییرات جوی خیلی سریع اتفاق افتاد سعی کنند درخت انجیر جوان را با  نایلون های پلاستیکی کاور کنند.
  2. شاخه های صدمه دیدن به خاطر یخ زدگی ریسک حمله آفات و شیوع بیماری را در باغات انجیر افزایش می‌دهد.
  3. خرید نهال انجیر اصلاح شده و گارانتی دار از نهالستان‌های مجوز دار تا حد زیادی سرمایه اولیه شما را تضمین خواهد کرد، پس به دنبال نهالستانی باشید که بهترین درختان میوه و خدمات و مشاوره را برای احداث باغ تجاری و مدرن در اختیار شما قرار می‌دهند.

وضعیت خاک برای احداث باغ تجاری در مناطق معتدل کشور

فراموش نکنید درخت انجیر بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است، میزان گرما و تابش نور خورشید در مناطق معتدل کمتر از مناطق گرمسیری خواهد بود، کشاورزانی که می‌خواهند در مناطق معتدل باغ انجیر را راه اندازی کنند، باید به دنبال فراهم کردن شرایط دیگری باشد تا بتواند محدودیت دمای هوا را تا حدودی برطرف سازند، چون یکی از راه‌های اصلی تغذیه درخت انجیر برگ‌های پهن و سبز رنگ آن است، عمل فتوسنتز برگ کمک زیادی به تغذیه درخت انجیر می‌کند.

کشاورز با فراهم کردن خاک مناسب و بستر سازی استاندارد برای درخت انجیر می‌تواند تغذیه درخت را از طریق ریشه ها نیز امکان پذیر کند، درست است که آستانه مقاومت درخت انجیر در برابر سرما کم است، ولی در انواع خاک‌های خشن و نامناسب رسی و سنگینی رشد می‌کند، ولی توصیه شده برای احداث باغ تجاری انجیر  خاک لوم شنی یا رس شنی زهکشی با عمق دو متر را آماده سازی کنیم، خاک لمون برای کاشت درخت انجیر عالی بوده و واحد ph خاک بهتر است از ۶ تا ۷.۵ واحد باشد.

مهمترین آفات و بیماری نهال انجیر در مناطق معتدل

تابش مستقیم نور خورشید به درختان انجیر مانع از آفت زدگی و بیماری این درختان می‌شود، چون در مناطق معتدل زاویه تابش نور خورشید درجه دار است امکان آفت زدگی زیاد بوده، برای همین بهتر است کشاورزان تمامی آفات و بیماری‌های درخت انجیر را به خوبی بشناسند

پوسیدگی درونی و قهوه‌ای میوه انجیر : عامل اصلی این بیماری قارچی بوده و از طریق حشرات به میوه انجیر ناقل می‌شود.

لکه برگی انجیر : عامل آن قارچی بوده و هدف اصلی آن  برگها است، لکه های قهوه ای بر روی برگ ایجاد کرده و مانع ا عملیات فتوسنتز می شود.

ترشیدگی انجیر : دلیل ترشیدگی میوه انجیر بر روی شاخه‌های درخت به خاطر مگس سرکه است، همان مگس هایی که برای تولید سرکه از آن کمک می‌گیرند از نشانه‌های ترشیدگی میوه انجیر می توان به بوی نامطبوع الکل اشاره کرد.

برای جلوگیری از خسارات احتمالی در باغات انجیر در مناطق معتدل حتما هرس سالیانه درخت انجیر را فراموش نکنید، در مناطق معتدل معمولاً هرس درخت انجیر را به صورت نیمه شدید انجام می‌دهند و هرس به گونه‌ای است که شاخه ها کاملا گسترده و از یکدیگر باز هستند، از این رو وقتی نور خورشید می تابد اشعه خورشید به تمام شاخه  و برگ‌های درخت رسیده و عملیات فتوسنتز با قدرت بیشتری انجام می‌شود.

انجیر استهبان یک نژاد سازگار برای مناطق معتدل

میوه انجیر استهبان کیفیت بالا و تجاری دارد میوه این درخت به اندازه‌ا ارزشمند و با کیفیت است که بیشتر کشاورزان به دنبال احداث باغ مدرن آن هستند، نه تنها تازه خوری میوه انجیر استهبان در بین مصرف کنندگان جایگاه ویژه دارد بلکه خشک شده انجیر استهبان را در بازار آجیل فروشی و خشکبار پرفروش است.

از دلایل پر فروش نهال انجیر استهبان در مناطق معتدل می‌توان سازگاری این درخت با شرایط اقلیمی این مناطق اشاره کرد، درخت انجیر استهبان اصلاح شده بر پایه قلمه ۷۰ الی ۸۰ سال طول عمر اقتصادی دارد، این درخت در هر هکتار می‌تواند ۶ تا ۷ تن میوه با کیفیت و صادراتی تولید کند، در دومین سال کاشت باروری اقتصادی نهال انجیر آغاز می‌شود، البته اگر شرایط بازدارنده وجود نداشته باشد.

همانطور که از نام آن مشخص است این درخت بومی کشور ایران و منطقه استهبان بوده و با این نام می‌شناسند، همین علت سازگاری بالایی به ارمغان آورده است، کشاورزان از خرید نهال انجیر استهبان و احداث باغ آن بسیار راضی هستند، همچنین از نظر آنها کیفیت و باروری درخت انجیر استهبان کاملا مناسب و اقتصادی است.

کلام آخر

کاملاً مشخص است احداث باغ حرفه‌ای و تجاری انجیر در مناطق معتدل کار چندان آسانی نخواهد بود ولی کشاورزان با شناسایی نهالستان‌های مجوز دار و با سابقه در این زمینه می‌توانند راهنمایی‌های لازم برای انتخاب نهال انجیر سازگار و کاشت آن در مناطق معتدل را کسب کنند، برای همین توصیه می‌شود به سایت برتر نهال مراجعه کرده و با مهندسین کشاورزی در ارتباط باشید، در این سایت مجلات کاملا تخصصی و علمی برای راه اندازی باغات تجاری و نگهداری از درختان انجیر ثبت شده است، همچنین جهت استعلام قیمت نهال انجیر با کارشناسان فروش نهالستان ارتباط مستقیم و بدون واسطه داشته باشید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال