سم پاشی عناب هر آنچه که باید بدانید!

سم پاشی عناب هر آنچه که باید بدانید!

سم پاشی یکی از اصول باغداری در جهت افزایش باردهی درختان و همچنین افزایش بهره وری و عملکرد باغ­های میوه است، زیرا درختان میوه همیشه مورد تهاجم آفات و بیماری­های مختلف قرار می­گیرند و این عوامل با تغذیه از درختان موجب تضعیف درخت و به دنبال آن کاهش عملکرد درخت و باغ می­گردند.

بنابراین یکی از راه­های کنترل آفات و بیماری و ممانعت از خسارت آنها سم پاشی است که بایستی دقت کنید که این عمل اگر به روشی صحیح و در زمان مناسب صورت نگیرد در کنترل آفات و بیماری ها کم تاثیر و یا حتی بی تاثیر خواهد بود.

 

بنابراین برای حصول بهترین نتیجه از سم پاشی در باغ­های میوه باید اصول سم پاشی صحیح را بدانید و به کار بگیرید که در این نوشتار اصول سم پاشی باغ عناب به اختصار شرح داده خواهد شد.

سم پاشی عناب هر آنچه که باید بدانید!

سم پاشی در جهت افزایش عملکرد درخت عناب

میوه عناب یکی از میوه­های پر خاصیت است که امروزه در جامعه مورد اقبال عموم قرار گرفته است و باغداران زیادی با توجه به مناسب بودن قیمت نهال عناب در نهالستان­های معتبر راغب به کشت نهال عناب و احداث باغ تجاری عناب هستند، از این رو به دنبال راه­های افزایش عملکرد این درختان نیز هستند تا باغ آنها دارای عملکرد چشم گیر و اقتصادی باشد و از این حیث سود زیادی نصیب باغدار و سرمایه گذار گردد.

کنترل آفات و بیماری­های مهم باغ عناب یکی از عواملی است که موجب افزایش عملکرد درخت عناب می­شود و یکی از راه­های موثر در کنترل این آفات و بیماری­ها مبارزه شیمیایی یعنی سم پاشی باغ­ها بر علیه عوامل بیمارگر و همچنین حشرات خسارت زا است.

البته بسیار واضح است که سم پاشی نیز همچون سایر اصول باغداری باید به بهترین روش ممکن و در مناسب­ترین زمان صورت بگیرد تا به نتیجه دلخواه دست یابید.

اصول کلی سم پاشی درخت عناب

می­دانیم که هر اقدامی که در باغ جهت افزایش عملکرد صورت می­گیرد باید به روش مناسب و در زمانی مناسب انجام شود تا نتیجه بدست آمده مفید و ارزش اقتصادی داشته باشد سم پاشی نیز از این قاعده مستثنا نیست و اگر به درستی انجام نشود در کنترل آفات و بیماری­ها ناکارامد خواهد بود و تنها این یک هزینه اضافه بر باغدار تحمیل نموده است.

از طرفی اثرات سو مصرف سم بر طبیعت و اکوسیستم بر کسی پوشیده نیست بنابراین می­بایست با دقت کافی و رعایت کامل اصول مناسب آن انجام شود تا تاثیرات منفی آن بر طبیعت و انسان به حداقل ممکن برسد.

بیشتر بخوانید : هرس نهال عناب

عوامل موثر بر افزایش راندمان سم پاشی درختان عناب

یکی از راه­های کنترل آفات و بیماری­ها و همچنین علف­های هرز در مزارع سم پاشی با سموم مناسب است که هزینه­هایی برای باغداران در پی خواهد داشت به منظور کاهش هزینه سم پاشی و افزایش عملکرد سم در کنترل آفات و بیماری و علف­های هرز رعایت نکات زیر ضروری به نظر می­رسد.

 • انتخاب زمان مناسب برای سم پاشی درخت عناب

باید دقت کنید که یکی از عوامل موثر بر راندمان سم استفاده از سم در زمانی مناسب و صحیح است چرا اگر در زمان مناسب استفاده نشود اثر گذار نخواهد بود و برای این امر باید نکات زیر را در نظر داشته باشید

 • آفت و بیمارگر مورد نظر و همچنین نحوه اثر سم بر آن راشناخته و سپس اقدام به پاشی نمایید.
 • از زمان ظهور آفت و بیمارگر در باغ اطلاع داشته باشید
 • زمان پیک جمعیت آفت و یا بیمارگر را با پایش دقیق جمعیت آن بشناسید.
 • مرحله­ای که آفت و یا بیمار گر خسارت می­زند را به درستی شناسایی کنید.
 • شرایط جوی را در نظر بگیرید و دقت کنید در زمان سم پاشی درخت عناب بارندگی و وزش باد وجود نداشته باشد چرا که بارندگی موجب بی اثر شدن اثر سم می­شود و وزش باد به دلیل پدیده دریفت یا باد بردگی سم موجب کاهش اثر آن خواهد شد، همچنین ممکن است باد سم را به محصولات مجاور انتقال داده و موجب آسیب به آنها گردد.
 • بهترین زمان را در طی روز برای سم پاشی انتخاب کنید بدین منظور سم پاشی بهتر است صبح هنگام و قبل از گرم شدن هوا و یا عصر هنگامی که هوا خنک تر شده است انجام شود و از سم پاشی در ساعات گرم خودداری کنید زیرا گرما موجب تبخیر سریع سم و کم اثر شدن آن می­گردد.

سم پاشی عناب هر آنچه که باید بدانید!

 • انتخاب سموم مناسب برای سم پاشی درخت عناب

یکی از مواردی که در سم پاشی درختان عناب بسیار حائز اهمیت است استفاده از سموم مناسب است که برای این منظور باید فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید

 • سموم کیفیت و کارایی مناسبی داشته باشند.
 • سموم مورد استفاده منسوخ نشده باشند همچنین به تایید جهاد کشاورزی رسیده باشند.
 • دارای دوره کارنس و ماندگاری کوتاهی باشند.
 • انتخاب سم مناسب با درخت عناب
 • سم مورد نظر برای خود درخت عناب مضر نباشد.
 • سم دارای قیمت مناسبی باشد.
 • نحوه استفاده از سموم راحت و آسان باشد.
 • استفاده از ابزار مناسب سم پاشی

برای انجام یک سم پاشی موثر و موفق بایستی ابتدا لوازم و ابزار مورد نیاز سم پاشی را فراهم نمایید به طوری که سم را با فشار و غلظت مناسب به تمام قسمت­های درخت بپاشد.

بدین منظور حتما ابزارهای سم پاشی را توسط مهندسین کشاورزی و متخصصین این فن کالیبره نموده و از نازلی استفاده نمایید که سم را با ندازه مناسب به درخت عناب برساند بدین معنی که اندازه قطرات سم نه بیش اندازه بزرگ و نه خیلی کوچک باشد تا کارایی سم تحت تاثیر قرار بگیرد.

 

 

همچنین وسیله و ابزار سم پاشی باید به گونه­ای باشد که بتوانید آن را به راحتی در داخل باغ عناب و بین درختان حرکت داده و سم را با فشار مناسب به تمام قسمت­های درخت رسانده و قسمت سم پاشی نشده در درخت عناب باقی نماند.

مهم­ترین مراحل سم پاشی در درختان عناب

در سم پاشی درختان میوه به ویژه درخت عناب مراحل مختلف در فصول مختلف وجود که به طور کلی باید گفت سه مرحله در سم پاشی درختان عناب بسیار مهم است که باید مورد توجه ویژه قرار بگیرند.

 • سم پاشی بهاره: فصل بهار مهم­ترین مرحله سم پاشی در درختان عناب است زیرا در فصل بهار درختان عناب به گل می­روند و اگر دراین مرحله مورد حمله آفات و بیماری­ها قرار بگیرند باردهی آنها به میزان چشم گیری کاهش خواهد یافت از این رو در سم پاشی بهاره درختان عناب اصلا نباید غفلت کنید.
 • سم پاشی تابستانه: فصل تابستان فصل باردهی درخت و رسیدگی میوه است ممکن است در نتیجه عدم کنترل به موقع آفات و بیماری­ها در این فصل موجب کاهش باردهی و همچنین کاهش کیفیت و بازار پسندی میوه درختان عناب می­شود و سود بخشی باغ کاهش چشم گیری خواهد داشت
 • سم پاشی زمستانه: باغداران به غلط تصور می­کنند که در فصول سرد سال چون درختان در خواب هستند و برگ و بار ندارند به سم پاشی احتیاج نداشته و از سم پاشی درخت عناب در این مرحله خود داری می­کنند در صورتی که یکی از زمان­های حساس در ارتباط با سم پاشی درخت عناب به منظور کنترل عوامل خسارت زا همچون آفات و بیماری­ها سم پاشی های زمستانه است که ممکن است موجب کاهش تعداد دفعات سم پاشی در بهار گردد و به تبعه آن هزینه باغداری کاهش خواهد یافت.

سم پاشی عناب هر آنچه که باید بدانید!

کلام آخر

گرچه امروزه باغداران برای افزایش باردهی و عملکرد باغ خود سم پاشی را یکی از اصول مهم باغداری می­دانند اما با توجه به تاثیرات که سموم استفاده شده در باغات بر سلامت طبیعت و انسان دارند توصیه می­شود که باغداران عزیز سعی کنند با رعایت کامل اصول سم پاشی که در این مقاله اشاره شد با افزایش کارایی سموم میزان مصرف سموم را به حداقل برسانند.

از این رو هم میوه­هایی سالم و ارگانیک تولید خواهد شد و هم هزینه­های باغداری برای خرید سم و پاشش آن کاهش می­یابد و موجب افزایش سود دهی خواهد شد، بنابراین هنگام خرید نهال باید دقت کنید به منظور افزایش بهره وری رقمی را خریداری کنید که مقاوم باشد.

از دیگر سو از نهالستانی خرید نمایید که کارشناسان مجرب و آگاه آن هنگام فروش نهال شما را در جهت رسیدن به یک باغ اقتصادی و تجاری کمک کنند و بتوانید در مواقع نیاز مانند مشاوره در خصوص اصول سم پاشی از آنها کمک بگیرید و از نظرات پیش برنده آنها بهره مند شوید

مقالات مرتبط
نظرات کابران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال