علت جمع شدن برگ درخت گیلاس + علائم، کنترل

علت جمع شدن برگ درخت گیلاس + علائم، کنترل

بیماری جمع شدن برگ درخت گیلاس جزو بیماری‌هایی می‌باشد که نه تنها میزبان آن درخت گیلاس است بلکه انواع دیگر درختان را نیز درگیر خود می‌کند. مانند درخت‌های خشکبار مثل بادام و پسته و درخت‌های دانه‌دار مانند هلو و شلیل، ما در اینجا می‌خواهیم در مورد تاثیر بیماری جمع شدن برگ بر روی درخت گیلاس بحث کنیم. این که عامل آن چیست؟ چگونه می‌توان از شیوع بیماری جمع شدن برگ درخت گیلاس برای بعد از شروع چگونه می‌توان آن را درمان کرد.

علت جمع شدن برگ درخت گیلاس + علائم، کنترل

عامل بیماری جمع شدگی برگ درخت گیلاس

بیماری جمع شدگی برگ درخت گیلاس که به اول شدن برگ درخت نیز معروف می‌باشد. در گویش محلی با نام‌های لب شتری و باد سرخ نیز آن را می‌شناسند. البته نام دیگر این بیماری پیچیدگی برگ گیلاس است. همگی از یک عامل ایجاد می‌شوند. عامل بیماری جمع شدگی برگ درخت گیلاس  قارچی است به نام  Cherry leaf curl fungus این قارچ بسیار مرطوب دوست می‌باشد. در مناطق گرم و خشک شیوع چندانی ندارد.

مگر این که صاحب باغ نتواند مراقبت و نگهداری لازم از درختان خود کرده، باعث شیوع بیماری در بین درختان شود. تحقیقات نشان داده است که قارچ بیشتر در مناطقی که میزان بارش باران زیاد بوده و خنک تر است خود را نشان داده و به درختان صدمه می‌زند. با این وجود توصیه می‌شود مناطق کوهستانی و معتدل حتماً ارقام نهال گیلاس را خریداری کنند که نسبت به این بیماری‌های رطوبت دوست همانند جمع شدگی برگ گیلاس مقاومت بالایی داشته باشد.

همچنین میتوانید مقاله علت جمع شدن برگ درخت بادام را از اینجا مطالعه کنید.

علائم بیماری جمع شدگی برگ درخت گیلاس

این بسیار مهم است که کشاورزان بتوانند با علائم بیماری جمع شدگی برگ درخت گیلاس آشنایی کامل داشته باشند. خوشبختانه این بیماری جزو بیماری‌هایی است که در قسمت فوقانی درخت اتفاق می‌افتاد. بنابراین اگر کشاورز دقت کافی داشته باشد در همان مراحل اولیه می‌تواند علائم آن را دیده و نسبت به درمان آن اقدامات لازم را انجام دهد. نشانه این بیماری عبارتند از:

علت جمع شدن برگ درخت گیلاس + علائم، کنترل

 • بروز لکه‌ های زرد رنگ بر روی برگ‌های در حال رشد، بعد از گذشت زمانی از زرد روشن به سمت نارنجی و یا زرد متمایل به قرمز تغییر رنگ می‌دهد.
 • بعد از مدتی که از بروز لکه‌ ها گذشت به تدریج محل این لکه ها کلفت شده و حالت چین خوردگی در آن ایجاد می‌شود.
 • در مراحل بعدی وقتی که برگ را به طور کامل دچار این بیماری شد و حالت خرد و شکننده تبدیل می‌شود.
 • برخی از مواد به ریزش زود هنگام برگ‌ها منجر می‌شود.
 • اگر برگها به ریزش زودهنگام دو چندان شده بر روی درخت باقی بمانند بعد از مدتی رنگ آنها کاملاً تغییر کرده و قهوه‌ای تیره می‌شود.
 • چون محل آسیب اصلی این قارچ بر روی برگ درخت گیلاس می‌باشد، بنابراین عمل فتوسنتز درخت گیلاس با اختلال روبرو می‌شود. در نتیجه میزان باردهی درخت افت کرده و یا کلا متوقف می‌شود.
 • بعد از ابتلای برگ‌ها نوبت به شاخساره های سبز می‌رسد. زمانی که این شاخساره ها آلوده می‌شوند، ظاهر آنها به طور کلی تغییر یافته بسیار در قطور تر و نافرم هستند.
 • خیلی کم اتفاق می‌افتد که میوه های گیلاس نیز مبتلا به این بیماری شود، در صورت درگیر شدن با این قارچ بر روی ظاهر میوه خال‌های کوچک چین دار قرمز رنگ پدیدار می‌شود.
 • در موارد نادر نیز اتفاق می‌افتد که به خاطر ریزش سریع برگ درختان باعث جارویی شدن شاخه های جوان درخت گیلاس می‌شود.

چرخه زندگی قارچ بیماری جمع شدگی برگ درخت گیلاس

ولی چرا از نظر متخصصین گیاهپزشکی بیماری جمع شدگی برگ درخت گیلاس خطرناک می‌باشد؟؟ باید بگوییم این قارچ به گونه است که دارای چرخه زندگی چند ساله می‌باشد. یعنی اگر یکی از درختان گیلاس باغ شما آلوده به شود، نه تنها باعث انتقال آن به درختان دیگر می‌شود؛ بلکه به خاطر خواب زمستانی که این قارچ دارد، می‌تواند تا مدت‌های طولانی در سطح زمین و یا زیرزمین بدون میزبان به زندگی خود ادامه دهد.

بنا به هر دلیلی این قارچ وارد باغ شما می‌شود، ظاهر قارچ Cherry leaf curl fungus  به صورت سلول‌های مخملی دیده شده است، در ابتدا برگ‌های جوان تازه جوانه زده را مورد هدف قرار می‌دهد، در مراحل بعدی به برگ‌های دیگر و سپس به شاخساره ها حمله می‌برد. گاهی اتفاق می‌افتد که حتی میوه های گیلاس را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مدت زمانی که طول می‌کشد تا این قارچ بتواند یک درخت را درگیر خود کند با توجه به میزان مقاومت و استقامت درخت متفاوت می‌باشد. از این رو همیشه متخصصین و مشاوران گیاهپزشکی تاکید دارند به هنگام خرید نهال گیلاس اصلاح شده و با مقاومت بالا را تهیه کنند. شما می‌توانید از نهالستان‌هایی که به فروش نهال گیلاس تضمین شده می‌پردازند نهال درخت گیلاس را با ضمانت و گارانتی حداقل دو ساله خریداری کنید.

عملکرد قارچ جمع شدگی برگ درخت گیلاس

در ابتدای بحث باید بگوییم که هیچ روش خاصی برای کنترل بیماری جمع شدگی برگ درخت گیلاس وجود ندارد. همین که این قارچ به یک درخت منتقل شود، به عنوان بخشی از زندگی و فیزیولوژی درخت گیلاس محسوب می‌شود. عملکرد Cherry leaf curl fungus  به گونه‌ای است که ابتدا سلول‌های سطح جوانه ها و برگ‌های جوان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در نتیجه کوتیکول محل درگیری شده متورم می‌شود. در این زمان قارچ می‌تواند هاگ گذاری کرده و هم سموم خود را به درون بافت برگ نفوذ دهد.

از نظر بیشتر متخصصان تاثیر این قارچ همانند یک بیماری عفونی می‌باشد که باعث می‌شود تا عفونت در سر تا سر درخت گیلاس منتشر شود. مراحل رشد قارچ در بافت درخت گیلاس به دو دوره تقسیم بندی می‌شود:

 1.  دوره اول سلول‌های مخمری است، در بالا اشاره کردیم.
 2.  دوره دوم بعد از نفوذ در میزبان است، به مرحله انگلی تغییر وضع می‌دهد.

در این مرحله است، دیگر درخت قدرت تشخیص خود را از دست داده و نمی‌تواند با بیماری مقابله کند. اولین عملکرد قارچ مخرب بر روی تولید کلروفیل درخت می‌باشد. کلروفیل یکی از عناصر مهم و حیاتی درختان می‌باشد. با کمبود کلروفیل میزان فتوسنتز نیز کاهش پیدا کرده در نتیجه تغذیه درختان به نصف کاهش پیدا می‌کند. همین امر سیستم دفاعی درختان گیلاس را در برابر این بیماری کاهش می‌دهد. در ادامه سعی می‌کنیم راه های انتقال این بیماری همچنین راهکارهایی برای جلوگیری از شیوع آن را به شما توضیح دهیم.

علت جمع شدن برگ درخت گیلاس + علائم، کنترل

راهکار‌های تشخیص بیماری قارچی جمع شدگی برگ درخت

بیشتر باغداران عزیز باید دقت کنند، بهترین راه برای درمان اغلب بیماری‌های قارچی، باکتریایی، ویروسی و حتی آفت زدگی‌ها جلوگیری از شیوع این بیماری به صورت گسترده می‌باشد. شما همین که متوجه شدید یکی از درختان شما علائم ظاهری متفاوتی دارد، حتماً بررسی‌های لازم را بر روی آن انجام دهید.

 • معمولاً توصیه می‌شود ابتدا تنه درخت را مورد بررسی قرار دهید تا بر روی تنه درخت هیچگونه سوراخی وجود نداشته باشد. و یا دارای طرح‌های این باشد که از آن شیرابه و مواد دیگری ترشح کند.
 • در مراحل بعدی کمی از خاک درخت را کنار بزنید بن پایه، طوقه و ریشه درخت را بررسی کنید تا بر روی آن قارچ و یا بیماری وجود نداشته باشد.
 • اگر هیچ کدام از موارد بالا مشکلی وجود نداشت برگ‌هایی که دچار بیماری شده اند، مقدار مشخصی از آن را جمع‌ آوری کرده و به مرکز گیاه پزشکی ببرید تا بر روی آن‌ها مطالعات دقیقی انجام دهند.

با این کار شما به راحتی می‌توانید در همان مراحل اولیه بیماری درخت گیلاس باغ خود را تشخیص دهید. چون هم اطلاعاتی که به دست آوردید کامل می‌باشد، هم از راه درست و اصولی برای تشخیص بیماری گام برداشته اید.

همچنین بخوانید : مراقبت های لازم از آفات و درخت های نهال گیلاس

چگونگی انتقال بیماری قارچی جمع شدگی برگ درخت گیلاس در یک باغ

این بسیار مهم است که یک کشاورز از نحوه انتقال قارچ از یک درخت به درخت دیگر در محوطه باغ گیلاس آگاه باشد. چون بر اساس آن به راحتی می‌توانند راهکار پیشگیرانه را انجام دهد. راه های انتقال عبارتند از:

 • رطوبت زیاد
 • حشرات آلوده
 • هرس نکردن
 • هرس درخت آلوده در روز‌های بارانی
 • وجود علف‌های هرز
 • کوددهی نامناسب
 • آبیاری غیر اصولی
 • آنالیز نکردن خاک قبل از کشت نهال گیلاس
 • تهیه نهال زیر مقاوم از نهالستان‌های بدون مجوز

اطلاعات تکمیلی : هرس اصول درخت گیلاس

کنترل شیمیایی پیشگیری از بیماری جمع شدگی برگ درخت گیلاس

مطمئنا مهندسین گیاهپزشکی سعی کردند راهکارهای اصولی و تاثیر گذار برای جلوگیری از شیوع بیماری قارچی جمع‌شدگی برگ درخت گیلاس در باغ شما ارائه دهند. این راهکار‌ها معمولا به دو صورت طبیعی و شیمیایی تقسیم بندی می‌شود. عمده‌ترین راه اصلی و مهم برای مبارزه با این بیماری استفاده از سمپاش ها، آفت کش‌ها و قارچ کش‌ها می‌باشد.

از آنجایی که ویژگی قارچ Cherry leaf curl fungus رطوبت دوستی و هوای خنک می‌باشد، بنابراین معمولاً به صاحب باغ‌های گیلاس که در منطقه کوهستانی و منطقه معتدل پرباران احداث شده است، توصیه می‌کنند مرحله اول سمپاشی درختان خود، با محلول‌های آفت کش را در اواخر فصل زمستان تا قبل از رشد جوانه ها حتما شروع کنند.

بهترین زمان در مناطق دیگر یا مرحله دوم سمپاشی، فصل پاییز بعد از خزان برگ‌ها می‌باشد. در این مرحله بهتر است از اردوی ۱/۲٪ استفاده شود. فقط به یک نکته دقت داشته باشید، شما نمی‌توانید ارقام نهال گیلاس را خریداری کنید با این اطمینان که نسبت به این بیماری مقاومت بالایی دارد. واقعیت این است تمام نهال‌های گیلاس نسبت به بیماری جمع شدگی برگ حساس هستند، منتها درجه حساسیت به آنها متفاوت می‌باشد.

کنترل طبیعی برای جلوگیری از گسترش بیماری جمع شدگی برگ درخت گیلاس

ما در زیر به چند مورد اشاره می‌کنیم که صرفاً تا حدی می‌تواند از شیوع بیشتر این بیماری جلوگیری کند و بهترین روش این است که درختان خود را تحت نظر متخصصین گیاهپزشکی درمان کنید.

 1. هرس کردن: خوشبختانه این بیماری از ریشه و یا تنه آغاز نمی‌شود. بلکه از سمت برگ‌های جوان و شاخه های جوان درخت را درگیر می‌کند. اگر در همان مراحل اولیه متوجه شوید، به راحتی با هرس کردن و سرشاخه کردن می‌توانید بیشتر نواحی آلوده را از درخت جدا کرده و مانع نفوذ بیشتر آن به شاخه های تنومند شوید.
 2. دفع زباله های آلوده: زباله های آلوده را حتماً بسوزانید و از کمپوست کردن آنها امتناع کنید. چون باعث می‌شود چرخه آن دوباره آغاز شود.
 3. به نظافت و بهداشت دور درختان آلوده دقت بیشتری داشته باشید: معمولاً برگ‌هایی که از درخت آلوده بر روی زمین می‌افتد، حاوی قارچ است. قارچ با وزش باد به راحتی می‌تواند به سطح و تنه درختان دیگر چسبیده و آن را آلوده می‌کند.
 4. ضدعفونی کردن: سعی کنید محوطه اطراف درختان آلوده را به طور کامل ضدعفونی کنید ( پرالیناژ کردن نهال )تا قارچ‌هایی که در سطح خاک وجود دارد نابود شود.
 5. حذف درخت گیلاس آلوده: اگر مطمئن شدید دیگر درمانی برای نیز درخت گیلاس آلوده وجود ندارد، بهتر است آن را حذف کنید. لاشه آن را بسوزانید، منطقه اطراف را به طور کامل ضدعفونی کرده و سپس نهال کاملا مقاوم نسبت به این بیماری را تهیه و جایگزین کنید.
 6. بهترین گزینه به هنگام احداث باغ این است که نهال مقاوم تر نسبت به این بیماری را تهیه کنید.

علت جمع شدن برگ درخت گیلاس + علائم، کنترل

کلام آخر

مطمئنا یکی از چالش‌هایی که کشاورزان همیشه با آن روبرو هستند، رویایی با بیماری‌های مختلف درخت گیلاس می‌باشد. در این مقاله سعی کردیم به طور کامل و جامع در مورد قارچ  Cherry leaf curl fungus توضیحات لازم را دهیم. همچنین در مورد نحوه عملکرد چرخه زندگی، راه هایی که باعث شیوع بیماری می‌شود، از همه مهمتر در مورد درمان آن به طور کامل صحبت کردیم.

ولی همه اینها به یک پیشنهاد و توصیه کاملا اصولی منتهی می‌شود. اینکه شما با توجه به شرایط ویژه باغ خود، نوع خاک، محیط آب و هوای منطقه خود، اقدام به احداث باغ گیلاس کرده‌اید؛ ارقام نهال گیلاس را خریداری کنید که کاملا سازگار بوده و بتواند در برابر این بیماری از خود مقاومت بالایی نشان دهد. نهالستان‌های معتبر و مجوزدار زیادی در کشور وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به بزرگترین نهالستان شمال غرب کشور اشاره کرد.

در سایت برتر نهال علاوه بر اینکه می‌توانید قیمت نهال گیلاس را استعلام بگیرید این امکان برای شما وجود دارد در هر نقطه این کشور باشید به صورت غیر حضوری و اینترنتی نسبت به خرید نهال گیلاس اقدام کرده و با شرایط و ویژگی‌های خاصی آن را خریداری کنید. لازم به ذکر است در صورت بروز هرگونه سوال تخصصی و پزشکی در مورد بیماری‌های درخت و نهال گیلاس می‌توانید با شماره تماس‌های موجود در این سایت تماس گرفته و از راهنمایی مشاوره رایگان آن استفاده کنید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال