علت پژمردگی درخت گیلاس( درمان و معرفی آفات)

علت پژمردگی درخت گیلاس( درمان و معرفی آفات)

به خاطر حساس بودن درخت گیلاس بیماری‌های زیادی آن را تهدید می‌کنند، اغلب بیماری‌ها باعث پژمردگی درخت گیلاس می‌شود در ادامه مقاله همراه ما باشید تا علت پژمردگی درخت گیلاس را به طور کامل به شما توضیح داده و روش‌های درمان و مقابله با آن را ارائه دهیم.

پژمردگی درخت گیلاس و از بین بردن آهک خاک

آهک زیاد در خاک می تواند رشد و توسعه مناسب درختان را مختل کند، از جمله درخت گیلاس؛ شرایط ایده آل برای کشت و رشد درخت گیلاس خاکی با pH متعادل (حدود 6-7) است؛ اگر خاک شما دارای آهک زیاد است و قادر به تغییر pH آن نیستید، بهتر است اقداماتی را انجام دهید تا بتوانید از پژمردگی درخت گیلاس جلوگیری کنید، برای از بین بردن آهک خاک یک شالوده حفر کنید.

یک حفره عمیق و وسیع با قطر حداقل 60 سانتیمتر (24 اینچ) در نزدیکی درخت گیلاس باز کنید و سعی کنید تا حداکثر مقدار آهک را از خاک خارج کنید، برای اینکار به دقت اقدام کنید تا به ریشه‌های درخت گیلاس آسیب نرسانید؛ سپس، خاک خارج شده را با خاک سالم و عاری از آهک جایگزین کنید.

اگر خاک شما آهک زیاد دارد، آب اسیدی می‌تواند با کاهش pH خاک به میزان قابل قبول برای رشد درخت گیلاس کمک کند؛ برای این کار، از محلول اسیدی مثلاً  سرکه و آب را به خاک اضافه کنید، ولی توجه داشته باشید که قبل از خرید نهال گیلاس و کاشت آن در مزرعه این کار را انجام دهید، سولفور نیز در از بین بردن آهک خاک موثر بوده و مانع از پژمردگی درخت گیلاس شوند.

علت پژمردگی درخت گیلاس

پژمردگی درخت گیلاس و شوری خاک کشاورزی

از دلایلی که  پژمردگی درخت گیلاس و شوری خاک کشاورزی با هم در ارتباط هستند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. افزایش نمک‌ها در خاک باعث خروج آب از ریشه درختان گیلاس شده در نتیجه دلیل خشک شدن و پژمردگی درخت گیلاس می‌شود.
 2. شوری خاک کشاورزی می‌تواند مانع از جذب عناصر غذایی مورد نیاز درختان توسط ریشه شود، عدم تامین کافی عناصر غذایی برای رشد و باروری درختان گیلاس می‌تواند باعث پژمردگی درخت گیلاس می‌شود.
 3. شوری خاک باعث اختلال تراز آب در خاک شده و روند جذب آب توسط ریشه‌ها را مختل کرده و رشد نامناسب و پژمردگی درختان گردو را به همراه داشته باشد.
 4. شوری خاک باعث مسمومیت شیمیایی در درختان گیلاس می‌شود، مواد معدنی مازاد و مسموم در خاک با ریشه‌ها تعامل کرده و باعث مسمومیت سلول‌های گیاهی و پژمردگی درخت می‌شوند.

به منظور کاهش و پیشگیری از شوری خاک و پژمردگی درختان، می‌توان از روش‌هایی مانند آبیاری منظم و مناسب، استفاده از کودهای آلی و شیمیایی و آنالیز و تحزیه خاک جهت سنجیدن وضعیت نمک و عناصر غذایی قبل از خرید نهال گیلاس را انجام داد.

پژمردگی درخت گیلاس با سموم کشاورزی

استفاده از سموم کشاورزی با غلظت بالا به علت تماس مستقیم با برگ‌ها و ساقه‌های درخت گیلاس، باعث پژمردگی درخت گیلاس می‌شود، چون سمپاشی با غلظت بالا  باعث شدیدتر شدن تاثیرات سموم شیمیایی و جذب زیاد آنها توسط گیاه می‌شود؛ این زمینه‌ها منجر به مرگ بافت‌های داخلی درخت و عدم توانایی آن برای جذب عناصر مورد نیاز خود می‌شود.

نباید فراموش کنیم سمپاشی با غلظت بالا ممکن است شاخص‌های تبخیر و تعرق را در شاخه و برگ‌ها بیشتر کرده در نتیجه باعث کاهش آب در گیاه می‌شود؛ متخصصین نهالستان معتقدند استفاده نادرست و غیر منطقی از داروها و سموم شیمیایی باعث آسیب‌های جدی در درخت گیلاس می‌شود چون  کمبود یا افزایش غلظت دارو در مناطق خاصی از درخت گیلاس را مشاهده خواهید کرد.

در نهایت، برای جلوگیری از پژمردگی درخت گیلاس بعد از استفاده از سموم کشاورزی با غلظت بالا، لازم است با دقت و هوشمندانه عمل شود و دستورالعمل و مقررات استفاده از سموم شیمیایی را رعایت کنید همچنین، می‌توانید با مشاوره کارشناسان کشاورزی و متخصصین نهالستان، غلظت مناسب سمپاشی را تعیین کنید تا پژمردگی درخت گیلاس را کاهش دهید.

کرم سفید ریشه درخت گیلاس

کرم سفید ریشه نوعی از آفات است که به ریشه درختان میوه از جمله درخت گیلاس آسیب می‌رساند، کرم سفید ریشه درخت گیلاس با ورود به ریشه‌های گیلاس، از آب و عناصر مغذی ریشه تغذیه و آنها را از ریشه جذب کرده و باعث تضعیف درخت و نهایتاً پژمردگی و مرگ تدریجی درخت گیلاس را به همراه دارد، کارشناسان نهالستان به هنگام فروش نهال گیلاس تاکید زیادی بر روش‌هایی برای کنترل و پیشگیری از کرم سفید ریشه درخت گیلاس دارند، برخی از اقدامات مهم در این زمینه عبارتند از:

 • خاک با زهکشی قوی که میزان رطوبت و ماندابی کمتری داشته باشد برای کاشت درخت گیلاس مناسب بوده و مانع از شیوع کرم ریشه درخت گیلاس می‌شود.
 • انتخاب نهال‌های سالم و بدون علایم آلودگی به کرم سفید ریشه می‌تواند از پراکنش این کرم جلوگیری کند، خرید نهال گیلاس باید از مراکز و نهالستان معتبر انجام شوند.
 • قبل از کاشت نهال‌ گیلاس در باغ، خاک با استفاده از مواد ضدعفونی مانند عناصر مسی یا تری کلُرفن مورد ضدعفونی قرار بگیرد، این عمل باعث کاهش تعداد کرم‌های سفید ریشه در خاک می‌شود.
 • استفاده از کودهای ارگانیک مانند کود کمپوست و کود گاوی پوسیده می‌تواند به کاهش شانس آلودگی خاک به کرم سفید ریشه کمک کند، چون این کودها باعث بهبود ساختار خاک و افزایش مقاومت درختان گیلاس در برابر بیماری‌ها می‌شوند.
 • از آنجایی که کرم سفید ریشه به رطوبت زیاد علاقه دارد، حفظ رطوبت مناسب و جلوگیری از اضافه رطوبت در خاک از پراکنش و شیوع این کرم جلوگیری خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با بیماری و آفت‌های نهال گیلاس

در مواقعی که کرم سفید ریشه باعث آسیب جدی به درخت گیلاس شده است، می‌توان از محصولات شیمیایی مربوطه برای کنترل و از بین بردن آن استفاده کرد؛ در این موارد، لازم است که دستورات و راهنمایی‌های موجود در بسته‌بندی سموم را رعایت کرده یا برای عملکرد بهتر و اطمینان حاصل کردن از اثربخشی روش‌های پیشگیری و کنترل کرم سفید ریشه، از مهندسین کشاورزی کمک بخواهید.

علت پژمردگی گیلاس

پژمردگی ورتیسیلیومی درختان میوه

پوسیدگی ورتیسیلیومی ریشه درخت گلاس یک بیماری قارچی است که توسط قارچ Verticillium dahliae یا Verticillium albo-atrum ایجاد می‌شود. پژمردگی ورتیسیلیومی درختان میوه عموماً بر روی درختان گیلاس و  سایر درختان میوه  با ریشه تنبل تأثیر می‌گذارد.

بیماری پوسیدگی ورتیسیلیومی ریشه درخت گیلاس در ابتدا باعث ضعف درخت گیلاس در رشد و باروری می‌شود، سپس به پژمردگی و مرگ خاموش آن می‌انجامد؛ علائم این بیماری شامل موارد زیر است:

 1. زردی و پژمردگی برگ‌ها
 2. خشک شدن شاخه‌ها
 3. پیچیدگی و تغییر رنگ ریشه‌ها به آبی یا قهوه‌ای
 4. با برش ساقه یا شاخه می‌توان دید که رنگ داخل آن قهوه‌ای تا قهوه‌ای تیره است.

بیماری پوسیدگی ورتیسیلیومی ریشه درخت گیلاس از طریق خاک به درخت گسترش می‌یابد، قارچ وارد ریشه‌های درخت شده و باعث انسداد عروق متصل به تنه،شاخه‌ها و ساقه شده و منجر به کاهش جریان آب و موادغذایی برای درخت گیلاس می‌شود.

این موضوع باعث ضعف درخت گیلاس در مراحل اولیه، پژمردگی برگ‌ها و در نهایت مرگ خاموش درخت خواهد شد؛ برای کنترل بیماری پوسیدگی ورتیسیلیومی ریشه می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

 1. انتخاب و خرید نهال گیلاس پیوندی و اصلاح شده سازگار با منطقه‌ که مقاومت زیادی در برابر این بیماری داشته باشد.
 2. عدم استفاده از خاک آلوده به قارچ ورتیسیلیوم، برای این منظور باید آنالیز خاک به صورت سالیانه انجام دهید.
 3. استفاده از روش‌های بهینه آبیاری و مدیریت آب درختان
 4. استفاده از مواد ضد قارچ برای کنترل عفونت قارچ در خاک

در مجموع، پژمردگی ورتیسیلیومی درختان میوه یک بیماری جدی است که منجر به پژمردگی و مرگ درختان می‌شود؛ کنترل و پیشگیری از این بیماری می‌تواند به کمک مدیریت دقیق آبیاری و استفاده از روش‌های مقاومت درختان صورت پذیرد، بهتر است در صورت مشاهده علائم بیماری ورتیسیلیومی ریشه درخت گیلاس بلافاصله اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید.

پوسیدگی فیتوفتورایی ریشه

پوسیدگی فیتوفتورایی ریشه گیلاس عبارت است از یک بیماری قارچی که توسط قارچ های مختلف ناشی می شود، از جمله قارچ های Phytophthora و Pythium؛ این قارچ‌ها عموما در شرایط خاکی مرطوب و زمین های پرآب قابل رشد و تکثیر هستند؛ قارچ Phytophthora یا پیتوفثورا از دسته قارچ های قدیمی و بسیار مهم است که در ایجاد بیماری های مختلف در درختان میوه تاثیر زیادی دارد.

وقتی ریشه گیلاس با این قارچ ها در تماس قرار می‌گیرد، قارچ پوسیدگی فیتوفتورایی ریشه به سطح خارجی ریشه حمله کرده و باعث تخریب و پوسیدگی ریشه درخت گیلاس می‌شوند؛ در نتیجه، سامانه جذب رطوبت و مواد غذایی ریشه آسیب دیده و تأثیر منفی بر رشد و عملکرد گیلاس دارد؛ علائم پوسیدگی فیتوفتورایی ریشه گیلاس عبارت است از:

 • برگ های زرد و خشک شده
 • رشد ضعیف و کمبود انرژی در گیلاس
 • ظهور لکه های سیاه روی ریشه
 • پوسیدگی قسمت های ریشه

برای مقابله با این بیماری، می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • استفاده از خاک مناسب و خوب زهکشی شده برای کاشت گیلاس
 • آبیاری مرتب و منظم و جلوگیری از بیش از حد رطوبت خاک
 • استفاده از مواد ارگانیک ضد قارچ برای رقیق کردن قارچ ها در خاک
 • خرید نهال گیلاس مقاوم که مستعد کمتر به این بیماری دارند.
 • جمع آوری و از بین بردن علف‌های هرز، برگ‌های آلوده و زباله‌هایی سطح زمین باغ به عنوان منبع اولیه آلودگی

در صورت شدت بیماری، ممکن است نیاز به استفاده از محصولات شیمیایی مبارزه با قارچ باشد، برای تشخیص مراحل پیشرفت بیماری پوسیدگی فیتوفتورایی ریشه می‌توانید آنالیز برگ درخت گیلاس را انجام دهید، سپس اقدامات شیمیایی لازم برای نجات درخت گیلاس را انجام دهید، به خاطر همه گیر بودن این قارچ حتماً مراقب درختان اطراف درخت آلوده نیز باشید.

علت پژمردگی درخت گیلاس

پوسیدگی رزلینیایی

پوسیدگی سفید یا پوسیدگی رزلینیایی ریشه (Crown gall) یک بیماری قارچی است از ریشه تا ساقه های درخت گیلاس را تحت تاثیر قرار داده و باعث ریزش میوه‌ها و قطع میوه‌دهی آن می‌شود، این بیماری توسط باکتری Agrobacterium tumefaciens ایجاد می‌شود. بروز پوسیدگی رزلینیایی ممکن است به دلیل آسیب‌های فیزیکی به ریشه و انتقال باکتری به درخت یا به دلیل ضعف و سوء تغذیه درخت گیلاس رخ دهد؛ برای کنترل پوسیدگی سفید ریشه، می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • حفاظت از ریشه ها

درختان گیلاس را از آسیب‌های فیزیکی مانند ضربه ، زخم و سایر آسیب‌ها در محل ریشه جلوگیری کنید، به خصوص در فصل زمستان و دوره برف یخ زدگی خاک، مراقبت و حفاظت از ریشه‌های درخت گیلاس به شدت توصیه می‌شود.

 • بهبود سیستم تغذیه

گیلاس‌ها را با مواد غذایی مناسب تغذیه دهید تا سیستم ایمنی و مقاومت را تقویت کنند، منابع غذایی غنی از پتاسیم، فسفر، نیتروژن و اوره در بهبود رشد و مقاومت در برابر بیماری‌های ریشه به شما کمک خواهند کرد.

 • خرید نهال گیلاس مرغوب

در هنگام انتخاب نهال برای کاشت در باغ گیلاس، از بذرهای سالم و تضمین شده استفاده کنید تا خطر آلودگی و انتقال باکتری را کاهش دهید.

در خصوص پژمردگی درخت گیلاس، عوامل مختلفی شامل رطوبتی بالا، خاک اشباع شده، عدم آبیاری مناسب، نقص مواد غذایی و عوامل آفت و بیماری می تواند موجب بیماری درخت گیلاس شود؛ برای پشتیبانی از باغ گیلاس و جلوگیری از پوسیدگی رزلینیایی اقدامات زیر را انجام دهید:

 • آبیاری منظم برای حفظ رطوبت خاک و جلوگیری از اشباع شدن آن
 • تغذیه مناسب با استفاده از کودهای شیمیایی یا آلی
 • کنترل بیماری و آفت

شانکر باکتریایی گیلاس

شانکر باکتریایی گیلاس یک بیماری عفونی است که توسط باکتری Pseudomonas syringae pv. syringae ایجاد می‌شود،، شانکر باکتریایی گیلاس به ویژه در مناطقی با آب و هوای مرطوب و سرد رشد کرده و می‌تواند بر روی میوه‌ها، برگ‌ها و شاخه‌های درختان گیلاس تاثیر بگذارد؛  از علائم ظاهری شانکر باکتریایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد تپه‌های قهوه‌ای-سیاه روی سطح برگ‌ها، ورم و تخریب شاخه‌ها و شیره میوه‌ها.
 • شانکر باکتریایی گیلاس باعث خسارت به گل‌ها و میوه‌های درحال رشد شود.
 • آسیب به کانال خارجی و داخلی درخت گیلاس و باعث کاهش رشد و توسعه طبیعی گیلاس شده که منجر به ضعف عمومی و مرگ درخت گیلاس می‌شود.

مدیریت شانکر باکتریایی شامل کنترل فیزیکی و بیولوژیکی برای محافظت از درختان گیلاس است؛ این شامل موارد زیر می‌شود:

 1. از بین بردن بخش‌های آلوده و سوختگی درخت گیلاس
 2. استفاده از روش‌های پیشگیرانه مانند ضدعفونی‌کردن ابزارهای باغبانی
 3. محافظت درختان در برابر شرایط آب و هوایی غیرمناسب و افزایش مقاومت درختان است
 4. استفاده از سموم شیمیایی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها

کلام آخر

اگر هر علامتی از بیماری یا آفت در درخت گیلاس مشاهده می‌کنید، به سرعت توسط متخصصان و مهندسین کشاورزی اقدام به روش‌های پیشگیرانه و درمان مناسب برای کنترل بیماری آنها انجام دهید، پاییز زمان مناسبی برای پاک کردن برگ‌های پژمرده و پالايش درخت گیلاس است؛ این کار به خودی خود پشتیبانی از رشد سالم و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های ریشه را تسهیل کرده و از پژمردگی درخت گیلاس جلوگیری خواهد کرد، برای شناختن بهتر درخت گیلاس، شرایط خرید نهال گیلاس و قیمت نهال گیلاس توصیه می‌کنیم به سایت تخصصی برتر نهال مراجعه کنید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال