کوددهی درخت عناب: معرفی 3 روش کوددهی عناب

کوددهی درخت عناب: معرفی 3 روش کوددهی عناب

هنگام کود دهی درخت عناب باید فاکتورهای مختلفی همچون بافت خاک، شرایط محیطی، میزان عناصر غذایی موجود در خاک و PH خاک را در نظر بگیرید و سپس اقدام به برنامه ریزی جهت کوده دهی نمایید.

برای این منظور بهتر است ابتدا خاک محل احداث باغ را آزمایش نموده و پس از کسب اطلاعات از شرایط با توجه به نتایج آزمون خاک و آنالیز آن توسط افراد متخصص این فن و مهندسین کشاورزی برنامه اصولی و مناسب کود دهی برای باغ طراحی و اجرا گردد.

بنابراین از آنجا که کود دهی از نکات مهم اصول باغداری است برای رسیدن به بهترین باردهی و سود بخشی باغ عناب باید کود دهی به درست­ترین روش و بهترین زمان ممکن صورت بگیرد و در این زمینه رعایت اصول کود دهی بسیار حائز اهمیت است لازم است ابتدا انواع روش­های کود دهی را بشناسید.

کوددهی نهال عناب

روش ­های کود دهی درختان

به طور کلی روش کود دهی درختان میوه و خاصه در این نوشتار درخت عناب به سه روش زیر انجام می­شود.

1.چالکود

در روش چالکود برای رساندن کود به درخت چاله­ هایی اطراف درخت حفر می­کنند و کود مورد نظر را داخل چاله ریخته و سپس روی آن مجددا خاک می­ریزند و دقت کنید رعایت نکات زیر در این روش بسیار حائز اهمیت است

 • دقت کنید که حتما این روش کود دهی در فصل زمستان و زمانی که درخت خواب است انجام دهید.
 • چاله­ها در سایه انداز درخت حفر کنید تا کود مستقیم در اختیار درخت قرار بگیرد.
 • هنگام حفر چاله مراقب ریشه­های درختان باشید که آسیب نبینند.
 • هرگز از این روش در تابستان و در مواقع گرم سال استفاده نکنید.
 • چاله های حفر شده در روش­های سنتی آبیاری در مسیر آب و در صورتی که باغ به روش آبیاری قطره­ای آبیاری می­شود در زیر نازل آب قرار داشته باشند.
 • سن درخت را در نظر بگیرید و زمانی که ریشه­های درخت به رشد کافی رسیدند از این روش استفاده نمایید و بهتر است پس از اینکه درختان دو ساله و بیشتر شدند از روش چالکود استفاده نمایید.
 • دقت کنید بهترین گزینه برای کف حفره ایجاد شده کودهای با تحرک بسیار پایین است.
 • از مصرف کودهای نیتروژن در روش چالکود خود داری کنید.

چالکود نهال عناب

2.محلول پاشی

یکی دیگر از روش­های کود دهی درختان میوه به ویژه درخت عناب روش محلول پاشی است که در این روش کودها را در مقدار معینی آب حل می­کنند و به صورت محلول روی درختان می­پاشند که باید موارد زیر را در نظر بگیرید.

 • زمان استفاده از این روش بسیار مهم است و برای جلوگیری از گیاه سوزی محلول پاشی باید زمانی در طول بیست و چهار ساعت روز انجام شود که هوا خنک باشد مانند صبح زود و یا عصر هنگامی که هوا خنک شده است.
 • هنگام محلول پاشی شرایط جوی را مد نظر قرار دهید و دقت کنید که بارش صورت نگیرد و همچنین باد شدید نوزد.
 • حتما H محلول را قبل از پاشش اندازه گیری کنید و دقت کنید مناسب­ترین P.H بین 6 و 7 است و در صورتی که بیشتر از این میزان باشد موجب گیاه سوزی می­شود.
 • دقت کنید حتما و برای حصول نتیجه بهتر پیش از محلول پاشی، باغ را آبیاری کنید.

3.آبیاری کوددهی

در این روش یعنی آبیاری کوددهی، لازم است کودها را پای درخت پاشیده و سپس آبیاری می­نمایند به نحوی که آب کودها را حل نموده و در اختیار درختان قرار می­دهد، از مزیت­های این روش می­توان به کارایی بالای آن اشاره نمود به طوری که کود به اندازه کافی و در زمان مناسب دز اختیار درخت قرار می­گیرد.

آب شویی کود در این روش نیز بسیار کمتر است در نتیجه هزینه باغداری برای خرید کود کاهش می­یابد، همچنین چون کود روی برگ­ها پاشیده نمی­شود احتمال گیاه سوزی نیز در این روش وجود ندارد.

کوددهی عناب

کود مناسب درخت عناب

برای انتخاب کود مناسب درخت عناب  نباید صرفا دنبال یک کود ویژه بگردید بلکه همانند سایر درختان میوه به کودهای مختلف در زمان­های مختلف رشدی درخت احتیاج است تا درخت به نهایت باروری و سود دهی خود دست یابد.

بنابراین برای نیل به این هدف به یک برنامه غذایی و کود دهی اصولی برای مدیریت تغدیه درختان عناب نیاز است که بهتر است در این زمینه حتما از متخصصین این حوزه کمک و راهنمایی بگیرید.

برای این منظور می­توانید هنگام خرید نهال عناب از مشاوران و کارشناسان نهالستان­های معتبر راهنمایی دریافت نمایید و همچنین پس از احداث باغ در صورت نیاز به مشاوره بدون مراجعه حضوری به نهالستان و به صورت آنلاین با کارشناسان و مشاوران نهالستان در ارتباط باشید و از تجربیات و دانش باغبانی آنها بهره مند شوید.

عناصر و کودهای مورد نیاز درختان عناب

درختان عناب برای رسیدن به یک باردهی معقول و اقتصادی نیازمند یک برنامه کود دهی مدون، اصولی و منظم حداقل سه ساله هستند، زیرا می­دانیم که اثر کود دهی در درختان میوه بر خلاف گیاهان طولانی مدت بوده و بلافاصله پس از مصرف نمود نخواهد داشت.

بنابراین برای داشتن یک باغ سود ده عناب به راهنمایی­ها و مشاوره­های یک مهندس کشاورزی مجرب احتیاج دارید تا به هدف خود برسید، به طور کلی کودها و عناصر مورد نیاز درخت عناب به شرح زیر است

 • کودهای آلی: کودهای آلی که شامل کودهای دامی مانند کود مرغی، کود گوسفندی، کود گاوی و انواع کمپوست و غیره است در باغ­های عناب بسیار مورد استفاده قرار می­گیرند لازم به ذکر است که در بین کودهای دامی کود گاوی بیشتر مورد استفاده قرار می­گیرد به طوری که به ازای هر هکتار می­توان از 15 تا 20 تن کود گاوی استفاده کنید.

البته فراموش نکنید که برای کود دهی باغ عناب می­توانید از کودهای مرغی نیز استفاده نمایید و از مزایای استفاده از آن بسته به شرایط اقتصادی خود بهره مند شوید.

برای استفاده از کودهای آلی می­توانید از روش ­های چالکود و همچنین پاشش سطحی استفاده کنید و دقت کنید زمان استفاده از آنها در اواخر زمستان است.

 • جلبک دریایی: یکی از بهترین کودها برای درختان عناب به صورت ارگانیک نیز تولید می­شود جلبک دریایی است که کاربردهای متفاوتی در درخت عناب دارد از جمله اینکه موجب افزایش قابل توجه باروری درخت می­شود و نیز کیفیت میوه­های تولید شده را افزایش می­دهد، این کود همچنین باعث تقویت سیستم دفاعی گیاه از طریق از بین بردن باکتری­های مضر خاک می­گردد.
 • کود شوک 10 X : این کود که سرشار از مواد معدنی و عناصر مورد نیاز درختان عناب است به دلیل اینکه فاقد سدیم و کلر است برای درختان عناب بسیار مفید است که موجب افزایش ریشه دهی درخت عناب می­گردد و موجب تغذیه مناسب این درخت می­گردد یکی از ویژگی­های بارز این کود این است که قابلیت اختلاط با اکثر کودهای شمیایی دیگر را دارد.
 • اسید هیومیک: یکی از بهترین کودها در درختان عناب است که به ویژه برای زمان گرده افشانی بسیار پرکاربرد و مهم است زیرا موجب افزایش گرده افشانی می­گردد بدون اینکه موجب گل ریزی درخت عناب گردد، همچنین موجب افزایش رشد ریشه­ی درخت عناب می­شود که به تبعه آن جذب مواد غذایی را افزایش می­دهد.

کوددهی درخت عناب: معرفی 3 روش کوددهی عناب

زمان کود دهی درخت عناب

یکی از فاکتورهایی که اثر بخشی کود دهی را بیشتر می­کند و موجب می­شود که کود بهترین عملکرد را در درختان عناب داشته باشد انتخاب زمان مناسب برای کود دهی است زیرا عدم توجه به این فاکتور مهم ممکن است که اثر بخشی کود را کاهش داده و یا کاملا آن را بی اثر نماید.

بهترین زمان کود دهی درخت عناب، زمان جوانه دهی این درخت است که مواد غذایی کافی در اختیار داشته باشد و بتواند به نهایت باروری خود نزدیک شود و بهترین سود عاید باغدار گردد.

همچنین از کود دهی در فصول سرد سال همچون پاییز و زمستان برای ممانعت از یخ زدگی و همچنین سرما زدگی درخت عناب غافل نگردید.

سخن پایانی

دقت کنید کود دهی درختان میوه به ویژه درخت عناب را قبل از آنکه درخت ضعیف گردد انجام دهید تا به دلیل ضعف درخت شرایط برای ورود عوامل بیمارگر و نیز حمله آفات مختلف فراهم نگردد.

همچنین با استفاده از کودهای مختلف و در زمان مناسب عناصر غذایی مورد نیاز درخت برای رسیدن به حداکثر باروری را در اختیار درخت عناب قرار دهید تا به بهترین نتیجه و سود بخشی دست یابید.

همچنین کود دهی نیاز به یک برنامه اصولی دارد که می­توان در این مورد از تجارب و علم کارشناسان فروش نهال عناب در نهالستان­های معتبر بهر جست، البته نهالستان­های معتبر علاوه بر دارا بودن مهندسین کشاورزی متخصص، با تولید انبوه نهال، قیمت نهال عناب را نیز برای باغدار مقرون به صرفه می­کنند.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال