نکاتی مهم در رابطه با آبیاری درخت انگور

نکاتی مهم در رابطه با آبیاری درخت انگور

میوه انگور یک میوه آبدار و شیرین است، برای بهتر رشد کردن میوه انگور، شیرین و آبدار شدن حبه های خوشه انگور، کشاورز روتین نگهداری و مراقبت از آن را به طور کامل انجام می‌دهد، یکی از روتین ‌های اساسی و حیاتی برای باغ انگور روش و‌میزان آبیاری این درخت است، با اینکه درخت انگور نیاز آبی کمتری دارد ولی رعایت کردن چند نکته کوچک و اساسی باعث می‌شود تا هزینه مربوط به آبیاری کاهش پیدا کرده و ذخایر سفره های زیرزمینی حفظ شود، همچنین کشاورزان زمان زیادی را برای آبیاری باغات انگور صرف نخواهند کرد، جهت آشنایی با روتین مناسب آبیاری درخت انگور همراه ما باشید.

آبیاری درختان انگور-2

زمان‌ بندی استاندارد و رعایت فاصله زمانی مناسب برای آبیاری

در تعیین فاصله زمانی مناسب برای آبیاری باغات عوامل زیادی موثر هستند، کارشناس نهالستان زمان فروش نهال انگور آگاهی لازم در مورد آبیاری این درخت در اختیار کشاورزان قرار می‌دهند، ولی باغدار موظف است اطلاعات لازم در مورد اکوسیستم منطقه به دست آورده سپس تصمیمات لازم را برای آبیاری باغ انگور اتخاذ کند:

  1. سن نهال انگور: سن درخت کاشته شده بسیار مهم است، نهال تازه کاشته شده در سال اول هفته ای دوبار آبیاری می‌شوند، بعد از گذشت یک سال این آبیاری به هفته ای یکبار کاهش پیدا کرده و وقتی به تکامل رشد رسید می‌توان در ماه تنها دوبار آبیاری باغ انگور را انجام داد.
  2. ریشه زایی درخت انگور: معمولاً درختان انگور قلمه و اصلاح شده ریشه زایی قوی تری دارند، ریشه آنها حالت هجومی داشته و به سمت مواد مغذی و رطوبت حرکت می‌کند، بنابراین میزان آبیاری درختان انگور که ریشه زایی قوی و هجومی دارند کمتر از درختان سنتی است.
  3. نوع خاک و زهکشی ان: یکی از فاکتورهای مهم برای مشخص کردن روش آبیاری و زمانبندی آبیاری، نوع بافت خاک، میزان زهکشی و عمق آن است؛ خاک رسی و سنگین آب بیشتری را جذب خود کرده و غرقابی می‌شوند، در حالی که خاک دارای زهکشی بالا هستند آب به راحتی از آنها گذشته و به عمق زمین نفوذ می‌کند.
  4. شرایط محیط زیستی منطقه: مطمئنا فاصله زمانی در مناطق با اقلیم گرمسیری کوتاه تر از فاصله زمانی آبیاری در مناطق سردسیری خواهد بود، گرمای تابستان، تابش نور خورشید، بارش سالانه باران از عوامل موثر بر اکوسیستم محیطی هستند که تاثیر بسزایی بر روی مشخص کردن بازه زمانی بین دو آبیاری باغات انگور دارد.
  5. فصل آبیاری: در فصل بهار، پاییز و زمستان میزان آبیاری کاهش پیدا می‌کند، ولی در فصل تابستان تعداد دفعات آبیاری افزایش پیدا میکند مخصوصاً از زمانی که درخت انگور شروع به شکوفه دهی می‌کند تا زمان برداشت میوه حتما روتین استاندارد آبیاری را رعایت کنید.
  6. نژاد نهال انگور: زمان خرید نهال انگور حتماً از کارشناسان نهالستان روتین آبیاری نژاد انگور را بپرسید چون بر حسب نژاد انگور و نوع میوه انگور میزان آبیاری متفاوت است، انگور های سنگین وزن و شیرین به آب بیشتری احتیاج دارند.

نکته: رطوبت خاک را ثابت نگه دارید. گاهی اتفاق می افتد، سطح خاک خشک شود به خاطر کمبود آب هفته هایی انگور کوچک باقی می ماند برای جبران این موضوع شروع به آبیاری بیش از اندازه می کنند همین امر باعث ترک کردن پوسته حبه های انگور خواهد شد.

آبیاری درختان انگور-2

نکته: گاهی آبیاری بی‌رویه و زیاده از حد باعث می‌شود فقط شاخه و برگ درخت انگور رشد علفی و بی بار داشته باشد، اگر باغدار متوجه این موضوع شد آبیاری را قطع کند تا رشد متعادل درخت انگور آغاز شود.

 ریشه های عمقی درخت انگور را آبیاری کنید

بافت خاک تاثیر زیادی بر روی روش آبیاری  و فاصله زمانی بین آنها دارد، اگر بافت خاک شما منسجم و سخت بوده و نوع آن رسی سنگین است، چون نفوذ پذیری آن کمتر بوده بهتر است آبیاری به صورت عمیق و در فواصل طولانی انجام شود، البته رشد درخت انگور در این نوع از خاک بسیار محدود و غیر اقتصادی خواهد بود، برای رشد سریع و اقتصادی بهتر است بسترسازی لازم را برای باغ انگور انجام دهید.

در عوض خاک لوم شنی با زهکشی عمیق آب بلافاصله از لایه های خاک نفوذ می‌کند، بنابراین بهتر اس ت برای این نوع خاک آبیاری به صورت سطحی و با فواصل زمانی کمتر انجام شود، بهترین روش آبیاری که برای درختان انگور در نظر گرفتن آبیاری قطره‌ای است، آبیاری با سرعت خیلی کم و در بازه زمانی طولانی باعث می‌شود تا رطوبت به عمق خاک نفوذ کرده و ریشه‌هایی در لایه های زیرین قرار گرفته‌اند از رطوبت خاک تغذیه کنند، در غیر این صورت ریشه‌های عمقی به خوبی سیراب نشده و باعث خشک شدن ریشه و نفوذ عوامل بیماریزا از طریق ریشه خشک شده و بیمار می‌شود.آبیاری درختان انگور-2

از دیگر موارد بازدارنده که مانع نفوذ آب به عمق خاک می‌شود باید به دمای هوا و وزش باد اشاره کرد، دمای هوا و وزش باد در آبیاری درختان انگور تاثیری زیادی دارد،  متوجه باشید گرمای هوا و وزش باد سرعت تبخیر آب را افزایش می‌دهد، همین امر باعث می شود تا آب به لایه های زیرین خاک نفوذ نکرده و تب سطحی نیز سریعتر تبخیر شود.

طبق بررسی‌های انجام شده چون میوه درخت باردار انگور در حال رشد بوده نیاز آبی آن بیشتر است، پس شما از ماه دوم فصل بهار تا زمان برداشت میوه انگور حتماً فواصل و استاندار آبیاری را رعایت کنید تا مشکلی پیش نیاید، البته به این موضوع نیز دقت داشته باشید، ۲۰ روز مانده به برداشت میوه انگور میزان آبیاری را تا حد زیادی کاهش می‌دهند، چون آبیاری زیاد باعث حجیم شدن حبه انگور و ترک برداشتن پوست آن می‌شود.

 کلام آخر

همانطور که مطالعه کردید مبحث مربوط به آبیاری درخت انگور یک مبحث طولانی بوده و ما تنها اشاره کوچکی به نکات مهم آن کردیم، اگر تصمیم شما برای راه اندازی باغ تجاری انگور جدی است، حتماً نهالستانی را برای تهیه نهال انگور انتخاب کنید که مهندسین کشاورزی آنها همواره در دسترس بوده و جوابگوی سوالات شما در حوزه آبیاری درخت انگور باشند.

نهالستان‌های با اعتبار و مجوز دار مانند برتر نهال که پروانه کسب خود را به صورت رسمی از وزارت جهاد کشاورزی دریافت کرده‌اند، تمامی مشاوره تخصصی و گیاه پزشکی خود را به صورت رایگان انجام می‌دهند، همچنین باغداران برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و آخرین قیمت نهال انگور می‌توانند به سایت اینترنتی نهالستان مراجعه کنند.

 

مقالات مرتبط
نظرات کابران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال