قیمت انگور شرابی ۱۴۰۲ +( نکات طلایی برای کاشت)

قیمت انگور شرابی ۱۴۰۲ +( نکات طلایی برای کاشت)

یکی از میوه‌هایی که در اکثر کارخانه‌های آبمیوه‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد میوه انگور شامپاین شرابی است، دانه‌های شیرین و بنفش رنگ انگور شرابی دارای رنگ و طعم دلخواهی است که برای تولید مویز، کنسانتره دوشاب و آبمیوه از آن استفاده می‌شود، میوه انگور شرابی جزو میوه‌های تجاری بوده و فروش آن در انواع واحدهای تولیدی رونق زیادی دارد، از این رو کاشت نهال شامپاین شرابی برای کشاورزان یک سرمایه‌گذاری سودآور خواهد بود.

نهال انگور شامپاین شرابی را بهتر بشناسید

یک باغدار به هنگام خرید نهال انگور ابتدا هدف خود را از احداث باغ انگور مشخص می‌کند، کسانی که می‌خواهند این میوه را به صورت تازه خوری به فروش برسانند باید  ارقام دیگر نهال انگور را خریداری کنند، ولی برای فروش نهال انگور شامپاین شرابی به واحدهای تولیدی جهت تبدیل آن به فرآورده‌های مختلف نهال انگور شرابی را توصیه می‌کنیم، از خصوصیات مهم و بارز نهال انگور شرابی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • منشا اصلی نهال انگور شرابی یونان است این رقم وارداتی بوده ولی توسط نهالستان‌های معتبر بومی‌سازی شده و با قیمت کاملاً مناسب به دست کشاورزان می‌رسد.
 • برای مقاومت بیشتر نهال انگور شامپاین در برابر انواع بیماری‌ها و تنش‌های محیطی این نهال را به صورت اصلاح شده بر پایه قلمه تکثیر می‌کنند.
 • عمر اقتصادی نهال انگور شامپاین حداقل ۹۰ سال است ولی بررسی‌های مختلف ثابت کرده است در صورت مدیریت صحیح باغدار این رقم به ۱۱۰ و ۱۲۰ سال نیز افزایش پیدا می‌کند.
 • مهم‌ترین علت پر فروش نهال انگور شرابی باید به زودبازده بودن آن اشاره کرد؛ اگر کشاورز موفق به کاشت پاییزه نهال انگور شود در بهار سال بعدی حتماً خوشه‌های کوچک انگور را بر روی بوته مشاهده خواهد کرد.
 • طبق بررسی‌های انجام شده میزان باردهی نهال انگور شرابی در یک هکتار زمین حداقل ۱۰۰ الی ۱۲۰ تن است، چون فاصله کاشت این نهال از یکدیگر دو متر است بنابراین در یک هکتار زمین ۲۵۰۰ اصل نهال انگور شرابی جای می‌گیرد که باعث افزایش باردهی آن می‌شود و به عنوان یک رقم اقتصادی در بین کشاورزان شناخته شده است.
 • یک خوشه انگور شرابی بسیار سنگین بود و هر خوشه آن حداقل ۴۰۰ تا ۶۰۰ گرم وزن دارد، چون آن نگاه آنکه کوچک هستند به صورت کاملاً متراکم کنار یکدیگر قرار گرفته و باعث شده یک کوچه حجیم و سنگین تولید کند.
 • مهمترین فرآورده میوه انگور شامپاین شرابی تولید مویز است، مویز به عنوان یک میوه درمانی برای درمان انواع بیماری‌های کم خونی و همچنین افزایش تمرکز استفاده می‌شود که فروش خیلی خوبی در بازار خشکبار و آجیل دارد.

 

 • قیمت انگور شرابی

 نکات طلایی برای احداث باغ انگور شرابی

با اینکه نهال انگور شرابی یک نهال مقاوم در برابر تنش‌های محیطی است، ولی برای احداث باغ انگور شرابی بهتر است قبل از خرید نهال انگور شرابی اقدامات لازم را در باغ خود انجام دهید تا یک باغ پربار را تجربه کنید.

 • آنالیز خاک قبل از خرید نهال انگور شرابی

مهمترین مرحله برای احداث باغ انگور شرابی آنالیز خاک است تا میزان ph و شوری خاک را به دست بیاورید؛ با توجه به نیازهای pH برای کاشت نهال انگور شرابی، میزان pH مناسب برای رشد بهتر و عملکرد بهتر نهال های انگور بین 6 و 6.5 است.

انحراف از این محدوده شاید برای نهال انگور شرابی قابل قبول باشد، اما در دراز مدت باعث مشکلات برای نهال انگور شده و در نتیجه میزان رشد و عملکرد نهال انگور را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ برای اندازه‌گیری شوری خاک می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد.

یکی از روش‌های معمول اندازه‌گیری شوری خاک استفاده از آزمون الکتریکیته خاک (EC) است که بیانگر میزان غلظت نمک در خاک است؛ به طور کلی، EC برای رشد سالم نهال انگور در بازه ۰٫۵ تا ۲.۰ میلی‌موزیم‌برسانتیمتر (mmhos/cm) باشد.

اگر شوری خاک بیش از حد مطلوب باشد، می‌توان با آبکشی دقیق و اصلاح تغذیه خاک با افزودن مواد آلی و کودهای طبیعی مانند کودهای حیوانی و گیاهی میزان شوری خاک را کاهش داد.

البته در آنالیز خاک عامل‌های بیماری باکتریایی قارچی و آفاتیشناخته می‌شوند که به زندگی خاموش و پنهانی خود در هم ادامه می‌دهند، برای از بین بردن آنها باید از محلول‌های ضد عفونی کننده استفاده کنید.

 • رعایت فاصله کاشت نهال انگور شرابی به هنگام احداث باغ انگور

از دیگر نکات مهم برای احداث باغ انگور باید به رعایت فاصله کاشت نهال اشاره کرد، فاصله کاشت مناسب برای نهال شرابی الگوی کاشت مربعی با فاصله ۲ متر است؛ از دلایل بارز رعایت فاصله کاشت بین نهال‌های انگور باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • رعایت فاصله کاشت مناسب باعث می‌شود تا نهال‌ها به‌طور کامل و به‌خوبی رشد کرده و به ریشه‌های دیگر نهال‌ها صدمه نرسانند، این امر به نهال‌ها کمک می‌کند تا منابع آب و مواد غذایی را بهتر استفاده کنند و حالت تهاجمی و رقابتی برای جذب مواد غذایی و رطوبت نداشته باشد.
 • فاصله مناسب بین نهال‌‌های انگور شرابی، به دوری آفات و بیماری‌ها کمک می‌کند، با ایجاد فاصله کافی بین نهال‌ها، جریان هوای مناسب‌تری بین آنها برقرار شده و از انتقال آفات و بیماری‌ها از یک نهال به دیگری جلوگیری می‌شود.

 

 • رعایت فاصله کاشت مناسب، به کاشت‌کار امکان دسترسی به زمین و انجام عملیات مراقبت از نهال‌ها را می‌دهد، در زمان آبیاری، تلفیق‌های شیمیایی و برداشت محصول، دسترسی آسان به نهال‌ها بسیار مهم است.
 • رعایت فاصله کاشت به کاشت‌کار امکان استفاده بهینه از منابع از جمله آب، نور، مواد غذایی و کود را می‌دهد، اگر فاصله‌ی کاشت کمتر از حداقل مجاز باشد، منابع به مقدار کافی برای هر نهال فراهم نخواهد شد و به‌همین دلیل رشد و توسعه یکسانی نخواهد داشت.
 • اگر فاصله کاشت مناسب رعایت شود، نهال‌ها به تدریج در طول زمان بزرگتر شده و زندگی طولانی‌تری خواهند داشت.

بنابراین، رعایت فاصله کاشت بین نهال‌های انگور اهمیت بسزایی دارد و برای حفظ و توسعه صنعت انگور‌کاری ضروری است.

بیشتر بخوانید: آشنایی با کوددهی درخت انگور

بیماری و آفات مهم نهال انگور شرابی را بشناسید

انگور شرابی یک محصول باکیفیت و شیرین کشاورزی است که به طور گسترده در سراسر جهان کاشته می‌شود، در حالی که کیفیت میوه تولید نهال انگور شرابی با واکنش به شرایط مختلف زیستی مانند خاک، آب، نور و دما می‌تواند تغییر کند، برخی از آفات و بیماری‌ها در اقلیم‌های مختلف تهدیدی برای رشد و تکامل باغ انگور شرابی هستند که در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد:

 1. مگس انگور: مگس انگور، یا دانه‌خوار انگور، یک آفت گسترده در باغ‌ها و باغچه‌ها است که با زندگی و تغذیه روی انگور، به برگ‌ها و میوه‌ها آسیب می‌زند.
 2. کرم شاخه خوار: گونه‌ای از کرم‌ها است که به ریشه و ساقه نهال‌ها حمله کرده و باعث خشک شدن و ضعف نهال می‌شود.
 3. سفیدک پودری: این بیماری قارچی نهال‌های انگور را تهدید کرده و باعث می‌شود ساقه‌ها و سیستم ریشه آسیب ببینند. نشانه‌های بیماری سفیدک پودری شامل لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها و پودرهای سفید روی ریشه‌ها هستند.
 4. شپشک‌ها: شپشک‌ها نقاط قهوه‌ای رنگ را بر روی برگ‌ها ایجاد می‌کنند و بهتر است از طریق استفاده از سموم شیمیایی یا روغن‌های حشره‌کش بر روی آن‌ها مهار شوند.
 5.  پوسیدگی ریشه: این بیماری باعث زوال ریشه نهال‌های انگور و کاهش رشد و عملکرد گیاه می‌شود، عامل این بیماری قارچ‌ها و نماتودها هستند و در طولانی مدت موجب مرگ نهال می‌شود.

این چند مورد تنها چند مثال از آفات و بیماری‌هایی است که نهال‌های انگور شرابی را مبتلا می‌کنند، برای مقابله با این مشکلات، قبل از خرید نهال انگور شرابی انواع بیماری و آفات آن را شناسایی کنید تا اطلاعات به روزتری در دست داشته باشید، همچنین باغ انگور را به طور منظم  مورد بررسی قرار دهید تا هرگونه بیماری و آفت زدگی را زود هنگام تشخیص داده و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید.

قیمت نهال انگور شرابی

خرید نهال انگور شرابی برای کدام مناطق کشور ایران توصیه می‌شود

از آنجایی که نهال انگور شرابی یک نهال دیرگل و سردسیری است در مناطق کوهستانی و سردسیری بدون در نظر گرفتن محدودیت ارتفاعی قابل کاشت است، به خاطر سودآور بودن احداث باغ انگور شرابی اکثر کشاورزان مشتاق خرید نهال انگور و کاشت آن در مزارع خود هستند، ولی آمار خرید نهال انگور شرابی در مناطق زیر نشان دهنده سازگار بودن این نهال با مناطق زیر است:

 • استان قزوین: شهرستان محمودآباد و منطقه قدیمی شهر قزوین به عنوان یکی از مناطق موفق در کاشت انگور شرابی سردسیری شناخته شده است.
 • استان مازندران: مناطقی نظیر بابل، ساری و سرخرود در استان مازندران با داشتن شرایط اقلیمی مناسب برای کاشت انگور سردسیری شامپاین شناخته شده اند.
 • استان آذربایجان شرقی: منطقه ورزقان دهستان فاضل آباد در استان آذربایجان شرقی نیز برای کاشت انگور سردسیری شرابی شامپاین مناسب است.
 • استان همدان: منطقه ملایر در استان همدان نیز شرایط مطلوبی برای کاشت انگور سردسیری شامپاین دارد.
 • استان اصفهان: مناطقی مانند نطنز و خور و خور و بالا در استان اصفهان نیز برای کاشت و تولید انگور سردسیری شرابی معتبر هستند.
 • استان آذربایجان غربی: ارومیه نقده و سرماست جزو مناطق مناسب برای احداث باغ انگور شرابی شناخته شده‌اند.

کشاورزان می‌توانند بهترین زمان را برای کاشت نهال انگور سردسیری شرابی با مشاوره افراد متخصص یا با مراجعه به سامانه های مربوطه مانند سازمان جهاد کشاورزی استانهای مختلف دریابند، باغداران این مناطق، برای کاشت این انواع انگور، مواردی مانند زمین‌های با عمق کافی، خاک حاصلخیز و مناسب، آب و هوایی خنک و معتدل و سیستم آبیاری مناسب را در نظر گرفته و در خرید نهال انگور توجه داشته باشند تا نهال‌های اصلاح شده و لیبل‌دار را از مراکز معتبر خریداری کنند.

قیمت نهال انگور شرابی

فواید مصرف میوه انگور برای افزایش تمرکز و هوش کودکان

فواید میوه انگور  برای افزایش تمرکز و هوش کودکان زیاد است، برخی از فواید این میوه عبارتند از:

 • محتوای غنی آنتی‌اکسیدان‌ها: انگور شامپاین حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان است که به برطرف کردن آسیب های ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند، این آنتی‌اکسیدان‌ها به حفظ سلامت مغز و سیستم عصبی کمک کرده و در نتیجه باعث بالا بردن تمرکز و هوش مورد نیاز کودکان می‌شود.
 • مواد مغذی: انگور شامپاین دارای مقادیر زیادی ویتامین‌ها و مواد معدنی است که برای تغذیه مغز و عملکرد بهینه آن بسیار مهم هستند، ویتامین C در انگور شامپاین برای تقویت سیستم ایمنی و تغذیه مغز بسیار مفید است، ویتامین B در انگور شامپاین تولید انرژی، سلامت سیستم عصبی و بهبود کارآمدی مغز نقش مهمی دارد.
 • رویش ذهنی: برخی تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف انگور شامپاین می‌تواند به رشد و توسعه رویش ذهنی کودکان کمک کند، مواد مغذی موجود در انگور شامپاین، از جمله رزوراترول و پلی‌فنل‌ها، باعث تحریک و بهبود عملکرد مغز کودکان می‌شود.
 • افزایش تمرکز و توجه: فواید انگور شامپاین برای کودکان افزایش تمرکز و توجه آن‌ها است، انگور شرابی حاوی مواد معدنی مهمی مانند پتاسیم است که برای تنظیم جریان خون و فعالیت عصبی بهینه بسیار مهم است.
 • اثر آرامش‌بخش: انگور شرابی دارای خاصیت آرامش بخش بوده و مصرف آن به کودکان کمک می‌کند تا در موقعیت‌های تنش‌زا و استرس‌زا بهتر عمل کنند.

از آنجا که انگور شرابی شیرین است، مصرف آن باید به اندازه‌ مناسب صورت گیرد تا وزن کودک را افزایش ندهد.

قیمت نهال انگور شرابی در سال ۱۴۰۲

تعدادی از عواملی که می‌توانند بر قیمت نهال انگور شرابی تاثیرگذار باشند عبارتند از:

 1.  نژاد یا گونه انگور شرابی: از آنجایی که نهال انگور شرابی بر پایه قلمه تکثیر می‌شود اگر نهال مادر اصیل بوده و از نژاد خالص یونانی باشد کاملاً مشخص است قیمت آن گرانتر خواهد بود.
 2.  روش تولید نهال: استفاده از روش‌های تولید نهال پیشرفته، مانند استفاده از مادر نهالی مرغوب و تکنولوژی هیدروپونیک، هزینه تولید نهال را افزایش می‌دهد و در نتیجه قیمت آن را نیز افزایش می‌دهد.
 3.  اقتصاد کلان: شرایط اقتصادی، مانند نرخ ارز، نرخ بهره و سیاست‌های دولت، همچنین تقاضا و عرضه انگور شرابی در بازار، قیمت نهال را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
 4. هزینه های تولید: هزینه هایی که برای تهیه و نگهداری نهال های انگور شرابی صرف می‌شود، در قیمت نهال تاثیر می‌گذارد. این شامل هزینه‎های حمل و نقل، و هزینه اخذ مجوزها و گواهینامه‎های لازم برای تولید نهال می‎شود.
 5. رقابت بازار: وجود تعداد زیادی از تولیدکنندگان نهال انگور شرابی و ورود به بازار نهال های تولیدی رقابتی می‎تواند به کاهش قیمت نهال انگور شرابی منجر شود.
 6. شرایط جوانه زنی: تکنیک های جوانه زنی قرار گرفتن نهال در داخل یا خارج زمین یا در شرایط آزمایشگاهی می‎تواند به قیمت نهال انگور شرابی تأثیر بگذارد، نهال‌های زود بازه که یک سال پس از کاشت باردهی خود را آغاز می‌کنند گرانتر از نهال‌های متفرقه هستند.
 7. شناسنامه‌دار بودن نهال: پروسه لیبل‌دار کردن نهال انگور یک پروسه طولانی و پرهزینه است و تاثیر زیادی بر قیمت نهال انگور می‌گذارد.

به طور کلی، برای تعیین قیمت نهال انگور شرابی، تأثیر همه این عوامل باید در نظر گرفته شوند، در نهالستان‌های معتبر و مجوزدار قیمت نهال انگور شرابی شامپاین تنها با ۵۵.۰۰۰ تومان عرضه می‌شود.

کلام آخر

با توجه به سودآور بودن خرید نهال انگور شرابی و احداث باغ آن در مناطق معتدل رو به سردسیری و سردسیری توصیه می‌شود، کشاورزان سرمایه‌گذاری بر باغ انگور شرابی را اولویت خود قرار دهند.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال