اهمیت سمپاشی باغ درخت انگور + بهترین سم و زمان سمپاشی

اهمیت سمپاشی باغ درخت انگور + بهترین سم و زمان سمپاشی

کشاورزانی که با اهمیت سمپاشی باغ درخت انگور آشنا هستند موفقیتی بیشتری در احداث باغ تجاری انگور به دست آورده‌اند، آگاهی در مورد نوع سم و آفت کش، زمان مصرف، دز مصرف، روش استفاده از آنها جزو اطلاعات مهمی است که یک باغدار موظف است به عنوان‌های لازم در مورد آن را کسب کند ما در این مقاله سعی میکنیم پیش‌زمینه‌ای در مورد سمپاشی درخت انگور در اختیار شما قرار دهید.

اهمیت سمپاشی باغ درخت انگور + بهترین سم و زمان سمپاشی

بهترین سم را برای درخت انگور بشناسید

در بازار سم و آفت کش‌های زیادی وجود دارد، ولی باغدار باید سم و آفت کش‌هایی را شناسایی کنید که برای درخت انگور مناسب بوده و کمک زیادی برای سلامتی درختان باغ او داشته باشد، مطمئن باشید برای جلوگیری از آفت زدگی درختان انگور شما به غیر از راه حل‌های طبیعی چاره جز استفاده از سموم و آفت‌کش‌ها نخواهید داشت، پس بهتر است در مقابل آن مقاومت نشان نداده و اطلاعات عمومی خود را درمورد این نهاده‌ها افزایش دهید.

برای استفاده بهتر از سموم ابتدا آفات منطقه خود را شناسایی کنید، هر منطقه آفات و بیماری مخصوص به خود را دارد، به طور مثال در مناطق گرمسیری خشک بیشتر آفت زدگی اتفاق می‌افتد،ولی در مناطق معتدل شرجی و یا سردسیری شرجی بیماری باکتریایی و قارچی مانند پوسیدگی ریشه درختان انگور را مورد تهدید قرار می‌دهد.

شما می‌توانید با مراجعه به وزارت جهاد کشاورزی آخرین آفات و بیماری که در دهه های گذشته باغات اطراف را مورد هجوم قرار داده است را شناسایی کرده و بهترین سمومی را بشناسید که می‌تواند آفت و بیماری باغ انگور را دفع کند، البته همیشه هم آفات و بیماری‌ها تکراری نیستند گاهی اتفاق می افتد بیماری جدیدی وارد یک منطقه شده و کشاورزان هیچگونه آمادگی برای محافظت از درختان انگور باغ خود ندارند.

برای همین یک دوره و روتین عمومی برای باغات درخت انگور در نظر گرفته اند تا در یک زمان معین و در دز استاندارد این سمپاشی‌ها انجام شود، انتخاب زمان برای سمپاشی باغات انگور و اندازه مهم و حیاتی است که هرگونه کوتاهی در آن باعث شکست در برنامه سمپاشی شده و سیستم دفاعی درخت انگور را کاهش می‌دهد.

اهمیت سمپاشی باغ درخت انگور + بهترین سم و زمان سمپاشی

نوع آفت سم مورد نیاز
سفیدک مو و تریپس قارچ‌کش توپاس

سن بنومیل

سم کرمکش دیازینون

بیماری قارچی سفیدک پودری مو سمپاشی با عنصر گوگرد

روتین سمپاشی وتابل

سمپاشی با تریمیدال

سمپاشی با کالکسین

بیماری آنتراکنوز درخت انگور سمپاشی با استفاده از کاپتال با نسبت دو در هزار

سمپاشی با استفاده از توپسین با نسبت دو در هزار

سمپاشی با محلول سولفات مس و دوز مناسب آن ۵ درصد

سفیدک سطحی  گوگرد زنی

سم الوزال

سم کاراتان

بیماری باکتریایی پوسیدگی سیاه درخت انگور محلول پاشی بنومیل باغلظت دو در هزار

محلول پاشی فربام با غلظت دو در هزار

سمپاشی با کاپتان

سمپاشی فولیت

سمپاشی با تریادیمفون

استفاده از قار چ‌کش‌های مسی

آفت کرم خوشه خوار درخت انگور سموم فسفره:

1.      دیازینون ۶۰ درصد

2.      آزینفوس متیل

بیماری سفیدک عمقی قارچ‌ کش مانند نمک‌های مس

عنصر دی تیوکار بامات‌ها

گروه فتالیمیدها

 

زمان مناسب قارچ کش و سمپاشی برای باغات درخت انگور

کشاورزان اهداف خاصی از قارچ کش ها دارند یکی از مهمترین آنها محافظت از میوه انگور در برابر انواع بیماری و آفت زدگی است یکی از مهمترین بیماری هایی که باعث صدمه به باغات درخت انگور می شود آفت سفیدک است، البته آفت های دیگری نیز وجود دارد مانند کرم خوشه خوار انگور که صدمات جبران ناپذیری به میوه انگور وارد کرده و کیفیت تجاری آن را کاهش می‌دهند بنابراین مهم است که باغدار بداند در چه زمانی از چه سمومی استفاده کند تا تاثیر بیشتری داشته باشد.

بیشتر بخوانید: آفات مخرب باغ انگور و راه های مقابله با آن را بشناسید! 

اگر باغدار مدیریت صحیحی داشته باشد می‌تواند بیماری را در همان مراحل آغازین شناسایی کرده و آنها را کنترل کند از شیوع و همگی شدن بیماری در باغات جلوگیری کند و همین امر باعث می‌شود، نه تنها باغدار خسارات جبران ناپذیری را تحمل نخواهد کرد، بلکه تناژ تولیدی باغ انگور همچنان ثابت باقی مانده و درآمد ثابتی را تجربه کند، باید گفت استفاده از سموم و قارچ کش‌ها به عنوان یکی از ابزارهای مهم جعبه ابزار کشاورزان شناخته شده است، زمان سمپاشی و استفاده از قارچ‌کش‌ها کاملا وابسته موارد زیر است:

 1. نوع آفت و بیماری که درخت انگور را آلوده کرده است.
 2. نوع سم و قارچ‌کش که کشاورز استفاده می‌کند.
 3. شرایط اقلیمی و آب‌ وهوایی منطقه

فراموش نکنید که کشاورز در هر زمان و در هر لحظه که بخواهد نمی‌تواند دستگاه سمپاش را در دست گرفته و به سمپاشی باغ خود بپردازد، بلکه او موظف است شرایط محیطی باغ انگور را  برای سمپاشی آماده سازی کند، زمان سمپاشی و استفاده از قارچ‌کش‌ها چندین نکته وجود دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. توجه داشته باشید عملیات سمپاشی را در یک مدت زمان کاملاً کوتاه و خیلی سریع انجام دهید.
 2. مطمئن باشید وقتی محلول پاشی می‌کنید محلول به تمامی برگ و شاخه های درخت انگور پاشیده باشد.
 3. برای اینکه مطمئن باشید سموم و آفت‌کش‌ها تاج و تنه درختان را در در بر گرفته است، معمولاً اوایا فصل بهار سمپاشی را یک بار انجام می‌دهند.
 4. توصیه شده از سمپاشی درختان انگور را به هیچ عنوان در ظاهر انجام ندهید بلکه اول صبح یا اواخر شب زمان ایده آل برای سمپاشی است.
 5. هوای گرم باعث فرآیندهای شیمیایی و کاهش عملکرد سموم و قارچ کش می‌شود، دمای پایین تر از ۲۷ درجه گزینه مناسبی برای سمپاشی است.
 6. در زمان خواب درختان انگور معمولاً از سموم سیستمیک استفاده می‌کنند تا درختان را ضدعفونی کنند و اگر به درستی انجام شود در دوره باروری درخت انگور احتیاج به سم و آفت کش نخواهید داشت.
 7. برخی از آفات و بیماری‌ها احتیاج به سمپاشی و افت کش ندارند، تنها با استفاده از روغن های مخصوص باغبانی یا آب صابون می‌توانید به راحتی آنها را از بین ببرید، پس قبل از استفاده از هرگونه سمپاش و قارچ کشی با مهندسین کشاورزی در ارتباط باشید.
 8. راه حل های طبیعی مانند هرس کردن درختان کود دهی مناسب، هرس علف هرز، آبیاری را به هیچ عنوان فراموش نکنید چون باعث کاهش استفاده از سموم و نهاده ها می‌شود.

اهمیت سمپاشی باغ درخت انگور + بهترین سم و زمان سمپاشی

کلام آخر

حالا که میزان حساسیت استفاده از نهاده و آفت کش برای کشاورزان مشخص شد پس بهتر است، باغدار قبل از خرید نهال انگور بیماری و آفات این درختان را شناسایی کرده و و راه های مقابله با آنها را نیز آموزش ببینند، البته یکی از راه‌هایی که تاثیر خیلی زیادی برای کاهش میزان استفاده از نهاده‌ها دارد خرید نهال انگور به صورت اصلاح شده و قلمه از نهالستان‌های معتبر است.

برای اطلاع از قیمت نهال انگور اصلاح شده و پیوندی می‌توانید به سایت اینترنتی نهالستان تولید کننده مانند برتر نهال مراجعه کرده و کارشناسان نهالستان در ارتباط باشید، کارشناسان نهالستان نه تنها اطلاعات لازم در مورد سفارش و خرید درخت انگور در اختیار شما قرار خواهند داد، بلکه به صورت رایگان و بدون هزینه مشاوره تخصصی در مورد سمپاشی درخت انگور انجام خواهند داد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال