درخت گردو 5 ساله، راز و رمز های جاودانگی گردو!

درخت گردو 5 ساله، راز و رمز های جاودانگی گردو!

درخت گردو 5 ساله

میزان مراقبت و نگهداری که شما باغداران از درختان گردوی خود دارید می­تواند تعیین کننده­ی میزان باردهی آنها باشد، نگهداری و مراقبت اصولی از درخت گردو از زمان کاشت نهال در باغ و باغچه آغاز می­شود و به مرور که درخت بزرگتر می­شود نیازهای آن نیز متفاوت تر از سال قبل ظاهر می­شود، در این مقاله شما را با نحوه­ی مراقبت اصولی از درخت گردوی 5 ساله آشنا می­کنیم.

درخت گردو 5 ساله، راز و رمز های جاودانگی گردو!

میزان باردهی درختان گردو در 5 سالگی

زمانی که شما قصد احداث باغ گردو داشته باشید طبیعتا به نهالستان مراجعه کرده و اقدام به خرید نهال گردو در یک رقم مشخص می­کنید، کارشناسان نهالستان با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه­ی شما و همچنین ارتفاع منطقه­ی شما از سطح دریا یک رقم را به شما معرفی می­کنند.

میزان باردهی هر رقمی از گردو را که به شما معرفی کنند در شناسنامه ی آن رقم ذکر شده است، به طوری که میزان باردهی ارقام تجاری گردو بین 7 تا بیش از ده تن گردو در هکتار متغیر است اما این میزان باردهی در درجه­ی اول به سن درخت گردو بستگی دارد و در درجه‌ی دوم به مساعد بودن تمام شرایط رشدی از قبیل شرایط آب و هوایی و مراقبت اصولی از درختان گردو و بنابراین میزان باردهی ذکر شده در شناسنامه کاملا مشروط است.

ارقام تجاری و پیوندی گردو در سن دو سالگی در زمین اصلی کاشته می­شوند و در سن 5 الی 6 سالگی در صورت برخورداری از شرایط رشد مطلوب به بلوغ باردهی می­رسند، یعنی 5 سالگی سنی است که در صورتی که باغداران تمام نکات رشد درخت گردوی خود را رعایت کرده باشند می­توانند به باردهی مطلوب آن رقم نزدیک شوند.

کود دهی به درخت گردو 5 ساله

برای کود دهی به درخت گردو 5 ساله توصیه می­شود در مرداد ماه سال قبل یعنی زمانی که درخت گردو در حال باردهی است و هنوز 4 ساله است از برگ درخت نمونه برداری کرده و به آزماشگاه تجزیه بفرستید، علاوه بر این نمونه نمونه­ای از خاک باغ نیز در زمستان گرفته و به آزمایشگاه تجزیه بفرستید.

این دو نمونه دو مورد بسیار مهم را برای تعیین برنامه­ی کودی درختان گردو در 5 سالگی تعیین می­کنند، در درجه­ی اول چه عناصر غذایی را درخت شما به آن نیاز دارد و در درجه­ی دوم با توجه به آزمایش خاک متوجه می­شوید که آیا این عناصر در خاک وجود ندارند و یا اینکه وجود دارند اما بنا به دلایلی مانند قلیایی بودن و یا اسیدی بودن خاک از دسترس درخت خارج شده اند.

در صورتی که کمبود در برگ و خاک با هم مطابقت داشته نداشته باشد شما در درجه­ی اول تا جای ممکن باید علت بلوکه شدن عناصر در خاک را مرتفع کنید و در درجه­ی دوم کمبود آن عنصر را باید به صورت محلول پاشی روی برگ درختان در فصول رشد در 5 سالگی مرتفع کنید چرا که استفاده از آن عنصر در آب آبیاری یا در چالکود نمی­تواند کمبود را مرتفع کند.

کود دهی به درخت گردو 5 ساله با توجه به این دو نتیجه­ی آزمایش باید به صورت چالکود در زمستان و کود دهی نهال گردو به صورت کود پاشی سرک در بهار و تابستان صورت بگیرد و بنابراین در این لحظه نمی­توان یک فرمول ثابت برای تعیین کود مورد نیاز درختان آن هم بدون در نظر گرفتن نتیجه­ی آزمایش ارائه کرد.

درخت گردو 5 ساله، راز و رمز های جاودانگی گردو!

آبیاری درخت گردو 5 ساله

دور آبیاری درخت گردو 5 ساله با توجه به اینکه به سن بلوغ نزدیک است باید با توجه به رقم در فصل رشد بین 7 تا 10 روز تنظیم شود، مشاوران فروش نهال گردو می­توانند به شما بگویند که با توجه به رقمی که انتخاب کرده­اید دور آبیاری درخت گردو در سن بلوغ چند روزه است، در آبیاری درخت گردو 5 ساله باید چند نکته­ی بسیار مهم را در نظر داشته باشید که می­توانند به صورت متغیر میزان و دور آبیاری درخت گردو را تحت تاثیر قرار دهند:

  • فصل: طبیعتا نیاز درخت گردو در بهار و تابستان که هوا گرمتر بوده و درخت در حال باردهی است بسیار بیشتر از نیاز درخت گردو در فصل زمستان و در خواب درخت است، در فصل زمستان بارندگی را نیز داریم و شما باید دور آبیاری را با توجه به فواصل بارندگی و البته طولانی­تر از فصول گرم تنظیم کنید.
  • شرایط خاک: در زمان احداث باغ به باغداران توصیه می­شود که وضعیت بافت خاک را بررسی کرده و در صورت نیاز اصلاح کنند چرا که مهمترین تاثیر وضعیت بافت خاک بر دور و میزان آبیاری خواهد بود، در صورتی که بافت خاک متوسط یا لومی باشد یعنی بیش از حد سبک و یا بیش از حد سنگین نباشد دور آبیاری همان دوری است که در شناسنامه­ی نهال قید شده است.

هرس درخت گردو 5 ساله

هرس یکی دیگر از مراقبت­های مهم درخت گردو از زمانی است که نهال گردو را می­کارید، نهال گردو در زمان کاشت به هرس سربرداری و در سال­های پس از آن به هرس فرم دهی نیاز دارد اما زمانی که درخت گردو به سن بلوغ نزدیک می­شود ضرورت هرس فرم دهی کاهش پیدا می­کند چرا که درخت فرم مورد نظر را می­گیرد و از این به بعد یعنی در واقع از سن 5 سالگی به بعد درخت گردو هر سه تا 5 سال نیاز به هرس فرم دهی و باردهی پیدا می­کند.

در صورتی که آخرین هرس را در زمستان سال پیش انجام داده باشید دیگر نیازی به انجام هرس به مدت سه تا 5 سال نیست، در این سن هرس درختان گردو به هرس شاخه­های آفت زده و بیمار محدود می­شود.

درخت گردو 5 ساله، راز و رمز های جاودانگی گردو!

مدیریت آفات و بیماری­ها در درختان گردو 5 ساله

مدیریت آفات و بیماری­های درختان گردو کاری است که باید به صورت پیوسته و با هدف پیشگیرانه از همان زمان احداث باغ گردو انجام شود، در صورتی که اقدامات پیشگیرانه از قبیل خرید ارقام مقاوم و آبیاری و کود دهی اصولی درخت گردو را پیش از این به درستی انجام داده باشید باغ شما در سن 5 سالگی نیازی به کنترل شیمیایی برای از بین بردن آفت و یا بیماری خاص نخواهد داشت.

برخی از باغداران به بهانه­ی بالاتر بودن قیمت نهال گردو گواهی دار از خرید آن طفره رفته و اقدام به خرید نهالی می­کنند که از سلامت آن اطمینان ندارند، این باغداران که نه تنها در 5 سالگی درخت گردو نباید منتظر بلوغ باردهی آنها باشند بلکه باید شروع به کنترل شیمیایی پر در دسر و پر هزینه نیز کنند.

برای این منظور باغداران علاوه بر احداث باغ خود با نهال سالم و مقاوم باید به صورت مستمر درختان خود را تحت نظر داشته و کوچکترین علائم درگیری با آفات و بیماری­های گیاهی را از نظر دور نسازند، زمانی که یک آفت و یا بیماری در باغ مستقر می­شود تا زمانی که بخواهد نیاز به کنترل شیمیایی پیدا کند چند سال زمان نیاز دارد و در صورتی که آفت و یا بیماری به سرعت شناسایی شود حتی ممکن است تنها با اصلاح شیوه­ی باغبانی و یا یک هرس ساده آن آفت و یا بیماری خاص کنترل شود.

کلام آخر

در صورتی که باغداران از نهال گردوی خود از زمان کاشت به خوبی مراقبت کرده باشند و از همه مهم­تر کار کاشت نهال را نیز به صورت اصولی انجام داده باشند می­توانند منتظر باشند تا درخت گردو در سن 5 سالگی به بلوغ باردهی برسد، در این سن نیز درخت به مراقبت و نگهداری نیاز دارد تا سال به سال رشد و باردهی آن کاهش پیدا نکند، در خصوص مراقبت اصولی از درختان گروی 5 ساله­ی خود می­توانید با کارشناسان مشاور ما در ارتباط باشید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال