بور چیست؟ هر آنچه که باید بدانید!

بور چیست؟ هر آنچه که باید بدانید!

عناصر غذایی با اندکی تفاوت در میزان نیاز و مصرف در رشد و باروری درختان و گیاهان بسیار تاثیر گذار هستند، بیشتر عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان به صورت طبیعی در خاک وجود دارد اما بهره برداریهای نا به جا و استفاده از سیستمهای آبیاری اشتباه سبب کاهش میزان این عناصر در خاک شده و کشاورزان نیاز به استفاده از آنها به صورت کود دارند مانند عنصر بور که یکی از عناصر تشکیل دهنده ی خاک است اما در بسیاری از مناطق کمبود آن در گیاهان زراعی و یا درختان باغی احساس می شود.

در این مقاله به شما می آموزیم چگونه می توانید به کمبود عنصر بور در درختان باغی خود پی ببرید و چگونه می توانید این کمبود را مرتفع نمایید پس با ما همراه باشید.

بور چیست؟ هر آنچه که باید بدانید!

نقش بور در رشد و باردهی درختان میوه:

شاید برای شما این سوال مطرح شود که کمبود عنصر ریز مغذی بور چه تاثیر منفی می تواند بر رشد و باردهی درختان میوه داشته باشد؟ برای پاسخ به این سوال باید به نقشهای مهمی که این عنصر در حیات درختان شما ایفا می کنند اشاره کنیم، در ادامه بر خی از مهمترین نقشهای عنصر بور در رشد و باردهی درختان میوه را ذکر خواهیم کرد.

  • گرده افشانی:

گرده افشانی یکی از مهمترین مراحل در زندگی درختان میوه است که به طور مستقیم بر عملکرد و باردهی درختان تاثیر می گذارد، جالب است بدانید که عنصر بور در عمل گرده افشانی نقش بسزایی داشته و کاهش آن سبب نقص در تولید گرده و عمل گرده افشانی خواهد داشت.

  • استحکام دیواره ی سلولی:

دیواره ی سلولی مانند اسکلت برای درختان عمل کرده و هر چه این ساختمان اسکلت مستحکم تر باشد درخت از استحکام بیشتری برخوردار خواهد بود، بور در ساختار دیواری سلولی سبب افزایش استحکام این ساختار شده و در واقع به نوعی در ایجاد مقاومت درخت در برابر شرایط نامساعد محیطی و حتی حمله ی آفات و بیماریها نقش دارد.

درختی که کمبود بور داشته باشد ساختار دیواره ی سلولی ضعیفی داشته و آفات و بیماریها می توانند به راحتی به آن نفوذ کنند و بنابراین در باغاتی که کمبود بر وجود دارد قطعا خسارت بیشتری از آفات و بیماریها نیز مشاهده خواهد شد.

  • تقسیم سلولی:

عنصر بور به ویژه در مریستم راسی درختان در زمان رشد رویشی عملکرد مهمی داشته و به رشد رویشی درختان کمک می کند، بنابراین در درختانی که کمبود این عنصر وجود داشته باشد رشد رویشی به خوبی انجام نشده و میزان باردهی مطابق با سن درخت نخواهد بود.

نحوه ی تشخیص کمبود عنصر بور:

برای تشخیص کمبود عنصر بور دو راه وجود دارد، در ادامه این دو شیوه را به شما آموزش می دهیم:

  • مشاهده ی چشمی با توجه کردن به علائم:

کمبود بر می تواند سبب سوختگی جوانه ی راسی و متوقف شدن رشد رویشی در محل مریستمهای انتهایی شود، بنابراین در درختانی که کمبود این عنصر در آنها آسیب رسان شده شاهد سوختگی برگ و جوانه های راسی خواهید بود.

عدم گرده افشانی و سوختگی گلها و یا ریزش گلها نیز می تواند از دیگر نشانه های کمبود بور در درختان میوه باشد اما در این مورد باید توجه داشته باشید که بسیای از عوامل محیطی و یا حتی خسارت آفات و بیماریها نیز می تواند منجر به ریزش گلها و یا حتی سوختگی جوانه ی راسی شود و در صورتی که تمام موارد احتمالی مورد بررسی قرار نگیرد می تواند خسارت زیادی را ایجاد کند.

بنابراین مشاهده ی چشمی و توجه به علائم می تواند همراه با خطا باشد و تشخیص ندادن درست و به موقع می تواند کاهش شدید در باردهی ایجاد کند، علاوه بر خطا در تشخیص علائم نکته ی مهم دیگر این است که معمولا درختان زمانی علائم خود را بروز می دهند که کمبود خسارت خود را وارد کرده و تا جبران خسارت کمبود کاهش باردهی اجتناب ناپذیر خواهد بود.

بور چیست؟ هر آنچه که باید بدانید!

  • آزمایش خاک و برگ:

بهترین شیوه برای تشخیص دقیق کمبودهای غذایی در درختان میوه دریافت سالانه ی آزمایش خاک و برگ از درختان است، با دریافت این دو آزمایش می توانید به خوبی و هر چه زودتر متوجه کمبود غذایی در درختان خود شوید و از آسیبهای احتمالی بعدی جلوگیری کنید.

نتیجه ی آزمایش تجزیه ی خاک و برگ را می توانید به مشاوران خاک شناس و یا حتی مشاوران فروش نهال در نهالستانها نشان داده و از ایشان بخواهید با تحلیل نتیجه ی آزمایش کمبودهای تشخیص داده شده را به شما اعلام کنند و در صورت نیاز برنامه ی کودی باغ شما را تعیین نمایند.

تامین عنصر بور قبل از کاشت نهال:

معمولا به باغداران توصیه می شود تا قبل از اقدام به خرید نهال با انجام آزمایش تجزیه ی خاک از کمبودهای غذایی در زمین خود اطلاع پیدا کرده و با استفاده از کودهای مناسب این کمبودها را مرتفع نمایند، چرا که کمبودهای غذایی در سال اول رشد گیاهان سبب کاهش در رشد رویش و درنهایت تاخیر در زمان شروع باردهی خواهد شد.

عنصر بور از دسته عناصری است که کمبود آن در زمین می تواند تاخیر زیادی در شروع باردهی درختان میوه پس از احداث باغ داشته باشد و رفع این کمبود قبل از کاشت نهال و یا به صورت کود در زمان کاشت نهال تاثیر زیادی در باردهی به هنگام درختان خواهد داشت.

در نظر داشته باشید که میزان عنصر بور در گیاه باید بین 25 تا 75 پی پی ام باشد، بیشتر از 75 پی پی ام مسمومیت بور و کمتر از آن کاهش بور تشخیص داده می شود، مسمومیت بور نیز می تواند به اندازه ی کاهش بور در گیاهان خطر آفرین باشد با این تفاوت که مسمومیت بور به راحتی مرتفع نمی شود و می تواند تا چند سال به درخت شما آسیب وارد کند، بنابراین در میزان استفاده از عنصر بور باید دقت داشته و حتما به آزمایش تجزیه ی برگ و خاک توجه کنید.

کود بور:

در صورتی که در مورد رشد درختان خود نیاز به استفاده از عنصر بور داشته باشد و کمبود آن تشخیص داده شود می توانید از ترکیبات مختلفی که حاوی عنصر بور باشند استفاده کنید، به عنوان مثال ترکیبات کودهای ریز مغذی که حاوی درصدهای مختلفی از عناصر ریز مغذی هستند برای باغاتی که در نتیجه ی آزمایش تجزیه ی خاک کمبود سایر ریز مغذیها هم تشخیص داده شده می تواند گزینه ی مناسبی باشد و محلول پاشی کود ریز مغذی می تواند کمبود بور را نیز مرتفع کند.

در برخی از درختان میوه و یا گیاهان زراعی و سبزی و صیفی معمولا کمبود بور به همراه کمبود کلسیم سبب سوختن مریستم انتخایی و توقف رشد انتهایی می شود و بنابراین ترکیب دو عنصر کلسیم و بور به صورت تجاری در بازار وجود دارد، باغداران و یا کشاورزان می توانند از محلول پاشی این ترکیب برای رفع نیاز غذایی محصولات خود استفاده کنند.

در زمان خرید کود بور توجه داشته باشید که میزان نیاز درختان شما به چه اندازه است و ترکیب کودی خریداری شده با توجه به میزان نیاز باید به چه اندازه استفاده شود، توجه نکردن به میزان دقیق استفاده از کود بور سبب ایجاد مسمومیت بور در بسیاری از باغات شده که باید به آن توجه ویژه داشته باشید.

بور چیست؟ هر آنچه که باید بدانید!

کلام آخر:

با توجه به اهمیت عنصر بور در رشد و باردهی درختان میوه و همچنین گیاهان زراعی و سبزی و صیفی و همچنین خطر ایجاد مسمومیت توصیه می شود این کود را به صورت چشم بسته و سرخود مورد استفاده قرار نداده و حتما با انجام آزمایش تجزیه ی خاک و برگ از میزان دقیق نیاز درختان و گیاهان زراعی خود به این عنصر آگاهی پیدا کرده و بر اساس میزان نیاز میزان مصرف را تعیین نمایید.

برای دریافت مشاوره در رابطه با تغذیه ی درختان خود و همچنین دریافت قیمت نهال می توانید با مشاورانما در تماس باشید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال