7+1 راز طلایی سمپاشی باغ شلیل + زمان مناسب آن

7+1 راز طلایی سمپاشی باغ شلیل + زمان مناسب آن

 


شلیل بومی کشور چین است و پس از آن به سایر نقاط دنیا از جمله ایران برده شده است به طوری که امروزه ایران یکی از تولید کننده های برتر این میوه در جهان به شمار می رود، از این رو یکی از باغ های پر رونق میوه که خواستاران زیادی در بین سرمایه گذاران و باغداران دارد باغ تجاری شلیل است که این باغ های پر سود نیازمند مراقبت و اصول باغبانی مختلفی هستند تا سود دهی آنها توجیه اقتصادی داشته باشد از جمله عملیات باغبانی که موجب افزایش سلامت باغ میگردد و به تبعه آن میزان باردهی را افزایش می دهد سم پاشی این درختان بر علیه آفات و بیماری های گوناگونی است که ممکن است باردهی این درختان را کاهش داده و سود حاصل از باغ تقلیل یابد و باغدار متضرر گردد.

سم پاشی درخت شلیل

سم پاشی باغ شلیل

شلیل یکی از درختان قدیمی است که از دیر باز در ایران کشت می شده است و از طریق جاده ابریشم از خاستگاه آن که کشور چین است به ایران وارد شده و امروزه تبدیل به یکی از محصولات مهم باغی در ایران شده است و طبیعی است که همزمان با گسترش کشت یک درخت در یک منطقه عوامل بیمارگر و آفات آن درخت نیز گسترش یابند و یکی از راه های سریع کنترل آفات و بیماری سم پاشی با سموم موثر و کارا است، البته دقت کنید که سم پاشی اصول و قواعد خاص خود را دارد که برای حصول نتیجه مطلوب لازم است که این اصول به درستی رعایت شود.

سم پاشی درخت شلیل

عوامل موثر بر کارایی سم پاشی درختان شلیل

بدون شک هر عملیاتی باغبانی که انجام می شود تحت تاثیر عوامل و شرایط مختلفی قرار دارد که بر باغداران واجب است که برای بهبود و دریافت بهترین نتیجه از عمل انجام شده، این عوامل را شناخته و رعایت نمایند که در این نوشتار مهم ترین عوامل و فاکتورهای موثر بر سم پاشی درختان شلیل را بررسی خواهیم نمود.

1)شرایط آب و هوایی

شرایط محیطی و آب و هوایی تاثیر بسیار زیادی در میزان عملکرد یک سم دارد و یکی از فاکتورهای مهمی که هنگام سم پاشی بایستی مورد توجه و دقت قرار بگیرد شرایط جوی و آب و هوایی هنگام سم پاشی که در زیر مهم ترین عوامل اب و هوایی و محیطی که در میزان راندمان سم پاشی موثر هستند را مرور خواهیم نمود.

2)وزش باد

دقت کنید یکی از فاکتورهایی که بر عملکرد سم پاشی شما بسیار موثر است وزش و یا عدم وزش باد است چرا که اگر هنگام وزش بادهای شدید اقدام به سم پاشی نمایید قطرات سم به اصطلاح دچار باد بردگی می شوند و به آفت و بیمارگر هدف نخواهد رسید از این رو راندمان سم پایین آمده و نیز آفت و بیمارگر از گزند سم در امان مانده و یا میزان سم کمتری به آنها خواید رسید و به نحو موثری کنترل نخواهند شد.

پس این امر بسیار حائز اهمیت است چرا که علاوه بر این که راندمان سم را در کنترل آفت و بیماری درختان شلیل کاهش می دهد موجب آلودگی زیست محیطی نیز می شود و ممکن است به علت باد بردگی سم سایر گیاهان و درختان اطراف نیز آسیب ببینند.

3)وجود بارندگی

عامل بعدی که بسیار مهم و موثر است بارش های جوی در هنگام سم پاشی است بنابراین برای انجام سم پاشی بایستی به پیش بینی های هوا شناسی دقت کنید و زمانی را برای سم پاشی انتخاب نمایید که حداقل 24 ساعت پس از سم پاشی بارندگی وجود نداشته باشد زیرا بارندگی سم از روی گیاه شسته و مانع از تاثیر آن بر عوامل هدف خواهد شد و عملا سم پاشی بی نتیجه خواهد شد و تنها هزینه اضافی به باغدار و البته محیط زیست تحمیل می شود.

4)دمای هوا

دمای هوا از جمله شرایط محیطی موثر بر کارایی سم پاشی است که بر باغداران واجب است که این فاکتور را نیز برای بهبود عملکرد سم پاشی خود مد نظر قرار دهند به طوری که باغداران عزیز دقت نمایند که سم پاشی در دماهای بسیار پایین و یا بسیار بالا باعث بی اثر شدن سم خواهد شد چرا که دماه های بالا موجب تبخیر سریع قطرات سم شده و میزان اثر سم را به شدت کاهش می دهد و نیز سم پاشی در دماهای بالا ممکن است موجب یخ زدگی قطرات سم شده و کارایی سم پاشی را به میزان بسیار زیادی کاهش دهد.

از این توصیه می شود برای سم پاشی هنگامی از روز را انتخاب نمایند که دمای هوا متعادل و خنک باشد که بهتر است در فصول گرم سال عمل سم پاشی صبح زود و یا عصر هنگامی دمای هوا خنک تر شده است و تابش مستقیم خورشید کمتر انجام شود.

5)شناخت دقیق آفت و عامل بیمارگر

از فاکتورهای موثر بر افزایش کارایی سم پاشی درختان شلیل و البته سایر درختان میوه، شناخت دقیق آفت و عوامل بیمارگر است چرا که بدون شناخت آفت و عوامل بیمارگر باغدار هرگز موفق نخواهد شد آنها را به درستی مدیریت کند و از اثرات سو آنها بر میزان باردهی درخت جلوگیری نماید.

سم پاشی درخت شلیل

از این رو باغداران برای تعیین نوع سم، زمان سم پاشی، نحوه سم و ابزار سم پاشی بایستی آفت و بیمارگر درخت خود را بشناسد که بتواند درست تصمیم بگیرد و عواملی که در این امر کمک کننده خواهند بود شامل موارد زیر است

  • مرفولوژی آفت
  • زمان پیک پرواز و پیک جمعیت آفت
  • آستانه اقتصادی جمعیت آفت و بیمارگر برای گیاه
  • نحوه خسارت آفت و عوامل بیمارگر
  • محل تغذیه آفت و محل فعالیت عامل بیمارگر
  • مرحله حساس و مقاوم عامل بیماری وآفت به سم
  • نحوه زمستان گذرانی آفت و عامل بیماری

6)زمان سم پاشی

زمان سم پاشی نیز در کارایی سم پاشی بسیار مهم و موثر است چرا که اگر سم پاشی در زمان دقیق و صحیح خود انجام نشود تاثیر آن کم و یا حتی بی اثر خواهد شد و بایستی باغداران برای کنترل آفات و بیماری های مختلف درختان شلیل زمان طلایی سم پاشی بر علیه آنها را بدانند و در همان زمان اقدام به سم پاشی نمایند تا راندمان سم در کنترل آفت و بیماری افزایش یافته و جمعیت آفات و بیمارگرها به شیوه ای صحیح کاهش یابد تا نتوانند بر میزان عملکرد درخت اثر بگذارند.

سم پاشی درخت شلیل

7)انتخاب سم مناسب

برای کنترل اصولی و علمی یک آفت بایستی سمی مناسب انتخاب شود که این امر نیازمند دانش کشاورزی است و در این مورد بایستی از افراد متخصص این فن مانند کارشناسان کشاورزی مشاوره و راهنمایی کسب کنید.زیرا این افراد با در نظر گرفتن اطلاعاتی مانند نوع سم، فرمولاسیون سم، نحوه اثر سم، میزان ماندگاری سم در طبیعت، اثرات زیست محیطی سم، تاثیرات سم بر انسان و در نهایت تطابق سم با گیاه و آفت و بیمارگر بهترین و مناسب ترین سم را به شما معرفی خواهند نمود.

8)ابزار مناسب سم پاشی

پس از انتخاب زمان و نوع سم برای افزایش راندمان سم پاشی، بایستی ابزاری مناسب و متناسب نیز انتخاب نمایید تا سم را به درستی به روی درخت بپاشد و برای این امر بایستی از نازل هایی استفاده نمایید که سم را به قطرات مناسب تقسیم کند و آن را به فشار مناسب روی درخت بپاشد تا به همه قسمت های درخت نفوذ کرده و هیچ قسمت سم پاشی نشده در درخت باقی نماند تا تمام آفت ها و عوامل بیمارگر در معرض سم قرار بگیرند و به نحو مطلوب و موثری کنترل گردند.

زمان مناسب سم پاشی درختان شلیل

سم پاشی درختان شلیل سهم به سزایی در کنترل آفات و بیماری های این درخت ارزشمند دارد و کنترل موثر آفات و بیماری ها منتج به افزایش باردهی خواهد شد از این رو بهتر آن است که زمان مناسب سم پاشی این درختان را بدانید تا بتوانید به موقع اقدام به سم پاشی موثر کنید که در این نوشتار به طور کلی مناسب ترین ماه ها برای سم پاشی درختان شلیل را بر خواهیم شمرد.

سم پاشی درختان شلیل در فروردین ماه

یکی از زمان های حساس در سم پاشی درختان شلیل و البته هلو ماه فروردین در ابتدای فصل رشد و هنگام تورم جوانه ها است که بیشتر برای پیشگیری از بیماری های لکه غربالی و لب شتری کاربرد دارد با سموم مناسبی همچون ترکیبات مسی مناسب با نسبت های توصیه شده و مناسب.

سم پاشی درختان شلیل در اردیبهشت

در این زمان بر علیه بیماری های قارچی مانند انواع سفیدک با سموم قارچ کشی مانند کاپتان، بنومیل، توپسین ام، انویل و توپاس با نسبت های توصیه شده در روی بسته بندی و یا طبق نظر کارشناسان کشاورزی.

سم پاشی درختان شلیل در خرداد ماه

در خردادماه بیشتر تکرار سم پاشی است که اهمیت خواهد داشت بنابراین با توجه به توصیه های کارشناسان گیاه پزشکی و یا با توجه به تجربه باغدار تکرار سم پاشی برای کنترل آفات مختلف، سفیدک حیقیقی، بیماری لب شتری هلو و نیز لکه غربالی هسته داران و سایر آفات و بیماری ها انجام شود.

سم پاشی درختان شلیل در فصل پاییز و آبان ماه

یکی از زمان ای مناسب برای سم پاشی درختان شلیل پس از ریزش برگ های این درختان است چرا که برگ ها ریخته و سم به خوبی به همه قسمت های درخت نفوذ می کند این مرحله از سم پاشی برای پیشگیری و نیز کنترل آفات و بیماری های مختلف از جمله لب شتری و لکه غربالی انجام می شود.

سم پاشی زمستانه درختان شلیل در اسفند ماه

یکی از مراحل مهم و حساس و البته تاثیر گذار در کنترل آفات و بیماری های درختان شلیل و البته کاهش جمعیت آفات و بیمارگر در فصل بهار سم پاشی زمستانه است که بهتر است در اسفندماه و پیش از تورم جوانه ها انجام شود و بهتر است از سموم مختلف قارچ کش مانند کاپتان و کاربندازیم و حشره کش مانند اتیون و مالاتیون به همراه یک روغن امولسیون کننده همچون رغن ولک استفاده شود.

سم پاشی درخت شلیل

نتیجه گیری

کنترل سریع و به موقع آفات و عوامل بیمارگر تاثیر بسیار زیادی در افزایش سلامت و در نتیجه افزایش عمر و باردهی درختان شلیل خواهد داشت که بر باغداران واجب است که روش های مختلف مدیریت آفات و بیماری های درختان شلیل را بدانند تا بتوانند با اقدام به موقع مانع از پیشرفت و افزایش جمعیت آنها شده و موجب خسارت به باغ شوند یکی از روش های سریع الاثر و البته موثر کنترل آفات و بیماری ها سم پاشی با سموم مختلف و در زمان های مختلف است.

البته بهتر است پیش از هر اقدامی برای مدیریت آفات و بیماری ها رقمی مناسب و مقاوم کشت نمایید تا در آینده هزینه های باغداری برای کنترل آفات و بیماری ها در باغ کاهش یابد بنابراین قیمت نهال شلیل در برابر هزینه هایی که در آینده ممکن است در اثر انتخاب نهال نا مناسب و یا بی کیفیت به شما تحمیل شود بسیار ناچیز خواهد بود.

از این رو بهتر است برای خرید نهال شلیل نهالستانی را انتخاب کنید که در امر فروش نهال شلیل سابقه و تجربه ای زیاد داشته باشند تا بتوانند بهترین و با کیفیت ترین نهال موجود را به شما ارایه کنند و شما از خرید خود آسوده خاطر کنند.

 

 

 

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال