4 نهال انگور مخصوص مناطق معتدل برای احداث باغ

4 نهال انگور مخصوص مناطق معتدل برای احداث باغ

درخت انگور جزو درختان برگریز محسوب می‌شود این درخت در اواسط فصل پاییز و زمانی که به خواب زمستانی فرو می‌رود شروع به برگ ریزی کرده و با آغاز گرما در اواخر فصل زمستان از خواب بیدار شده و جوانه زنی خود را آغاز می‌کند، میوه انگور ریز مغذی فراوانی داشته و به خاطر وجود ویتامین و آنتی اکسیدان تازه خوری و مصرف فرآورده های آن برای تمامی سنین توصیه شده است، با توجه به رابطه عرضه و تقاضای میوه انگور مشخص است که هرچه تولید انگور بیشتر باشد به همان اندازه تقاضای این میوه افزایش پیدا می‌کند، سرمایه گذارانی که در مناطق معتدل به دنبال سرمایه‌گذاری در صنعت کشاورزی هستند، بهتر است با باغ انگور آشنا شوند.

 

انگور مناطق معتدل برای احداث باغ تجاری

نکات مهم برای کاشت نهال انگور در مناطق معتدل

مطمئنا یک کشاورز قبل از صرف کوچکترین هزینه برای احداث باغ انگور اطلاعات لازم و علمی در مورد ویژگی نهال انگور معتدل به دست آورده، سپس بر اساس آن تصمیم گیری می‌کند که چه نژادی از انگور را برای مناطق معتدل احداث کند، خوشبختانه تعداد نژادهایی انگور برای راه اندازی باغات انگور در نظر گرفته‌اند زیادی بوده  و کشاورزان این منطقه قدرت انتخاب بیشتری دارند، آنها قادر هستند ارقام لوکس و صادراتی را انتخاب کنند، چند نکته مهم برای احداث باغ انگور در مناطق معتدل:

  1. اگر باغ کشاورزان در نواحی گرم و مرطوب قرار گرفته است باید مراقب آفات باشند، ریسک آفت زدگی باغ انگور در این نواحی درصد بیشتری دارد.
  2. اگر باران های فصلی در ماه فروردین زیاد است، حتما به این نکته توجه داشته باشید باران زدگی شکوفه انگور مانع از فرایند گرده افشانی و لقاح آنها خواهد شد، در نتیجه میزان باروری درخت کاهش پیدا می‌کند.
  3. در مناطق معتدل نوع خاک تاثیر زیادی بر روی رشد درخت انگور ندارد، ترجیحاً خاک لومی شنی مناسب است، ولی هر خاکی که استفاده می‌کنید باید زهکشی بالا داشته باشد.
  4. یکی از چالش‌های مهم مناطق معتدل تغییرات جوی در فروردین ماه است، کاملا دور از انتظار بوده و جوانه دهی درخت انگور را مورد تهدید قرار می‌دهد، برای جلوگیری از این مشکل را دارند از هورمون آلار یا سایکوسل استفاده می‌کند تا کمی رشد درختان را به مدت ۱۰ الی ۱۵ روز کند کرده و جوان دهی آن را به تعویق بیاندازد.
  5. به خاطر سازگاری بالایی که نهال انگور با آب و هوای مناطق معتدل دارد و چون ذخایر آبی این مناطق کاملا مناسب هستند انگورهایی که در این مناطق تولید می‌شود کاملا خوش طعم، با کیفیت و آبدار هستند.
  6. برای اطمینان بیشتر نهال و انگور را از نهالستان‌های معتبر خریداری کنید در نهالستان‌های معتبر تکثیر و فروش نهال انگور به صورت تضمین کیفیت و تضمین قیمت است.
  7. درختان انگور در مناطق معتدل خواستار خاک کمی آهکی و قلیایی هستند، در صورتیکه خاک باغچه شما اسیدی است می‌توانید از کود کلسیم برای مقاوم سازی درخت انگور استفاده کنید.

آبیاری نهال انگور در مناطق معتدل

چون زمستان مناطق معتدل خنک و تابستان آن نیز گرمای کافی دارد بنابراین آبیاری درختان با مشکل خاصی روبرو نیست، نهال اصلاح شده بر پایه قلمه نیاز آبی کمتری دارد، در فصول گرم سال ماهیانه دو یا نهایتاً سه بار آبیاری می‌شود، پس کشاورزان دغدغه هزینه آبیاری باغ را ندارند، البته در فصل بهار با توجه به بارش باران میزان دفعات آبیاری کاهش پیدا کرده و گاهی به یک بار در ماه می‌رسد.

انگور مناطق معتدل برای احداث باغ تجاری

بعد از تبدیل شدن جوانه ها به غوره انگور آبیاری باید کاملاً منظم باشد، از خشک شدن سطح زمین به طور کامل اجتناب کنید، چون کیفیت را کاهش می‌دهد یکی از مهمترین مشکلات آبیاری غیر اصولی ریزش جوانه ها همچنین ترک خوردن حبه و کوچک ماندن خوشه انگور است.

انواع نهال انگور مناطق معتدل

البته طبق بیان کردیم که دامنه انتخاب کشاورزان برای احداث باغ انگور در مناطق معتدل وسیع است ما در این مقاله صرفاً چند نمونه از بارزترین آنها را برای شما معرفی می کنیم:

1)نهال انگور تبرزه

نهال انگور تبرزه بومی کشور ایران است، این درخت ۱۵ روز یکبار آبیاری می‌شود، میوه های تولیدی آن کاملاً با کیفیت و جزو ارقام لوکس و صادراتی فرا گرفته است، عمر اقتصادی طولانی دارد حداقل ۸۰ سال عمر می کند، انگور تبرزه دانه‌های درشت و سبز رنگ دارد، هر حبه انگور ۸۰۰ تا ۹۰۰ گرم وزن دارد،  بنابراین در یک هکتار بالای ۶۰ تن میوه با کیفیت تبرزه برداشت می‌شود.

2)نهال انگور صاحبی

میوه انگور صاحبی حبه‌هاب درشت دارد و جزو انگور دانه دار قرار گرفته است، رنگ پوست انگور صاحبی قرمز روشن است، طعم کاملا شیرین و منحصر به فردی دارد، بومی کشور ایران بوده در نهالستان‌های تولید کننده آن را بر پایه قلمه تکثیر می‌کنند، فاصله‌ای که برای کاشت درخت انگور صاحبی در نظر گرفته‌اند استفاده از الگوی کاشت مربعی با ابعاد ۲ متر است، بنابراین در هر هکتار ۲۵۰۰ اصله نهال انگور جای می‌گیرد که این باعث افزایش تناژ میوه تولیدی آن می‌شود.

انگور مناطق معتدل برای احداث باغ تجاری

3)نهال انگور ریش بابا

نهال انگور ریش بابا حبه های بزرگ و کشیده دارد، رنگ آن بنفش پررنگ و جزو انگور دانه دار قرار گرفته است، این درخت بومی کشور ایران است از اینرو با اکثر مناطق کشور سازگاری دارد، هیچ محدودیت ارتفاعی برای آن در نظر نگرفته‌اند، رشد آن پرسرعت و قوی است، در سال دوم کاشت اولین خوشه های گندم بر روی شاخه های آن رشد می‌کند و از سال پنجم بازدهی اقتصادی نهال انگور ریش بابا شروع می‌شود، نهال انگور ریش بابا سیستم دفاعی قوی در برابر انواع آفت و بیماری‌ها دارد.

4)نهال انگور خلیلی

از دیگر ارقام بومی کشور ایران می‌توان به نهال انگور خلیلی اشاره کرد، طول عمر اقتصادی این درخت حداقل ۹۰ سال بوده و تناژ باردهی آن بر هر هکتار بالای ۱۲۰ تن است، از سال پنجم بازدهی اقتصادی آن آغاز می‌شود خرید و فروش آن در میادین میوه و تره بار بسیار پر رونق است، دانه های درشت و سبز رنگی دارد هر خوشه نهال انگور خلیلی نزدیک به یک کیلوگرم است.

 

کلام آخر

باغدارانی که باغ آنها در مناطق معتدل قرار گرفته است اولویت خود را احداث باغ انگور قرار دهند، چون جایگاه انگور در کشور ما ارزشمند بوده و خرید و فروش آن نیز پر رونق است، کشاورز با شناختن سایت اینترنتی نهالستان تولید کننده و مجوز دار می توانند به طور مستقیم و بدون واسطه نهال انگور را به صورت اینترنتی و غیرحضوری از نهالستان خریداری کند، در این صورت هزینه کمتری صرف خرید نهال انگور خواهد کرد، قیمت نهال انگور در این نهالستان‌ها بر اساس کیفیت محصول مشخص می‌شود، همچنین مراکز معتبر مانند برتر نهال تمامی محصولات خود را به صورت شناسه دار و با ارائه کارت گارانتی عرضه می‌کنند.

 

 

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال