آب دادن به درخت شکوفه دار (صفرتا 100 + نکات مهم)

آب دادن به درخت شکوفه دار (صفرتا 100 + نکات مهم)

در دوره گلدهی درختان میوه، آب قابلیت رشد و گلدهی درختان را افزایش می‌دهد؛ در زمان گلدهی، درختان نیاز به تامین آب کافی دارند تا تغذیه لازم برای گلدهی و تولید میوه را داشته باشند؛ در واقع، گیاهان در طول دوره گلدهی به کمبود آب حساس هستند و هر تغییر کوچک در تامین آب می‌تواند به کاهش میزان محصول و کیفیت میوه منجر شود؛ بنابراین، آب دادن به درخت شکوفه دار به طور منظم شرایط را برای رشد و تولید میوه فراهم می‌کند.

آب دهی به درخت شکوفه دار

بهترین زمان آبیاری درختان میوه در بهار

فصل بهار دوره‌ای است که در آن نوسانات دمایی بسیار اتفاق افتاده و اگر کشاورز نتواند این نوسانات دمایی را به خوبی کنترل کند باعث صدمه به باغات میوه او خواهد شد، کارشناسان نهالستان به هنگام فروش نهال به کشاورزان تاکید زیادی به کسب آگاهی در مورد بهترین زمان آبیاری درختان میوه در بهار دارند؛از نکات مهم آبیاری در فصل بهار باید به موارد زیر اشاره کرد:

 1. زمان آبیاری: در فصل بهار، درختان میوه نیاز به آبیاری دارند؛ بهترین زمان آبیاری درختان میوه در بهار صبح زود یا عصر است، زیرا در این زمان‌ها تبخیر کمتر است و رطوبت بهتری برای ریشه‌ها ایجاد می‌شود.
 2. میزان آبیاری: مقدار آبیاری بستگی به نوع درختان و همچنین شرایط آبیاری دارد؛ درختان باید به میزان کافی آبیاری شده و تمامی ریشه‌های سطحی و عمقی سیراب شوند در عین حال نباید زیاده روی کرد و خاک را بیش از حد مرطوب کنید.
 3. نحوه آبیاری: آبیاری به شکل ناگهانی و بی‌رویه باعث ایجاد پوسیدگی ریشه و بیماری‌های قارچی می‌شود؛ بهتر است درختان را با روش قطره‌ای یا پاششی آبیاری کنید تا آب به طور متناوب و متناسب جذب شود.
 4. تعداد آبیاری: در فصل بهار، درختان نیاز به آبیاری منظم دارند. برای کاهش خطر خشکی خاک و تأمین نیازهای درختان در طول روزهای گرم، بهتر است روزانه آبیاری شود.
 5. لازمه آبیاری: وقتی خاک خشک به ژرفای حداقل ۴ اینچ، معادل ۱۰ سانتی‌متر، رسید، زمان آبیاری است؛ برای بررسی این موضوع، می‌توانید انگشت را به خاک فرو ببرید و در صورت خشک بودن زمان آبیاری است.
 6. حفظ رطوبت خاک: برای حفظ رطوبت در خاک و جلوگیری از تبخیر زیاد، می‌توانید از مالچ استفاده کنید یا خاک را با یک لایه از برگ‌های خشک یا کاه پوشانید.
 7. آبیاری عمیق: درختان میوه نیاز به آبیاری عمیق دارند تا ریشه‌ها به طور کامل سیراب شوند، این به معنای عمق دادن به آبیاری است تا رطوبت به تمامی ریشه‌ها نفوذ کند.
 8. توجه به نیازهای خاک: نوع خاک نیز بر تعیین نیاز آبی درختان تأثیر دارد؛ برخی از خاک‌ها به طور طبیعی رطوبت بیشتری دارند و برخی دیگر به دلیل تسریع خشک شدن، بیشترین نیاز را دارند، تبخیر سریع رطوبت خاک به خاطر بافت سبک خاک و سرعت وزش باد در منطقه است.
 9. ملاحظه اثرات هوا: هوای گرم به طور معمول باعث تبخیر آب زیادی می‌شود و نیاز آبی درختان را افزایش می‌دهد، به همین دلیل، در روزهای گرم باید بیشتر دقت کنید که درختان به میزان کافی آبیاری شوند.
 10. مهندسین نهالستان به هنگام فروش نهال تاکید زیادی بر نوسانات دمایی فصل بهار دارند، چون امکان دارد در فروردین ماه نیاز آبی درختان بسیار کمتر از اردیبهشت و یا خرداد باشد، معمولاً در فصل بهار هوا به یکباره گرم می‌شود، گرم شدن یکباره هوا باعث تنش‌های خشکی و دمایی در درختان می‌شود

این نکات بهترین روش‌های آبیاری درختان میوه در فصل بهار هستند، توجه داشته باشید که هر درخت ممکن است نیازهای متفاوتی داشته‌ باشد، و نباید فراموش کرد بهترین زمان آبیاری درختان میوه در بهار زمان صبح و عصر است، ولی مطمئن باشید بعد از آبیاری برودت هوا اتفاق نیفتد که باعث یخ زدگی و سرمازدگی درختان میوه می‌شود.

آب دهی به درخت شکوفه دار

غیر از صبح، بهترین زمان برای آبیاری درختان چه هنگامی است؟

بهتر است آبیاری درختان را صبح انجام دهید اگر امکان آبیاری در این بازه زمانی وجود ندارد غیر از صبح، بهترین زمان برای آبیاری درختان هنگام عصر است، انتخاب عصر برای آبیاری به دلایل متعددی انجام می‌شود،

 • توانایی جذب و هضم آب توسط گیاهان

در عصر شب، گیاهان در فعالیت کمتری قرار دارند و عملکرد سلول‌های آن‌ها کاهش می‌یابد، از این رو، آبی که در این زمان بر روی گیاهان ریخته می‌شود، بهتر و بیشتر جذب شده و توسط ریشه‌ها هضم می‌شود.

 • کاهش تبخیر

در زمان عصر، دما در حال کاهش است و هوا کمتر خشک و گرم است. این شرایط باعث کاهش تبخیر آبی روی خاک و گیاهان می‌شود و میزان آبی که در نهایت به گیاهان می‌رسد بیشتر خواهد بود.

 • پیشگیری از بیماری‌ها

آبیاری در عصر کمک کند تا برگ‌ها و سایر بخش‌های گیاهان خشک باشند که از رشد قارچ‌ها و بیماری‌های گیاهی جلوگیری می‌کند.

غیر از صبح، بهترین زمان برای آبیاری درختان هنگام عصر است، چون انتخاب عصر برای آبیاری به حفظ آب و بهره برداری بهینه از منابع آبی، رشد و توسعه بهتر گیاهان و کاهش مخاطرات بیماری‌ها کمک می‌کند، البته به این موضوع توجه داشته باشید، اگر اختلاف دمای شب و روز در منطقه شما بیشتر باشد و برودت هوا در شب‌ها اتفاق بیفتد، نباید درختان را به هنگام عصر آبیاری کنید چون باعث سرمازدگی ریشه درخت شده و مشکلات زیادی به وجود خواهد آورد.

بیشتر بخوانید: علت ریختن شکوفه های زردآلو

زمان شروع آبیاری درختان میوه

زمان شروع آبیاری درختان میوه به عوامل مختلفی مانند نوع درخت میوه، شرایط آب و هوایی منطقه، نوع خاک و درصد رطوبت آن و همچنین شرایط هوایی فعلی بستگی دارد؛ برای هر نوع درخت میوه، زمان شروع آبیاری یا همان استارت آب متفاوت هست.

زمان شروع آبیاری درختان میوه، فصل بهار بوده و اولین زمانی است که نیاز به آبیاری دارند؛ در این زمان، درختان میوه دچار تنش آبی می‌شوند و برای ادامه رشد خود نیاز به آبیاری دارند. تاریخ دقیق اولین آبیاری بستگی به اکوسیستم منطقه، شرایط هوا و خاک و طول دوره خواب درختان میوه دارد.

چون اولین آبیاری بعد از بیدار شدن درختان از خواب زمستانی انجام می‌شود اگر درخت میوه زود گل بوده، اولین آبیاری اواخر اسفند ماه و اگر دیرگل باشد اواخر فروردین ماه اتفاق می‌افتد، در فصل تابستان و بهار، زمان آبیاری معمولاً در صبح زود یا شب است. در این زمان‌ها، تبخیر آب کمتر  بوده و درختان میوه از آب دریافتی بهره بیشتری می‌برند.

در زمستان، به علت کاهش فعالیت رشدی درختان میوه، نیاز به آبیاری کمتر بوده و فاصله زمانی بین آبیاری‌ها را افزایش داده و گاها قطع می‌کنند؛ درختان میوه باید قبل از فصل زمستان به میزان کافی آبیاری شوند تا بتوانند در طی این فصل به درستی زندگی کنند. برای تعیین زمان شروع آبیاری درختان میوه، بهتر است به منابع مربوطه یا متخصصین نهالستان مراجعه کنید تا در مورد شرایط خاص منطقه خودتان مشورت بگیرید.

جلوگیری از ریزش گل درختان میوه

برای جلوگیری از ریزش گل درختان میوه، مطمئن شوید که درختان میوه به میزان کافی آب و مواد غذایی از جمله نیتروژن، فسفر و پتاسیم دریافت می‌کنند؛ کودهای مخصوص میوه را می‌توانید در دوره های مشخصی به درختان بدهید.

اطمینان حاصل کنید که pH خاک مناسب بوده و ساختار خاک مناسبی دارد تا دوره گلدهی درخت میوه  به خوبی به پایان برسد، این می تواند شامل بررسی و اصلاح pH، افزودن مواد آلی و بهبود در دفع آب ریزشی موجود در خاک باشد؛ البته نباید تنظیم دمای محیط و خاک را فراموش کنیم.

آب دهی به درخت شکوفه دار

تامین دمای مناسب در طول فصل گلدهی نقش مهمی در جلوگیری از ریزش گل دارد؛ دمای بسیار بالا یا بسیار پایین می‌تواند شکوفه درختان میوه را تحت تاثیر قرار داده و عدم رشد و ریزش آنها را به همراه داشته باشد، بهتر از خبرهای هواشناسی را دنبال کنید، در صورت برودت هوا در شب، با سوزاندن کاه و ایجاد دود مانع از نفوذ سرما به محوطه باغ شوید.

برای جلوگیری از ریزش گل درختان میوه، کنترل آفات و بیماری‌ها لازم است، بررسی و کنترل آفات و بیماری‌هایی مانند سوختگی شکوفه، کپک سیاه و قارچ پودری می تواند به حفظ گل‌ها و جلوگیری از ریزش آنها کمک کند.

جابجایی یا تکان خوردن درخت در طول دوره گلدهی منجر به ریزش گل می‌شود، در آخر سر توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از ریزش گل درختان میوه از تقویت کننده‌های طبیعی برای درختان خود استفاده کنید؛ تقویت کننده‌های طبیعی مانند عسل و آب به روش محلول‌پاشی می‌تواند به قویتر شدن گل‌ها و ماندگاری بیشتر آنها کمک کند.

علائم کم ابی درخت

یک کشاورز به هنگام خرید نهال باید با تمامی علائم بیماری و علائم کم ابی درخت آشنایی کافی داشته باشد تا بتواند اقدامات پیشگیرانه برای نجات درختان خود انجام دهد؛ بعضی از علائم کم آبی درخت به صورت عمومی عبارت‌اند از:

 1. برگ خشک و ریزش برگ‌ها: یکی از اولین علائم کم آبی در درختان، خشک شدن و ریزش برگ‌ها است؛ وقتی درختان دچار کم آبی می‌شوند، سیستم ریشه آن‌ها ابتدا تلاش می‌کند آب را از برگ‌ها و ساقه‌ها به ریشه هدایت کند، به همین دلیل برگ‌ها خشک و قهوه‌ای شده و در نهایت می‌ریزند.
 2. رشد ضعیف: اگر درخت دچار کم آبی شود، رشد آن ضعیف شده و زایش شاخه‌ها و ساقه‌ها کمتر می‌شود؛ این موضوع نشان‌ دهنده تنش آبی درخت میوه است.
 3. رنگ سبز غیرطبیعی برگ‌ها: به عنوان علامت دیگر کم آبی باید به تغییر رنگ برگ‌ها اشاره کرد، وقتی درخت کم آبی دارد، برگ‌ها ممکن است رنگ سبز طبیعی خود را از دست داده و به رنگ زرد یا قهوه‌ای تغییر رنگ کنند.
 4. ترک‌خوردن برگ‌ها: در برخی از درختان، کم آبی منجر به خشک شدن و ترک خوردن آن‌ها می‌شود؛ این علائم نشان‌ دهنده کمبود آب در ریشه‌ها هست که منجر به ضعف و آسیب در برگ‌ها می‌شود.
 5. کاهش درصد گلدهی و میوه‌دهی: عدم تامین آب کافی برای درختان باعث کاهش درصد گلدهی و میوه‌دهی آن‌ها می‌شود؛ درختانی که برای تولید محصولی مانند میوه کاشت می‌شوند، به طور ویژه آب بیشتری برای رشد و توسعه خود نیاز دارند و در صورت کم آبی قادر به تولید محصول نخواهند بود.

اگر علائم کم ابی درخت را مشاهده کردید باید نیاز آبی آن را بررسی کرده و در صورت لزوم اقدامات لازم مانند آبیاری مرتب و اعمال محافظتی به اندازه کافی را انجام داد.

بیشتر بخوانید: چرا شکوفه‌های گیلاس می‌ریزد؟

آب دادن به درخت شکوفه دار

عوارض زیاد آب دادن به درخت

همانطور که تشنگی باعث افت کیفیت عملکرد درختان میوه می‌شود زیاده‌روی در آبیاری نیز مشکلات خاص خود را خواهد داشت، عوارض زیاد آب دادن به درخت شامل موارد زیر می‌شود:

 • اگر زمین اطراف درخت بسیار مرطوب شود، ریشه های درخت را به سمت بالا کشیده و باعث اختلال در رشد و توسعه آن می‌شود در واقع مانع از رشد عمقی ریشه درخت به لایه‌های زیرین زمین می‌شود.
 • رطوبت مداوم زمین باعث رشد قارچ‌های مختلف شده و به درخت آسیب می‌سانند و بیماری‌های مختلف را در باغ ایجاد می‌کنند؛ همچنین رطوبت زیاد اطراف درخت می‌تواند محیطی مساعد را برای قارچ‌ها و حشرات خرابکار فراهم کند.
 • زیاده روی در آبیاری باعث رشد بیش از اندازه ساقه درخت سده که به آن خفتگی ساقه می‌گویند؛ این مشکل باعث کاهش استحکام ساقه و افزایش احتمال شکستن آن می‌شود.
 • اگر مقدار آبی که به درخت داده می‌شود بیش از حد نیاز آن باشد، باعث هدر رفت منابع آب خواهد شد که به طور کلی نامناسب است.

باید توجه داشت که درختان برای رشد و توسعه به مقدار مناسبی از آب نیاز دارند و زیاده روی در این مورد ممکن است به آنها آسیب برساند، حتماً به هنگام خرید نهال برنامه آبیاری آن را از نهالستان تحویل بگیرید تا با میزان آب مورد نیاز درخت آشنایی کافی داشته باشید.

کلام آخر

یکی از مقوله‌های مهم باغداری و کشاورزی آبیاری درختان میوه در زمان شکوفه دهی همچنین اولین آبیاری درختان در فصل بهار است، بارداران باید با نیاز آبی درختان میوه آشنای کامل داشته باشند تا باغات آنها دچار تنش‌های آبی نشوند، شما برای مطالعه مجلات تخصصی و علمی همچنین آشنایی با خرید نهال به صورت اینترنتی و قیمت نهال می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

 

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال